Akcie těžařů zlata mohou vystřelit k nebesům, jsou oproti zlatu levnější než po pádu Lehman Brothers
|

Akcie těžařů zlata mohou vystřelit k nebesům, jsou oproti zlatu levnější než po pádu Lehman Brothers

Cena zlata prochází od poloviny roku 2011 konsolidací, drží se tedy v relativně úzkém cenovém pásmu. Akcie těžařů zlata ovšem na tuto skutečnost reagují trvalým cenovým oslabováním. Za poklesem cen akcií těžařů stojí nenaplněná očekávání investorů ohledně generování pozitivního cash flow ze strany těžařských firem.

Zlato Světové akcie Americké akcie

Graf ukazuje vývoj poměru cen akcií těžařů zlata (XAU Index) a samotné ceny zlata za posledních 30 let. Tento poměr je nyní rekordně nízký, překonává i úrovně z doby výprodejů akcií po pádu investiční banky Lehman Brothers na podzim 2008.

S růstem ceny zlata, především v letech 2009 a 2010, investoři předpokládali, že i těžaři budou dosahovat nadprůměrných zisků a cash flow. Těžaři ale prováděli akvizice (kupovali nová ložiska), a to i méně efektivních dolů, kde je těžba nákladnější. A jelikož nyní cena zlata déle než rok a půl stagnuje, výsledný efekt se nedostavuje a investoři se obávají, že v sektoru budou probíhat odpisy právě oněch dolů, které byly nakoupeny v období raketového růstu ceny zlata. Proto se nyní těžaři obchodují se 40- až 60% diskontem vůči širšímu trhu, ačkoli se tradičně obchodovali s mírnou prémií.

Index akcií těžařů zlata vyjádřený v aktuálních cenách zlata

Tento týden začíná výsledková sezóna těžařů. Bude zajímavé sledovat čtvrteční výsledky dvou největších, tedy Barrick Gold a Goldcorp. Potvrdí se obavy investorů z nadměrných odpisů majetku, nebo byly těžební firmy schopny ukočírovat náklady? V první variantě by mohly začít praskat stop-lossy, v druhém případě čeká "zlaté akcie" raketový růst. Strategie investora je tedy nyní jasná – čekat na výsledky. Času pro vstup do pozice je stále dost, není důležité vystihnout dno, ale spíše snížit riziko. To je aktuálně v těžařském sektoru nezdravě vysoké.