Úprk do akcií pokračuje, ale dluhopisy nevyklízejí pozice
|

Úprk do akcií pokračuje, ale dluhopisy nevyklízejí pozice

V lednových týdnech přiteklo do akciových fondů v USA postupně 26,6 miliardy USD, 21,9 miliardy USD a 16,6 miliardy USD. Mnozí mluví o velké rotaci z dluhopisů do akcií a podobně, akciová rally vyhnala akcie na pětiletá maxima. Investoři do dluhopisů ale zdaleka svůj boj o výnosy nevzdávají.

Rally Korekce na trzích Světové akcie Podílové fondy

Americké 10leté vládní dluhopisy poprvé od dubna nabízejí 2% výnos. A drobní investoři na to evidentně slyší - v lednových týdnech poslali do fondů zaměřených na bondy postupně 9,4 miliardy USD, 10,6 miliardy USD a 8 miliard USD. Celkově tedy zájem o investice v lednu výrazně vzrostl, což ukazuje první graf.

Příliv peněz - všechny fondy vs. index S&P 500

Do samotných akcií je příliv samozřejmě velice silný. Analytik ze Citigroup William Katz však upozorňuje na to, že v lednu obecně v posledních letech do fondů přitékaly peníze.

"Jde o sezónní pattern. To znamená, že zájem drobných investorů především o akcie není v lednu ničím výjimečným, jeho hloubka je naopak varovným signálem, že by se mohla blížit korekce. Nejde o žádnou strukturální změnu v zájmu investorů."

Příliv peněz - akciové fondy vs. index S&P 500

Signál ke korekci na akciích? Tady ho máte!
Bank of America našla alespoň náznak toho, proč by akcie mohly zkorigovat svůj růst z posledních týdnů. Americký dolar v posledních dnech posiluje (na grafu není známý dolarový index, kde je velká váha eura, ale takzvaný trade-weighted dollar index; dolar vůči euru naopak oslabuje), což znamená, že investoři míří do této bezpečné měny. Navíc příliv peněz do akciových fondů, v posledních týdnech velice rychlý, se zastavil.

Akcie: Cenový vrchol je ještě před námi
Existuje nějaký typický vzorec chování akcií z různých sektorů během různých fází býčího trhu, zejména během cenových vrcholů? Otázka, která je velice aktuální. Současný růst akcií trvá s korekcemi již 4 roky, čili "přesluhuje" - průměrný býčí trh trvá 3,8 roku. Konec nemusí přijít hned, ale je dobré se na něj připravit.

Zdroj: Citigroup