Co musíte ráno vědět (6. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i zámoří, jak vidí Evropská komise vývoj ekonomiky eurozóny i jednotlivých zemí a do čeho investoval Justin Bieber milion dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie uzavřely kolem nuly. Investoři vybírali zisky

Americké akcie v úterý zahajovaly výrazně v mínusu. Přibližně půl hodiny po otevření burz však všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy začaly ztráty mazat a již v polovině obchodní seance se pohybovaly kolem nuly, kde nakonec i uzavřely. Z makrodat investory příjemně překvapil nečekaný růst indexu nákupních manažerů ve službách. Dow nakonec oslabil o 0,13 % na 15 618,22 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,28 % na 1 762,97 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,08 % na 3 939,86 bodu. Nejvíce odepisovaly telekomunikační tituly a energetický sektor. Na červené nule naopak uzavřel sektor cyklického spotřebního zboží a pouze mírnou ztrátu zaznamenaly také technologické tituly.

Po závěru trhů reportovaly čtvrtletní výsledky svého hospodaření například výrobce elektromobilů Tesla Motors (ztráta 0,32 USD na akcii, upravený zisk 0,13 USD na akcii nad odhadem 0,10 USD na akcii, tržby 602,6 milionu USD) a zábavní společnost 21st Century Fox (zisk na akcii 0,54 USD, upravený zisk na akcii 0,33 USD pod odhadem 0,34 USD na akcii, tržby 7,06 miliardy USD).

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

2. Evropské akcie v úterý ztrácely kvůli BMW a zhoršení výhledu Evropské komise

Evropské akcie v úterý spadly z pětiletých maxim, když Evropská komise zhoršila svůj odhad vývoje ekonomiky v eurozóně a automobilka BMW zveřejnila hospodářské výsledky. Britský FTSE 100 ztratil 0,25 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,82 % a německý DAX oslabil o 0,31 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a síťovému odvětví, přes procento naopak odepisovaly banky, pojišťovny a automobilky.

3. Pražská burza v úterý ve znamení tří velkých poklesů

Co se děje na pražské burze? Akcie hned tří firem se prudce propadly a index PX odepsal 1,29 % na 1 013,01 bodu. Nejobchodovanější akcií dne byla česká Telefónica, která reportovala výsledky za třetí čtvrtletí. Španělská Telefónica zároveň potvrdila prodej svého 65,9% podílu v české divizi do rukou PPF za 2,467 miliardy eur. Cena akcií na to reagovala poklesem o 2,76 % na 303,40 Kč. Nejhlubší propad však zaznamenaly cenné papíry mediální CME, které odepsaly 20,74 % na 44,15 Kč, když následovaly pondělní propad v zámoří, který zapříčinila zpráva o tom, že člen představenstva společnosti Fred Langhammer prodal 360 tisíc akcií a ponechal si jen 20 tisíc. Před středečním ohlášením výsledků za minulý kvartál ztrácela i těžařská firma NWR (-7,53 %). Analytici očekávají, že se firma ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 59,3 milionu EUR, což by znamenalo čtvrtou kvartální ztrátu v řadě. Ztrácely i bankovní tituly - Erste Group Bank oslabila o 1,86 % na 679 Kč a Komerční banka odevzdala 0,42 % a uzavřela obchodování na 4 770 Kč. Mírně si naopak polepšily Fortuna (+0,36 %) a Stock Spirits (+4,90 %).

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Agentura Markit zveřejní indexy nákupních manažerů v sektoru služeb pro eurozónu i jednotlivé země, Spojené království odhalí průmyslovou výrobu, Německo průmyslové objednávky a eurozóna tržby maloobchodních prodejců. Twitter oznámí emisní cenu svých akcií při čtvrtečním vstupu na burzu. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. Hospodářské výsledky zveřejní ve světě například Time Warner, Devon Energy, Prudential Financial nebo Toyota. Odhady středečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co všechno trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Pražskou burzou zahýbou výsledky NWR za třetí čtvrtletí. "Očekáváme EBITDA -10,7 milionu EUR kvůli pokračujícímu tlaku na ceny uhlí. Investoři se zaměří na pokračování snahy snižování nákladů a na výhled na sektor ze strany managementu. Trh je výrazně negativnější s odhadem na EBITDA -26 milionů eur," tvrdí Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

NWR - odhadované výsledky hospodaření v 3Q2013

"Očekáváme, že NWR prohloubí ztrátu EBITDA z 18 milionů eur ve 2Q2013 na 36 milionů ve 3Q2013, a to kvůli 9% mezikvartálnímu poklesu cen koksovatelného uhlí. Mnohem důležitější však budou výsledky za čtvrté čtvrtletí, do nichž se promítne zvýšení cen koksovatelného uhlí o 11 %. Možné je zvýšení objemu prodejů z 2,37 milionu tun na 2,6 milionu tun. Uvidíme také v plné míře dopad poklesu počtu odběratelů o třetinu. Co se týče cash flow, nemáme obavy, že by s ním měla v několika následujících kvartálech NWR potíže, protože by měla do konce roku dokončit prodej koksovny OKK (čistá hotovost 95 milionů eur)," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Draghi: Eurozóna se zvolna zotavuje, úroky jsou ale problém

Ekonomika eurozóny se postupně zotavuje. Tržní úrokové sazby, které domácnosti a firmy platí napříč měnovou unií, se nicméně nadále velmi liší. Dva dny před čtvrtečním zasedáním rady Evropské centrální banky to prohlásil šéf ECB Mario Draghi. Finanční trhy nepředpokládají, že by ECB ve čtvrtek změnila základní sazby, spekuluje se ale, že by tak mohla případně učinit v budoucnu.

6. Evropská komise snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny pro příští rok, zvýšila odhad míry nezaměstnanosti

Evropská komise v úterní predikci snížila odhad růstu HDP pro eurozónu v roce 2014 na 1,1 % z původně očekávaných 1,2 %. Zároveň zvýšila odhad míry nezaměstnanosti na 12,2 % v roce 2014 z prvotního odhadu 12,1 %. V roce 2015 by však nezaměstnanost měla klesnout na 11,8 %. Euro reagovalo prudkým oslabením z 1,3482 na 1,3507 EUR/USD.

Evropská komise předpovídá, že euro bude dál zpevňovat

EK: Řecko a Itálie se příští rok vrátí k růstu, Kypr o rok později

7. Telefónica prodá PPF 65,9% podíl v české divizi za 2,467 miliardy eur. Akcie se budou vykupovat zřejmě za 305,60 Kč za kus

Telefónica SA prodá 65,9% podíl v české Telefónice za 2,467 miliardy eur. Španělé si ve firmě nechají podíl 4,9 %. Největší tuzemské telekomunikační firmě Telefónica C.R. klesly za první tři čtvrtletí roku 2013 konsolidované výnosy z podnikání o 5,8 % na 35,579 miliardy Kč. Provozní zisk OIBDA byl 13,2 miliardy Kč. Firma potvrdila celoroční výhled.

Na další dění v největším českém operátorovi jsme se zeptali analytika Petra Bártka z České spořitelny:

8. K růstu tržeb za nepotravinářské zboží v září v České republice přispěl nejvíce prodej přes internet

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy klesly v září reálně meziměsíčně o 0,7 %. Meziročně očištěné tržby o vliv počtu pracovních dní vzrostly o 0,5 %, bez očištění o 3,7 % (v letošním září bylo o dva pracovní dny více než v roce 2012). Pokračoval růst prodeje motorových vozidel včetně náhradních dílů.

9. Goldman Sachs: Fed sníží míru nezaměstnanosti požadovanou pro zpřísnění měnové politiky na 6 % ze současných 6,5 %

Jan Hatzius z Goldman Sachs věří, že Fed sníží požadovanou míru nezaměstnanosti na 6 %. Právě míry nezaměstnanosti a inflace (2 %) Fed určil jako "laťky", které musí americká ekonomika zdolat, aby banka začala zvyšovat základní sazbu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Justin Bieber investuje do nové sociální sítě

V tomto týdnu se rozjíždí nová sociální síť zaměřená na dospívající nazvaná Shots of Me. Projekt vytvořil stejný tým, který stojí za populárními mobilními hrami se značkou RockLive. A kdo jiný by měl být hlavním investorem než nejslavnější světový teenager Justin Bieber. Podle magazínu Fortune Bieber do podniku vložil 1,1 milionu dolarů. "S Justinem jsme se seznámili poté, co začal hrát našel hry a tweetovat o nich," řekl výkonný ředitel RockLive John Shahidi, který firmu založil před pár lety s bratrem Samem. "S našimi produkty je spojený - pomáhal nám mnohé věci testovat a poskytoval nám zpětnou vazbu. Když jsme mu řekli, že vytváříme sociální síť pro teenagery, která jim poskytne to, co jim jiné sítě nedávají, a bude se zabývat i tématy, jako je kyberšikana, rozsvítily se mu oči," dodal.

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé