Andrea Ferancová: Kupujte levně a prodávejte draze. Nejen investorům, ale i v práci doporučuji mít boxovací pytel a krabici čokolády
|

Andrea Ferancová: Kupujte levně a prodávejte draze. Nejen investorům, ale i v práci doporučuji mít boxovací pytel a krabici čokolády

Významný portfoliomanažer se večer pohádá s manželkou a druhý den ráno z podráždění prodá pozici v čínských akciích, čímž spustí řetězovou reakci a výprodej na světových trzích. Až tak nevyzpytatelné mohou být faktory v pozadí světových trhů. Přesto by to drobné investory, kteří jsou ochotni přijmout riziko, nemělo odradit od investování, říká česká burzovní veteránka Andrea Ferancová. Investorkám konkrétně vzkazuje, aby byly odvážnější, a pražské burze, ať si vezme příklad z úspěchu své varšavské kolegyně.

Investiční guru Investování Ponaučení pro investory

Po 18 letech u jedné z největších českých makléřských firem ses rozhodla prodat svůj podíl a odstoupit ze všech funkcí. Co tě k tomu vedlo?

Andrea Ferancová

Chci prostě zkusit něco jiného, nového. Když je člověk tak dlouho v relativně stejném prostředí, začíná mít hodně zúžený pohled na věc. Mám v hlavě pět, šest nápadů, co nového a zajímavého bych mohla dělat, ale nechci to uspěchat. Každopádně to bude velká změna.

Takže si třeba založíš pekárnu?

To asi ne, v tom bych asi neuspěla. Baví mě budovat něco velkého a ne úplně jednoduchého.

Takže budovat, budovat a prodat, jako jsi to několikrát úspěšně udělala v minulosti?

Možná na konci i prodat, ale tohle nebývá můj cíl. Teď si jednoduše dám pauzu, vše dobře promyslím a vrhnu se do nového dobrodružství. Do té doby budu ještě trochu studovat.

Studentka Andrea Ferancová. Index které školy budeš nosit v kabelce?

Harvard Business School, takový speciální studijní program pro vybrané manažery. Harvard je pěkné místo, je tam hodně inspirativní prostředí. Už jsem tam několikrát byla. Jedinou nevýhodou je fakt, že neuvidím denně své děti, budu muset za nimi létat.

Jak se dá vůbec skloubit tak vysoká manažerské pozice, jakou jsi měla ve Wood & Company, s výchovou dětí?

Je to složité, ale jde to. Dá se kombinovat práce v kanceláři a home office. Je to o neustálé organizaci, time managementu, trpělivosti, pochopení okolí i štěstí, a to jak v životě, tak na lidi v blízkém okolí i práci. A samozřejmě je k tomu zapotřebí energie a nutnost smířit se s tím, že ne vždy bude vše na 100 %. Jednání, která před mým mateřstvím trvala obvykle hodinu a půl, jsem začala stejně efektivně zvládat za půl hodiny.

Zmínila jsi home office, tedy práci z domova. Nedávno se v médiích hodně řešilo, že se šéfka internetové společnosti Yahoo! Marissa Mayerová tento způsob práce rozhodla svým zaměstnancům zatrhnout. Co si o tom myslíš?

Home office není podle mě nějaké zlo, ale kdyby polovina zaměstnanců pracovala doma, firma ztratí svoji atmosféru a moc to asi fungovat nebude. V našem byznysu home office navíc ani moc nejde – kdo profesionálně obchoduje, musí mít přístup k věcem, k nimž se odněkud z chalupy nedostane.

Začínala jsi, stejně jako já, na pozici burzovní makléřky. Kde sbírat zkušenosti, co studovat a jaké předpoklady je potřeba pro tuto práci mít, aby byl člověk jednou tak úspěšný jako ty?

Začít a mít úspěch může skoro každý. Na vzdělání podle mě úplně nezáleží, ale při investování se hodí matematika. Z předpokladů je to především rychlost při vyhodnocování situací, co koupit a co prodat. Dnes si myslím, že jsem schopná po prvním rozhovoru s někým poznat, zda se na tuto práci hodí. Každý z nás má k investování trochu jiné dispozice.

Od makléřů to není daleko k burze. Rozhovor děláme pár kroků od té pražské. Té se však nyní snad po všech stránkách nedaří – hodnota akcií letos na rozdíl od řady jiných trhů klesá, objemy obchodů jsou historicky silně podprůměrné a žádné nové firmy na ni nevstupují. Kde je problém? A může se pražská burza někde pozitivně inspirovat?

V nejbližším okolí se úžasně chová především burza ve Varšavě, a to jak vůči emitentům, tak vůči veřejnosti. Management nesedí v kanceláři, ale intenzivně objíždí region a další významná investiční centra ve světě a snaží se o polském trhu zvýšit povědomí. Dělají "road show" pro širokou investorskou veřejnost, to je velice důležité.

Varšava je vzorem, o němž se v Rybné ulici neradi baví. Čím to je, že jsou ve Varšavě přibližně dvacetkrát větší objemy obchodů než v Praze?

Polsko je větší země a Poláci podnikavější než Češi, to jim samozřejmě nahrává. V Polsku je cílem každé slušné firmy dostat se na burzu, u nás, pokud se bavím s podnikateli, to řada z nich vidí jinak. Polsko má také objektivně lepší výchozí podmínky, ale jelikož znám "historicky" i jiné burzy – například v Budapešti, Bukurešti nebo Lublani –, vím, že ve Varšavě toho pro drobné investory a IPO dělají opravdu hodně.

Ty i tvoji partneři ve firmě jste unikátním příkladem burzovního přísloví "buy low, sell high". Mám na mysli prodeje a následné opětovné nákupy vlastních podílů ve firmě. Jak se vám to povedlo? A co vůbec říkáš na časování trhu – funguje?

Svou roli hraje samozřejmě štěstí, nedílná součást časování trhu. Pokud člověk není připraven, neodvedl kus práce a nemá jasný cíl, štěstí samo o sobě nemusí stačit. My jsme měli všechno, a štěstí v podobě načasování obchodů na období ekonomického neklidu nám navíc přálo. Nicméně na štěstí samotné se raději nespoléhám.

Jaký je podle tebe rozdíl v chování investorů a investorek?

Při investování je mnohdy rozumné jít proti davu, a jelikož jsou ženy při investování spíše v menšině, většinou s davem nejdou, což by jim obecně mělo pomáhat. Nelze to generalizovat, ale investorky jsou podle mých zkušeností obvykle opatrnější, méně riskují. Asi to má kořeny v dětství, v pohádkách, kdy Popelka i Šípková Růženka čekají na prince. Myslím si, že by ženy nemusely být vždy opatrné, odvaha k investování patří.

V poslední době sledujeme historické rekordy na akciích, nálada na trzích je velice dobrá. Jak dlouho to podle tebe ještě vydrží?

Všude je hodně volných peněz, protože jsou úrokové sazby dlouhou dobu skoro na nule. Proto dávají investoři přednost rizikovějším investicím, třeba akciím. Navíc se zdá, že se svět konečně oklepal z krize, což vidíme při pohledu na výsledky nadnárodních firem. V Česku ale, zdá se, krize stále ještě doznívá.

Jakým typům investic důvěřuješ? Dnes jsou populární různé strukturované produkty nebo certifikáty. Co si o nich myslíš?

S nimi souvisí hodně vysoké poplatky. Proto věřím "čistým" investicím, tedy akciím a dluhopisům. V případě fondů vybírám spíše podle manažerů, než jen podle statistik výkonnosti v posledním roce. Rozumnou volbou jsou také indexové fondy (ETF), ty mají podle mě velkou budoucnost.

Vašimi klienty jsou hedgeové fondy, které byly vždy považovány za nejschopnější hráče na trzích a dokázaly vydělávat za každého burzovního počasí. V posledních letech ale vůbec nezáří, jejich výnosy překoná nejeden klasický podílový fond. Čím to je?

Nedávno jsem četla knížku o tom, jak se ekonomika nedá vůbec předvídat. Trh je globalizovaný - vlivů je nepřeberně. V Číně například spadnou akcie o 5 % a ráno na parketu pražské burzy přijde výprodej, který nikdo tak úplně nechápe; je za tím nějaký lidský faktor, nebo snad ekonomický?

Vaše firma má klienty z Wall Street nebo ze City. Jak se na Česko dívají?

Naše ekonomika se nedostala do tak velkých problémů jako západní Evropa, například zadlužení je nízké. Mladé trhy jsou na tom dnes v mnoha směrech lépe než ty vyspělé, ale žijeme v propojeném světě, takže se nás problémy vyspělých trhů dotýkají a budou nás dále ovlivňovat.

Co říkáš lidem v hospodě, když se tě zeptají, jak a do čeho by měli začít investovat?

Podobné rozhovory v mém případě probíhají spíše na pískovišti než v hospodách (smích). Nerada na to odpovídám, je to hodně ošemetné. Hlavně se jim snažím vysvětlit, že investování je vždy risk, že musejí být připraveni na to, že o peníze přijdou. Na jejich otázku odpovídám otázkami. Klíčové je diverzifikovat, mít fondy, akcie a hotovost. Lidé čekají "zaručenou" radu, která ale neexistuje. Když radím profesionálnímu investorovi, vím, že si uvědomuje riziko a chápe, že se situace mění.

Jak se za poslední dvě dekády změnil svět makléřských firem?

Byznys obchodníků s cennými papíry zažívá dva velké trendy. Obchodování se hodně elektronizuje, což tlačí na marže obchodníků. Navíc jsou burzy stále otevřenější a nabízejí členství velkým bankám a investičním společnostem. V důsledku toho mohou klienti na burzy přímo, takže makléřské firmy musejí hledat další možnosti, například fondy a zámožné individuální investory, a to jak v našem regionu, tak v USA nebo Spojeném království. Je tudíž možné nabízet služby investorům, kteří přímo rozhodují, co udělají se svými penězi. Touto cestou jsme šli i my. Prvotní investice byla vysoká a dostali jsme se do červených čísel, nicméně se ukázala být správná a vrací se – v současnosti přibližně 60 % tržeb plyne právě od těchto nových klientů.

To je jedna cesta, ale proč jste raději nešli cestou "retailu", tedy využití silné značky a nabízení služeb drobným českým investorům?

Samozřejmě jsme tuto možnost zvažovali. Naše firma byla ale vždy zaměřena na institucionální investory, což jsme se rozhodli neměnit. Navíc v "retailu" je hodně velká konkurence. Výnosy z jednoho velkého klienta, třeba fondu, jsou často stejně vysoké jako ze stovek drobných investorů.

Jak se s odstupem času díváš na komunikaci makléřů a analytiků s novináři?

Některé makléře a analytiky baví vyměňovat si informace a názory s novináři. Jeden to má rád, jiný je z toho nesvůj. Na obhajobu těch k novinářům ne úplně vstřícným mohu jen říci, že komunikace s médii zabere mimo jiné i hodně času.

To je pravda, ale přínos z hlediska PR tu "námahu" podle mě několikanásobně firmě vrátí. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že vaši burziáni byli po obsahové stránce vždy dobře připraveni. Mimochodem, máte na dealingu ještě ten boxovací pytel?

Ano, pytel tam stále je. Možná by bylo dobré ho pomalu vyměnit, už je dost obouchaný (smích). Občas jsme si s kolegy nebyli jisti, jestli se u něj někteří zastavují a "upouštějí páru" spíše ze soukromých, nebo z pracovních důvodů. Nicméně boxovací pytel v práci vřele doporučuji, a k němu navíc krabici čokolády pro jemnější nátury.

Rozhovor byl připraven pro Investiční magazín.

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu
včera v 20:16

Americké sankce jsou součástí boje, řekl šéf Hizballáhu

Americké sankce neohrozí libanonské hnutí Hizballáh, ale mohou mít negativní dopad na jeho podporovatele. Nová...
Spojené státy americké (USA) Izrael Blízký a Střední východ
USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
včera v 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE Corp opět podnikat. Podle listu The...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
včera v 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
včera v 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
včera v 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
včera v 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
včera v 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
včera v 16:15

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
včera v 15:51

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
včera v 15:20

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
včera v 14:44

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

Ministři financí zemí EU se v pátek po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět...
Evropská unie Rizika Evropské banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
včera v 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR
včera v 14:16

Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající...
Francie Česká republika Daně
Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě
včera v 14:00

Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě

Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se v pátek kvůli přítomnosti jednoho z ruských oligarchů zdržel účasti v...
Spojené státy americké (USA) Rusko Politika