Google: Sex a lítý boj jako kalifornská Hra o trůny
|

Google: Sex a lítý boj jako kalifornská Hra o trůny

Lidé si Google nejčastěji představují jako společnost plnou zapálených vizionářů a geniálních programátorů, kteří na prosluněných chodbách firmy posedávají v barevných sedačkách a zapáleně diskutují o technologických inovacích. Ne všechny představy o skupinkách spokojených a extrémně tolerantních přátel, jejichž jediným úkolem je být co nejkreativnější, ale odpovídají skutečnosti. Nejmenovaný zaměstnanec firmy říká: "Ústředí firmy připomíná více než cokoli jiného nefalšovanou Hru o trůny plnou sexu a politikaření."

Alphabet (Google) Mezilidské a pracovní vztahy

Hra o trůny (Game of Thrones) je populární americký fantasy seriál, jehož děj zasazený do fiktivního světa Západozemí popisuje boj několika rodů o nadvládu nad celou říší. Předlohou seriálu je fantasy sága Píseň ledu a ohně amerického autora George Raymonda Richarda Martina. Televizní zpracování Martinova díla je pak mezi diváky a recenzenty proslulé mimo jiné i velmi naturalistickým zobrazováním násilí, sexu a mocenských šarvátek.

V kancelářích kalifornského sídla Googlu se sice prozatím meče netasí, nelítostný konkurenční boj a sex jsou však podle bývalých i současných zaměstnanců s trochou nadsázky takřka na denním pořádku. "Obzvláště ve svých začátcích byl Google doslova napěchován hormony a ne všichni se ve svých kancelářích vždy zamykali," píše v knize Douglase Edwardse I'm Feeling Lucky: The Confessions of Google Employee Number 59 první šéfka personálního oddělení Googlu Heather Cairns.

Vítané zpestření programátorského stereotypu

Sám Edwards coby padesátý devátý zaměstnanec Googlu vzpomíná: "V jedné místnosti bez oken bylo malé skládací lůžko. Obvykle jej využívali ti z nás, kteří byli natolik vyčerpaní, že nebyli schopni další práce. Dobře si pamatuji, jak do místnosti jednoho dne vešel jeden z mých kolegů a na rozložené posteli přistihl uprostřed vášnivého objetí programátorský pár." Jak Edwards dále uvádí, vedení společnosti bylo k přistižené dvojici velmi tolerantní, což se posléze stalo nepsaným pravidlem. "Milostná vzplanutí v Googlu nebyla, nejsou a zřejmě ani nikdy nebudou tabu. Jediné, co se změnilo, je to, že jsou lidé obezřetnější. Nejčastější kulisou tajných schůzek zaměstnanců se v průběhu času staly kanceláře osvětlené pozdě večer září monitorů," píše Edwards.

Podle něj jsou vztahy většiny zaměstnanců Googlu "bezproblémové až nudné". "Lidé spolu nějakou dobu chodí a pak se buď rozejdou, nebo spolu začnou žít. Tak to funguje v běžném světě i v Googlu," říká. Ne všechny vztahy ale mají v jedné z největších firem světa takto hladký průběh.

Internetový portál All Things Digital (ATD) nedávno upozornil na rozchod jednoho ze zakladatelů společnosti Sergeye Brina s manželkou Anne Wojcicki. Podle informací All Things Digital je rozchod páru zajímavý hlavně tím, že za ním s největší pravděpodobností stojí Brinův vztah s mladší zaměstnankyní Googlu, 26letou Amandou Rosenberg z divize Google Glass, která dříve tvořila partnerskou dvojici s nyní již bývalým manažerem Googlu Hugo Barrou. Nejmenovaný zdroj portálu ATD říká, že nedávný odchod Barry do čínské společnosti Xiaomi podle oficiálních informací s "partnerskými škatulaty" nijak nesouvisí, avšak mezi zaměstnanci Google se podle něj najde spousta lidí s jiným názorem.

Ačkoli je Brinův románek prakticky jediný, o němž se veřejně mluví, není ani zdaleka jediný, který se za zdmi Googlu odehrává. Zaměstnanci firmy si prý pravidelně šeptají dokonce o manažerech, kteří plánovaní "tajných" schůzek se svými podřízenými přenechávají svým asistentkám. "Je přirozené, že ve společnosti velikosti Googlu, kde se na jednom místě scházejí stovky talentů, si lidé vzájemně imponují. V Googlu se na jednom místě střetává opravdu jedinečná kombinace inteligence a dovedností, a je proto takřka nemožné, aby se jeho vedení snažilo vztahům svých zaměstnanců bránit," říká další ze zaměstnanců firmy. "Facebook je v tomto ohledu taktéž velmi tolerantní," dodává.

I v Googlu však existují hranice. "Personální oddělení je na jednu stranu skutečně benevolentní, na druhou stranu se ale najdou i situace, ve kterých se nebojí zakročit," říká další anonymní zdroj. "Děje se tak v případech, kdy nejsou sympatie oboustranné a reálně hrozí, že neopětovaná pozornost některého zaměstnance či zaměstnankyně vyústí ve všem nepříjemné konflikty."

Sex na pracovišti nevadí, konkurenční boj ano

Edwards ve své knize dále popisuje, jakým způsobem Google v prvních měsících a letech své existence fungoval z pohledu firemní struktury. "Sergey Brin a Larry Page byli v počátcích svého podnikání proslulí neortodoxními metodami. O svých nápadech vzájemně hovořili jako o stupidních a naivních představách a vůbec se k sobě chovali nevybíravě až hrubě. Nezřídka si například nadávali do bastardů," vzpomíná a přibližuje, jak probíhaly důležité firemní porady. "Page a Brin vždy přišli s problémem, který bylo potřeba vyřešit, usadili se do rohu místnosti a tiše sledovali, co ostatní navrhují a jak své návrhy vzájemně napadají a zpochybňují."

V Googlu podle Edwardse v počátcích prakticky neexistoval řád. "I když byl někdo podřízen výše postavenému manažerovi, nerespektoval ho. Google byl jako zavřená sklenice, uvnitř které bez přestání běsnilo extrémně silné tornádo."

Podle zdrojů dobře obeznámených se situací ve společnosti však Google od motivace zaměstnanců k tvrdému konkurenčnímu boji postupně upouští. V únoru letošního roku se vrcholný management Googlu při příležitosti výročního setkání vydal do luxusního resortu Carneros Inn na západním pobřeží. Dvoudenního programu se zúčastnili například Susan Wojkicki zodpovědná za reklamní divizi internetového gigantu, šéf androidové divize Andy Rubin, generální ředitel YouTube Salar Kamangar, šéf divize internetového prohlížeče Chrome Sundar Pichai nebo ředitel sociální sítě Google+ Vic Gundotra.

"V počátcích fungování Googlu bylo nesmírně důležité, aby spolu nejen členové managementu, ale i jednotliví programátoři a technici neustále soutěžili," zaznělo z úst jednoho ze zakladatelů společnosti Larryho Page, který se ujal zahájení setkání. Pouze díky tvrdému konkurenčnímu boji se totiž podle něj podařilo z neznámého nováčka jménem Google vybudovat jednu z nejrespektovanějších firem světa.

Poté ale Page přišel s něčím, co většinu zúčastněných zaskočilo. "Od tohoto okamžiku se nicméně v Googlu začíná uplatňovat politika nulové tolerance konkurenčních bojů," řekl. Zatímco dříve byla podle Page tvrdá konkurence a soutěživost mezi zaměstnanci hnacím motorem inovativních a neotřelých nápadů, díky kterým si Google získal roli jasného lídra trhu prakticky ve všech odvětvích, v nichž podniká, nyní je spíše na škodu. "Google se dnes nachází ve zcela jiné situaci a je potřeba, aby začal pracovat jako jeden muž," prohlásil.

Podle velké části zaměstnanců ale slova Larryho Page v Googlu žádnou zásadní revoluci nezpůsobí. "Google již dávno není westernovým saloonem, v němž na sebe s prstem na spoušti míří desítky odhodlaných pistolníků. Dnes je to klasicky organizovaná společnost, ve které fungují firemní hierarchie, zodpovědnost a týmová práce," říká jeden z programátorů. "Na Google coby novodobý Divoký západ můžete zapomenout a když nad tím nyní uvažuji, nemá toho vlastně nakonec moc společného ani s Hrou o trůny," dodává.

Zdroj: Business Insider
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating