RBS: Španělsku jako celku se vyhněte obloukem, ale některé jeho regiony vám mohou vydělat
|

RBS: Španělsku jako celku se vyhněte obloukem, ale některé jeho regiony vám mohou vydělat

Španělské regiony jsou často považovány za největší "bolehlav" premiéra Mariana Rajoye. Jsou předlužené a decentralizované. Royal Bank of Scotland ale nevidí situaci úplně černě. Mezi regiony najdete Madrid, Navarru, Kastilii a León, Kanárské ostrovy a Baskicko, a ty zůstávají silné. Za uplynulé tři měsíce s nimi RBS dosáhla návratnosti 14 %.

Státní dluhopisy Španělsko

Nejsilnější španělské regiony těží z lepších ekonomických podmínek než Španělsko jako celek. Mají šanci dodržet 1,5% cíl deficitu za rok 2012, což je daleko pod průměrem národního 6,3% cíle.

Růst není ani ve Španělsku neznámým pojmem

Vnitrozemské regiony jako Kastilie a León, Navarra a Baskicko jsou méně rizikové než ty přímořské, protože těží z orientace na průmysl spíše než realitní trh a cestovní ruch. Navarra vykázala mírný hospodářský růst o 0,6 % ve srovnání s 2,7% poklesem celého Španělska sužovaného recesí.

"Tyto regiony patří mezi nejbezpečnější a nejstabilnější, když vezmeme v úvahu fiskální výhled s deficity pod 3 %," konstatuje analytický tým RBS vedený Albertem Gallem v dopise investorům. "HDP na obyvatele v každém z těchto regionů je o více než 35 % vyšší než průměr ostatních regionů."

Na rozdíl od Katalánska a Valencie, které patří mezi nejzadluženější regiony a byly předmětem loňského bailoutu, žádný z výše jmenovaných silnějších regionů nebyl nucen využít národní úvěrovou linku (ICO) určenou pro regionální vlády s problémy s likviditou.

Jsou také nejodolnější vůči zhoršeným ekonomickým podmínkám, za což investoři platí vysokou prémii ve vztahu ke španělským dluhopisům (pohybuje se od 5 do 11,5 % u výnosů do splatnosti pětiletých bondů). RBS ale očekává, že se spready začnou mezi nejsilnějšími regiony zužovat, protože je budou investoři rozlišovat podle úvěrové kvality.

Madrid se snaží držet regiony na vodou

Všechny španělské regiony, včetně těch nejsilnějších, které se obchodují nejvíce díky lepším ukazatelům ve srovnání s celonárodním benchmarkem, jsou závislé na financích z Madridu. Centrální banka byla nucena navýšit 23miliardovou úvěrovou linku pro regiony na rok 2013 na úkor svého fiskálního zdraví.

Spread mezi výnosy 5letých německých a španělských dluhopisů

Šéf úvěrových strategií RBS Alberto Gallo varuje, že Španělsko čelí ekonomickým a politickým rizikům, protože se výhled země nadále zhoršuje a veřejné finance zůstávají neudržitelné. Španělský HDP klesl ve čtvrtém kvartálu 2012 meziročně o dalších 1,8 % a očekává se, že vláda cíl deficitu na rok 2012 (6,3 %) nesplní.

Svět znovu půjčuje Itálii a Španělsku
Těžce zadlužené země eurozóny jsou již dlouhodobě závislé na laskavosti zahraničních investorů, kteří je zásobují hotovostí na krytí chronických deficitů. V praxi to na evropských dluhopisových trzích vypadá tak, že jim finance ochotně půjčují likvidní investoři z jádra eurozóny, nejčastěji pak německé pojišťovny a penzijní fondy.
Zdroj: CNBC