Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců
|

Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců

Pondělí se nese ve znamení sektoru služeb poté, co minulý čtvrtek patřil na světových trzích indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Čísla povzbuzují optimismus investorů, zdá se, že se eurozóna konečně dostává z dlouhé recese.

Indexy nákupních manažerů (PMI) Světová ekonomika

Sektor služeb

Eurozóna

Kompozitní PMI se poprvé od ledna 2012 vyhoupl přes padesátibodovou hranici na téměř dvouleté maximum 50,5 bodu (ve službách: 49,8 bodu). Německý sektor služeb v červenci rozšířil expanzi, index se vyšplhal na pětiměsíční maximum 52,1 bodu, Itálie si připsala více než dvouleté maximum a ocitla se jen 0,3 bodu pod padesáti body, Francie zaznamenala nejmírnější propad sektoru za 17 měsíců na 49,1 bodu a španělský sektor služeb se také přiblížil stabilitě na 48,6 bodu, což představuje 25měsíční maximum.

"Kompozitní PMI na 50,5 bodu potvrzuje návrat ekonomiky eurozóny k růstu a naznačuje, že by se konečně mohla prokousávat ven z dlouhé recese," okomentoval výsledky Rob Dobson, ekonom z Markit. "Eurozóna už si sice zažila pár falešných vlaštovek, ale tentokrát zlepšující se důvěra a další výhledové indikátory přinejmenším utvrzují v optimismu," dodává.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Spojené království

Sektor služeb ve Spojeném království v červenci nečekaně expandoval a index nákupních manažerů přeskočil 60 bodů. Aktivita sektoru se zrychlila nejvíce od července 2006 díky přílivu nových firem do odvětví a zlepšujícím se podmínkám podnikání. Nad padesátibodovou hranicí se tak Spojené království drží už sedm měsíců v řadě.

Spojené království - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Německo

Německý sektor služeb v červenci zrychlil expanzi - index nákupních manažerů dosáhl 51,3 bodu z červnových 50,3 bodu. Kompozitní PMI vyskočil dokonce na 52,1 bodu z červnových 50,4 bodu. "Německá ekonomika vstoupila do třetího kvartálu správnou nohou tažená jak zpracovatelským sektorem, tak odvětvím služeb," říká Tim Moore, ekonom z Markit. "Ačkoliv celkový profil růstu stále zaostává za výsledky v letech 2010 a 2011, silný nárůst objemu nových objednávek naznačuje, že by se Německo mohlo odrazit ve druhé polovině roku," dodává.

Německo - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Francie

Index nákupních manažerů ve službách se v červenci ve Francii vyšplhal na 11měsíční maximum, kompozitní PMI dokonce na 17měsíční maximum. Zmírnil se propad jak přílivu nové pracovní síly do sektoru, tak celkové aktivity sektoru. Zároveň firmy propouštěly nejméně od července 2012.

Francie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Itálie

Italský sektor služeb zahájil druhou polovinu roku úspěšně, výrazně se zpomalil propad aktivity sektoru i propouštění zaměstnanců. Index nákupních manažerů vzrostl na 48,7 bodu z červnových 45,8 bodu, což představuje 26měsíční maximum.

Itálie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Španělsko

Propad španělského sektoru služeb se v červenci zpomalil nejvíce za poslední dva roky a zmírnil se tak už třetí měsíc v řadě. Aktivita sektoru a nové objednávky klesaly pomaleji a ceny vstupů klesly poprvé za poslední tři měsíce. Index nákupních manažerů vyskočil na 48,5 bodu z červnových 47,8 bodu.

Španělsko - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Eurozóna

Index byl díky solidním datům z Německa oproti prvnímu odhadu revidován na 50,3 bodu z 50,1 bodu. Potvrdil se tak první "kladný výsledek" (nad 50 bodů) za poslední dva roky. Index produkce klíčovou padesátibodovou hranici oproti červnu pohodlně překonal a stoupl na 52,3 bodu. K růstu se po červnovém poklesu vrátil i dílčí index nových vývozních zakázek. "Zpracovatelská výroba v červenci opět rostla v Německu, Itálii, Nizozemsku a v Irsku, vítaný návrat k růstu byl ve Francii a v Rakousku," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Rob Dobson.

Objevily se také náznaky, že pokles aktivity se v eurozóně zmírňuje i v zemích, jako jsou Řecko nebo Španělsko, které patří mezi nejvíce zasažené dluhovou krizí. Index zaměstnanosti ale klíčových 50 bodů nepřekonal. Výrazně se však této hranici přiblížil, když stoupl ze 47,8 bodu na více než 49 bodů.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Čína

V Číně byly tradičně zveřejněny dva indexy - od HSBC/Markit a oficiální vládní. Vládní index v červenci vzrostl z 50,1 bodu na 50,3 bodu a udržel se těsně nad 50bodovou hranicí, která odděluje očekávání růstu a poklesu.

Údaje od HSBC/Markit tak veselé nebyly. Podle nich se očekávání v čínském průmyslu dále zhoršují, bodově vyjádřeno z 48,2 na 47,7. Pro pobavení se dnes čtenáři Investičního webu mohou naučit, jak se čínsky píše slovo "zdroj".

Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně v červenci podle Markit/HSBC PMI kvůli poklesu nových zakázek klesala třetí měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň za necelý rok. "Ochlazující se zpracovatelský průmysl v souvislosti se slabou poptávkou z domácích i zahraničních trhů nadále vytváří tlak na zaměstnanost," sdělil hlavní ekonom HSBC pro oblast Číny Chung-pin Čchü. Index HSBC se oproti vládnímu PMI více zaměřuje na malé a střední podniky v soukromém sektoru.

USA

Ve Spojených státech jsou zveřejňovány také dva indexy. Ten od společnosti Markit v červenci signalizoval nejsilnější expanzi průmyslu za poslední čtyři měsíce, když vzrostl na 53,7 bodu z červnových 51,9 bodu. Předběžný údaj počítal jen s 53,2 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Index ISM dopadl v červenci ještě lépe. Narostl na červencových 55,4 bodu z červnových 50,9 bodu, čekalo se jen 53,1 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM (červenec 2013)

Česká republika

Údaje PMI od HSBC svědčí o tom, že se obchodní podmínky v českém výrobním sektoru se na začátku druhého pololetí dále zlepšují. V červenci vzrostly nové zakázky, nové exportní zakázky, výroba i zaměstnanost, poptávka tedy očividně nabírá na síle. Inflační tlaky zůstaly slabé – jak ceny vstupů, tak ceny výstupů během sledovaného měsíce klesaly. Index PMI roste již čtyři měsíce za sebou, tentokrát z 51 bodů v červnu na 52 bodů v červenci. To svědčí o nejlepším celkovém zlepšení provozních podmínek od března 2012, jde o druhý nejlepší výsledek od září 2011. Index byl rovněž jen lehce pod dlouhodobým průměrem průzkumu 52,3 bodu.

K posílení hlavního indexu přispěly v červenci čtyři z jeho pěti složek – nové zakázky, výroba, zaměstnanost a dodací lhůty dodavatelů. Největším přínosem z uvedených složek byly nové zakázky, po nichž následovala výroba. Zásoby hlavní index nadále oslabovaly, ovšem nejmenší měrou od prosince 2011.

Česká republika - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Německo

Údaje za červenec byly oproti předběžnému odhadu revidovány výše, a sice z 50,3 bodu na 50,7 bodu. je nejvýše za 18 měsíců.

Německo - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Francie

Červencový průmyslový PMI byl oproti předběžnému údaji revidován na 49,7 bodu z 49,8 bodu.

Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Spojené království

V červenci pokračoval růst očekávání v britském průmyslovém sektoru. Index nákupních manažerů vystoupal na 28měsíční maximum 54,6 bodu, v červnu index také naznačoval růst, ale jen na úrovni 52,9 bodu.

Spojené království - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Itálie

V červenci index vzrostl na 50,4 bodu z červnových 49,1 bodu.

Itálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Španělsko

Po 50bodovém výsledku v červnu průmyslový PMI mírně klesl na 49,8 bodu, nicméně i tento výsledek potvrzuje, že očekávání spojená se španělskou ekonomikou se postupně zlepšují. Ukázala to poslední solidní makrodata.

Španělsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Řecko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se vyšplhal v červenci na 43 měsíční maximum 47 bodů, v červnu dosáhl pouze 45,4 bodu.

Indie

Jako přes kopírák sebrané čínské vládní údaje - pokles z 50,3 na 50,1 bodu. Výroba v červenci potřetí v řadě klesla, přibylo ale objednávek pro exportéry.

Indie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Brazílie

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci klesl na 48,5 bodu z červnových 50,4 bodu.

Rusko

Pokles na 49,2 bodu z červnových 51,7 bodu je velice znatelný. Za poklesem je podle Markit především stagnace nových objednávek, které minulý měsíc svým růstem pomohly k celkovému pozitivnímu výhledu.

Rusko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Polsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci vzrostl na 51,1 bodu z červnových 49,3 bodu. Čekal se růst jen na 50,1 bodu.

Polsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Japonsko

Údaje vyšly již ve středu. Očekávání se snížilo z 52,3 bodu na 50,7 bodu, Abenomika ale stále manažery vede k mírnému optimismu.

Austrálie

Data z 10. července ukazují, jak je v ekonomice založené na vývozu komodit vysoká volatilita v očekávání. V červenci index klesl na 42 bodů z červnových 49,6 bodu.

Austrálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Irsko

Jeden z "hrdinů" evropské dluhové krize v červenci na úrovni průmyslu expandoval, index vzrostl na 51 bodů z červnových 50,3 bodu. Po vládních údajích z Číny zatím druhý zveřejněný růst vůbec.

Nizozemsko

Zlepšení a růst do pásma očekávání expanze průmyslu - 50,8 bodu po červnových 48,8 bodu.

Kanada

Index v červenci klesl na 52 bodů z červnových 52,4 bodu. Jde o minimum za uplynulé tři měsíce.

Jižní Korea

Ani technologicky zaměřené malé ekonomice v sousedství Číny a Japonska se příliš nedaří. Očekávání v průmyslu klesla na 47,2 bodu z červnových 49,4 bodu.

Turecko

Země má za sebou velké politické otřesy, důvěra investorů se snížila. Podobně na tom jsou i očekávání manažerů v průmyslu, v červenci index oslabil na 49,8 z červnových 51,2 bodu.

Tchaj-wan

V červenci pokles ze 49,5 bodu na 48,6 bodu.

Vietnam

Černý kůň pro řadu investorů, kteří dlouhodobě věří v renesanci emerging markets, případně frontier markets. V červenci index sice vzrostl z 46,4 na 48,5 bodu, ale stále je pod hranicí očekávání průmyslové expanze.

Indonésie

Další ekonomika, jejíž význam i ve světovém měřítku roste. Očekávání jsou stále optimistická (v červenci 50,7 bodu), ale horší než v červnu (51 bodů).

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
včera v 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
včera v 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
včera v 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
včera v 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
včera v 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
včera v 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
včera v 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
včera v 14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
včera v 14:14

OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším snížení těžby

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další významní producenti černého zlata se na jednání ve Vídni dohodli na...
OPEC Ropa Těžba
Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing
včera v 13:41

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

České aerolinie a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých...
Doprava
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
včera v 13:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží
včera v 13:22

Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží

Dosluhující libanonský premiér Saad Harírí v pátek požádal spojenecké státy o pomoc při řešení hlubokých ekonomických...
Blízký a Střední východ
Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou
včera v 13:02

Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou

Důvěra spotřebitelů sice podle analytiků pozvolna slábne, ale vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd mají Češi...
Česká republika Spotřebitelé
Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě
včera v 12:05

Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě

Slovenská policie obvinila bývalého prezidenta Andreje Kisku z daňového podvodu, jehož se podle ní dopustila jeho...
Slovensko Politika