Co musíte ráno vědět (31. července)
|

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak se v úterý dařilo světovým akciovým trhům, jaké výsledky se čekají od mediální CME, o kolik přijdou střadatelé na Kypru a kolik drahých kamenů je u nás opravdu drahých? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu obchodování vystoupaly na nová intradenní maxima

Americké akcie zahájily úterní obchodování v plusu. Indexy Dow a S&P 500 však od začátku oslabovaly a přibližně v polovině obchodní seance se již pohybovaly v červených číslech. Při záveřečném posilování se ale nakonec dostaly zpět k nule.

Nejvíce se dařilo technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,48 %. Index Dow oslabil o 0,01 % a širší S&P uzavřel se ziskem 0,04 %.

Solidní data přišla z realitního trhu. Spotřebitelská důvěra naopak dopadla hůře, než se čekalo.

Po velmi dobrých výsledcích posílily akcie světově největšího výrobce pneumatik Goodyear o 8,92 %. Akcie sociální sítě Facebook uzavřely o 6,20 % výše na 37,63 USD, tedy pouze 0,37 USD pod svojí upisovací cenou. Za poslední čtyři dny posílily akcie Facebooku již o více než 40 %.

2. Evropské akcie v úterý udržely zisky, nejvíce se dařilo francouzským titulům

Německý index DAX v úterý posílil o 0,15 %, CAC 40 přidal díky výsledkům EDF a Alcatel-Lucent 0,45 % a britský FTSE 100 vzrostl o 0,16 %. Nejvíce se dařilo sektorům síťových služeb a automobilům, mezi nejhorší patřily banky a těžaři.

Evropské akcie v úterý posílily podporovány solidními hospodářskými výsledky firem

3. Pražská burza v úterý i díky silnému závěru posílila o 0,73 %

České akcie se jako celek celý den pohybovaly v mírném plusu a díky silnému závěru se index PX vyhoupl na 916,9 bodu. Tahounem indexu PX byly za největšího objemu akcie Komerční banky (+2,7%). Nejhůře si naopak vedly akcie NWR (-3,13 %), před středečními výsledky oslabovala i mediální CME (-0,81 %). Nadále se naopak daří akciím Pegasu Nonwovens (+0,53 %).

Hlavní událostí dne bylo zveřejnění hospodářských výsledků Erste Group Bank. Ta ve druhém kvartálu zaostala za odhady analytiků na úrovni výnosů i zisku, na což její akcie nejprve reagovaly poklesem až o procento. Postupně ale převládl i na tomto titulu optimismus (Nakonec +0,29 %), banka je dobře kapitálově vybavená, spekuluje se také o možné vyšší dividendě. V návaznosti na výsledky si banka vysloužila pozitivní hodnocení od analytiků z Bank of America. Podle nich je Erste jednou z nejatraktivnějších bank v Evropě, a proto jí potvrdili nákupní doporučení.

4. Očekávané události

Ve středu své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní mediální skupina CETV.

CETV - očekávané výsledky za 2Q2013

"Mediální společnost měla těžké čtvrtletí především kvůli zvýšení cen za reklamu v České republice. Na druhou stranu se inzerenti jako Henkel či Procter & Gamble začali k CME vracet. To se ale projeví až v dalším kvartálu, čekají se tedy lepší výsledky až v druhé polovině roku," míní analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

"Druhé čtvrtletí roku bylo podle nás nadále zasažené neochotou velkých inzerentů přistoupit na dvouciferné zvýšení cen stanic CME v České republice a na Slovensku. Očekáváme, že tržby meziročně klesly o 13 % na 182,7 milionu USD. Prudký meziroční propad o 68 % na 14,9 milionu USD očekáváme u zisku EBITDA, provozní zisk odhadujeme jen mírně nad nulou (0,3 milionu USD). Finanční výsledek podle nás ukáže ztrátu 26,8 milionu USD danou z největší části úrokovými náklady, čekáme tak ve 2Q2013 čistou ztrátu zhruba 25 milionů USD," pokračuje Pavel Ryska z J&T Banky. Důležitější než samotná čísla za uplynulý kvartál podle něj může být výhled managementu na celý rok.

V Evropě budou zveřejněny německé maloobchodní tržby a francouzská inflace. Eurozóna i Německo zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti. Ze Spojených států přijdou podrobnosti o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), první odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Skončí také dvoudenní zasedání FOMC, od kterého se čeká potvrzení nízkých sazeb a opatrný výhled případného omezování QE. Pokračuje také výsledková sezóna. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

5. Bulharsko snižuje ceny elektřiny, letos již podruhé

Bulharsko od 1. srpna sníží ceny elektřiny pro koncové zákazníky v průměru o 5 %. Je to již druhé snížení cen pro domácnosti v letošním roce po masivních protestech na počátku roku. Společnost ČEZ, která je monopolním distributorem elektřiny v západní části země, uvedla, že snížení cen nebude mít na její bulharskou divizi výraznější dopad.

6. Ceny amerických domů rostly v květnu nejrychleji za 7 let

Ceny amerických domů v květnu meziročně vzrostly o 12,2 %, nejrychleji od března 2006. Ukázal to v úterý zveřejněný index S&P/Case-Shiller. Analytici byli ale ještě mírně optimističtější. Pozitivní trend potvrzuje pokračující oživení amerického realitního trhu.

7. Střadatelé v Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % vkladů nad 100 tisíc EUR

Velcí střadatelé v kyperské bance Bank of Cyprus přijdou o 47,5 % svých vkladů nad 100 tisíc eur. Místo těchto peněz obdrží akcie banky. Oznámila to v úterý kyperská centrální banka. Zabavení části vkladů a využití těchto peněz na posílení kapitálu banky bylo podmínkou pro získání záchranného úvěru, na kterém se Kypr letos dohodl s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Konfiskace majetku budou pokračovat, Kyprem zábava nekončí

Kyperská lekce: Poučila se Evropa a zvládne další krizi lépe?

8. Švédská ekonomika ve druhém kvartálu nečekaně klesla

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně oslabila. HDP se ve srovnání s předchozím kvartálem podle prvních odhadů snížil o 0,1 %. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s růstem HDP o 0,1 %. Stále ale zastávají názor, že země je po zpomalení ekonomiky v důsledku finanční krize na cestě k oživení. Tempo růstu HDP meziročně zpomalilo na 0,6 % z meziročního růstového tempa 1,7 % v prvním čtvrtletí, čekalo se zrychlení o 1 %. Švédská ekonomika je závislá na vývozu a v druhé polovině roku 2014 začala cítit dopady problémů svých sousedů, kteří se potýkají s dopady dluhové krize. To přimělo švédskou centrální banku snížit úrokové sazby.

Torben Andersen: Hledáte bezpečný přístav? Veřejné finance jsou skutečně udržitelné jen ve Švédsku a v Dánsku

9. JPMorgan zaplatí 410 milionů USD jako urovnání sporu, v němž byla obviněna z manipulace trhu s elektřinou

Americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí 410 milionů dolarů, aby urovnala obvinění z manipulace s cenou elektřiny. Komise pro regulaci energetického trhu (FERC) tvrdí, že divize JPMorgan Ventures Energy v minulosti při aukcích elektřiny používala "manipulativní" metody, aby dosáhla vyšších prodejních cen. Dohoda o urovnání nebude mít podle banky dopad na budoucí zisky, protože si JPM pro tento případ již dříve vytvořila finanční rezervu.

Bonus (tentokrát z českých luhů a hájů)

Česká obchodní inspekce zkontrolovala autobazary a prodejce drahých kamenů. A nestačila se divit

"V posledních týdnech jsme provedli 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem," uvedl ředitel ČOI Vladimír Velčovský. Kontrola autobazarů byla zaměřena na monitorování "přetočených tachometrů". "V 85 % případů byly přetočené tachometry, a to od 16 tisíc do 40 tisíc kilometrů," uvedl Velčovský.

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé