Anketa: Zlato pohledem českých investičních expertů
|

Anketa: Zlato pohledem českých investičních expertů

Dění na finančních trzích řídí centrální bankéři. Jejich opakované likviditní injekce na podporu vyspělých ekonomik povedou podle řady ekonomů časem nevyhnutelně k vyšší inflaci. Nejen dluhopisový guru Bill Gross proto tvrdí, že je pro něj zlato v roce 2013 investicí číslo jedna. Jaké šance dávají zlatu aktuálně čeští tradeři a odborníci na zlato? Bude podle nich pokračovat 12 let trvající nepřetržitý růst ceny zlata? A patří vůbec zlato do investičního portfolia?

Zlato Investiční a ekonomický výhled Anketa

Ľuboš Mokráš

Analytik, Česká spořitelna

Zlato v omezeném rozsahu (do 10 %) obecně patří do větších portfolií. Momentálně bych ho však držel maximálně na neutrální úrovni a uvažoval bych o jeho "podvážení". Důvodem je měnící se situace ve světové ekonomice. Americká ekonomika se pomalu, ale zřetelně zotavuje, podobné je to u Číny, v Evropě se zatím alespoň podařilo odvrátit nejhorší hrozby související s dluhovou krizí.

Trh už to jednoznačně reflektuje a pomalu začíná počítat s obratem měnové politiky hlavních centrálních bank, což není a nebude pro zlato dobré. Nevěřím, že by centrální banky neudržely inflaci pod kontrolou, a nemyslím si proto, že bude zlato dobré jako zajištění proti inflaci.

V dohledné budoucnosti (3 až 6 měsíců) by cena zlata měla kolísat kolem aktuálních hodnot (to znamená zhruba kolem 1 650 USD za trojskou unci s odchylkou 50 USD), ve druhém pololetí postupně klesat. Na konci roku bych ji viděl někde kolem 1 450 USD za trojskou unci.

Richard Siuda

Ředitel prodeje, Conseq

Fyzické zlato do investičního portfolia nepatří, neboť zlato není investiční aktivum. Na rozdíl od akcií, dluhopisů či nemovitostí, které nesou pasivní příjem (dividendu, respektive kupón či nájem), držení zlata s sebou nese pouze náklady (které se promítají i do nákladů držby různých certifikátů na zlato a podobně).

Jedná se tedy o zcela spekulativní aktivum, jehož cena byla v posledních letech vyhnána ohromně nahoru. V současné době tak vidíme spíše značná rizika poklesu ceny zlata než dalšího růstu. Pokud si však investor chce na zlato vsadit, nechť to udělá spíše prostřednictvím nákupu akcií firem, které z růstu cen zlata mohou v rámci svého podnikání těžit.

Michal Valentík

Investiční stratég, ČP Invest

Investování je dlouhodobý proces a zlato do vyváženého portfolia rozhodně patří. Proto by v něm nemělo chybět ani v roce 2013. Váha zlata by neměla nikdy překročit 20 %, a to ani v době největší paniky na trzích. V současné době se snížila především systémová rizika na trhu, proto by zlato mělo být zastoupeno menší mírou – okolo 5 %.

Cena zlata se v posledních týdnech pohybuje ve velmi úzkém technickém pásmu, kdy horní hranice je omezena 50denním průměrem a spodní hranice je dána 200denním průměrem. Z důvodu uvolněné monetární politiky všech důležitých centrálních bank vidíme stále prostor pro růst ceny, která by letos mohla překonat historická maxima. Je ovšem také důležité upozornit na rizika, která jsou spojena převážně s budoucím ukončením kvantitativního uvolňování. K tomu bude docházet s tím, jak se situace ve světové ekonomice bude zlepšovat.

Kamil Kresta

Manažer, ČM Aurum

Investiční drahé kovy, konkrétně zlato a stříbro, jsou již dlouhodobě oblíbeným cílem pro mnoho investorů, a to nejen v dobách recese a uvolněné měnové politiky centrálních bank. V roce 2013 registrujeme zvýšený zájem o tyto alternativní investice způsobený právě podhodnocením měn, především kvůli politice Fedu a ECB. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu by fyzické zlato a stříbro mělo tvořit 15 až 20 % investičního portfolia.

V roce 2013 přispěje k růstu ceny stříbra možné oživení ekonomiky a s ním související následná zvýšená poptávka ze strany průmyslových výrobců. Zlatu pak do jisté míry pomůže zvýšený zájem ze strany investorů, kteří využívají současných příznivých cenových podmínek.

Oslabený dolar a zvýšená poptávka po fyzickém zlatě ze strany centrálních bank a zemí udávajících tempo poptávky a ceny zlata, tedy Číny a Indie, může katapultovat cenu zlata na hranici 1 890 až 2 000 USD za trojskou unci.

Jaroslav Tupý

Ředitel, Fx2business.cz

Domnívám se, že tlak na navyšování ceny zlata postupně slábne. Důvodem je především stále se zlepšující rekonvalescence světové ekonomiky a s tím rostoucí pozitivní sentiment, který na trzích panuje.

Cenu zlata ke konci roku vidím přibližně na aktuálních úrovních, alternativně i trochu níže.

Roman Pilíšek

Hlavní ekonom, Zlaté rezervy

Při současných nízkých cenách doporučujeme akumulovat fyzické zlato v portfoliu investora až do podílu 30 %.

S ohledem na pokračující tištění peněz ze strany USA, Japonska a Velké Británie a na zvyšující se chuť Číny po fyzickém zlatě, očekáváme v roce 2013 vzestup ceny minimálně k úrovni 1 800 USD za trojskou unci. V případě, že Česká národní banka přikročí k měnové intervenci proti české koruně, cena zlata v českých korunách může dosáhnout hodnoty až 37 000 Kč za trojskou unci.

Josef Němý

Analytik, Komerční banka

Zlato do portfolia určitě patří. Jeho hlavními přínosy jsou diverzifikace a ochrana před inflací. V posledních letech navíc investice do zlata nabídla vynikající zhodnocení. Obvykle se doporučuje váha komodit v portfoliu do 10 %, kolegové ze Société Générale aktuálně doporučují 5 %. Váha zlata v optimálním portfoliu by tedy měla být pouze v jednotkách procent.

Aktuálně stojí zlato 1 680 USD za trojskou unci, naši analytici čekají v polovině roku růst na 1 750 USD, na konci roku 2013 ale pokles na 1 650 USD. Je ale potřeba dodat, že zároveň čekáme poměrně výrazné posílení amerického dolaru. V korunovém vyjádření by tedy investice do zlata letos mohla přinést zisky až mezi 10 a 15 %.

Patrik Komárek

Makléř, brokerjet ČS

Dle mého názoru zlato do portfolia určitě patří. V současné době bych viděl podíl v portfoliu mezi 5 až 10 % (vždy záleží na tom, jak moc investor portfolio diverzifikuje).

Letošní vývoj u ceny zlata bude podle mě hlavně závislý na vývoji na akciovém trhu. Pokud budou investoři i nadále preferovat riziková aktiva, cena zlata bude stagnovat, nebo může i dále klesat k úrovni 1 550 USD za trojskou unci (zde je hodně silná hranice podpory). Pokud však přijde větší korekce (10 % a více na jednotlivých akciových indexech), investoři se začnou přesunovat do bezpečnějších aktiv, mezi něž zlato zajisté patří. V takovém případě by se cena zlata mohla podívat na loňská maxima nad 1 900 USD za unci.

Mým tipem pro letošní rok je, že zlato nebude výrazněji oslabovat (maximálně k hranici 1 550 USD) a investoři v této komoditě začnou opět budovat své pozice. Cenu zlata bych na konci roku viděl v pásmu 1 850 až 1 900 USD za trojskou unci.

Petr Báča

Analytik, ČSOB

O zlatu bych letos uvažoval pouze v případě, že bych spravoval velké portfolio. I tak bych ale do něj alokoval maximálně 5 % prostředků. U malých investorů bych se zlatu letos raději úplně vyhýbal (kromě krátkodobých spekulací).

Z dlouhodobějšího pohledu nejsem zastáncem velkých investic do zlata, protože negeneruje stabilní výnosy. Vzhledem k tomu, že očekávám postupný nárůst tržních úrokových sazeb, nedivil bych se, kdyby se cena zlata v závěru roku pohybovala pod 1 500 USD za trojskou unci.

Jaroslav Brychta

Hlavní analytik, X-Trade Brokers

Zlato je pojistka, kterých není nikdy dost. Obzvláště dnes, kdy začíná být zřejmé, že je za jediné řešení dluhové krize považováno další zadlužování, a tedy další snižování kupní síly papírových měn.

Žádnou cílovou cenu do konce roku ale nemám. Do hry vstupuje až příliš mnoho proměnných na to, aby bylo možné něco takového seriózně odhadovat. Na fundamentu, který pomohl zlatu až k současným úrovním, se však nic nemění, a proto jsou jeho vyhlídky nadále poměrně dobré.

Pavel Ryska

Analytik, J&T Banka

Zlato do portfolia patří, jelikož má schopnost uchovávat hodnotu. Je zvláště vhodné v současné situaci vysokého zadlužení a nízkých úrokových sazeb. Váha v portfoliu závisí na tom, jak konzervativní, či naopak agresivní má portfolio být. V současné ekonomické situaci bych ale zlatu v každém případě přisoudil relativně vysoké zastoupení - minimálně 10 %.

Zlato se loni zhodnotilo již dvanáctým rokem v řadě a očekávám, že bude letos ve zhodnocování pokračovat. Dovedu si představit cenu na konci roku o několik set dolarů výše, než je aktuální.

Jiří Šimara

Analytik, Cyrrus

Zlato se vždy osvědčilo jako pojistka proti turbulencím a nárůstu napětí na trzích. Je naivní myslet si, že se takové období již neobjeví, a proto by měla část portfolia být nadále věnována tomuto drahému kovu. Navíc jsou zde centrální banky, které se snaží podpořit ekonomiky co největším rozvolněním měnové politiky, což drahým kovům a obecně reálným aktivům svědčí.

Podíl zlata v portfoliu není snadné stanovit. Kromě samotné rizikové averze investora záleží na tom, jakou formou zlato nakupuje, tedy zda využívá derivátové produkty, či zlato nakupuje v jeho fyzické podobě. Obecně se však dá říci, že kolem 10 % portfolia ve zlatě je žádoucí podíl.

V současnosti se cena zlata pohybuje v úzkém koridoru, což zvyšuje šance na takzvaný volatility squeeze, tedy prolomení současného pásma s následným silným pohybem ve směru prolomení. Z našeho pohledu je vzhledem k současným fundamentům pravděpodobnější pohyb směrem nahoru. Náš odhad ceny zlata ke konci letošního roku je 1 780 USD za trojskou unci.

Boris Tomčiak

Analytik, Colosseum

Podle našeho názoru patří zlato do každého dobře diverzifikovaného portfolia. I když už zhodnocuje 12 let v řadě, je kvůli extrémně uvolněné měnové politice centrálních bank možné, že bude dále zdražovat.

Letos předpokládáme jen mírný růst ceny zlata, protože jeho vysoká cena odrazuje domácnosti od nákupů šperků. S postupným bohatnutím zejména asijských spotřebitelů by ale fyzická poptávka po zlatě měla stoupat.

Investoři by do zlata a jiných drahých kovů mohli umístit od 10 do 20 % svých peněz určených na investování.

David Kufa

Investiční manažer, Conseq

Cena zlata není již několik let určována primárně vztahem mezi nabídkou producentů zlata a průmyslovou poptávkou. Za její růst může hlavně investiční poptávka, která vyplývá z obavy investorů, že přestane fungovat finanční systém v podobě, v níž jej dnes známe. Je proto obtížné stanovit jeho fundamentální hodnotu.

Jelikož očekáváme postupné oživení světového hospodářství a uklidnění zmíněných obav, cena zlata by měla klesat. Dlouhodobý investor by měl sázet spíše na diverzifikované akciové portfolio. Zlato nenese žádnou dividendu, je to jen sázka na budoucí strach investorů.

Jak letos investovat: Akcie a dluhopisy nebudou tak atraktivní jako zlato, tvrdí Bill Gross
Dluhopisový král, který spravuje ve fondech Pimco aktiva klientů v hodnotě téměř 2 bilionů USD, předpovídá změnu kurzu v americké ekonomice a růst nezaměstnanosti v roce 2013. Slabá ekonomika povede k méně než 5% návratnosti dluhopisů a akcií. Těžit by z toho mělo zlato.
Konec éry strachu jako konec zlaté horečky
Světová ekonomika se postupně staví na nohy a strach v Evropě mizí. Všechny problémy ještě nejsou vyřešeny, ale politici ve spolupráci s centrálními bankéři dělají, co je v jejich silách, aby zabránili další hluboké recesi. Nehledě na vznikající inflační rizika jsou analytici Tom Kendall a Rick Deverell z Credit Suisse přesvědčeni, že končí zlatý věk zlata.
Grafika dne: Takhle vypadá všechno zlato na světě
Warren Buffett to nejednou kritizoval: Co si investoři vezmou na zlatě, až půjde opravdu do tuhého? Jak vypadá unce zlata, rezervy Spojených států nebo všechno zlato na světě ve srovnání s věcmi, jejichž rozměry všichni důvěrně známe? Vizualizace ze serveru Demonocracy.info vás pobaví a ohromí zároveň.