Skrýt peníze je snadné, vysvětluje bankéř, který pomohl odhalit daňové úniky
|

Skrýt peníze je snadné, vysvětluje bankéř, který pomohl odhalit daňové úniky

Hervé Falciani, bývalý zaměstnanec ženevské HSBC, který stál za jedním z největších úniků citlivých dat v posledních letech, svým činem přispěl k rozkrytí daňových zpronevěr v řadě zemí. Na konci roku 2008 Falciani spáchal něco, co je vnímáno jako nejokázalejší krádež bankovních dat v historii - systémový inženýr nabídl francouzským úřadům data o 130 tisících klientech.

Banky Daně Zločiny

Toho času francouzská ministryně financí a v současnosti šéfka MMF Christine Lagardeová předala data od Falcianiho ostatním zemím. S pomocí nich se autoritám podařilo rozkrýt stovky případů daňových úniků. Ve Španělsku využili dat k odhalení prohřešků bankéřské rodiny Botínů, zatímco v Řecku byl tento "Seznam Lagardeové" podle očekávání založen do šuplíku.

Falciani spolupracoval také s americkými úřady. HSBC byla nakonec donucena zaplatit 1,9 miliardy USD Spojeným státům poté, co senátní komise shledala, že banka v kontrolách praní špinavých peněz pochybila. Umožnila totiž teroristům a drogovým kartelům získat přístup k americkému finančnímu systému.

V roce 2012 Falcianiho ve Španělsku zatkli. Poté, co španělský soud odmítl švýcarskou žádost o jeho vydání, vrátil se slavný whistleblower na několik týdnů do Francie, kde bylo zahájeno nové vyšetřování HSBC. Právě tam jej zastihl a vyzpovídal redaktor německého deníku Der Spiegel Martin Hesse.

Jste řadu let na útěku kvůli porušení švýcarských zákonů o bankovním tajemství, což způsobilo vážné problémy daňovým podvodníkům a bankám. Cítíte spojitost s bývalým zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem?

Dokonce jsem se ho pokoušel kontaktovat. Je důležité, že existují lidé jako Snowden, kteří říkají pravdu a poukazují na problémy systému.

Všechna obvinění jdou proti bankovnímu systému. Proč jste v tomto odvětví vůbec působil?

Vyrostl jsem v Monaku, kde byl vstup do finančního sektoru logickou volbou. Když jsem byl mladý, myslel jsem si, že jsou zde banky proto, aby ochraňovaly majetek lidí, který je například po zkušenostech z komunismu ve východní Evropě důvodně ohrožen. V HSBC jsem ale rychle pochopil, že jsou tu kvůli něčemu úplně jinému. Banky vytvořily systém, v němž se obohacují na úkor společnosti tím, že napomáhají daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Loni jste se nechal zatknout ve Španělsku, protože jste tvrdil, že se ve vězení budete cítit bezpečněji. Nyní jste zpět ve Francii. Nemáte strach?

Nová francouzská vláda se rozhodla brát vážně naši spolupráci v boji proti korupci a daňovým únikům. Můj život je tak více v nebezpečí, a proto potřebuji ochranu, kterou mi nyní vláda poskytuje.

Předešlá vláda s vámi nespolupracovala?

Ne doslova. Zajímala se jen o jména jednotlivých klientů banky. Prezident Nicolas Sarkozy nechtěl bojovat proti korupci, chtěl chránit banky.

Státní orgány ve Španělsku a Francii obvinily na základě poskytnutých dat řadu prominentních daňových podvodníků.

To je pravda. Nicméně ještě nebylo zanalyzováno ani 1 % informací, které jsem poskytl. Úřady zajímají jen jména klientů. Informace mohou být využity také k odhalení systémů, které banky instalují pro umožnění daňových úniků a praní špinavých peněz. Vždy jsem chtěl upoutat pozornost na chování banky poté, co se mi ji nepodařilo změnit zevnitř.

Banka popírá, že jste se na problémy pokoušel upozornit "zevnitř".

Zkoušel jsem to, ale bez úspěchu. Většina bank má zvláštní program pro "whistleblowery", ale v reálu ty, kteří se jej pokusí využít, trestá.

Poskytl jste někdy informace německým úřadům?

Před třemi lety jsem nabídl pomoc a přímo je oslovil přes svého právníka.

A?

Nic se nedělo.

Proč?

Kladl jsem si tu samou otázku. Bavili jsme se celkem o 127 tisících klientů a více než 300 tisících účtů.

Kolik z nich bylo z Německa?

Nejsem si zcela jistý. Je obtížné spojit účty s jejich držiteli, protože chytřejší klienti tají identitu. Minimálně šlo o tisíc německých klientů. Data pocházela z poboček v Curychu, Ženevě a Luganu. Curych byl částečně určen právě pro německé klienty.

Proč by mohly být německé úřady nyní otevřenější spolupráci, než byly před třemi lety?

Doufám, že budou. Německo hraje významnou roli v boji proti praní špinavých peněz a daňovým únikům. Nyní spolupracuji na mnoha vyšetřováních a mohl bych asistovat i německým autoritám.

Mnohé švýcarské banky v současnosti předstírají, že v byznysu používají jen legální postupy, a odmítají klienty, kteří nechtějí odhalit, zda platí daně. Jde o skutečnou změnu?

Ne, nemyslím si. Fakt, že čelí silné mezinárodní konkurenci, povede k tomu, že budou nadále nabízet bohatým klientům způsoby, jak obcházet daňové zákony.

Evropská komise by ráda vytvořila rozsáhlý automatický systém pro směnu informací v celé Evropě. Jak efektivní bude taková regulace v eliminaci stínových praktik, v nichž figurují daňoví podvodníci a banky?

Banky mají silný pud sebezáchovy a rychle se přizpůsobují nové regulaci. Peníze je snadné ukrýt. HSBC má strategickou divizi, která má tyto věci na starosti. Banka využívá zprostředkovatelů, někdy na několika úrovních, a ujišťuje se, že byznys není řízen přes vlastní účty banky. Klientům jsou nabízeny nebankovní produkty jako životní pojištění, jež existují pouze pro účel daňových úniků. Může jít i o zlato, které banka uchovává za poplatek v trezoru.

Jakou roli hrají pobočky švýcarských nebo velkých mezinárodních bank jako HSBC v domovských zemích daňových podvodníků?

Nelze uvěřit, že by pobočky bank v zahraničí nebyly zapojené do daňových úniků. Tyto pobočky zvou své klienty na sportovní a kulturní akce, kde se setkají s prostředníky, kteří jim vysvětlí, jak dostat peníze do Švýcarska, aniž by je museli fyzicky přesunout přes hranice.

Jak dostat toto pod kontrolu?

Nebude to možné, dokud vlády a další autority z celého světa nebudou spolupracovat a banky nezačnou využívat mezinárodní sítě. Zatím nevyužíváme zdroje, které máme.

Spojené státy volí přísnější postup vůči švýcarským bankám. Měla by je EU následovat?

Na první pohled tomu tak je. Spojené státy například na HSBC uvalily velké pokuty za praní špinavých peněz. Byl jsem ale překvapen, že americké autority rozhodly, že je HSBC "too big to jail" (příliš velká na to, aby byl někdo uvězněn). Nedošlo k odsouzení vrcholných manažerů, ačkoli je těžko uvěřitelné, že by neměli o systematické spolupráci banky na praní špinavých peněz ponětí.

Jak to?

Jen samotný počítačový systém MIS Global Technologies, který umožňuje využívat dvojího účetnictví pro krytí ilegálních příjmů, stojí několik milionů dolarů. Takovéto investice musejí být schváleny senior manažery bank.

Můžete nastínit, jak praní špinavých peněz prostřednictvím podvojného účetnictví probíhá?

Řekněme, že mexický drogový boss má bankovní účet v Mexiku s miliony z drogového obchodu. Má také konto ve Švýcarsku (zatím) bez jediného franku. Pomocí softwaru banka vidí zůstatek na účtu v Mexiku a poskytne mu půjčku ve stejné částce ve švýcarských francích. Peníze jsou vyprané a drogový boss si může dokonce odečíst úroky z tohoto úvěru z daní. Je potřeba odhalit a eliminovat tyto systémy. Rád bych, kdyby se do tohoto procesu zapojilo více vlád.

Vždy jste tvrdil, že nepřijímáte od politiků peníze za poskytnutá data a služby. Jak si vyděláváte na živobytí?

Celou tu dobu pokračuji v analýzách softwaru. Jsem vděčný svému zaměstnavateli za to, že mi to navzdory obtížným podmínkám umožňuje. Moje žena ztratila práci, když vyšlo najevo, že jsem spolupracoval s francouzskými úřady. Z toho je patrné, že potřebuji peníze více než kdy dříve.

Zdroj: Spiegel
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus