Anketa: Největší lekce z krize na Kypru a která země je na řadě
|

Anketa: Největší lekce z krize na Kypru a která země je na řadě

Nová dohoda o Kypru postihne hlavně vklady zámožnějších investorů. Mohly by projít až 40% "haircutem". Ptali jsme se českých finančních odborníků, jakou největší lekci by si trhy měly vzít z kyperské krize a která země může problémový ostrovní stát následovat.

Eurozóna Názory analytiků Dluhová krize Kypr Anketa

Michal Valentík

Investiční stratég, ČP Invest

Největší lekce, respektive připomenutí, je skutečnost, že v krajních a mezních případech mohou politici přijmout jakákoli opatření. V případě Kypru se hovořilo o znárodnění penzijních fondů a zdanění pojištěných vkladů v bankách do 100 tisíc eur.

Z toho plyne jasné ponaučení, že investor i běžný střadatel by se měli mít na pozoru a svá finanční aktiva diverzifikovat. Nic nesázet na jednu kartu, ať už se zdá sebelepší. Vidíme, že ani bankovní vklady nejsou bez rizika, a proto by si lidé měli vybírat dostatečně silnou banku, která ve své bilanci nemá žádné "kostlivce". Jinak se může stát, že spláčou nad výdělkem jako mnozí, kteří ukládali své finanční prostředky do kyperských bank.

Petr Sklenář

Hlavní ekonom, J&T Banka

Prvotní moje reakce byla: Všem se neměří stejným metrem a je iluzorní věřit v pevnost politicky garantovaných slibů. Takže poučení pro všechny kritiky domácí politické scény zní: Politici v eurozóně nedělají rozhodně lepší rozhodnutí, nejsou v průměru výrazně erudovanější a nechápou dopady svých rozhodnutí lépe než ti čeští. Jsou na podobné úrovni. Zda je to optimistické, nebo pesimistické stanovisko, záleží možná na úhlu pohledu, osobně ho hodnotím jako realistické.

David Navrátil

Hlavní ekonom, Česká spořitelna

Plynou z toho čtyři ponaučení: EMU se nepoučí, EMU ráda experimentuje, EMU nemůže takto fungovat dlouhodobě a pojištění vkladů je marketing, u něhož je důležité vědět, zda má i obsah (jak bezpečná je daná země, jak zdravý je bankovní sektor a jak zdravá je banka, do níž ukládám peníze).

Jakou další zemi uvidíme v problémech? Mimo obvyklé podezřelé lze zmínit Francii kvůli špatné makroekonomické situaci, která může brzo navnadit dluhopisové investory k testu.

Petr Dufek

Ředitel oddělení makroekonomických analýz, ČSOB

Je potřeba věnovat zvýšenou pozornost zemím, které se dlouhodobě potýkají se základními makroekonomickými nerovnováhami, zemím s extrémně expandovaným bankovním systémem a zemím, které o sobě a svých bankách nejsou informačně sdílné.

Základní pravidla bankovnictví stále platí, jen občas na ně někdo zapomene. Řízení rizik v bankách zůstává naprosto zásadní činností, které je nutné věnovat pozornost jak ze strany majitelů banky, tak manažerů i dozorových institucí. Stále platí, že si banky nemohou dovolit velké ztráty z investic a špatných úvěrů. O to více k tomu dochází v zemích, jejichž bankovní sektor výrazně přesahuje velikost ekonomiky. Ani nálepka daňového ráje v tomto směru nic nemění.

Když se podíváme na finanční výkazy kyperského bankovního sektoru v posledních třech letech (ztráty, špatné úvěry, kapitál), aktuální krize není ničím překvapivým. Pokud k tomu přidáme základní trendy kyperské ekonomiky v posledních letech, získáme ne zrovna lichotivý obrázek: zranitelná ekonomika závislá na přílivu kapitálu motivovaného pověstí daňového ráje s neúnosně velkými a přitom kapitálově slabými bankami. Pozici politiků bych ani neřešil, spíše by mě zajímalo, co v posledních letech udělal pro zlepšení situace kyperský bankovní dohled.

Kdo může být další na řadě? Nebudu říkat kdo, protože není jednoduché to odhadnout, ale země s nějakým problémem nejsou v EU výjimkou. Když se podíváme, kdo se potýká s relativně vysokým podílem problematických úvěrů a úvěrovou angažovaností bank, tak se jistě nějaká další země najde.

David Marek

Hlavní ekonom, Patria Finance

Kypr je jen zrnkem písku v poušti eurozóny, nicméně řešení jeho krize nabídlo několik důležitých lekcí. Tou první je ukázka zmateného přístupu eurozóny ke krizím v jednotlivých částech měnové unie. První verze záchranného plánu pro Kypr zbytečně podlomila důvěru v bankovní vklady kvůli plánovanému zdanění pojištěných vkladů. Na takový návrh neměly země eurozóny nikdy přistoupit.

Druhým problémem je odhalení rozepří mezi Evropskou komisí a MMF, které snižuje důvěru v to, že budou tyto dvě instituce nadále schopny efektivně spolupracovat na půdorysu Troiky. Třetím momentem je klesající vzájemná solidarita mezi severními a jižními státy eurozóny. S tím úzce souvisí další významná skutečnost - posun břemene při řešení krizí z beder daňových poplatníků na věřitele bank a států v problémech. Evropští politici mohou ujišťovat, že případ Kypru je specifický, uvedené momenty ale budou brány v úvahu, bude-li potřeba hasit požár někde jinde v eurozóně.

Jaromír Šindel

Ekonom, Citibank

Lekce ze současného vývoje na trzích kvůli problémům na Kypru? V každém případě překvapení, či možná spíše "nepřekvapení" z chování trhů, které s neuvěřitelným zaujetím sledují vývoj v zemi, jejíž podíl na ekonomickém výkonu eurozóny je 0,2 %. Mluvíme zde o zhruba 8 miliardách korun v podmínkách České republiky.

S ještě větším zaujetím pak sleduji, co ze situace okolo Kypru vyplývá pro další země a řešení dalších problémů v eurozóně. To vše kvůli zemi, která je zcela mimořádná velikostí bankovního sektoru, strukturou ekonomiky i systémem daní.

Jan Procházka

Generální ředitel, EGAP

Jelikož pracuji jako šéf státní pojišťovny nepojistitelných rizik spojených s exportem, mám z vývoje na Kypru, ale třeba i v Bulharsku, velice těžkou hlavu. Optimista by řekl, že se svět zbláznil a je potřeba se maximálně pojišťovat i v tradičních "bezpečných" destinacích. Pesimista pak může jen přemýšlet o tom, jaké netržní zásahy nás ještě mohou potkat kdekoli na světě.

Pavel Sobíšek

Hlavní ekonom, UniCredit Bank

Poučení číslo jedna: Není výnosu bez rizika. Pokud investoři ukládali peníze do kyperských bank nabízejících úrok kolem 4 % ročně, muselo jim být jasné, že se jedná o rizikovou investici.

Poučení číslo dvě: I ekonomika podílející se na eurozóně 0,2 % se může pro eurozónu stát systémovým rizikem - za situace, kdy nepřijde kredibilní řešení problému.

Jaká země je na řadě? Doufám, že žádná. Každopádně lze pozorovat, že finanční trhy reagují na známky stresu mírněji než v začátcích dluhové krize, což naznačuje, že se krize blíží ke konci. Určitě si nemyslím, že by se už nikdy žádná země nedostala do finančních problémů, doufám ale, že se takové problémy vynoří až v době, kdy nebudou spojovány se současnou dluhovou krizí.

Tomáš Menčík

Analytik, Cyrrus

Největší lekce spočívá v tom, že malá země nemá zdaleka takovou vyjednávací sílu, což vede k tvrdším podmínkám. Kypr tvoří pouze 0,2 % ekonomiky EU a jeho případný kolaps by neznamenal nijak zásadní nepřekonatelné riziko. Kypr si toto uvědomuje, a proto kývl na zdanění vkladů.

Nebojím se, že by to mohlo znamenat precedent do budoucna. Nedovedu si představit zdanění vkladů ve Španělsku či Itálii bez toho, abychom byli svědky runu na banky. Evropští politici si to dobře uvědomují, a proto se snaží všemožnými prohlášeními mírnit paniku. Další kandidáti pomoci jsou přitom nasnadě - Španělsko, v extrémním případě Itálie. Do problémů se také může dostat Maďarsko.

Petr Břicháč

Ředitel Securities Trading, LBBW Bank CZ

Žádné velké poučení bych v celé té věci nehledal. Trhy dávno věděly, že má Kypr problémy, a rozumné společnosti a jednotlivci svá aktiva na Kypru už dlouho nemají. Lidé možná začnou více přemýšlet o tom, kde mají své peníze uložené a že výnos není vše. Velmi důležitá je i například majetková struktura zvolené banky, ne pouze slibovaný výnos.

Mám bohužel dojem, že to u nás takto nefunguje. Situace na Kypru může přispět i k tomu, že lidé začnou zvažovat, zda je pro ně výhodné držet valnou většinu svých financí na účtech v bankách.

Panika na téma "kdo bude další?" se mi zdá zbytečná. V jiných zemích bilance bank několikanásobně nepřevyšují HDP země, v níž sídlí a která by mohla pomoci banky sanovat v případě jejich problémů. To byl v případě Kypru největší problém.

Michala Moravcová

Analytička, BOSSA

Aktuální situace na Kypru sundala růžové brýle všem těm, kdo si pod vlivem pozitivní nálady šířící se z akciových trhů mysleli, že eurozóna, nad níž drží ochrannou ruku ECB, je již ze svých dluhových problémů venku. Opak je pravdou, každá další záchrana člena měnové unie je hůře proveditelná.

Nápad Bruselu, aby se Kypr spolupodílel na své vlastní záchraně, měl sice ekonomickou logiku, avšak proveditelnost této myšlenky prostřednictvím zdanění vkladů přesáhla všechny meze. Absolutně nabourala důvěru v evropský bankovní systém. Kyperská zkušenost potvrdila, že evropská politika nepodporuje pracující střadatele. Na ty nejdříve uvalí obrovské daně z příjmu, a když se jim přece jen podaří něco naspořit, tak jim to pro jistotu zdaní ještě jednou. Do budoucna nám pravděpodobně nezbývá nic jiného, než se u bank raději zadlužit, než si poctivě spořit.

Další zemí v pořadí by mohla být po Řecku druhá nejzadluženější země eurozóny - Itálie. Její veřejný dluh vůči HDP dosahuje téměř 126 %. Stát navíc ochromuje bezvládí, které oddaluje zavedení potřebných reforem vedoucích ke snížení alarmující výše zadlužení.

Filip Fyrbach

Analytik, GE Money Bank

Problémy Kypru plynou výhradně z jeho bankovního sektoru. Model kyperské ekonomiky je založen právě na tomto odvětví. Z celého příběhu plyne několik ponaučení pro různé subjekty. Jednak pro regulátory, kteří v minulosti nedokázali přesně ohodnotit rizika bankrotu států, pro banky samotné, které v modelech jen těžko dokáží zachytit "černé labutě", a v neposlední řadě pro střadatele, kteří na chvíli čelili hrozbě ztráty i té části vkladů, která je chráněná pojištěním.

Zdanění pojištěné části vkladů je pomyslnou Pandořinou skříňkou a je dobře, že zůstala zavřená. Majetnější střadatelé nyní ovšem mají o důvod více přemýšlet o větší diverzifikaci svého portfolia. Kyperská zkušenost může být i důvod pro vkladatele více se zajímat o vybrané ukazatele vypovídající o stabilitě a zdraví bank. Například pojem kapitálová přiměřenost by se tak mohl dostat do širšího povědomí.

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou…
11:08

RTR: Granite City je díky Trumpovým clům opět skvělé. Ale za jakou cenu?

Poté, co byl Donald Trump zvolen v roce 2016 prezidentem USA díky slibu, že Americe opět vrátí její velikost a oživí...
Ocelářské firmy Spojené státy americké (USA) Průmysl
Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl
09:16

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval ÚOHS, mírně klesl

Počet velkých fúzí, které loni posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), mírně klesl. Antimonopolní úřad...
Fúze a akvizice Česká republika Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
včera v 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
včera v 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
včera v 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
včera v 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
včera v 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
včera v 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
včera v 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
včera v 16:15

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
včera v 15:51

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
včera v 15:20

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
včera v 14:44

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

Ministři financí zemí EU se v pátek po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět...
Evropská unie Rizika Evropské banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
včera v 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)