Pošlou vyšší daně americkou ekonomiku zpátky do recese?
|

Pošlou vyšší daně americkou ekonomiku zpátky do recese?

Zvýšení daní Američanům s vysokými příjmy bylo součástí dohody, která odvrátila na začátku roku pád americké ekonomiky z takzvaného fiskálního útesu. Jak se ale projeví v ekonomice vyšší zdanění? Hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius upozorňuje na to, že spotřeba domácností významně klesne, ale je přesvědčen, že ani pokles reálných příjmů domácností v prvním kvartálu nebude znamenat návrat recese.

Americká ekonomika Daně Fiskální útes

Tým analytiků z Goldman Sachs odhadl dopady vyšších daní na spotřebu pomocí tří modelů - VAR (vektorové autoregrese) měřící dopady šoků na straně příjmů na spotřebu, ekonometrického modelu Fedu (FRB/US) a databáze zvýšení daní sestavené ekonomy Davidem a Christinou Romerovými z Kalifornské univerzity. Odhadované dopady na spotřebitelské výdaje v prvním pololetí 2013 se pohybují okolo jednoho procentního bodu růstu. "To je sice významný dopad, ale na nějakou recesi to samo o sobě určitě stačit nebude," tvrdí Hatzius.

Jak vyšší daně ovlivní osobní spotřebu v USA?

Odpovědi na nejpalčivější otázky roku od hlavního ekonoma Goldman Sachs
Hlavni ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius - tak jako každý rok - zhruba v polovině ledna odpověděl na 10 otázek, které budou během roku nejvíce zajímat investory a analytiky. Jeho odpovědi jsou samozřejmě podrobné, náladu banky ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky ale dostatečně ilustruje následující "vyplněný dotazník".

Zdroj: Goldman Sachs