Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců
|

Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců

Pondělí se nese ve znamení sektoru služeb poté, co minulý čtvrtek patřil na světových trzích indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Čísla povzbuzují optimismus investorů, zdá se, že se eurozóna konečně dostává z dlouhé recese.

Indexy nákupních manažerů (PMI) Světová ekonomika

Sektor služeb

Eurozóna

Kompozitní PMI se poprvé od ledna 2012 vyhoupl přes padesátibodovou hranici na téměř dvouleté maximum 50,5 bodu (ve službách: 49,8 bodu). Německý sektor služeb v červenci rozšířil expanzi, index se vyšplhal na pětiměsíční maximum 52,1 bodu, Itálie si připsala více než dvouleté maximum a ocitla se jen 0,3 bodu pod padesáti body, Francie zaznamenala nejmírnější propad sektoru za 17 měsíců na 49,1 bodu a španělský sektor služeb se také přiblížil stabilitě na 48,6 bodu, což představuje 25měsíční maximum.

"Kompozitní PMI na 50,5 bodu potvrzuje návrat ekonomiky eurozóny k růstu a naznačuje, že by se konečně mohla prokousávat ven z dlouhé recese," okomentoval výsledky Rob Dobson, ekonom z Markit. "Eurozóna už si sice zažila pár falešných vlaštovek, ale tentokrát zlepšující se důvěra a další výhledové indikátory přinejmenším utvrzují v optimismu," dodává.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Spojené království

Sektor služeb ve Spojeném království v červenci nečekaně expandoval a index nákupních manažerů přeskočil 60 bodů. Aktivita sektoru se zrychlila nejvíce od července 2006 díky přílivu nových firem do odvětví a zlepšujícím se podmínkám podnikání. Nad padesátibodovou hranicí se tak Spojené království drží už sedm měsíců v řadě.

Spojené království - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Německo

Německý sektor služeb v červenci zrychlil expanzi - index nákupních manažerů dosáhl 51,3 bodu z červnových 50,3 bodu. Kompozitní PMI vyskočil dokonce na 52,1 bodu z červnových 50,4 bodu. "Německá ekonomika vstoupila do třetího kvartálu správnou nohou tažená jak zpracovatelským sektorem, tak odvětvím služeb," říká Tim Moore, ekonom z Markit. "Ačkoliv celkový profil růstu stále zaostává za výsledky v letech 2010 a 2011, silný nárůst objemu nových objednávek naznačuje, že by se Německo mohlo odrazit ve druhé polovině roku," dodává.

Německo - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Francie

Index nákupních manažerů ve službách se v červenci ve Francii vyšplhal na 11měsíční maximum, kompozitní PMI dokonce na 17měsíční maximum. Zmírnil se propad jak přílivu nové pracovní síly do sektoru, tak celkové aktivity sektoru. Zároveň firmy propouštěly nejméně od července 2012.

Francie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Itálie

Italský sektor služeb zahájil druhou polovinu roku úspěšně, výrazně se zpomalil propad aktivity sektoru i propouštění zaměstnanců. Index nákupních manažerů vzrostl na 48,7 bodu z červnových 45,8 bodu, což představuje 26měsíční maximum.

Itálie - index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Španělsko

Propad španělského sektoru služeb se v červenci zpomalil nejvíce za poslední dva roky a zmírnil se tak už třetí měsíc v řadě. Aktivita sektoru a nové objednávky klesaly pomaleji a ceny vstupů klesly poprvé za poslední tři měsíce. Index nákupních manažerů vyskočil na 48,5 bodu z červnových 47,8 bodu.

Španělsko - Index nákupních manažerů ve službách (červenec 2013)

Eurozóna

Index byl díky solidním datům z Německa oproti prvnímu odhadu revidován na 50,3 bodu z 50,1 bodu. Potvrdil se tak první "kladný výsledek" (nad 50 bodů) za poslední dva roky. Index produkce klíčovou padesátibodovou hranici oproti červnu pohodlně překonal a stoupl na 52,3 bodu. K růstu se po červnovém poklesu vrátil i dílčí index nových vývozních zakázek. "Zpracovatelská výroba v červenci opět rostla v Německu, Itálii, Nizozemsku a v Irsku, vítaný návrat k růstu byl ve Francii a v Rakousku," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Rob Dobson.

Objevily se také náznaky, že pokles aktivity se v eurozóně zmírňuje i v zemích, jako jsou Řecko nebo Španělsko, které patří mezi nejvíce zasažené dluhovou krizí. Index zaměstnanosti ale klíčových 50 bodů nepřekonal. Výrazně se však této hranici přiblížil, když stoupl ze 47,8 bodu na více než 49 bodů.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Čína

V Číně byly tradičně zveřejněny dva indexy - od HSBC/Markit a oficiální vládní. Vládní index v červenci vzrostl z 50,1 bodu na 50,3 bodu a udržel se těsně nad 50bodovou hranicí, která odděluje očekávání růstu a poklesu.

Údaje od HSBC/Markit tak veselé nebyly. Podle nich se očekávání v čínském průmyslu dále zhoršují, bodově vyjádřeno z 48,2 na 47,7. Pro pobavení se dnes čtenáři Investičního webu mohou naučit, jak se čínsky píše slovo "zdroj".

Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Aktivita zpracovatelského průmyslu v Číně v červenci podle Markit/HSBC PMI kvůli poklesu nových zakázek klesala třetí měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň za necelý rok. "Ochlazující se zpracovatelský průmysl v souvislosti se slabou poptávkou z domácích i zahraničních trhů nadále vytváří tlak na zaměstnanost," sdělil hlavní ekonom HSBC pro oblast Číny Chung-pin Čchü. Index HSBC se oproti vládnímu PMI více zaměřuje na malé a střední podniky v soukromém sektoru.

USA

Ve Spojených státech jsou zveřejňovány také dva indexy. Ten od společnosti Markit v červenci signalizoval nejsilnější expanzi průmyslu za poslední čtyři měsíce, když vzrostl na 53,7 bodu z červnových 51,9 bodu. Předběžný údaj počítal jen s 53,2 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Index ISM dopadl v červenci ještě lépe. Narostl na červencových 55,4 bodu z červnových 50,9 bodu, čekalo se jen 53,1 bodu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM (červenec 2013)

Česká republika

Údaje PMI od HSBC svědčí o tom, že se obchodní podmínky v českém výrobním sektoru se na začátku druhého pololetí dále zlepšují. V červenci vzrostly nové zakázky, nové exportní zakázky, výroba i zaměstnanost, poptávka tedy očividně nabírá na síle. Inflační tlaky zůstaly slabé – jak ceny vstupů, tak ceny výstupů během sledovaného měsíce klesaly. Index PMI roste již čtyři měsíce za sebou, tentokrát z 51 bodů v červnu na 52 bodů v červenci. To svědčí o nejlepším celkovém zlepšení provozních podmínek od března 2012, jde o druhý nejlepší výsledek od září 2011. Index byl rovněž jen lehce pod dlouhodobým průměrem průzkumu 52,3 bodu.

K posílení hlavního indexu přispěly v červenci čtyři z jeho pěti složek – nové zakázky, výroba, zaměstnanost a dodací lhůty dodavatelů. Největším přínosem z uvedených složek byly nové zakázky, po nichž následovala výroba. Zásoby hlavní index nadále oslabovaly, ovšem nejmenší měrou od prosince 2011.

Česká republika - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Německo

Údaje za červenec byly oproti předběžnému odhadu revidovány výše, a sice z 50,3 bodu na 50,7 bodu. je nejvýše za 18 měsíců.

Německo - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Francie

Červencový průmyslový PMI byl oproti předběžnému údaji revidován na 49,7 bodu z 49,8 bodu.

Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Spojené království

V červenci pokračoval růst očekávání v britském průmyslovém sektoru. Index nákupních manažerů vystoupal na 28měsíční maximum 54,6 bodu, v červnu index také naznačoval růst, ale jen na úrovni 52,9 bodu.

Spojené království - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Itálie

V červenci index vzrostl na 50,4 bodu z červnových 49,1 bodu.

Itálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Španělsko

Po 50bodovém výsledku v červnu průmyslový PMI mírně klesl na 49,8 bodu, nicméně i tento výsledek potvrzuje, že očekávání spojená se španělskou ekonomikou se postupně zlepšují. Ukázala to poslední solidní makrodata.

Španělsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Řecko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se vyšplhal v červenci na 43 měsíční maximum 47 bodů, v červnu dosáhl pouze 45,4 bodu.

Indie

Jako přes kopírák sebrané čínské vládní údaje - pokles z 50,3 na 50,1 bodu. Výroba v červenci potřetí v řadě klesla, přibylo ale objednávek pro exportéry.

Indie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Brazílie

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci klesl na 48,5 bodu z červnových 50,4 bodu.

Rusko

Pokles na 49,2 bodu z červnových 51,7 bodu je velice znatelný. Za poklesem je podle Markit především stagnace nových objednávek, které minulý měsíc svým růstem pomohly k celkovému pozitivnímu výhledu.

Rusko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Polsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci vzrostl na 51,1 bodu z červnových 49,3 bodu. Čekal se růst jen na 50,1 bodu.

Polsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Japonsko

Údaje vyšly již ve středu. Očekávání se snížilo z 52,3 bodu na 50,7 bodu, Abenomika ale stále manažery vede k mírnému optimismu.

Austrálie

Data z 10. července ukazují, jak je v ekonomice založené na vývozu komodit vysoká volatilita v očekávání. V červenci index klesl na 42 bodů z červnových 49,6 bodu.

Austrálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (červenec 2013)

Irsko

Jeden z "hrdinů" evropské dluhové krize v červenci na úrovni průmyslu expandoval, index vzrostl na 51 bodů z červnových 50,3 bodu. Po vládních údajích z Číny zatím druhý zveřejněný růst vůbec.

Nizozemsko

Zlepšení a růst do pásma očekávání expanze průmyslu - 50,8 bodu po červnových 48,8 bodu.

Kanada

Index v červenci klesl na 52 bodů z červnových 52,4 bodu. Jde o minimum za uplynulé tři měsíce.

Jižní Korea

Ani technologicky zaměřené malé ekonomice v sousedství Číny a Japonska se příliš nedaří. Očekávání v průmyslu klesla na 47,2 bodu z červnových 49,4 bodu.

Turecko

Země má za sebou velké politické otřesy, důvěra investorů se snížila. Podobně na tom jsou i očekávání manažerů v průmyslu, v červenci index oslabil na 49,8 z červnových 51,2 bodu.

Tchaj-wan

V červenci pokles ze 49,5 bodu na 48,6 bodu.

Vietnam

Černý kůň pro řadu investorů, kteří dlouhodobě věří v renesanci emerging markets, případně frontier markets. V červenci index sice vzrostl z 46,4 na 48,5 bodu, ale stále je pod hranicí očekávání průmyslové expanze.

Indonésie

Další ekonomika, jejíž význam i ve světovém měřítku roste. Očekávání jsou stále optimistická (v červenci 50,7 bodu), ale horší než v červnu (51 bodů).

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna