Pegas Nonwovens pod lupou: Co čekat od firmy a jejích akcií po horších výsledcích za třetí kvartál?
|

Pegas Nonwovens pod lupou: Co čekat od firmy a jejích akcií po horších výsledcích za třetí kvartál?

Do Pegasu Nonwovens vkládala řada investorů velké naděje, špatné hospodářské výsledky za třetí kvartál byly pro trh ale značným zklamáním. Co od firmy čekají čeští analytici?

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR Akciová lupa

Cena akcií výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens se v létě vyšplhala až nad 600 korun. V polovině srpna ale kvůli nepokojům v Egyptě musela firma z bezpečnostních důvodů preventivně zastavit provoz ve svém závodě u Káhiry. Akcie na to zareagovaly nejstrmějším poklesem od podzimu 2012. Výsledky za druhé čtvrtletí (z 29. srpna) s cenou příliš nezahýbaly.

Pegas Nonwovens - vývoj ceny akcií od začátku roku 2013

Od října se akciím opět spíše dařilo. Krátkodobější propad zažily po výrazně horších než očekávaných výsledcích na konci listopadu. Stejně jako analytik Jiří Šimara z makléřské společnosti CYRRUS vnímala ale řada investorů pokles ceny akcií jako příležitost pro vstup do dlouhých pozic. Akcie se tak z krátkodobého propadu "oklepaly" a celkově si od začátku roku připisují už téměř 20 %.

Hospodaření firmy

Pegas Nonwovens - výsledky za 3Q2013 a 9M2013

Výsledky Pegasu Nonwovens ve třetím kvartálu 2013 zaostaly za odhady většiny analytiků. Zisk EBITDA klesl o 22,2 % a firma snížila výhled. Dokonce i pesimistické odhady mluvily jen o poklesu o zhruba 18 %.

"Výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku byly opravdu tristní, nicméně stály za nimi dle našeho názoru pouze krátkodobé vlivy," míní Jiří Šimara. "O své dlouhodobé přednosti, jako jsou silná poptávka, relativně vysoké provozní marže nebo potenciál dalšího růstu produkce, Pegas nepřišel."

Podle Jana Rašky z Fio banky byly výsledky pod očekáváním zejména na úrovni výnosů. "Předpokládal jsem silnější výrobu a prodeje z domácího závodu," vysvětluje. Vyšší výnosy očekávali také analytici z České spořitelny.

Hospodaření ve čtvrtém kvartálu bude negativně ovlivněno oslabením kurzu české koruny. Analytik z České spořitelny Josef Novotný odhaduje ztrátu až okolo 8 milionů eur. Jak ale dále vysvětluje, jedná se o nerealizované kurzové ztráty, které by se v následujících kvartálech už neměly opakovat.

Horší celoroční výhled zisku

Většina analytiků nečekala, že by se měl výhled EBITDA pro fiskální rok 2013 měnit. Rozhodující informací tak pro ně bylo snížení celoročního cíle. Růst zisku EBITDA byl v konsenzu za celý rok očekáván na spodní hranici rozpětí 5 až 15 % (40 až 43,8 milionu eur), nový výhled je jen 37 až 39 milionů eur. Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky, upozorňuje na to, že číslo nezahrnuje přecenění akciového opčního programu, který za tři čtvrtletí letošního roku dosáhl 0,7 milionu eur. Cíl se tak o tuto částku podle něho ještě sníží.

"Důvodem profit warningu je několik jednorázových skutečností, které se v roce 2014 nebudou opakovat, například zásahy do technologií a následné kvalifikace nových materiálů," uvádí Trampota. "V příštím roce se dočkáme podstatně lepších čísel než letos."

Že by rok 2014 mohl být pro Pegas rokem stabilizace, věří také Raška. Příští rok podle analytika z Fio banky bude bez výraznějších kapitálových výdajů (CAPEX) s cílem co nejvíce optimalizovat výrobu z nové egyptské výrobní linky.

Podle Miroslava Frayera z Komerční banky snížení celoročního výhledu zohledňuje výpadek prodejů ve třetím kvartálu a naznačuje i částečné pokračování tohoto trendu během čtvrtého čtvrtletí 2013. "Odhady pro celý rok 2013 snížíme, dopad na dlouhodobé prognózy by ale nemusel být velký, pokud se budou výroba a prodeje v Egyptě od příštího roku vyvíjet podle plánu," očekává Frayer.

Ve splnění cíle pro fiskální rok 2013 věří i Trampota. "Očekáváme plnou produkci z Egypta, bezproblémové fungování v Česku a vyprodanou výrobní kapacitu. Na začátku příštího roku budou výsledky Pegasu navíc pozitivně ovlivněny systémem stanovení cen (pass-through mechanism)."

Vývoj ceny akcií Pegas Nonwovens na pražské burze budou ovlivňovat především následující tři faktory. Jasno bude ale nejspíše až na začátku roku 2014.

1. Výroba v ČR

Jak dopadne posun ve výrobě v Česku, se zamýšlí Petr Hlinomaz, analytik z BH Securities. "Pegasu se rozjela 'synchronizace' v objednávkách a výrobě. V rámci plánovaných změn ve složení produkce odmítl Pegas některé objednávky z kraje léta (rozumím tomu u méně profitabilních produktů) s tím, že počítal s tím, že namísto toho bude prodávat některé inovované výrobky," uvádí Hlinomaz. Naplnění tohoto plánu ale zabránily neplánované technické obtíže a vyšší míra odstávek, což bylo pro Hlinomaze asi největším nepříjemným překvapením zveřejněných výsledků. Pegas to podle něj do konce roku patrně nedožene, neboť odběratelé mezitím nejspíše vykryli své potřeby z jiných zdrojů. Dopady nižší efektivity výroby ve Znojmě na výsledky zmiňuje také Miroslav Frayer z Komerční banky.

2. Egyptská výrobní linka

Nová výrobní linka by měla podle Pegasu dosáhnout plného provozu během posledního čtvrtletí letošního roku, a tak ovlivnit až další výsledky. Její dopad na hospodaření ve třetím kvartálu zatím nebyl výrazný.

Jan Raška z Fio banky nicméně upozorňuje na skutečnost, že z této nové linky Pegas zaznamenal ve třetím kvartálu nižší prodeje, než sama firma očekávala. Podobného názoru je i Miroslav Frayer z Komerční banky. "Třetí kvartál letošního roku ukázal na problémy s egyptským závodem, který ještě nenastartoval na plný výkon a jehož rozjezd nenaplnil očekávání," doplňuje.

V souvislosti s budoucností egyptské výroby upozorňuje Petr Hlinomaz na dvě změny, které přinesla politická nestabilita v zemi. Jde o odstávky (ty by ale nebylo problém vykrýt) a změny v prostředí, které je zatím méně nakloněno exportu (vzhledem k logistickým problémům a úředním bariérám). "Jestliže Pegas plánoval, že výrobu v Egyptě nastartuje s několika málo typy výrobků a bude prodávat 1 ku 1 (v Egyptě a na export), pak byl donucen změnit strategii a orientovat se zatím více na Egypt," připomíná Hlinomaz. "K tomu potřebuje více typů výrobků, což znamená například větší nároky na technickou zručnost obsluhy, větší rozmanitost a stav zásob a podobně. Výsledkem jsou menší komerční objemy produkce v tomto roce, plně by měly být linky připraveny ke komerčnímu provozu v lednu až únoru 2014."

3. Dividendová politika

Součástí dividendové politiky Pegasu je mimo jiné každoroční zvyšování úrovně vyplácené dividendy (s výjimkou letošního roku).

Pegas Nonwovens - dividendová politika

"Domnívám se, že meziroční zvýšení dividendy se dnes, s ohledem na letošní slabší výsledky hospodaření, jeví jako méně pravděpodobné," předpokládá Jan Raška z Fio banky. "V roce 2014 předpokládám ale meziročně výrazně nižší investiční výdaje (CAPEX) - maximálně 10 milionů eur ve srovnání s letošním očekáváním kolem 41 milionů eur." To by mělo vytvořit dostatečný hotovostní polštář k tomu, aby dividenda vyplacená v roce 2014 byla aspoň na stejné úrovni jako ta letošní (ve výši 1,05 eura na akcii).

Jako dividendová akcie je Pegas stále atraktivní, alespoň pro BH Securities. "Přes snížení ročního výhledu si nemyslíme, že by mělo dojít ke ztrátě dividendové zajímavosti Pegasu," věří Hlinomaz. "Předpokládáme, že dividenda může stagnovat, možná klesnout (odhadem na 1 euro), ale bereme v úvahu dobré cash flow, jednorázovost příčin poklesu výsledků v uplynulém čtvrtletí i vůli Pegasu neměnit principy dividendové politiky, jak zaznělo v konferenčním hovoru," dodává.

Výhled a cílové ceny

Oslovené analytiky jsme na závěr požádali o výhled na akcie Pegasu Nonwovens s uvedením cílové ceny.

Josef Novotný (Česká spořitelna): "Od čtvrtého kvartálu by mělo být hospodaření Pegasu příznivě ovlivňováno egyptskou výrobní linkou, která je už v plném provozu. Zůstáváme pozitivní na tento titul s cílovou cenou 640 Kč na akcii a investičním doporučením 'akumulovat'."

Bohumil Trampota (J&T Banka): "Naše cílová cena pro akcie Pegas Nonwovens je 638 Kč a doporučujeme akcie Pegasu k nákupu. Pegas je defenzivní titul podporovaný vysokou dividendou."

Jan Raška (Fio banka): "Po slabších výsledcích a sníženém výhledu EBITDA se podle mého názoru zvyšuje pravděpodobnost korekce cílových cen analytiků. Ty jsou obecně nyní nastaveny poměrně vysoko, i přes hranici 600 Kč. Naše cílová cena je prozatím na úrovni 598 Kč s doporučením 'držet'. V nejbližších týdnech a měsících u akcií Pegasu nevidím přílišný růstový potenciál, akcie se nachází na téměř šestiletých maximech a úrovně kolem 590 Kč bych nyní vnímal jako určitou rezistenci."

Petr Hlinomaz (BH Securities): "Od května 2012 nepokrýváme tento titul cílovou cenou a doporučením, jen provádíme odhady výsledků a monitorujeme vývoj. Moje osobní představa (ne analýza) směřovala před posledními výsledky k 600 Kč za akcii, ale asi bych s nějakým dalším hodnocením počkal až na celoroční výsledky a odhady pro rok 2014. Do té doby lze trochu spekulovat o mírném pozitivním vlivu pokračujících nákupů a kumulace akciových podílů."

Miroslav Frayer (Komerční banka): "Výsledky a snížení výhledu pro rok 2013 by mohly mít mírně negativní vliv na naši cílovou cenu. Cílovou cenu a doporučení budeme pravděpodobně aktualizovat až po zveřejnění výsledků za 4Q2013, které by měly ukázat, zda jsou nižší prodeje v Egyptě problémem pouze pro letošní rok. V současnosti máme cílovou cenu nastavenou na 600 Kč s doporučením 'držet'. Očekáváme výplatu dividendy na úrovni 1,05 eura."

Pegas Nonwovens - přehled investičních doporučení
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
18. 9. 2020 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
18. 9. 2020 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
18. 9. 2020 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR