Vsaďte na oživení eurozóny s co nejmenšími poplatky!
|

Vsaďte na oživení eurozóny s co nejmenšími poplatky!

Evropské akciové trhy jsou českým investorům velice blízké. V žádném dynamickém portfoliu by neměly chybět akcie předních firem ze zemí eurozóny. Jak je vybrat? Stačí najít vhodný burzovně obchodovaný fond. Příkladem je nový fond od významného správce State Street Global Advisors Limited.

ETF Evropské akcie

Za uplynulou dekádu vydělávaly akcie firem ze zemí eurozóny v průměru 2,9 % ročně (měřeno indexem MSCI EMU). I když zaznamenaly evropské akciové trhy v posledních letech výraznější růsty i pády, stále jde o region, který nesmí chybět v žádném dynamickém investičním portfoliu.

Nabídka burzovně obchodovaných fondů (ETF), které se zaměřují na významné evropské firmy, uspokojí každého investora. Na trhu jsou fondy investující do firem s nízkou, střední i vysokou tržní kapitalizací. Koncem ledna letošního roku se nabídka trhu Xetra rozrostla o další ETF, tentokrát z dílny State Street Global Advisors Limited.

Všechny významné firmy z regionu

Cílem nového fondu SPDR MSCI EMU UCITS ETF (ISIN IE00B910VR50) je kopírovat vývoj akcií firem ze zemí eurozóny s vysokou a střední tržní kapitalizací. Portfolio fondu obsahuje akcie z indexu MSCI EMU. Index vypovídá o vývoji 244 společností, které dohromady tvoří 85 % celkové tržní kapitalizace firem z eurozóny. Zastoupeny jsou firmy z jedenácti zemí, konkrétně Francie, Německa, Španělska, Nizozemska, Itálie, Belgie, Finska, Rakouska, Irska, Portugalska a Řecka.

Aktuálně obsahuje portfolio fondu akcie 240 společností. Nejvyšší zastoupení v portfoliu mají společnosti podnikající v sektoru financí (20,9 %), průmyslu (13,1 %) a spotřebního zboží (11,5 %). Nechybí ani zastoupení v dalších sektorech, například zdravotnictví, energetice či telekomunikačních a informačních technologiích.

Nejvyšší váhu v portfoliu mají společnosti Sanofi, Total, Siemens, BASF, Banco Santander, Bayer, SAP, Allianz a Unilever.

Nakupovány jsou pouze akcie

Správce fondu zvolil úplnou fyzickou replikaci indexu. Jinými slovy, do portfolia fondu jsou nakupovány konkrétní akcie firem ze sledovaného indexu. Vyplacené dividendy jsou zpět reinvestovány, což může vylepšit dosaženou výkonnost fondu. Dividendový výnos je aktuálně 3,9 %.

Kompletní článek naleznate na serveru ETFs.cz

Sestavte si portfolio z ETF. Vyděláte
V úvodu roku 2010 jsme představili tři modelová portfolia sestavená pouze z burzovně obchodovaných fondů. Nejvýkonnější fond v minulém roce vynesl více než 25 %. Zklamáním byly investice do krátkodobých dluhopisů a komodit. Kolik vydělala navržená portfolia od svého založení?
Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 2. díl (globální zaměření, ETF a mladé trhy)
Ve 21. století lze jen těžko spoléhat na to, že nám vhodné rozdělení peněz mezi akcie, dluhopisy a hotovost zajistí zajímavé zisky. Může se zdát, že evropská dluhová krize či arabské jaro výrazně omezily prostor k investování. Vnímaví investoři a jejich poradci však vědí, že lze výhodně investovat za každé situace. Globální ekonomika nabízí nepřeberné množství příležitostí. Nechte si tedy poradit, jak své portfolio adekvátně upravit.
Zdroj: ETFs.cz