Co musíte ráno vědět (31. července)
|

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak se v úterý dařilo světovým akciovým trhům, jaké výsledky se čekají od mediální CME, o kolik přijdou střadatelé na Kypru a kolik drahých kamenů je u nás opravdu drahých? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu obchodování vystoupaly na nová intradenní maxima

Americké akcie zahájily úterní obchodování v plusu. Indexy Dow a S&P 500 však od začátku oslabovaly a přibližně v polovině obchodní seance se již pohybovaly v červených číslech. Při záveřečném posilování se ale nakonec dostaly zpět k nule.

Nejvíce se dařilo technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,48 %. Index Dow oslabil o 0,01 % a širší S&P uzavřel se ziskem 0,04 %.

Solidní data přišla z realitního trhu. Spotřebitelská důvěra naopak dopadla hůře, než se čekalo.

Po velmi dobrých výsledcích posílily akcie světově největšího výrobce pneumatik Goodyear o 8,92 %. Akcie sociální sítě Facebook uzavřely o 6,20 % výše na 37,63 USD, tedy pouze 0,37 USD pod svojí upisovací cenou. Za poslední čtyři dny posílily akcie Facebooku již o více než 40 %.

2. Evropské akcie v úterý udržely zisky, nejvíce se dařilo francouzským titulům

Německý index DAX v úterý posílil o 0,15 %, CAC 40 přidal díky výsledkům EDF a Alcatel-Lucent 0,45 % a britský FTSE 100 vzrostl o 0,16 %. Nejvíce se dařilo sektorům síťových služeb a automobilům, mezi nejhorší patřily banky a těžaři.

Evropské akcie v úterý posílily podporovány solidními hospodářskými výsledky firem

3. Pražská burza v úterý i díky silnému závěru posílila o 0,73 %

České akcie se jako celek celý den pohybovaly v mírném plusu a díky silnému závěru se index PX vyhoupl na 916,9 bodu. Tahounem indexu PX byly za největšího objemu akcie Komerční banky (+2,7%). Nejhůře si naopak vedly akcie NWR (-3,13 %), před středečními výsledky oslabovala i mediální CME (-0,81 %). Nadále se naopak daří akciím Pegasu Nonwovens (+0,53 %).

Hlavní událostí dne bylo zveřejnění hospodářských výsledků Erste Group Bank. Ta ve druhém kvartálu zaostala za odhady analytiků na úrovni výnosů i zisku, na což její akcie nejprve reagovaly poklesem až o procento. Postupně ale převládl i na tomto titulu optimismus (Nakonec +0,29 %), banka je dobře kapitálově vybavená, spekuluje se také o možné vyšší dividendě. V návaznosti na výsledky si banka vysloužila pozitivní hodnocení od analytiků z Bank of America. Podle nich je Erste jednou z nejatraktivnějších bank v Evropě, a proto jí potvrdili nákupní doporučení.

4. Očekávané události

Ve středu své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní mediální skupina CETV.

CETV - očekávané výsledky za 2Q2013

"Mediální společnost měla těžké čtvrtletí především kvůli zvýšení cen za reklamu v České republice. Na druhou stranu se inzerenti jako Henkel či Procter & Gamble začali k CME vracet. To se ale projeví až v dalším kvartálu, čekají se tedy lepší výsledky až v druhé polovině roku," míní analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

"Druhé čtvrtletí roku bylo podle nás nadále zasažené neochotou velkých inzerentů přistoupit na dvouciferné zvýšení cen stanic CME v České republice a na Slovensku. Očekáváme, že tržby meziročně klesly o 13 % na 182,7 milionu USD. Prudký meziroční propad o 68 % na 14,9 milionu USD očekáváme u zisku EBITDA, provozní zisk odhadujeme jen mírně nad nulou (0,3 milionu USD). Finanční výsledek podle nás ukáže ztrátu 26,8 milionu USD danou z největší části úrokovými náklady, čekáme tak ve 2Q2013 čistou ztrátu zhruba 25 milionů USD," pokračuje Pavel Ryska z J&T Banky. Důležitější než samotná čísla za uplynulý kvartál podle něj může být výhled managementu na celý rok.

V Evropě budou zveřejněny německé maloobchodní tržby a francouzská inflace. Eurozóna i Německo zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti. Ze Spojených států přijdou podrobnosti o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), první odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Skončí také dvoudenní zasedání FOMC, od kterého se čeká potvrzení nízkých sazeb a opatrný výhled případného omezování QE. Pokračuje také výsledková sezóna. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

5. Bulharsko snižuje ceny elektřiny, letos již podruhé

Bulharsko od 1. srpna sníží ceny elektřiny pro koncové zákazníky v průměru o 5 %. Je to již druhé snížení cen pro domácnosti v letošním roce po masivních protestech na počátku roku. Společnost ČEZ, která je monopolním distributorem elektřiny v západní části země, uvedla, že snížení cen nebude mít na její bulharskou divizi výraznější dopad.

6. Ceny amerických domů rostly v květnu nejrychleji za 7 let

Ceny amerických domů v květnu meziročně vzrostly o 12,2 %, nejrychleji od března 2006. Ukázal to v úterý zveřejněný index S&P/Case-Shiller. Analytici byli ale ještě mírně optimističtější. Pozitivní trend potvrzuje pokračující oživení amerického realitního trhu.

7. Střadatelé v Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % vkladů nad 100 tisíc EUR

Velcí střadatelé v kyperské bance Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % svých vkladů nad 100 tisíc eur. Místo těchto peněz obdrží akcie banky. Oznámila to v úterý kyperská centrální banka. Zabavení části vkladů a využití těchto peněz na posílení kapitálu banky bylo podmínkou pro získání záchranného úvěru, na kterém se Kypr letos dohodl s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Konfiskace majetku budou pokračovat, Kyprem zábava nekončí

Kyperská lekce: Poučila se Evropa a zvládne další krizi lépe?

8. Švédská ekonomika ve druhém kvartálu nečekaně klesla

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně oslabila. HDP se ve srovnání s předchozím kvartálem podle prvních odhadů snížil o 0,1 %. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s růstem HDP o 0,1 %. Stále ale zastávají názor, že země je po zpomalení ekonomiky v důsledku finanční krize na cestě k oživení. Tempo růstu HDP meziročně zpomalilo na 0,6 % z meziročního růstového tempa 1,7 % v prvním čtvrtletí, čekalo se zrychlení o 1 %. Švédská ekonomika je závislá na vývozu a v druhé polovině roku 2014 začala cítit dopady problémů svých sousedů, kteří se potýkají s dopady dluhové krize. To přimělo švédskou centrální banku snížit úrokové sazby.

Torben Andersen: Hledáte bezpečný přístav? Veřejné finance jsou skutečně udržitelné jen ve Švédsku a v Dánsku

9. JPMorgan zaplatí 410 milionů USD jako urovnání sporu, v němž byla obviněna z manipulace trhu s elektřinou

Americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí 410 milionů dolarů, aby urovnala obvinění z manipulace s cenou elektřiny. Komise pro regulaci energetického trhu (FERC) tvrdí, že divize JPMorgan Ventures Energy v minulosti při aukcích elektřiny používala "manipulativní" metody, aby dosáhla vyšších prodejních cen. Dohoda o urovnání nebude mít podle banky dopad na budoucí zisky, protože si JPM pro tento případ již dříve vytvořila finanční rezervu.

Bonus (tentokrát z českých luhů a hájů)

Česká obchodní inspekce zkontrolovala autobazary a prodejce drahých kamenů. A nestačila se divit

"V posledních týdnech jsme provedli 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem," uvedl ředitel ČOI Vladimír Velčovský. Kontrola autobazarů byla zaměřena na monitorování "přetočených tachometrů". "V 85 % případů byly přetočené tachometry, a to od 16 tisíc do 40 tisíc kilometrů," uvedl Velčovský.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus