Jak nakupovat levně a prodávat draze? Časování trhu není nesmysl
|

Jak nakupovat levně a prodávat draze? Časování trhu není nesmysl

Řada finančních expertů odrazuje drobné investory od snahy načasovat nákupy a prodeje investic podle vývoje na trzích. Dlouhodobé a pravidelné investování vám zajistí v průměru solidní zhodnocení, zní jejich mantra. Pravdu mají jen částečně – ruleta každodenního obchodování a snaha se v krátkodobém horizontu strefit do změn trendu je opravdu loterie, v delším horizontu, s dostatkem trpělivosti a na základě fundamentů se ale dá celkový výnos výrazně vylepšit.

Ocenění Ponaučení pro investory P/E Časování trhu Americké akcie

Odpůrci časování trhu tvrdí, že nelze předpovědět vývoj cen aktiv. V tom mají pravdu. Někteří – a zcela legitimně – ale sledují své zájmy, například správci fondů udržují pravidelné investory v podstatě neustále "plně zainvestované". Poplatky za správu peněz se jim hezky sčítají a ke spokojenosti investorů stačí porazit inflaci, v náročnějších případech alespoň o vlásek překonat tržní benchmark. Proč ne, ani to mnohdy není hračka.

Dalším argumentem bývá poukázání na příklady investorů-sázkařů, kteří denním obchodováním přišli o veškeré úspory. Pro takové určitě není potřeba chodit daleko, zeptejte se svého brokera, třeba "pustí" nějaký ten příběh.

Jak tedy na akciích (ale platí to obecně i pro další typy investic) vydělat více než dlouhodobě proklamovaných 5 až 10 % ročně? Historicky se jako velice účinná možnost získání "nadvýnosu" ukazuje sledování fundamentů a časování nákupů a prodejů v dlouhodobém horizontu podle spolehlivých indikátorů ocenění. Ten dlouhodobý horizont si třikrát podtrhněte. Jde o to, aby investor uměl nakupovat v době, kdy jsou akcie z historického hlediska "levné", a naopak je prodávat a držet hotovost (případně vsadit na něco jiného, a může to trvat roky, než znovu budou akcie atraktivní), když se ocenění vyhoupne na výrazně vyšší než historicky průměrné úrovně.

"Běžný výnos" je nesmysl

Základem chuti investovat tak trochu nepravidelně je zbavit se svěrací kazajky, kterou je obecně přijímaná představa o historicky běžném výnosu z akcií. Ten může na CNBC propagovat možná Warren Buffett, který investuje 60 let, ale většina investorů jde s penězi na trh s horizontem několika let. Podle dat Stern School of Business vynesly americké akcie (index S&P 500) od konce 20. let minulého století ročně v průměru 9,3 %, což by tedy měl být onen zmíněný běžný výnos. Má to ale dva háčky.

Běžný výnos z akcií je nesmyslný pojem

Zaprvé, číslo není očištěno o inflaci. To znamená, že roční průměrný výnos byl o pár procentních bodů nižší, zhruba 6,4 %. A zadruhé, výnosy se nejen v jednotlivých letech, ale i celých desetiletích výrazně lišily. Býčí trhy se střídaly s těmi medvědími. Průměrný výnos se z toho všeho spočítat dá, mluvit o běžném výnosu je ale nesmysl.

Graf jasně ukazuje, že výnosy z amerických akcií očištěné o inflaci v klouzavých 10letých obdobích kolísaly v obrovských vlnách. Poválečný boom nabídl mimořádně vysoké zisky, stejně jako investice mezi koncem 70. let a začátkem 90. let. V 30. letech nebo od roku 1963 do roku 1973 to ale bylo výrazně horší, mnohdy akcie nevydělávaly vůbec, a to ne pár let, ale v průměru celých 10 let. A to ještě investoři museli "vydržet" a neprodat akcie na úplném dně, když v roce 1929 ceny spadly o 90 %. Takže ani 10letý horizont při pasivní nebo pravidelně kumulované investici do amerických akcií negarantuje kladné zhodnocení.

Jak se vyhnout zbytečným ztrátám?

Sedět a čekat, než další býčí trh napraví škody, které napáchal ten probíhající medvědí, se navíc investorům nevyplatí ještě z dalšího důvodu. V době, kdy akcie v portfoliu nevydělávají, daří se mnohdy dluhopisům. Ale investor drží akcie, takže třeba na dluhopisy nemá peníze (to je samozřejmě model, málokdo drží pouze jednu třídu aktiv, takový investor si z diverzifikace zaslouží pětku s vykřičníkem). Celkově tedy poplatky, daně, volatilita a náklady ušlé příležitosti investorovi, který paličatě čeká na obrat trendu, způsobují ztráty.

Fajn, ale jak poznat, že je špatná doba na další nákupy? Kdyby to šlo, tak by teprve tento exkurz do historie měl smysl, namítnete. Ono to možná jde. Jen možná proto, že historii nelze brát jako zaručený recept na odhadování budoucnosti, ale co jiného využít než zkušenosti nabrané investory za dlouhá desetiletí, a následně preferovat ty nejpravděpodobnější scénáře, zní odpověď.

Tři ukazatele ocenění se v uplynulých dekádách ukázaly být relativně spolehlivé (ve srovnání s dalšími oceňovacími modely). Jde o CAPE, tedy cyklicky očištěný poměr ceny akcie a zisku na akcii, dále CABM, cyklicky očištěný poměr účetní hodnoty firem a tržní kapitalizace, a nakonec q, které vyjadřuje, jak velkou část celkových aktiv amerických firem by bylo možné "zaplatit" všemi akciemi těchto firem (tržní kapitalizací). CAPE a q jsou veřejnosti snadno dostupné indikátory, takže je může využít každý drobný investor.

Důvěryhodné ukazatele?

CAPE zpopularizoval letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller, proto se mu také říká Shillerovo P/E. Cenu akcie ukazatel poměřuje s 10letým průměrným ziskem na akcii, čímž omezuje vliv krátkodobých výkyvů cen akcií a zisků na ocenění trhu. Dlouhodobý průměr tohoto Shillerova P/E je v případě indexu S&P 500 okolo 16. Když se ocenění akcií v historii dostalo výrazně pod tuto hodnotu, byla to zpravidla zajímavá nákupní příležitost. A naopak.

Shillerovo P/E indexu S&P 500

Mebane Faber z Cambria Investments zkoumal výnosnost akcií v obdobích po dosažení určité úrovně Shillerova P/E mezi lety 1881 a 2011. Kdo investoval, když CAPE spadl pod 5 (velice výjimečná situace), v dalších 5 letech v průměru vydělal 22 % ročně, a to při zohlednění inflace. Investice při CAPE mezi 5 a 10 vynesla v dalších 5 letech v průměru 13 % ročně. Kdo naopak vsadil na akcie při CAPE vyšším než 20, dosáhl v dalších 5 letech jen na 5% roční zhodnocení, kdo investoval při CAPE nad 25, v dalších 5 letech při zohlednění inflace prodělal.

22. listopadu 2013 se Shillerovo P/E indexu S&P 500 dostalo na 25,41. Závěr si udělejte sami. Historický průměr, medián, nejvyšší a nejnižší historickou hodnotu ukazatele můžete sledovat ZDE. Ani tento tržní indikátor samozřejmě není perfektní – například v polovině 70. let mohl investory příliš brzy přimět investovat do akcií, v polovině 90. let na základě něj řada lidí mohla předčasně prodávat.

Tobinovo q a index S&P 500

Totéž platí o q. Před rokem 2000 tento ukazatel, s nímž dříve přišel další nobelista James Tobin, k předpovědi brzkého kolapsu cen akcií využili Andrew Smithers a Stephen Wright. Oba indikátory velice silně korelují, od 70. let naprosto mimořádně. Ukazatel q je možné sledovat na kvartální bázi ve zprávách Fedu o pohybu peněz v americké ekonomice.

Historicky se q v průměru pohybuje mezi 0,6 a 0,7. To znamená, že hodnota všech akcií amerických firem by dokázala vyvážit 60 až 70 % veškerých aktiv těchto firem. V současnosti je q lehce nad 1, ceny akcií jsou tedy v souhrnu vyšší než celková aktiva firem. Opět si úsudek udělejte sami, q lze sledovat například ZDE.

Zdroj: MarketWatch
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před 33 minutami

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR