Burzovní kalendář 15. - 19. 7. 2013
|

Burzovní kalendář 15. - 19. 7. 2013

Největší dopad na trhy bude mít v novém týdnu výsledková sezóna. Svá čísla zveřejní firmy jako Coca-Cola, Microsoft nebo Google, největší očekávání jsou ale spojena s hospodařením a výhledy bank. K situaci v USA a měnové politice bude mluvit šéf Fedu Ben Bernanke, v Evropě se po snížení ratingu Francie opět dostává do popředí zájmu dluhová krize.

Investiční a ekonomický výhled

USA

15/7 - 19/7 Výsledková sezóna (Citigroup, Microsoft, Intel, Coca-Cola)

15/7 Maloobchodní tržby

15/7 Index aktivity newyorského Fedu

15/7 Podnikové zásoby

16/7 Index spotřebitelských cen

16/7 Průmyslová výroba

16/7 Index trhu nemovitostí

17/7 Započatá výstavba

17/7 Projev Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů

17/7 Béžová kniha

18/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

18/7 Projev Bena Bernankeho v Senátu

18/7 Index aktivity filadelfského Fedu

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu dostaly na nová historická maxima. S&P 500 posílil o 2,96 % a v pátek se dostal na novou historickou zavírací hodnotu 1 680,19 bodu. Rekord pokořil s týdenním růstem o 2,17 % na 15 464,30 bodu také index Dow. Nasdaq vzrostl o 3,47 % a překonal hranici 3 600 bodů.

Překonání rekordů by přitom pro americké akcie mohlo být impulzem k dalšímu růstu. "Technické indikátory jsou v býčím nastavení. Cena zřejmě brzy otestuje psychologickou hladinu 1 700 bodů a začne si hledat cenové rozpětí, kde by se nějaký čas mohla pohybovat," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S cenami akcií bude v novém týdnu hýbat hlavně výsledková sezóna. Firmy do ní vstoupily úspěšně. Očekávání trhu překonala jak hliníkářská společnost Alcoa, tak dvě velké banky JPMorgan a Wells Fargo, které reportovaly výsledky v pátek. V týdnu se čeká smršť výsledků. Reportovat budou třeba Coca-Cola, Microsoft, technologická IBM, banky Goldman Sachs a Citigroup nebo Google.

Analytici oslovení agenturou Reuters odhadují za druhý kvartál růst zisků o 2,8 %, ještě v lednu však byla očekávání +8,4 %. Pro tržby se předpokládá růst 1,5 %. Nízká očekávání se mohou na akciovém trhu projevit pozitivně, protože se budou firmám snadněji překonávat. Pokud však ani tato nízká očekávání nebudou naplněna, bude propad o to větší. "Vidíme spíše sektory, které mohou negativně překvapit," říká Barry Knapp z Barclays Capital.

Analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl je optimističtější. "Dosud zveřejněné výsledky byly vesměs pozitivní. Platí přitom, že během takto rozjeté výsledkové sezóny akcie rostou. Proto nečekám, že se to v následujících týdnech změní," říká. Podle něj se nejvyšší zisky čekají u finančního a telekomunikačního sektoru, nemělo by se naopak dařit producentům základních materiálů, kteří trpí nižším tempem růstu čínské ekonomiky.

Finanční společnosti boudu investoři sledovat zřejmě nejvíce. Čeká se, že jejich zisky vzrostou v druhém čtvrtletí o 19,6 %. To je nejvyšší očekávání ze všech sektorů. "Právě proto, že očekávání tu jsou nejvyšší, bude důležité, zda se naplní. Jinak mohou banky strhnout dolů celý trh," říká Sam Stovall, hlavní investiční stratég Standard & Poor's.

Poslední slovo neřekl ani Fed, jehož kroky vyhnaly minulý týden akcie na rekordy. Centrální banka zjemnila svou rétoriku ohledně brzkého zastavení ekonomických stimulů. **Pro začátek jejich ukončování totiž nejsou zdaleka všichni členové FOMC, Ben Bernanke navíc řekl, že při vysoké nezaměstnanosti není ukončování stimulů na pořadu dne. A Bernanke bude slyšet i v průběhu nového týdne. Ve středu a ve čtvrtek vystoupí v Kongresu. Jeho projevy mohou leccos naznačit, žádně překvapení se ale nečeká. Více zpráv o stavu americké ekonomiky, na němž závisí ukončování QE, může ve středu přinést Béžová kniha.

Z makrodat budou důležitá čísla o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, stavebnictví a inflaci. Maloobchodní tržby podle agentury Bloomberg v červnu vzrostly o 0,8 %, což by měl být nejvyšší růst za poslední čtyři měsíce. Čeká se také růst průmyslové výroby a stavebnictví. Inflace očištěná o ceny potravin podle průzkumu Bloombergu byla v červnu +1,6 %, což je nejméně za dva roky. Podle Bernankeho by se měla inflace vrátit k cíli 2 %.

Proč prožíváme nejvíc nenáviděný býčí trh v historii?
Přestože je americký index S&P 500 od začátku roku o zhruba 15 % výše a blíží se opět k historickým maximům, roste za nejhorších čísel, které si lze představit.
10 největších rizik současnosti
Analytici i investoři vnímají riziko poklesu akcií i přes nedávnou korekci na trhu jako omezené. Podezřelá shoda v názorech by měla vést k ostražitosti. Doug Kass varuje před 10 scénáři, které by s trhy mohly pořádně zamávat.
Konec QE se blíží. Nastal čas oprášit 13 investičních přikázání pro případ pádu trhů?
Greg Greenberger, nyní přispěvatel CNBC, oslovil před 18 lety, kdy se index S&P 500 pohyboval kolem 500 bodů, několik profesionálních investorů a shromáždil 13 investičních přikázání. "Všechna jsou extrémně jednoduchá. Co víc, fungují přesto, že se za tu dobu zcela změnil způsob, jakým se na trzích obchoduje," říká.

Evropa

16/7 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

16/7 Eurozóna - index spotřebitelských cen

16/7 Eurozóna - obchodní bilance

16/7 Německo - index ekonomické nálady ZEW

17/7 Zástupci EU a MMF zahájí návštěvu Rumunska kvůli poskytnutí pomoci

17/7 Zápis z jednání Bank of England

18/7 Spojené království - maloobchodní tržby

19/7 Německo - index výrobních cen

Evropské akcie posílily v uplynulém týdnu nejrychleji za dva měsíce. Podpořily je zprávy z Fedu a z japonské centrální banky o stavu japonské ekonomiky. Index DJ EuroStoxx 600 za týden přidal 2,7 %.

Evropské burzy tak byly spíše ve vleku zahraničních událostí. V týdnu sice vystoupilo několik zástupců ECB, kteří naznačili, že centrální banka bude udržovat měnovou politiku uvolněnou delší dobu, to se od nich však očekává. Na trhy tedy tato prohlášení neměla výrazný dopad.

To se ale může změnit. Opět se totiž ozývá evropská dluhová krize. Investory znepokojuje Portugalsko, kterým otřásá politická krize. Prezident Aníbal Cavaco Silva sice vládu podržel, spory ale trvají. Portugalsko také muselo požádat věřitele o odklad kontroly záchranného programu. Výnosy 10letých dluhopisů země vyskočily nad 8 %, což je nejvyšší hodnota za 7 měsíců.

Po skončení pátečního obchodování navíc přišla zpráva, že ratingová agentura Fitch Ratings snížila Francii hodnocení úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň na známku AA plus. Fitch své rozhodnutí zdůvodnila nejistým ekonomickým výhledem Francie v důsledku krize v eurozóně. Francie prý rovněž potřebuje zavést strukturální reformy.

Jaký výhled má na obchodování v novém týdnu makléř Patrik Komárek z brokerjetu ČS?

I evropské firmy budou příští týden zveřejňovat své výsledky za druhé čtvrtletí. Mezi nejzajímavější budou patřit Novartis nebo Nokia. Z makrodat zaujme především německý index ekonomické nálady ZEW. Německo také zveřejní čísla o průmyslové výrobě, což je důležité i pro českou ekonomiku. V Británii bude zveřejněna inflace a maloobchodní tržby, obchodní bilanci zveřejní eurozóna.

Eric Maskin: Škrty krizi jedině prohloubí
Američan Eric Maskin, laureát Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2007, říká: "Už tak náročná pokrizová léta si Evropa sama činí ještě náročnějšími přehnaným důrazem na úsporná opatření. V USA jsou ozdravné kroky sice rozhodnější, ale také vyváženější a celkově citlivější."
Evropa 2.0: Ze snu se stala noční můra. I tak ale společné Evropě věřím, říká Vladimír Dlouhý
Krize eurozóny je za námi, prohlásil před měsícem francouzský prezident Hollande. Šéfové Evropské rady a Evropské komise Van Rompuy a Barroso mu na dálku přitakávali. Od té doby se ukázalo, že se měnová unie pere s historicky nejvyšší nezaměstnaností, portugalská vláda se dostala na kraj propasti a Řecku, i když neplní všechny sliby, se uvolnila část další stabilizační infúze, jinak by zřejmě zkolabovalo. Nejen proto ale budoucnost společné Evropy zůstává nejistá, myslí si poradce Goldman Sachs Vladimír Dlouhý.
Utekly vám sazby? Ještě (zdaleka) není pozdě
Úrokové sazby mají za sebou dva nejsvižnější růstové měsíce za hodně dlouhou dobu. Uvažujete-li o zajištění úrokového rizika a sazby vám "utekly", máte dvě možnosti: čekat na hlubší korekci, (a) nebo přizpůsobit svou zajišťovací strategii strmější úrokové křivce.

Česká republika

15/7 Index dovozních a vývozních cen

15/7 Průmyslová výroba

15/7 Bilance ČNB

17/7 Konec úpisu akcií Erste

Pražská burza v týdnu posílila, ale tradičně za nízkých objemů. Celkově si index PX připsal 2,98 %, když týden zakončil na 899,41 bodu. Stejně jako ostatní trhy ovlivňovala burzu globální optimistická nálada po středečním vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho.

Nejvíce posilovaly akcie Erste Group Bank, které týden zakončily se ziskem 7,8 % na 558 Kč. "Investoři se zajímali o obchodování s novými právy 9. až 11. července, což však díky technice (aukce jednou za den) nepřineslo větší impulz. Důvodem růstu tak byla zřejmě všeobecně pozitivní nálada po projevu Bena Bernankeho," říká Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. K růstu finančních titulů, který vyvolal komentář amerického Fedu, se s více než 7% ziskem vydatně připojila také pojišťovací skupina VIG.

Naopak největší ztráty vykázaly akcie Telefóniky C.R. (-2,7 %, 261 Kč). Investoři jsou nervózní z aukce nových kmitočtů, která by měla být zahájena na konci července. Spekulovat se může také nad firemními výsledky (zveřejněny budou 24. července), které by poprvé mohly ukázat vliv nových tarifů. "Naše očekávání na dopad nových tarifů do hospodaření je více konzervativní, což potvrzují i poslední novinové informace o pokračujících úsporách ze strany spotřebitelů. Za důležitější považujeme zahájení a průběh aukce," říká Vaníček.

Podle informací LN si neomezený tarif českých operátorů pořídilo přes 940 tisíc Čechů, z nichž více než polovina za nový tarif platí méně než dřív. Patria Finance čeká u Telefóniky negativní dopad na průměrné tržby na uživatele. Průzkum GfK pak tvrdí, že ze současné zhruba desetiny uživatelů by na neomezené tarify mohla postupně přejít až třetina.

Příští týden není v Česku bohatý na makrodata. V pondělí budou investoři sledovat údaje o průmyslové výrobě a dovozních a vývozních cenách.

Na burze by mohly být ve středu dění opět akcie NWR. Té agentura S&P snížila v pátek hodnocení dlouhodobých závazků z B na B-, výhled nového ratingu byl revidován ze "stabilní" na "negativní". Rating firmě klesl potřetí za pět měsíců. Akcie firmy se obchodují na historických minimech kolem 20 Kč za akcii. V týdnu klesly o 0,68 % na 21,75 Kč. Rating klesl firmě po závěru burzy, a nebyl tak započten do ceny akcií.

"Nedá se vyloučit, že v týdnu budou zveřejněna provozní data NWR. Očekáváme, že by firma mohla oznámit prodejní ceny koksovatelného uhlí pro 3Q2013 na úrovni 95 EUR/t (-8,7 % mezikvartálně). V případě objemů čekáme potvrzení celoročních cílů, ale i tato položka může představovat za současné konstelace rizikový faktor. Naopak pozitivní informací by mohlo být vyjasnění situace kolem odprodeje koksovny, kde bychom se mohli dozvědět přinejmenším zájemce," říká Vaníček.

Ve čtvrtek bude reportovat své výsledky tabáková Philip Morris International. Mohla by zveřejnit mimo jiné také informace o českém cigaretovém trhu. Philip Morris ČR bude oznamovat výsledky až v srpnu.

Jiří Hrabal (ING IM): Akcie NWR ještě nenalezly dno. K nákupu je nedoporučuji
Podle portfoliomanažera z ING IM Jiřího Hrabala akcie NWR stále ještě nenašly své dno. Kam až mohou ceny spadnout, a co by naopak mohlo přinést změnu tohoto trendu?
Jste akcionáři KIT digital? Pak máte poslední možnost rozhodnout se, co s akciemi udělat
Společnost KIT digital se sice na pražské burze už neobchoduje, ale řada investorů stále drží její akcie. Akcionář Jan Rohlík informuje o současném stavu firmy, nejbližších událostech, které se jí týkají, a možnostech, jak mohou investoři dostat své peníze zpět.
ČS: Červencová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro červencové obchodování?

Asie

15/7 Čína - HDP, maloobchodní tržby a průmyslová výroba

16/7 Japonsko - zápis z jednání Bank of Japan

Do středu pozornosti v Asii se dostane Čína. Ta již v pondělí zveřejňuje údaje o HDP za druhý kvartál. Očekává se růst o 7,5 % (po 7,7 % v prvním čtvrtletí). Právě čínský růst však v poslední době znepokojuje investory. Ministr financí Lou Ťi-Wej prohlásil, že 7% růst nemusí být považován za dolní hranici tempa růstu. Velký problém by podle něj neměl být růst o 6,5 %. Zároveň dodal, že i když ekonomika zpomaluje, tvrdé přistání ji nečeká. Investory navíc Čína překvapila zprávou o nečekaném propadu exportu.

"Kolem vývoje v Číně panuje stále velký zmatek. My se na tento trh nebudeme zaměřovat, dokud se situace nevyjasní," říká Paul Zemsky z ING Investment Management. Čínský index Shanghai Composite vzrostl v uplynulém týdnu o 1,6 %. Po číslech o propadu exportu se totiž objevily spekulace, že vláda podpoří ekonomiku. "Čínská vláda může v následujících měsících oznámit zvýšení investic do infrastruktury, dostupného bydlení a veřejných služeb, aby podpořila domácí poptávku," říká Ťien Čchang z britské banky Barcalys.

Posílily i japonské akcie, index Topix o 1,1 %. Na začátku týdne totiž japonská centrální banka zlepšila hodnocení domácí ekonomiky. V úterý bude zveřejněn zápis z jednání centrální banky, nečeká se však žádná zásadní informace.

To nejlepší z Investičního večera o Číně: Kam investovat v zemi asijského draka
Hrozí čínské ekonomice tvrdé přistání, má smysl investovat na čínské burze a jaké obory mají největší perspektivu? O tom všem diskutovali investiční odborníci oslovení Investičním webem. Podívejte se, co si o příležitostech v zemi draka myslí Michal Mejstřík a Petr Hlinomaz. Profesor Michal Mejstřík, který přednáší ekonomii na Univerzitě Karlově, jezdil do Číny mimo jiné jako poradce Evropské komise a pracoval i na česko-čínské obchodní strategii. Petr Hlinomaz pracuje jako analytik v BH Securities.
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus