10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi
|

10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi

První pololetí mají trhy za sebou. Přichází proto otázka, jakými tématy budou žít následujících šest měsíců. Investoři netrpělivě očekávají, jak se nakonec Fed zachová v případě programu kvantitativního uvolňování, jak se bude vyvíjet evropská recese a kterým směrem vyletí čínský drak. Sledovat se vyplatí i německé volby nebo japonskou "Abenomiku".

Investice Investiční a ekonomický výhled Politika

1. Fed a vývoj americké ekonomiky

V polovině června Ben Bernanke prohlásil, že by ke snižování objemu odkupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování mohlo dojít již během letošního roku. Úplné uzavření kohoutů levných peněz šéf Fedu předpověděl na polovinu příštího roku. Podle odhadů Fedu letos americká ekonomika poroste tempem 2,3 až 2,6 %, což je dostatečně rychle na to, aby byla stimulační opatření z jeho strany zastavena.

Investoři se nyní dělí v zásadě na dva tábory. Jedni tvrdí, že je ekonomické oživení stále nedostatečné, a doufají proto, že Fed své plány ještě přehodnotí. Druzí naopak zastávají názor, že rozhodnutí o ukončení stimulace ekonomiky nemohlo přijít v lepší chvíli. Důležité tak bude sledovat nejen tempo růstu ekonomiky, ale i další vývoj nezaměstnanosti v USA, která má na případné ukončení QE zásadní vliv.

2. Americké akcie

Americké akcie se po krátké korekci, kterou reagovaly na prohlášení Bena Bernankeho o blížícím se konci QE, vydaly opět prudce na sever. Září patří z pohledu výkonnosti akcií statisticky mezi horší měsíce, konec roku cenným papírům naopak tradičně přeje. Aktuálně se budou investoři zaměřovat zejména na výsledkovou sezónu, kterou toto pondělí zahájil americký producent hliníku Alcoa lepšími než očekávanými výsledky.

3. Japonská ekonomika a trhy

Do čela boje proti nezvratným demografickým trendům a dvěma desetiletím deflace se v prosinci 2012 postavil nový japonský premiér Šinzó Abe. Pokud však chce získat úplný mandát v boji za navrácení japonské ekonomiky mezi světovou elitu, bude se svojí Liberálně demokratickou stranou muset vyhrát i nadcházející volby do horní komory parlamentu, které se uskuteční 21. července. A šance má poměrně velké – předvolební průzkumy přisuzují liberálním demokratům největší šance napříč politickým spektrem. Rozsáhlým státním investicím, extrémně uvolněné měnové politice a dalším navrhovaným prorůstovým opatřením tak s největší pravděpodobností nebude ani nadále stát nikdo a nic v cestě.

4. Evropská periferie

V Portugalsku a Řecku se po dlouhých měsících plných nejistoty ekonomická situace výrazně zklidnila. Na první pohled pozitivní čísla začínají přicházet i z Itálie a Španělska, což je ale do značné míry způsobeno i předcházejícím velkým pesimismem analytiků, kteří své odhady ekonomického vývoje v periferních zemích eurozóny nastavili extrémně nízko. Případné zrychlení ekonomického oživení v Portugalsku, Itálii, Řecku nebo Španělsku by proto pro investory bylo při srovnání s oficiálními odhady příjemným překvapením.

5. Spojené království

Mezinárodní měnový fond byl v tomto týdnu donucen přehodnotit svá očekávání dalšího vývoje britské ekonomiky. Dosavadní odhad letošního růstu o 0,7 % navýšil na 0,9 %. K zlepšení očekávání přistoupil v případě Spojeného království vůbec poprvé od dubna 2012. Mluvčí britského ministerstva financí v reakci na tento krok prohlásil, že se jedná o jasný důkaz toho, že "ostrovní ekonomika pokročila z fáze záchrany do fáze oživení". Zbytek roku se tak ve Spojeném království ponese zejména v duchu boje o udržení tohoto trendu.

6. Evropské jádro

Z evropského jádra se vyplatí sledovat zejména vývoj politické situace v Německu, kde se v září konají volby do Spolkového sněmu. Současná německá vládní koalice vedená Angelou Merkelovou voličům s vědomím, že situace není jednoduchá, nenabízí příliš, což se ale na výsledcích voleb může paradoxně projevit pozitivně. Očekává se, že pokud Merkelová o post kancléřky nepřijde, navrhne postupné zmírňování tvrdých úsporných opatření, která jsou aktuálně vnímána jako největší překážka ekonomického oživení starého kontinentu.

7. Evropské trhy

Od začátku roku zaostávají zisky evropských akciových trhů za těmi americkými o 5 až 10 %. Viníkem je v tomto případě pokračující evropská recese. V prvním čtvrtletí klesl HDP eurozóny o 0,2 %. Měnová unie se tak nachází v nejdelší recesi od svého vzniku. Meziroční pokles HDP dosáhl po zpřesnění odhadů dokonce 1,1 %. To ale na druhou stranu akcie udržuje na zajímavých úrovních. V okamžiku, kdy se Evropě definitivně podaří ze spárů ekonomické recese vysvobodit, nebude růstu trhů nic bránit.

8. Čína

Z Číny přicházejí znepokojivá makrodata delší dobu a část analytiků se shoduje, že asijský drak začíná ztrácet sílu. Druhá skupina analytiků a ekonomů ale přehnané obavy investorů mírní a vysvětluje, že nedochází k ničemu jinému než k transformaci Číny v rozvinutou ekonomiku. Lze očekávat, že proces transformace bude úzce spjat zejména se státním dohledem a snahami čínské vlády o udržení vlivu zejména v sektoru bankovnictví. Čínské akcie se aktuálně obchodují na spodní hranici svého několikaletého trendu s jednociferným ukazatelem P/E, což mnozí analytici překřtili na vznik "akciové anti-bubliny".

9. Brazílie, Indie

V Brazílii a Indii se investoři začínají znovu silně soustředit zejména na střední třídu. Podporou by pro brazilský a indický akciový trh měl být zejména očekávaný růst výdajů ze strany domácích spotřebitelů, který by měl ve velké míře vykompenzovat i očekávaný pokles exportně zaměřených odvětví, který je způsobený zejména poklesem poptávky Číny po nerostných surovinách.

10. Úrokové sazby a dluhopisový trh

Výnosy vládních dluhopisů zažily po červnovém prohlášení Bena Bernankeho prudký růst, což do značné míry vyděsilo i samotné centrální banky. Pokračující růst výnosů dluhopisů by byl problémem zejména pro periferní země eurozóny, sekundárně samozřejmě pro celou Evropu. I proto začali šéfové centrálních bank investory ujišťovat, že se v nejbližší době zvyšování úrokových sazeb nechystá. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů se aktuálně pohybuje kolem 2,5 %, přičemž existuje reálná šance, že zde nějakou chvíli setrvá. Například Marc Faber radí: "Nad 2,5 % dluhopisy kupujte. Takový výnos je mnohem atraktivnější než dividendové akcie." Mezi investory se navíc stále častěji začíná hovořit i o novém 3% standardu.

Zdroj: thereformedbroker.com
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
před 26 minutami

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
před 42 minutami

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
před hodinou

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
před hodinou

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace