Fed se nafukuje, bilance ECB klesá. Kam to povede?
|

Fed se nafukuje, bilance ECB klesá. Kam to povede?

Bilance Evropské centrální banky se začala smrskávat. Zatímco americký Fed dál tiskne nové peníze ostošest, ECB již skoro rok do bilance nic většího aktivně nepřikoupila. Proto se bilance ECB snížila na roční minimum (2,93 bilionu eur). Navíc ECB nedávno bankám umožnila předčasně splácet část peněz půjčených v rámci operace LTRO.

ECB Centrální banky Světová ekonomika Zajímavost dne

Vedení ECB se zatím tento vývoj líbí. Považuje ho za důkaz klesajícího napětí na periferiích a řeší to zdánlivě automaticky problém exit strategie z řady mimořádných operací jako LTRO.

Kde je tedy problém? ECB je mezi velkými centrálními bankami v této politice zatím sama. Americký Fed, Bank of Japan a Bank of England zatím bilanci buď dál nafukují, nebo ji alespoň udržují na stávajících úrovních. I proto euro v posledních měsících začalo výrazněji posilovat. Ne náhodou se tedy na frontě s dolarem obchoduje poblíž ročních maxim.

Potíž je v tom, že eurozóna na takové přitvrzení měnových podmínek není zralá. V závěru roku 2012 z velkých světových ekonomik zaznamenala suverénně nejhorší výkon a i v roce 2013 se bude pohybovat na konci pelotonu. Jinými slovy, na takovou sílu eura přes výrazné zlepšení vnější bilance eurozóny ještě nedozrál čas.

Stačí letmý pohled do Španělska, kde nezaměstnanost atakuje 27 % a reálné maloobchodní tržby padají meziročně skoro o 14 % (bez jídla). Jedinou spásou španělské ekonomiky v tuto chvíli zůstává export. A silné euro se proto může stát novou noční můrou.

Bilance Fedu a ECB

Goldman Sachs: ECB může brzy snížit sazby
Situace v Evropě se uklidňuje, Itálie si v týdnu bez problémů půjčila další miliardy eur s mnohem nižším úrokem než v předchozí aukci dluhopisů a euro nadále posiluje vůči americkému dolaru. Podle analytiků z Goldman Sachs ale možná až příliš.

Když se dva perou, třetí se směje aneb jak vydělat na měnových válkách
Úrokové sazby prakticky na nule, tištění nových peněz, rekapitalizace bank – to všechno již centrální banky zkusily, aby své země zachránily před druhým kolem ekonomické recese. Nyní se otevřeně mluví o manipulaci s kurzy měn, již na začátku krize v roce 2008 všichni odmítali. Zvítězí hamižnost nad rozumem a máme se obávat měnových válek?