Co musíte ráno vědět (18. července)
|

Co musíte ráno vědět (18. července)

Jak s burzami zamávalo vystoupení Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů, jak se vyvíjí situace v Egyptě a proč se vyplatí mít účet PayPalu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po Bernankeho slovech v mírném plusu

Americké akcie ve středečním obchodování po vystoupení Bena Bernankeho v Kongresu mírně posilovaly, Dow se pohyboval kolem nuly. Investory ve středu zklamaly údaje o započaté výstavbě, která v červnu spadla na jedenáctiměsíční minimum, Ben Bernanke však ve Sněmovně reprezentantů prohlásil, že trh s nemovitostmi oživuje a středeční data mohou být jen jednorázový výkyv. Zároveň byla dnes zveřejněna situační zpráva Fedu zvaná Béžová kniha. Konstatovala, že průmyslové továrny ve většině z 12 regionálních distriktů Fedu zaznamenávaly ve sledovaném období nárůst nových zakázek, dodávek nebo produkce. Russell 2000 uzavřel na historickém maximu, Nasdaq se středečním obchodováním vyšplhal se ziskem 0,32 % na 3 610 bodů, což představuje třináctiletý rekord. Dow posílil o 0,12 % na 15 470,52 bodu a S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 1 680,91 bodu. Po ukončení obchodování zveřejnily hospodářské výsledky společnosti IBM, Intel, e-Bay a American Express. Jak dopadly v minulém čtvrtletí? Americké akcie po vystoupení Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů posilovaly

Akcie pohledem technické analýzy: Nejprve konsolidace, pak další rekordy?

Autor Měnových válek Rickards o QE: Fed buď utáhne kohouty v září, nebo vůbec

2. Evropské akcie díky projevu Bena Bernankeho ve středu posilovaly

Evropské akcie ve středu smazaly úterní ztráty a posilovaly v reakci na ujišťování Bena Bernankeho o záměru Fedu udržet monetární politiku v nejbližší budoucnosti uvolněnou. Britský FTSE 100 si připsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,55 % a německý DAX 0,65 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a maloobchodu, mírně naopak ztrácely telekomunikace a realitní společnosti.

Evropa po krizi: Babylon i hybrid, předpovídají experti

Evropa 2.0: Ze snu se stala noční můra. I tak ale společné Evropě věřím, říká Vladimír Dlouhý

3. Pražská burza ve středu klesala již čtvrtý den v řadě

Index PX ve středu odepsal 0,24 %. Akcie ČEZ oslabily o 1,56 % poté, co banka JPMorgan snížila cílovou cenu z 900 Kč na 490 Kč. Nedařilo se však ani developerovi Orco, jehož cenné papíry zlevnily o 1,20 %. Podražily naopak akcie NWR (+2,38 %) a znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+1,83 %).

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

4. Očekávané události

Nokia, Akzo Nobel, Skanska, Philip Morris International, Verizon, Morgan Stanley a Microsoft zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Akcionáři amerického výrobce osobních počítačů Dell budou hlasovat o návrhu skupiny investorů zahrnující jeho zakladatele Michaela Della na převzetí podniku za 24,4 miliardy dolarů, přestože výbor zvažoval odsunutí hlasování na pozdější termín. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke vystoupí ve výboru Senátu s pololetním hodnocením americké ekonomiky a měnové politiky. Zopakuje projev z předchozího dne ve Sněmovně reprezentantů, který jsme sledovali živě, a bude odpovídat na otázky. A jako každý týden se dozvíme počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Co dalšího trhy ve druhé půlce týdne čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem 18. a 19. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Ben Bernanke vystoupil ve Sněmovně reprezentantů a strávil tam tři hodiny. Ve čtvrtek ho čeká totéž v Senátu

Ben Bernanke přednesl Sněmovně reprezentantů názor Fedu na současný stav ekonomiky a prohlásil, že v dohledné době bude Fed udržovat velmi uvolněnou politiku. Jeho vystoupení jsme pro vás sledovali živě, stejně jako budeme sledovat jeho čtvrteční projev v Senátu. Jednání ve Sněmovně reprezentantů bylo prodlouženo o 15 minut kvůli technickým potížím při zahájení - mikrofony Bena Bernankeho a některých poslanců nefungovaly a jak řekl předseda výboru, "poslanci by Bernankeho rádi slyšeli". Proto musel nastoupit technický oddíl.

Béžová kniha Fedu: Americká ekonomika v červnu dále mírně rostla

6. Situaci v Egyptě se snaží zklidnit dočasná vláda. Protesty pokračují

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr uvedl do funkce 34 nových ministrů vlády Házima Biblávího, kteří zemi povedou až do dočasných voleb. Není mezi nimi ani jeden zástupce islamistických stran, přestože vítězí ve volbách od roku 2011. Muslimské bratrstvo vládu odmítá. "Je to nelegitimní premiér a nelegitimní kabinet," prohlásil mluvčí Bratrstva. "Neuznáváme žádného jejího zástupce."

7. Mark Carney sjednotil názor Bank of England. Pro zachování programu nákupu dluhopisů hlasovali všichni jednotně

Nový šéf Bank of England na svém prvním zasedání měnového výboru v červnu sjednotil hlasující členy. Na rozdíl od minulého šéfa Mervyna Kinga, který lobboval za zvýšení programu na 400 miliard liber ze stávajících 375 miliard, přičemž ho dva z členů výboru v jeho záměru podporovali, na červnovém zasedání Bank of England se všech devět hlasujících vyjádřilo pro zachování objemu QE na 375 miliardách liber. 

8. Americký regulátor potvrdil rekordní pokutu pro Barclays

Americký regulátor potvrdil rekordní pokutu 453 milionů USD pro britskou banku Barclays a čtyři její obchodníky kvůli manipulaci trhu s elektřinou v Kalifornii a na západním pobřeží USA. Federální komise pro regulaci energetiky (FERC) pokutu bance navrhla v říjnu 2012. Banka se chce proti pokutě bránit.

9. Chevron investuje spolu s YPF do těžby v Argentině

Argentinská státní ropná firma YPF a americký Chevron podepsaly dohodu o společné investici 1,24 miliardy USD do těžby ropy z břidlic v Argentině. Investice je první velkou soukromou investicí od znárodnění YPF v květnu 2012. Naleziště ropy a plynu v břidlicích Vaca Muerta, kterého se investice týká, by mohlo být jedním z největších na západní polokouli.

10. Řecký parlament přijal zákon umožňující propouštění státních zaměstnanců

Nad ránem přijal řecký parlament zákon, kvůli kterému se v zemi v úterý stávkovalo a ve středu dále protestovalo. Učitelé, policisté a další tak přicházejí o jistotu "definitivy", Řecku ale přijetí úpravy otevírá cestu k dalším zhruba 7 miliardám eur zahraniční pomoci. Nezaměstnanost je již nyní v Řecku rekordní. Před hlasováním se premiér Samaras snažil tlumit vášně a oznámil první snížení daně v zemi za poslední čtyři roky. Od srpna DPH restaurací klesne z 23 na 13 %. "Budeme pokračovat ve šplhání na horu, dostaneme se na její vrchol, který není daleko, a přijdou lepší dny pro náš lid," uvedl Samaras.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

PayPal omylem připsal Američanovi 92 biliard dolarů

Nejbohatším člověkem na světě, i když jen na chvíli a kvůli účetní chybě, se stal s více než 92 biliardami dolarů Američan Chris Reynolds. Neuvěřitelnou sumu, jež více než milionkrát překračuje jmění zakladatele společnosti Microsoft a podle agentury Bloomberg nejbohatšího člověka světa Billa Gatese, mu připsala platební společnost PayPal. "Zřejmě bych splatil státní dluh. Poté bych koupil (baseballový klub) Phillies, kdyby byl k mání za dobrou cenu," řekl Reynolds o plánech na utrácení, pokud by peníze skutečně měl.

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu
před 19 minutami

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na varšavskou burzu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Podíl...
Média Televize Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
10:23

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:20

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie
Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
10:12

Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu

Německý internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu. Doufá, že oceněním akcií dosáhne tržní hodnoty...
Móda a design Německo Evropské akcie
Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
09:52

Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

Více než polovina malých a středně velkých podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z...
Byznys a podnikání Evropa Koronavirus
ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP
09:51

ČSÚ: Přebytek veřejných financí ČR loni klesl na 0,27 % HDP

Přebytek českých veřejných financí loni klesl na 0,27 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,91 % HDP. Uvedl to...
Česká republika
Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých…
09:42

Antivirová společnost McAfee stanovila cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD

Vývojář antivirového softwaru McAfee ve středu večer stanovil cenu primárního úpisu svých akcií na 20 USD, což je...
Americké akcie Software Primární úpis akcií (IPO)
S akciemi Kofoly se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem na…
09:34

S akciemi Kofoly se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem na dividendu

Čtvrtek 22. října je posledním dnem obchodování s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko s právem na dividendu ze...
Akcie ČR Kofola ČeskoSlovensko Dividendy
Facebook spouští svou seznamku v evropských zemích včetně ČR
08:45

Facebook spouští svou seznamku v evropských zemích včetně ČR

Americká internetová společnost Facebook spouští svou seznamovací službu Facebook Dating. Bude v 32 evropských zemích...
Facebook Sociální sítě
Spotřebitelská důvěra v Německu pro listopad klesla více, než se…
08:38

Spotřebitelská důvěra v Německu pro listopad klesla více, než se čekalo

Spotřebitelská důvěra v Německu klesla kvůli druhé vlně koronaviru více, než se čekalo. Množící se případy nákazy...
Německo Spotřebitelská důvěra
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst