Burzovní kalendář 2. 12. - 6. 12. 2013
|

Burzovní kalendář 2. 12. - 6. 12. 2013

První prosincový týden bude ve znamení centrálních bank. ECB rozhoduje ve čtvrtek o nastavení měnové politiky, Fed zase bude sledovat data z amerického trhu práce, která mohou rozhodnout o tom, zda začne ukončovat program na podporu ekonomiky již v prosinci. Zveřejněny budou také třeba index nákupních manažerů a zpřesněné údaje o HDP za třetí kvartál v USA i ČR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

2/12 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

2/12 Stavební výdaje

4/12 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru

4/12 Obchodní bilance

4/12 Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru (ISM)

4/12 Prodeje nových domů

4/12 Béžová kniha Fedu

5/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

5/12 HDP za 3Q2013 (zpřesněný údaj)

5/12 Průmyslové objednávky

6/12 Osobní příjmy a výdaje

6/12 Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

6/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Za celý týden, bez svátečního čtvrtku, kdy Američané slavili Den díkůvzdání, Dow posílil o 0,13 % (za listopad +3,4 %), S&P 500 zakončil týden prakticky na nule s mírným ziskem 0,06 % (za listopad +2,8 %) a Nasdaq zpevnil o 1,7 % (za listopad +3,5 %). Americké akcie mají našlápnuto k jednomu z nejlepších roků v historii. S&P 500 už letos posílil o 27 % a zdá se, že půjde o nejsilnější růst indexu od roku 1998. Dow je v plusu 23 %.

"Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Pozitivní signál dává také VIX, který zůstává na nízkých hodnotách. Ke korekci může dojít kdykoli, to ale platí již několik týdnů. Počkejme si proto na skutečný signál na svíčkovém grafu a na prolomení zmíněného obchodního rozpětí VIX (12 až 15). Aktuálním tématem se stává na akciovém trhu takzvaná Santa Claus rally. Investoři se dočkali historicky nejziskovější části roku, letos se ovšem sezónní patterny nenaplňují, nadílka už byla od začátku roku hodně bohatá. Tak uvidíme," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pozornost se v novém týdnu zaměří opět na makrodata, a následně na reakci Fedu na nová čísla. I ta totiž napoví, zda se nakonec očekávané Santa Claus rally opravdu dočkáme.

Investoři budou sledovat především data z trhu práce. Ve středu vyjde zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, v pátek pak bude zveřejněn počet nových pracovních míst v celých Spojených státech (čeká se zhruba 170 až 180 tisíc míst) za listopad a míra nezaměstnanosti (očekáván pokles na 7,2 % z říjnových 7,3 %). Pozitivní data by mohla přispět k tomu, že Fed začne omezovat svou výrazně stimulativní politiku spíše dříve. Nyní trh počítá se zahájením takzvaného exitu v březnu 2014.

Listopadová data o zaměstnanosti jsou považována za nejdůležitější informace před dalším zasedáním Fedu, které se koná 17. a 18. prosince. Stanou se tak hlavním ukazatelem pro obchodování ve zbytku roku. "Je to skutečná zkouška," říká Art Hogan z Lazard Capital Markets. "Všichni bychom si přáli dobrá čísla z trhu práce a kladnou reakci trhu, podle mě jsme však stále ve fázi, kdy dobré zprávy jsou trhem přijímány negativně. Pokud bude statistika příliš dobrá, investoři začnou počítat s tím, že Fed začne ukončovat program na podporu ekonomiky již v prosinci," říká.

"Očekáváme, že bude pokračovat příznivý růst počtu pracovních míst. Během několika posledních měsíců to bylo průměrně 200 tisíc míst měsíčně a nic nenaznačuje tomu, že by tempo mělo zpomalovat," říká Dean Maki, hlavní ekonom pro USA v Barclays. Podle něj to však nebude znamenat, že by Fed měl začít omezovat QE už v prosinci. "Podle toho, co Fed říká, by muselo být číslo z trhu práce velmi robustní, aby banka přikročila k ukončování podpůrných programů. Pravděpodobná nová šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že nejdříve musí Fed vidět důkaz, že hospodářský růst zrychluje. A tento důkaz zatím chybí," dodává Maki.

Kromě zprávy o zaměstnanosti jsou zveřejněna třeba i čísla o HDP za 3Q2013, prodeje aut nebo indexy nákupních manažerů. U HDP se čeká zpřesnění na mezikvartální růst o 3,1 %, původní odhad byl o 0,3 procentního bodu nižší. "V USA se zaměříme na pondělní index ISM v oblasti průmyslu (očekávání 55 po 56,4 bodech), středeční ISM v oblasti služeb (očekávání 55,1 po 55,4 bodech), čtvrteční podnikové objednávky (očekávání -1,0 % po +1,7 % meziměsíčně) a páteční číslo týdne, tedy měsíční změnu zaměstnanosti za listopad," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle Hogana je možné, že investoři začnou vybírat zisky. Budou se připravovat na možnost, že bude listopadový přírůstek počtu pracovních míst vyšší než odhady. "Myslím si, že vybírání zisků přijde," říká Hogan. "Každý o tom mluví, ale stále se nic neděje. Všechny hlavní indexy letos vyrostly o více než 20 %. Otázkou zároveň je, kolika portfoliomanažerům se podařilo překonat trh. To, co teď vidíme, je jen honba za dobrou výkonností."

Své tržby po nákupním černém pátku budou sčítat maloobchodníci. Celkově se očekává, že tržby z prodejů za celé předvánoční nákupní období vzrostou meziročně o 2,4 %. To je nejnižší růst od roku 2009, kdy skončila v USA recese. Odhadla to společnost ShopperTrak. Mezi Dnem díkůvzdání a Vánocemi je letos o 6 dní méně než loni, takže prodejci začali nabízet slevy dříve. "Panuje všeobecná shoda, že o svátcích budou tržby růst, ale bude to pomalejším tempem," říká Aaron Izenstark z Iron Financial.

Buďte v klidu, americké akcie čeká ještě několik let rekordů
V poslední době se stále častěji mluví o bublině na amerických burzách. David Kostin z Goldman Sachs a známý investor a dlouhodobý medvěd Jeremy Grantham však přicházejí se zcela jinou, překvapivě extrémně býčí předpovědí. Každý ale vidí důvody někde jinde. Shodují se v jednom - v dalších dvou letech se není (téměř) čeho bát.
3 horké investiční tipy od Goldman Sachs pro rok 2014 - díl první
Americká banka Goldman Sachs začala v pondělí zveřejňovat investiční tipy pro příští rok. Každý den zveřejní jeden horký tip. Nabízíme první tři.
Facebook, Twitter, LinkedIn a spol.: Jen další bublina?
Když na začátku tisíciletí praskla internetová bublina, hodně investorů se díky svým nereálným očekáváním nehezky spálilo. Velká část firem tehdy nevykazovala žádné příjmy a nebyla schopna představit reálný model, jak budou vydělávat peníze pro své investory. Nyní se, podle některých pozorovatelů, děje něco podobného.
Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat
Americké akcie (a nejen ty) letos předvádějí mimořádný růst. Mnozí varují před bublinou, jiní uklidňují investory a věří v pokračování býčího trhu. Jiný pohled než skrze rekordní hodnoty amerických akciových indexů nabízí následující graf.

Evropa

2/12 Eurozóna a jednotlivé země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/12 Eurozóna a jednotlivé země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

4/12 Eurozóna - maloobchodní tržby

5/12 Francie - nezaměstnanost

5/12 Bank of England a ECB - rozhodnutí o měnové politice

6/12 Francie - obchodní bilance

6/12 Eurozóna - HDP za 3Q2013

6/12 Německo - průmyslové objednávky

Evropské akcie zažily rozporuplný týden. FTSE 100 odepsal 0,36 %, CAC 40 o 0,39 % zpevnil a DAX připsal přes dvě procenta. Za celý měsíc FTSE 100 klesl o 1,2 %, CAC 40 ztratil jen mírně 0,11 % a DAX posílil o 4 %. Stoxx Europe 600 za listopad zpevnil o procento a za celý rok zatím posílil o více než 16 % díky příslibu centrálních bank držet úrokové sazby nízko dlouhou dobu.

Právě čtvrteční zasedání Evropské centrální banky bude investory enormně zajímat. Množí se totiž náznaky, že by ECB mohla dále uvolnit měnovou politiku. Otázka je, kdy a jak by to měla provést. Evropská centrální banka podle deníku Süddeutsche Zeitung uvažuje o tom, že by spustila nové kolo levných půjček v rámci programu LTRO. Likvidita by se však dostala jen k bankám, které se zaváží, že tyto fondy použijí na půjčky pro firmy. Mluví se také o snížení depozitní sazby do záporu. O této možnosti se diskutovalo již na minulém zasedání ECB, ale prezident banky Mario Draghi nedávno prohlásil, že se od té doby nic podstatného nezměnilo.

ECB na svém posledním zasedání nečekaně snížila úroky na rekordně nízkou úroveň 0,25 %. Třeba guvernér estonské centrální banky a člen ECB Ardo Hansson minulý týden prohlásil, že ECB ještě nevyčerpala možnost dále snížit úrokové sazby.

"Prezident ECB Draghi nadále drží relativně střídmější expanzivní měnovou politiku než jeho kolegové v USA, Japonsku či Británii. Tento přístup udržuje euro relativně drahé například vůči dolaru (1,36 EUR/USD). S nově uzavřenou koalicí v Německu se domníváme, že by mohlo dojít i k dalšímu kroku v rámci ECB. Větší potenciální překážku pro zmíněný krok vnímáme až s rozhodováním německého ústavního soudu o předchozích krocích ECB v polovině ledna. Při dalším uvolnění bychom čekali pozitivní vliv na akciové trhy a krátkodobě negativní na euro," říká Vaníček.

Proti zásahu ECB však hovoří poměrně slušná data z eurozóny, která přišla v uplynulém týdnu. Inflace v eurozóně podle prvního odhadu tento měsíc nečekaně zrychlila a stoupla na 0,9 % z říjnové úrovně 0,7 %. ECB však k dalšímu uvolňování vede spíše strach z deflace.

Po měsících růstu v říjnu v zemích platících eurem klesla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na 12,1 %. V celé Evropské unii zůstala v říjnu stabilní na úrovni 10,9 %, vyplývá z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Ekonomická důvěra v eurozóně vzrostla v listopadu na 98,5 bodu z 97,8 bodu, nejvýše od září 2011. Čekal se mírnější růst na 98 bodů. Důvěra v průmyslu vzrostla na -3,9 bodu a ve službách se zlepšila na -0,8 bodu z -3,7 bodu.

Významná makrodata přijdou i na začátku prosince. Hned v pondělí to budou indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které ve středu doplní obdobné údaje za sektor služeb. V pátek potom přijdou čísla o HDP eurozóny za 3Q2013 (odhad: mezičtvrtletně +0,1 %, meziročně -0,4 %). U průmyslových objednávek v Německu se počítá se zpomalením růstu na 4,1 % ze 7,9 % meziročně.

Jak vidí nový týden makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Asie

4/12 Čína, Japonsko - celkové indexy nákupních manažerů

Z makroekonomiky budeme sledovat v Číně již o víkendu a v pondělí indexy PMI průmyslu, a to oficiální a HSBC. U obou se čeká mírné zhoršení, ale stále by se měly udržet nad 50 body.

Evropské akcie jako skvělá sázka na pět let
Evropské akcie jsou podhodnocené. Za pět let mohou jejich ceny vzrůst na dvojnásobek a v roce 2014 posílí o 27 %, tvrdí britská banka Barclays.
2014: Čas pro akciové investory, aby otevřeli peněženky
Globální makroekonomické indikátory se zlepšují. Pro akcie bude příští rok dobrý.
Německu začíná vládnout velká koalice: Alternativa pro Německo čeká na šanci, velké změny v evropské politice i proto nemusejí nastat
Po dvou měsících náročných jednání je to jasné – v Německu bude vládnout velká koalice konzervativní CDU/CSU a levicové SPD. Angela Merkelová bude navigovat zemi krizovými vodami už třetí volební období po sobě. Přitom se musí připravit na tlak z pravé strany politického spektra, na což není zvyklá. Alternativa pro Německo, překvapení říjnových voleb, totiž z každého jejího ústupku levici bude profitovat, říká Hans Kundnani z londýnského think tanku European Council on Foreign Relations.

Česká republika

2/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/12 HDP za 3Q2013 (zpřesněný údaj)

4/12 Průměrná reálná mzda v 3Q2013

5/12 Maloobchodní tržby

6/12 Běžný účet platební bilance

6/12 Orco Property Group - mimořádná valná hromada

Domácí index PX uzavřel na 1 032 bodech, což představovalo 1,3% mezitýdenní růst.

Uplynulý týden na pražské burze skončila výsledková sezóna za 3Q2013. Ve čtvrtek zveřejnila svá data pojišťovna VIG. Firma ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 77 milionů EUR, což byl meziročně propad o 30 %. Trh čekal zisk 79 milionů EUR. Důvodem meziročního propadu byly již dříve oznámené dodatečné náklady na neuspokojivé hospodaření v Rumunsku a Itálii.

"Investoři se zaměřili především na budoucí výhled v těchto regionech, který byl ze strany pojišťovny stále opatrný. Na druhou stranu jsou oba regiony relativně velmi malé vůči celé skupině, což by dlouhodobě mělo znamenat jen drobné vychýlení v silném fundamentu společnosti. Zřejmě se nebudou dát vyloučit negativní vlivy ke konci roku (třeba odpis části goodwillu), ale to by měla být jen jednorázová záležitost," říká Milan Vaníček. Titul zakončil týden na 1 056 Kč (za týden +2,1 %).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo Orco (-3,1 % na 57,2 Kč). Investoři negativně reagovali na odsunutí zveřejnění výsledků, které měla firma původně oznámit ve čtvrtek, ale nakonec je na web vyvěsila až v sobotu. A radost investorům neudělaly. Orco Property Group se za devět měsíců od začátku roku mírně zvýšily EBITDA a tržby, firma ale výrazně negativně přecenila aktiva, a to celkem o 146 milionů EUR, 26 milionů připadá na dlouhodobé pohledávky.

Další velmi důležitou zprávou pro investory je současná bitva akcionářů o ovládnutí nadcházející valné hromady. Skupina pořádá v pátek mimořádnou valnou hromadu svolanou na žádost společnosti Gamala kontrolovanou miliardářem Radovanem Vítkem. Gamala navrhuje jako hlavní bod hromady odvolání 6 členů představenstva včetně zástupců dvou velkých akcionářů - fondů Kingstown a Alchemy. Tyto dva fondy potvrdily svou účast a navrhly doplnění programu valné hromady o odvolání Radovana Vítka a jemu spřízněného Edwarda Hughese z představenstva.

Největší růst zaznamenaly minulý týden opětovně akcie CME (+5,4 % na 50,9 Kč). "Titul nadále koriguje předešlé propady, lze hovořit o aktuální technické korekci, žádná fundamentální zpráva se neobjevila," říká Vaníček.

Zajímavé zprávy přišly také z ČEZ, jehož akcie zůstaly za týden prakticky beze změny. Titul uzavíral na 559 Kč. S optimistickou prognózou na vývoj trhu s elektřinou přišel obchodní ředitel firmy Alan Svoboda. Podle něj roční kontrakt na elektřinu v roce 2014 zdraží díky vyšším cenám uhlí a povolenek. Pro koncové uživatele bude elektřina v příštím roce nicméně zlevňovat. Elektřina pro domácnosti v roce 2014 zlevní podle ERÚ v průměru o 10,9 %. Největší pokles cen elektřiny pro domácnosti úřad očekává právě u ČEZ, a to o 12 %.

V úterý ČEZ vydá krátkodobé dluhopisy splatné v lednu 2014 za 10 milionů EUR. Stane se tak prvním emitentem krátkodobých dluhopisů (komerčních papírů) registrovaných na pražské burze a vypořádávaných v Centrálním depozitáři cenných papírů Praha.

Příští týden není příliš bohatý na firemní události. Zveřejněna ale budou důležitá makrodata. Sledovaná bude středeční struktura HDP, která by měla vysvětlit překvapivý 0,5% mezikvartální propad ukazatele za 3Q2013. O vývoji české ekonomiky napoví více i pondělní index nákupních manažerů a čtvrteční maloobchodní tržby.

Slabší koruna má nastartovat ekonomiku. Relativně "chudší" spotřebitele by ale v mezičase jistě potěšil růst mezd. Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí podle analytiků oslovených ČTK stoupla v průměru o 1,7 %. Díky nízké inflaci ve třetím čtvrtletí tak i po několika předchozích čtvrtletích stoupla mzda i reálně, tedy po odečtení inflace. Reálný růst ovšem podle odhadů činil jen několik desetin procenta. Údaje zveřejní Český statistický úřad ve středu 4. prosince.

V předchozím druhém čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně stoupla o 297 korun na 24 953 korun. Růst tak nominálně činil 1,2 %. Reálně, po odečtení inflace, se mzda ovšem snížila o 0,3 %. V prvním čtvrtletí dokonce klesly mzdy nejen reálně, ale i nominálně. "Po několika čtvrtletích bychom se měli dočkat i růstu reálné mzdy, protože průměrná míra inflace činila ve třetím kvartálu 1,2 %," uvedl analytik z GE Money Bank Petr Gapko. K růstu mezd podle něj přispívá pomalu se zvedající důvěra průmyslníků v ekonomický vývoj a poměrně rychlým tempem rostoucí nové objednávky.

"Předpokládáme, že na trendu průměrné mzdy se nic zásadního nemění. Dynamika za třetí čtvrtletí byla asi trochu vyšší, ale z části ji ovlivnil o tři dny vyšší počet pracovních dnů," uvedl analytik z ČSOB Petr Dufek. Reálný nárůst mezd bude podle něj způsoben klesající inflací. Podle hlavního ekonoma Patrie Finance Davida Marka zůstává růst mezd slabý a reflektuje situaci na trhu práce. "Zvýšení nezaměstnanosti nedává příliš prostoru k vyjednávání o rychlejším růstu mezd. Aby se situace otočila, nezaměstnanost začala klesat a mzdy růst, musela by ekonomika alespoň nějakou dobu růst," uvedl. "Reálným mzdám pomáhá klesající inflace, což se ve větší míře ukáže zejména v příštím roce," uvedl i analytik z Komerční banky Jiří Škop.

Česko na prahu roku 2014: Resuscitace nevyšla, na skokový růst zapomeňte
Domácí ekonomiku čeká další rozpačitý rok. Firmy mají strach investovat a jen tak se ho nezbaví. Spotřebitelé podle všeho také neplánují brát nákupní centra útokem, i proto, že intervence ČNB zdraží zboží z dovozu. Česko tak nadále bude spoléhat na zahraniční poptávku. Jak poznamenal jeden z oslovených odborníků, česká ekonomika volí svým způsobem strategii rozvojových zemí.
Je kritika ČNB oprávněná?
Od rozhodnutí ČNB zahájit intervence na devizovém trhu uplynuly dva týdny, vášně však neutichají. Donedávna byla pro mnoho lidí měnová politika esoterická, nyní se stala předmětem živých debat. Jedná se převážně o kritiku, skoro to vypadá, že ve finále intervence pošlou českou ekonomiku zpátky do recese. Takový pohled je ovšem špatný. Intervence splní svůj cíl, tedy zvýšit inflaci do pásma, které ČNB cíluje. Vedle toho pomohou i ekonomice.
Tibor Bokor (Wood & Company): PPF zhodnotí investici do české Telefóniky až o 50 %, Španělé ale také neprodělají. Sektor je teď příležitostí k velkým ziskům
Prodej českých aktivit španělské Telefóniky do rukou PPF je součástí konsolidace evropských telekomunikačních firem. V první fázi se velcí hráči soustředí na největší trhy a ty menší, jako je Česko, opouštějí. To je příležitost pro private equity investory typu PPF. Za pár let se totiž Telefónica, Vodofone a další giganti začnou prát o menší trhy, což bude okamžik, kdy se současná sázka na tyto země bohatě vrátí, předpovídá Tibor Bokor z londýnské kanceláře WOOD & Company.
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 13 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA