Zapomeňte na brainstorming, lidé inovují nejlépe v rámci toho, co znají
|

Zapomeňte na brainstorming, lidé inovují nejlépe v rámci toho, co znají

Většina šéfů malých i velkých firem již při pouhém zaslechnutí slova "inovace" obrací oči v sloup. První, co je napadne, jsou hodiny a dny, které jejich zaměstnanci stráví nesmyslnými, rádoby kreativními činnostmi, aniž by ve výsledku něco skutečně inovovali. Slovo "inovace" se pro mnoho lidí stalo synonymem frustrace, utrpení a absurdity.

Psychologie Inovace
Inside the Box

Metodám inovací se ve své knize Inside the Box: A Proven System of Creativity for Breakthrough Results (Uvnitř krabice: Osvědčený systém, jak kreativitou dosáhnout průlomových řešení) věnují Drew Boyd, který se 17 let pohyboval v oddělení reklamy, fúzí a akvizic a mezinárodního rozvoje společnosti Johnson & Johnson, a Jacob Goldenberg.

"Během posledních deseti let jsem se šéfů různě velkých firem z různých odvětví ptal, jaký význam inovacím přikládají a jak jsou s inovacemi ve své společnosti spokojeni. Prakticky všichni mi řekli, že na stupnici od jedné do deseti by význam inovací ohodnotili číslem devět nebo deset. O to překvapivější byla odpověď na druhou část otázky. Až na výjimky mi totiž všichni přiznali, že s výsledky inovací ve své společnosti příliš spokojeni nejsou, stejnou metodou hodnocení by svou spokojenost neoznačili číslem vyšším než pět," píše Boyd v knize. Tato čísla ho zaujala dokonce natolik, že začal pátrat po zdroji tak velkých rozdílů mezi snahou inovovat a spokojeností s dosaženými výsledky. "Po čase jsem zdroj tohoto nesouladu odhalil a sám jsem se divil, jak blízko jsem mu celou dobu byl. Společnosti jednoduše neví, jakým způsobem a odkud inovativní nápady získávat."

Tak trochu jiná kreativita

Tradiční pohled říká, že kreativita je nekonvenčním způsobem myšlení, při kterém jsou jednotlivci nebo kolektiv schopni generovat nové, originální nápady. Propagátoři kreativního myšlení nejčastěji doporučují, aby se lidé vymanili ze stereotypů a sevření tradičního myšlení, aby opustili prostor mezi čtyřmi stěnami "krabice", ve které jsou v práci uzavřeni. Současně radí, aby lidé při kreativním myšlení opustili pracovní prostředí, aby se odpoutali od rozlišování mezi realizovatelným a nerealizovatelným a aby se za pomoci kolektivního brainstormingu a diskuzí o zcela nesouvisejících tématech pokusili shromáždit co nejvíce myšlenek a nápadů.

"My navrhujeme řešení zcela opačné. Snažit se být za každou cenu extrémně kreativní je ve výsledku kontraproduktivní. Lidé by své pomyslné 'krabice' v žádném případě opouštět neměli. Podle našich zjištění jsou totiž nejvíce kreativní ve chvíli, kdy na problém pohlížejí očima přímo zúčastněné osoby a kdy berou v potaz všechny známé souvislosti. Stejně tak je podle našich zjištění nesrovnatelně přínosnější zužování pohledu, a ne jeho rozšiřování, které tradiční 'brainstormeři' navrhují."

Drew Boyd ve své knize přichází spolu s Jacobem Goldenbergem s alternativním způsobem hledání inovativních řešení. "Základem je rozložení konceptu, situace, produktů nebo služeb na jednotlivé atributy. Teprve díky úvahám nad novými možnostmi a změnami jednotlivých atributů dospějete k nápadům, které jsou skutečně inovativní a zároveň snadno převeditelné do reálné výroby či portfolia nabízených služeb."

1. Metoda odečítání

Odeberte z produktu jednu zdánlivě nepostradatelnou část

Metodou odečítání vzniklo nepřeberné množství produktů, které dnes vnímáme jako naprostou samozřejmost. Kontaktní čočky jsou ve své podstatě brýle bez obrouček, polévka v pytlíku je polévkou bez vody a bankomat je přepážkou bez bankovního úředníka.

A produkt s fenomenálním úspěchem jako příklad za všechny. Když v roce 1979 začal japonský výrobce elektroniky Sony prodávat přenosný hudební přehrávač Walkman, nikdo mu příliš nevěřil. Proč? Protože již tehdy existoval kazetový magnetofon, tedy zařízení, které umělo zvuk nejen přehrávat, ale i nahrávat. Spoluzakladatel společnosti a autor walkmanu Akio Morita později přiznal, že on sám byl obrovským úspěchem Walkmanu zaskočen.

2. Metoda sjednocování

Spojte dvě nezávislé funkce

Světově největší výrobce cestovních zavazadel Samsonite využil metody sjednocování k úspěšné expanzi na trh školních batohů. Batohy plné těžkých učebnic a jiných školních pomůcek často způsobují bolesti zad a krční páteře. Tradiční výrobci se tyto negativní vlivy snaží eliminovat pomocí speciálního polstrování popruhů. Samsonite se však k problému postavil zcela jinak. Namísto snižování tlaku na oblast ramen navrhl takové popruhy, které svým tvarem a umístěním simulují japonskou masážní techniku šiacu. Čím těžší obsah batohu je, tím intenzivnější pocit úlevy člověk cítí.

Druhým příkladem je internetový filtr CAPTCHA, který se snaží odlišit skutečné internetové uživatele od robotů. CAPTCHA od uživatelů při registraci nebo vkládání příspěvků do diskusních fór vyžaduje opsání textu z tvarově či barevně zdeformovaného obrázku. Filtr je založen na předpokladu, že lidský mozek na rozdíl od robotického OCR analyzátoru textu zdeformovaná písmena správně "dekóduje". Ptáte se, v čem spočívá metoda sjednocování úkolů? Autor systému Luis von Ahn si již v počátku svých úvah uvědomil, že by se CAPTCHA dala využít i pro digitalizaci starých textů, se kterými si klasické OCR programy nevědí rady. Knihu určenou k digitalizaci by stačilo oskenovat a nechat samotné internetové uživatele, aby se o její přesnou digitální kopii zasloužili. Oddělení správných a špatných přepisů by poté bylo pouze otázkou statistiky. Že se jedná o reálnou možnost, dokládá i množství opsaného textu. Podle statistik přes CAPTCHA ročně projde ekvivalent 150 tisíc knih.

3. Metoda násobení

Zkopírujte jednu část a tu upravte

Počínaje dobou bronzovou a konče rokem 1971 se muži holili výhradně jedním břitem. V 70. letech ale výrobce holicích systémů Gillette přišel s revolučním holítkem se dvěma břity. Dvoubřitá holítka se přitom neskládají ze dvou stejných komponentů. První břit vousy vzpřímí, a zabrání tak jejich budoucímu zarůstání, a teprve druhý břit je pod jiným úhlem skutečně oholí. Systém kombinace více břitů se využívá dodnes, avšak s tím rozdílem, že ke dvěma břitům přibyl ještě jeden.

Metodě násobení za svůj vznik vděčí obrovské množství produktů. Kromě holicích systémů se jedná například o bifokální čočky nebo oboustrannou lepicí pásku. Mezi nejznámější příklady metody násobení patří standardizované testy amerických vysokých škol SAT. Americká asociace College Board, která má testy SAT na starosti, využívá pro zachování úrovně jejich obtížnosti takzvané nulové otázky. Výsledky odpovědí na nehodnocené (nulové) otázky rozhodnou po vyhodnocení "ostrých" testů o zařazení či nezařazení jejich obměněných variant do některého z testů budoucích. Studenti přitom při psaní testu nevědí, které otázky hodnocené jsou, a které naopak nejsou.

4. Metoda oddělení

Oddělte několik částí a reorganizujte je

Díky metodě oddělení dnes nemusíme při přepínání televize vstávat, abychom zmáčkli tlačítko vedle televizní obrazovky. V noci nás neruší hluk klimatizace, protože motor jednotky není na rozdíl od samotného větrání umístěn v interiéru objektu. A na letišti se můžeme vyhnout dlouhým frontám tím, že si palubní lístek vytiskneme doma.

S metodou oddělení má bohaté zkušenosti i americký farmaceutický gigant Johnson & Johnson, který ji využil pro kompletní přepracování oddělení prodeje zdravotnických produktů. Školení svých obchodních zástupců společnost rozložila ze tří hlavních kurzů o anatomii, chirurgii a zdravotnických prostředcích do dílčích oblastí vymezených různými nemocemi či zdravotními stavy cílové skupiny pacientů. Výsledek se podle Boyda, který byl procesu osobně přítomen, projevil hned. "Díky reorganizaci celého procesu se čas, který byl ke školení obchodních zástupců potřeba, výrazně zkrátil. Později bylo navíc mnohem jednodušší stávající obchodní zástupce zaškolit i do prodeje nových produktů."

5. Metoda vzájemného ovlivňování atributů

Nechte na jednotlivé atributy produktu působit okolní prostředí

Dokonalým příkladem metody změny atributů jsou samozabarvovací brýlové dioptrické čočky. Uvnitř místnosti fungují jako klasické dioptrické brýle, venku zastanou i funkci slunečních brýlí. Dalším typickým příkladem je ledový čaj Nestea. Ten se dlouhodobě potýkal se sezónními výkyvy poptávky, protože jej zákazníci tradičně vnímali jako nápoj do horkých letních dní. Ve snaze o sjednocení objemu letních a zimních prodejů tak byla na trh uvedena zvláštní kolekce Nestea Winter Collection, přičemž se na obalech objevilo doporučení, že nápoj nejlépe chutná při pokojové a vyšší teplotě. Vyrovnání prodejů v letních a zimních měsících se dostavilo takřka okamžitě a z Nestea Winter Edition se stal plnohodnotný produkt.

Většina výsledků metody změny atributů nám dnes již příliš inovativní nepřipadá, ve své době se však většinou jednalo o zcela revoluční nápady. Hovořit můžeme například o věrnostních programech, ve kterých se výše slevy zákazníka odvíjí od délky a výše plnění jeho smlouvy nebo od množství jím nově přivedených zákazníků.


Začít úspěšně využívat kteroukoli z pěti výše uvedených technik obvykle vyžaduje radikální změnu uvažování o procesu inovace. Většina lidí si myslí, že inovace začíná důkladně definovaným problémem, ke kterému se následně hledá řešení. Předcházející metody však volí postup zcela opačný. Důležitý je již hotový celek nebo navržený koncept, který se následně stává klíčem k intuitivnímu řešení vhodných problémů. "Úspěch tohoto postupu prokázal psycholog Ronald Finke již v roce 1992," říká Boyd a vysvětluje: "Představte si láhev, která by svoji barvu měnila podle teploty obsažené tekutiny. Na co všechno by bylo možné ji použít? Pokud jste navrhli kojeneckou láhev, míříte správným směrem. A teď si zkuste představit, jak dlouho by vám 'vynalezení' takovéto láhve trvalo, kdyby zadání znělo: Vymyslete způsob, jak zabránit spálení úst dítěte přehřátým mlékem. Dost možná byste na láhev měnící barvu nikdy nepřišli."

Zdroj: WSJ
OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 32 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus