Burzovní kalendář 1. 4. - 5. 4. 2013
|

Burzovní kalendář 1. 4. - 5. 4. 2013

Zasedání rady Evropské centrální banky ve čtvrtek a statistika z amerického trhu práce zveřejňovaná v pátek budou hlavními ekonomickými událostmi nového týdne. O názorech firem na budoucnost ekonomiky prozradí více indexy nákupních manažerů zveřejňované od pondělí do čtvrtka. Pražská burza si v pondělí užije státní svátek.

Investiční a ekonomický výhled

USA

1/4 Stavební výdaje

1/4 Prodeje automobilů

1/4 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

2/4 Podnikové objednávky

3/4 Změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

3/4 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

4/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (nové a pokračující žádosti)

5/4 Obchodní bilance

5/4 Míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru a mimo zemědělství

5/4 Spotřebitelské úvěry

Americké akciové trhy zakončily ve čtvrtek uplynulý obchodní týden růstem na nová historická maxima. Navázat na ně dalším růstem nebude po víkendu jednoduché, akcie v USA mají za sebou totiž i velice dobré první čtvrtletí. Realizace zisků před nadcházející výsledkovou sezónou tedy může být logickou volbou řady investorů.

"Tím, že cena vystoupala nad poslední známou rezistenci, je nyní za nejbližší hladinu odporu všeobecně považovaná psychologická hladina a kulaté číslo 1 600. Argumenty pro korekci sílí a index je známý falešnými proraženími. Přesto dokázal, že překoupenost není automaticky signálem k prodeji. Nejbližší support je v pásmu 1 530 až 1 540 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Ačkoli trhy posunuly na závěr čtvrtletí svá maxima, mám pocit, že růstový trend trvá bez větších přestávek již příliš dlouho," uvedla pro CNBC Gina Martin Adams z Wells Fargo Securities. "Líbí se mi ale defenzivní sektory jako zdravotní péče, spotřební zboží a veřejné služby. První dva jsou v posledních měsících na trhu vůbec nejsilnější, protože investoři nechtějí opustit akcie, ale stále více vybírají ty defenzivnější."

Většina analytiků je ale optimistická, cílových cen pro index S&P 500 nad 1 600 bodů přibývá. Ekonomové ovšem varují před dopady škrtů v americkém rozpočtu. Ty se zatím nestihly příliš projevit, většina makrodat z uplynulých týdnů byla pozitivní.

Výjimkou ale byl relativně silný nárůst počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Těch bylo za poslední týden 357 tisíc, tedy více, než se čekalo. Právě na trhu práce by se úsporná opatření v americké ekonomice mohla projevit nejdříve, na to by měla navázat i menší ochota utrácet a zhoršující se spotřebitelská důvěra. Ta je ale zatím stále silná.

První polovina nového týdne bude především ve znamení reakce investorů na překonání rekordní úrovně indexu S&P 500. V rozhodování by jim měly pomoci indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu i ve službách, a to nejen v USA, ale i z Číny a eurozóny. Druhá polovina týdne pak bude ve znamení dat z trhu práce.

Ve středu naznačí více o trendu v zaměstnávání v soukromém sektoru pravidelný měsíční report ADP, ve čtvrtek přibudou čerstvé údaje o žadatelích o podporu v nezaměstnanosti a v pátek přijde na řadu "velká nezaměstnanost". Celková míra nezaměstnanosti by měla v březnu zůstat na 7,7 % (analytici se pohybují v odhadech mezi 7,6 a 7,8 %). Jak v soukromé sféře, tak mimo zemědělství se čeká těsně pod 200 tisíc nových pracovních míst.

Dokonce 205 tisíc nových pracovních míst očekává Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Economy.com. Předpokládá ovšem, že se budou čísla z americké ekonomiky postupně zhoršovat s tím, jak se začnou projevovat dopady automatických fiskálních škrtů. "Nových žádostí o podporu bude v příštích týdnech podle mě stabilně nad 350 tisíc týdně," uvedl pro CNBC Zandi. "Opravdový test pro ekonomiku přijde přes léto," doplnil.

Na konci srpna končí i fiskální rok, a právě do té doby mají američtí politici čas na jednání o dalších opatřeních, která by měla zastavit další zadlužování země, případně navýšit dluhový strop. "Za první kvartál očekávám růst amerického HDP okolo 2,4 %, ve druhém ale čekám zpomalení růstu na +1,5 %," uvedl Zandi.

V příštích týdnech pak budou investoři napjatě očekávat hospodářská čísla amerických společností za první kvartál. "Případná negativní překvapení by na současných úrovních cen akcií nepochybně spustila vlnu výprodejů, ale nevidím žádné dlouhodobé hrozby pro trh," uvedl stratég Laszlo Birinyi. Rekord indexu S&P 500 nepovažuje za nic zásadního. "Je to jako jet s dětmi na dovolenou - pár kilometrů od hranic začne narůstat vzrušení, ale pár kilometrů po jejich překročení se už rozhlížíte po nejbližším McDonald's."

Vzpruhou pro akcie by mohlo být i první zasedání japonské centrální banky ve středu a ve čtvrtek, poprvé s novým guvernérem Haruhikem Kurodou. Ten by měl podle představ premiéra Abeho výrazně podporovat ekonomiku, na což již v prvním čtvrtletí reagovaly japonské akcie prudkým posílením. Čeká se hodně, takže i pouhé naplnění očekávání silnějšího kvantitativního uvolňování může být pro natěšený trh málo.

Konečně medvěd: S&P 500 zamíří pod 1 400 bodů, rally živené Fedem musí dojít dech
Americký akciový index S&P 500 je nad 1 550 body a analytici se předhánějí v tom, kdo přijde s vyšší cílovou hodnotou. Přesto narazíte i na zaryté medvědy. Nabízíme konkrétně jednu medvědici, která je přesvědčená, že s ukončením podpory ze strany Fedu spadne S&P 500 pod 1 400 bodů.
Regulace Bitcoinu v USA: Virtuální měna přerůstá politikům přes hlavu, a to se jim nelíbí
ECB nedávno vydala varování "Virtuální měnová schémata", v němž upozorňuje na pyramidový charakter elektronických měn, jako je Bitcoin.
Hlavní postavy světové ekonomie a ekonomiky debatovaly v Londýně o finanční krizi. Investiční web byl u toho
Ben Bernanke (Fed), Olivier Blanchard (MMF), Lawrence H. Summers (Harvard) a Axel A. Weber (UBS, dříve Bundesbank a ECB) se v Londýně zúčastnili diskuze o pětileté zkušenosti s finanční a ekonomickou krizí moderované Mervynem Kingem z Bank of England. Celou akci jsme pro vás sledovali živě na Twitteru.

Evropa

1/4 Většina burz zavřených - státní svátek

2/4 Eurozóna a Itálie - míra nezaměstnanosti

2/4 Eurozóna, Německo, Francie, Španělsko a Itálie - index nákupních manažerů v průmyslu

2/4 Německo - index spotřebitelských cen

3/4 Eurozóna - index spotřebitelských cen, HDP za 4Q2012

4/4 Eurozóna, Velká Británie, Německo, Francie, Španělsko a Itálie - index nákupních manažerů ve službách

4/4 Eurozóna - index cen výrobců

4/4 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách

5/4 Eurozóna - maloobchodní tržby

5/4 Německo - průmyslové objednávky

Evropské akciové trhy v týdnu ztratily okolo 2 % (DJ EuroStoxx 50 -2,15 %). Vyřešení situace na Kypru vzbudilo vlnu reakcí v tom smyslu, že bankovní vklady již nejsou bezpečné, nedůvěra v banky a v evropské politiky se odrazila na náladě obchodníků, a to přesto, že se ve čtvrtek po téměř dvou týdnech znovu otevřely kyperské banky a žádný výrazný run na banky se nekonal. Ono s možností vybrat 300 eur denně a kontrolami pohybu kapitálu se nějaký výrazný odliv peněz ani nedal čekat.

V únoru, tedy před vypuknutím největší paniky a politických jednání o Kypru, ovšem z ostrova odteklo nejvíce peněz za tři roky. Měli kyperští politici a významní byznysmeni informace o tom, že se konec daňového ráje ve stávající podobě opravdu rychle blíží?

Itálie stále nemá vládu a zřejmě ji ani mít nebude. Pier Luigi Bersani ve čtvrtek přiznal, že není schopen sestavit vládu, která by měla naději na získání důvěry v parlamentu. Prezident Napolitano chce sám vést další kolo jednání o vládě. Situace je o to pikantnější, že by se během dubna měl volit nový italský prezident, jenž by měl Napolitana v květnu vystřídat. Lídr druhého nejsilnějšího uskupení voleb Silvio Berlusconi žádá, aby buď jeho strana získala právo zvolit nového italského prezidenta (poté, co Bersaniho lidé stojí v čele obou komor parlamentu), nebo aby se v červnu uskutečnily nové předčasné volby. Sám prezident Napolitano chce nadto iniciovat debatu nad změnami volebního systému v Itálii i rozložení sil na politické scéně.

V novém týdnu budou investoři vedle těchto dvou ohnisek politické a ekonomické nejistoty v Evropě především indexy nákupních manažerů a makrodata z Německa (ta jsou i pro Českou republiku velice důležitá). Hlavní slovo si ale ve čtvrtek vezme ECB.

"Podle mě se banka bude snažit obrátit pozornost k novým iniciativám," uvedl pro CNBC George Goncalves, dluhopisový stratég z Nomura Americas. Sazby by se podle analytiků měnit neměly, alespoň zatím. Euro v týdnu vůči dolaru ztrácelo a dostalo se nejníže od poloviny listopadu. Postoj ECB k dění na Kypru a v Itálii bude pravděpodobně tématem dotazů na prezidenta banky Maria Draghiho na konferenci po zasedání.

Hlavní očekávané události nového týdne na světových trzích v čele se zasedáním rady ECB shrnuje makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny:

Rob Carnell (ING): Výhledy kyperské ekonomiky jsou příšerné. Čekám problémy jako v Řecku, možná i horší
Kyperská krize zvýšila pravděpodobnost runů na evropské banky. Ukázala totiž, že ani vklady pod 100 tisíc eur nemusejí být nedotknutelné. Střadatelé ve Španělsku a dalších krizí zmítaných zemích tak přišli o jednu z posledních jistot, což může mít nedozírné následky. Politici se nyní snaží vypuštěného džina nejistoty zahnat zpátky do lampy. Budou to mít ale hodně těžké, myslí si hlavní mezinárodní ekonom londýnské ING Rob Carnell.
Švýcarsko: Stop prodeji a odlivu zlata do zahraničí, žádá pravice
Skupina švýcarských pravicových politiků shromáždila již více než 100 tisíc podpisů pro federální úřady ve snaze prosadit referendum o zastavení prodeje zlatých rezerv držených Švýcarskou národní bankou (SNB). Mimoto požadují návrat zlatých cihel, které jsou uložené ve Spojených státech, do vlasti.

Pražská burza

1/4 Burza zavřená - státní svátek

2/4 Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI)

4/4 Maloobchodní tržby

Pražská burza v uplynulém týdnu opět oslabila a dostala se v jeho průběhu až na půlroční minimum. Index PX klesl ve srovnání s minulým pátkem o 2,1 % na 962,86 bodu. Nejvíce se propadly akcie mediální firmy CME, naopak nejlépe si v uplynulém týdnu vedly akcie společnosti AAA Auto. V pátek zůstala pražská burza zavřená podobně jako většina evropských trhů.

"Poslední zkrácený březnový týden patřil převážně Kypru a Itálii. Na Kypru se jako řešení zvolilo využití depozit nad 100 tisíc eur v bankách Laiki a Bank of Cyprus na hrazení dodatečných nákladů záchrany země. Využití depozit je negativní zprávou pro finanční trhy a může do budoucna vyvolávat přesuny kapitálu i mimo eurozónu. Pokračující patová situace v Itálii je nepříznivým faktorem hlavně pro státní dluhopisy, a tím i pro bankovní sektor," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce se v týdnu dařilo akciím AAA Auto, které stouply o 2,6 % na 24,10 Kč. Zveřejněné výsledky potvrdily solidní trendy a úspěšný rok 2012. Firma se ale po zhruba šesti letech s parketem pražské burzy rozloučí. Na návrh majoritního vlastníka Anthonyho Dennyho o tom rozhodla v pátek valná hromada.

Společnost ČEZ v pátek podala stížnost Evropské komisi kvůli způsobu udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky, stejně tak jako některým dalším administrativním postupům, které mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU. V týdnu také bylo živo okolo výběrového řízení na zakázku dostavby JE Temelín.

Nad 300 Kč za akcii se ve čtvrtek vrátila Telefónica C.R., která v posledních týdnech trpí nezájmem investorů o celý telekomunikační sektor v regionu.

Bankovní rada ČNB ponechala sazby na stejné úrovni. Pro ponechání úrokových sazeb beze změny na rekordním minimu hlasovalo všech sedm členů bankovní rady. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 %.

Ve čtvrtek po skončení obchodování na pařížské burze oznámila své výsledky hospodaření společnost Orco Property Group. Developer v roce 2012 hospodařil s čistou ztrátou 40 milionů eur. Orco tak už je druhý rok v řadě ve ztrátě, přestože v roce 2012 zvýšilo tržby o 65 % na 260 milionů eur. Provozního zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) byl 36,5 milionu eur oproti 30,3 milionu eur v roce 2011. "Výrazné zlepšení EBITDA však bylo více než kompenzováno zvýšením ztráty hodnoty nemovitostí," uvedla společnost.

Tržby Philip Morris ČR v roce 2012 vzrostly o 6,6 %. Výsledky společnosti pro Investiční web okomentoval analytik z České spořitelny Josef Novotný: Tržby Philip Morris ČR v roce 2012 vzrostly o 6,6 %

V novém týdnu lze očekávat, že se akcie na pražské burze budou vyvíjet v souladu s dalšími evropskými trhy. V pondělí se neobchoduje kvůli státnímu svátku, úvod úterního obchodování tedy bude ve znamení dohánění pondělního vývoje na americké burze.

Investiční tip: Nepropásněte dividendu Komerční banky
Akcie Komerční banky jsou teď pod tlakem a ze svých letošních maxim odepsaly už víc než desetinu. Podle Aleše Jandejska z brokerjetu ČS by se ale už brzy měla jejich cena vrátit k hranici 4 000 Kč.
Jak po kyperské krizi obchodovat českou korunu?
Odvrácený bankrot Kypru se na hlavním měnovém páru výrazněji nepodepsal a euro se k americkému dolaru dále obchoduje na hladině 1,3 EUR/USD. Česká měna zůstává tažena silou eura a výroky zástupců ČNB. Jak v současné situaci korunu obchodovat, radí Miroslav Plojhar z České spořitelny.
Jaké akcie nakupuje nejlepší portfoliomanažer v ČR?
Co si myslí o současné situaci na akciových trzích portfoliomanažer fondu ISČS TopStocks Ján Hájek? A jaké jsou nejnovější přírůstky v portfoliu fondu s blížícím se druhým čtvrtletím?
Jak se Češi plánují zabezpečit na stáří? Nejvíce věří penzijnímu připojištění, spořicím účtům a nemovitostem
Portál chytryhonza.cz provedl průzkum, ve kterém své klienty oslovil s anketou ohledně jejich plánů na zajištění na stáří. V ní si klienti mohli vybrat z několika možností, pomocí které se plánují zabezpečit na důchod. Z 10 tisíc respondentů jich zdaleka nejvíce dává přednost penzijnímu připojištění, druhá nejčastěji volená možnost byl spořící účet. O pomyslnou třetí příčku se dělí investice do nemovitosti a spoření doma "pod polštářem".
Americké akcie v úterý odepsaly kolem půl procenta, uzavřely ale…
Americké akcie v úterý odepsaly kolem půl procenta, uzavřely ale…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý odepsaly kolem půl procenta, uzavřely ale daleko od denních minim

Akcie v USA nejprve prudce klesaly kvůli obavám o další výhled zisků amerických společností. Nejvíce ke ztrátám...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Tisk: Křetínský a Tkáč se ve Francii chtějí účastnit privatizace
včera v 20:17

Tisk: Křetínský a Tkáč se ve Francii chtějí účastnit privatizace

Autor blogu na francouzském nezávislém investigativním webu Mediapart tvrdí, že za zájmem českých investorů Daniela...
Francie Privatizace Nejbohatší investoři a byznysmeni
ODS chce v daňovém balíčku zrušit superhrubou mzdu a snížit daně
včera v 19:02

ODS chce v daňovém balíčku zrušit superhrubou mzdu a snížit daně

Opoziční ODS chce do vládního daňového balíčku, který Sněmovna v úterý propustila do dalšího kola projednávání,...
Česká republika Česká ekonomika Daně
O vládních změnách v EET bude Poslanecká sněmovna jednat až v prosinci
včera v 18:39

O vládních změnách v EET bude Poslanecká sněmovna jednat až v prosinci

Vládní novelou zákona o elektronické evidenci tržeb, která kromě jiného řeší náběh dalších fází evidence, se bude...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Král a korunní princ osobně kondolovali rodině Chášukdžího
včera v 18:32

Král a korunní princ osobně kondolovali rodině Chášukdžího

Saúdský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán se v úterý v Rijádu v paláci setkali a kondolovali synovi a...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Politika
Na zahřívaný tabák zřejmě nově dopadne spotřební daň
včera v 18:13

Na zahřívaný tabák zřejmě nově dopadne spotřební daň

Na zahřívané tabákové výrobky se zřejmě začne nově vztahovat spotřební daň. Vládní daňový balíček, který ji zavádí, v...
Tabák a cigarety Daně Philip Morris ČR
Evropské burzy v úterý výrazně klesly, německý DAX přišel o více než…
Evropské burzy v úterý výrazně klesly, německý DAX přišel o více než…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý výrazně klesly, německý DAX přišel o více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem dohadů o podobě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dyson postaví v Singapuru svou první továrnu na elektromobily
včera v 17:49

Dyson postaví v Singapuru svou první továrnu na elektromobily

Britská společnost Dyson se rozhodla, že svou první továrnu na výrobu elektromobilů postaví v Singapuru. Oznámila to...
Singapur Auta Elektřina
Medveděv: Ruské sankce postihnou stovky Ukrajinců
Medveděv: Ruské sankce postihnou stovky Ukrajinců
včera v 17:36

Medveděv: Ruské sankce postihnou stovky Ukrajinců

Chystané ruské sankce vůči Ukrajině se dotknou stovek Ukrajinců, "kteří svým počínáním poškodili" ruské zájmy. Podle...
Rusko Ukrajina Mezinárodní obchod
Cena palladia vystoupila na nový rekord nad 1 150 USD za unci
včera v 17:18

Cena palladia vystoupila na nový rekord nad 1 150 USD za unci

Cena palladia v úterý vystoupila na nový rekord nad 1 150 dolarů za troyskou unci. Cena kovu, který se používá hlavně...
Průmyslové kovy
Ankara nebude bez dohody tolerovat rozšíření pobřežních vod Řecka
včera v 17:02

Ankara nebude bez dohody tolerovat rozšíření pobřežních vod Řecka

Turecko nebude tolerovat rozšíření výsostných vod Řecka, aniž by se na tom Ankara a Atény domluvily, řekl v úterý...
Turecko Řecko Politika
Pražská burza v úterý klesla o necelá 2 %, akcie Avastu se propadly…
Pražská burza v úterý klesla o necelá 2 %, akcie Avastu se propadly…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý klesla o necelá 2 %, akcie Avastu se propadly zhruba o 5 %

Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělního obchodování, když index PX ztratil 1,94 % na 1 060,2 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 16:30

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Evropská komise odmítla plán rozpočtu Itálie pro rok 2019, Řím má tři…
Evropská komise odmítla plán rozpočtu Itálie pro rok 2019, Řím má tři…
včera v 16:17

Evropská komise odmítla plán rozpočtu Itálie pro rok 2019, Řím má tři týdny na nový

Evropská komise odmítla plán italské vlády na podobu rozpočtu pro rok 2019 a dala Římu tři týdny na představení...
Evropská unie Itálie Rozpočet
KPMG: Financování komerčních nemovitostí v Evropě dále roste
včera v 15:50

KPMG: Financování komerčních nemovitostí v Evropě dále roste

Objem bankovních úvěrů pro financování komerčních nemovitostí v Evropě roste třetí rok v řadě. Přes nižší objem...
Nemovitosti Realitní trh Evropa
Začal další obnovený proces s chorvatským expremiérem Sanaderem
včera v 15:23

Začal další obnovený proces s chorvatským expremiérem Sanaderem

V Záhřebu v úterý začal další obnovený proces s bývalým chorvatským premiérem Ivem Sanaderem, který je v něm...
Chorvatsko Politika
Saúdská Arábie podepsala dohody v hodnotě 50 miliard dolarů
včera v 15:10

Saúdská Arábie podepsala dohody v hodnotě 50 miliard dolarů

Saúdská Arábie podepsala na investiční konferenci Future Investment Initiative (FII) v Rijádu dohody v hodnotě 50...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Mezinárodní obchod