10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi
|

10 témat druhého pololetí, která budou hýbat i vašimi penězi

První pololetí mají trhy za sebou. Přichází proto otázka, jakými tématy budou žít následujících šest měsíců. Investoři netrpělivě očekávají, jak se nakonec Fed zachová v případě programu kvantitativního uvolňování, jak se bude vyvíjet evropská recese a kterým směrem vyletí čínský drak. Sledovat se vyplatí i německé volby nebo japonskou "Abenomiku".

Investice Investiční a ekonomický výhled Politika

1. Fed a vývoj americké ekonomiky

V polovině června Ben Bernanke prohlásil, že by ke snižování objemu odkupovaných dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování mohlo dojít již během letošního roku. Úplné uzavření kohoutů levných peněz šéf Fedu předpověděl na polovinu příštího roku. Podle odhadů Fedu letos americká ekonomika poroste tempem 2,3 až 2,6 %, což je dostatečně rychle na to, aby byla stimulační opatření z jeho strany zastavena.

Investoři se nyní dělí v zásadě na dva tábory. Jedni tvrdí, že je ekonomické oživení stále nedostatečné, a doufají proto, že Fed své plány ještě přehodnotí. Druzí naopak zastávají názor, že rozhodnutí o ukončení stimulace ekonomiky nemohlo přijít v lepší chvíli. Důležité tak bude sledovat nejen tempo růstu ekonomiky, ale i další vývoj nezaměstnanosti v USA, která má na případné ukončení QE zásadní vliv.

2. Americké akcie

Americké akcie se po krátké korekci, kterou reagovaly na prohlášení Bena Bernankeho o blížícím se konci QE, vydaly opět prudce na sever. Září patří z pohledu výkonnosti akcií statisticky mezi horší měsíce, konec roku cenným papírům naopak tradičně přeje. Aktuálně se budou investoři zaměřovat zejména na výsledkovou sezónu, kterou toto pondělí zahájil americký producent hliníku Alcoa lepšími než očekávanými výsledky.

3. Japonská ekonomika a trhy

Do čela boje proti nezvratným demografickým trendům a dvěma desetiletím deflace se v prosinci 2012 postavil nový japonský premiér Šinzó Abe. Pokud však chce získat úplný mandát v boji za navrácení japonské ekonomiky mezi světovou elitu, bude se svojí Liberálně demokratickou stranou muset vyhrát i nadcházející volby do horní komory parlamentu, které se uskuteční 21. července. A šance má poměrně velké – předvolební průzkumy přisuzují liberálním demokratům největší šance napříč politickým spektrem. Rozsáhlým státním investicím, extrémně uvolněné měnové politice a dalším navrhovaným prorůstovým opatřením tak s největší pravděpodobností nebude ani nadále stát nikdo a nic v cestě.

4. Evropská periferie

V Portugalsku a Řecku se po dlouhých měsících plných nejistoty ekonomická situace výrazně zklidnila. Na první pohled pozitivní čísla začínají přicházet i z Itálie a Španělska, což je ale do značné míry způsobeno i předcházejícím velkým pesimismem analytiků, kteří své odhady ekonomického vývoje v periferních zemích eurozóny nastavili extrémně nízko. Případné zrychlení ekonomického oživení v Portugalsku, Itálii, Řecku nebo Španělsku by proto pro investory bylo při srovnání s oficiálními odhady příjemným překvapením.

5. Spojené království

Mezinárodní měnový fond byl v tomto týdnu donucen přehodnotit svá očekávání dalšího vývoje britské ekonomiky. Dosavadní odhad letošního růstu o 0,7 % navýšil na 0,9 %. K zlepšení očekávání přistoupil v případě Spojeného království vůbec poprvé od dubna 2012. Mluvčí britského ministerstva financí v reakci na tento krok prohlásil, že se jedná o jasný důkaz toho, že "ostrovní ekonomika pokročila z fáze záchrany do fáze oživení". Zbytek roku se tak ve Spojeném království ponese zejména v duchu boje o udržení tohoto trendu.

6. Evropské jádro

Z evropského jádra se vyplatí sledovat zejména vývoj politické situace v Německu, kde se v září konají volby do Spolkového sněmu. Současná německá vládní koalice vedená Angelou Merkelovou voličům s vědomím, že situace není jednoduchá, nenabízí příliš, což se ale na výsledcích voleb může paradoxně projevit pozitivně. Očekává se, že pokud Merkelová o post kancléřky nepřijde, navrhne postupné zmírňování tvrdých úsporných opatření, která jsou aktuálně vnímána jako největší překážka ekonomického oživení starého kontinentu.

7. Evropské trhy

Od začátku roku zaostávají zisky evropských akciových trhů za těmi americkými o 5 až 10 %. Viníkem je v tomto případě pokračující evropská recese. V prvním čtvrtletí klesl HDP eurozóny o 0,2 %. Měnová unie se tak nachází v nejdelší recesi od svého vzniku. Meziroční pokles HDP dosáhl po zpřesnění odhadů dokonce 1,1 %. To ale na druhou stranu akcie udržuje na zajímavých úrovních. V okamžiku, kdy se Evropě definitivně podaří ze spárů ekonomické recese vysvobodit, nebude růstu trhů nic bránit.

8. Čína

Z Číny přicházejí znepokojivá makrodata delší dobu a část analytiků se shoduje, že asijský drak začíná ztrácet sílu. Druhá skupina analytiků a ekonomů ale přehnané obavy investorů mírní a vysvětluje, že nedochází k ničemu jinému než k transformaci Číny v rozvinutou ekonomiku. Lze očekávat, že proces transformace bude úzce spjat zejména se státním dohledem a snahami čínské vlády o udržení vlivu zejména v sektoru bankovnictví. Čínské akcie se aktuálně obchodují na spodní hranici svého několikaletého trendu s jednociferným ukazatelem P/E, což mnozí analytici překřtili na vznik "akciové anti-bubliny".

9. Brazílie, Indie

V Brazílii a Indii se investoři začínají znovu silně soustředit zejména na střední třídu. Podporou by pro brazilský a indický akciový trh měl být zejména očekávaný růst výdajů ze strany domácích spotřebitelů, který by měl ve velké míře vykompenzovat i očekávaný pokles exportně zaměřených odvětví, který je způsobený zejména poklesem poptávky Číny po nerostných surovinách.

10. Úrokové sazby a dluhopisový trh

Výnosy vládních dluhopisů zažily po červnovém prohlášení Bena Bernankeho prudký růst, což do značné míry vyděsilo i samotné centrální banky. Pokračující růst výnosů dluhopisů by byl problémem zejména pro periferní země eurozóny, sekundárně samozřejmě pro celou Evropu. I proto začali šéfové centrálních bank investory ujišťovat, že se v nejbližší době zvyšování úrokových sazeb nechystá. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů se aktuálně pohybuje kolem 2,5 %, přičemž existuje reálná šance, že zde nějakou chvíli setrvá. Například Marc Faber radí: "Nad 2,5 % dluhopisy kupujte. Takový výnos je mnohem atraktivnější než dividendové akcie." Mezi investory se navíc stále častěji začíná hovořit i o novém 3% standardu.

Zdroj: thereformedbroker.com
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus