Španělsko a Itálie znovu postrašily investory, ale další vrchol krize je hodně daleko
|

Španělsko a Itálie znovu postrašily investory, ale další vrchol krize je hodně daleko

Po pár týdnech klidu se něco děje okolo Španělska a Itálie, Obvinění premiéra z korupce a výzvy na odstoupení vlády ve Španělsku a nebezpečné dotahování se Berlusconiho v průzkumech před parlamentními volbami v Itálii poslaly bondy (výnosově) nahoru. Dnes už je ale situace klidnější.

Státní dluhopisy Španělsko Itálie Dluhová krize

Španělský 10letý papír vzrostl o 40 bazických bodů, italský o 30 bodů. Stále jsou však tyto hodnoty hodně vzdálené od maxim z loňského roku. Ukazuje se však, že s dluhovou krizí ještě není konec.

Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska

Eurozóna v roce 2013 podle Roubiniho: Stejné problémy, menší rizika, Grexit s pravděpodobností 50 %
Loni v létě si eurozóna prošla nelehkým obdobím. V Německu se reálně uvažovalo o odchodu Řecka z měnové unie a dluhopisy Španělska a Itálie na tom byly hodně špatně. Den před tím, než guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi pronesl svou zlomovou řeč v Londýně, se výnosy dluhopisů těchto zemí dostaly na alarmujících 7,75 %, respektive 6,75 %. Draghi tehdy přislíbil, že ECB udělá vše, co bude v jejích silách, aby měnovou unii zachránila. Rozhodnutí o odkupu dluhopisů zadlužených zemí padlo v době, kdy eurozóna byla na pokraji kolapsu.

Zdroj: Česká spořitelna