10 finančních tajemství, která se v manželství neříkají
|

10 finančních tajemství, která se v manželství neříkají

Můžete být nejšťastnější manželský pár na světě, zajisté se však najde nějaké to tajemství, které s partnerem nechcete nebo nemůžete sdílet. Až nezvykle mnoho se jich týká peněz. Následující desítka skutečností by měla zůstat v manželství za každou cenu tabu.

Psychologie Peníze Rodina

1. "Utrácím více za milenku než za Tebe."

Zhruba v 15 % amerických manželství má podle General Social Survey alespoň jeden z partnerů mimomanželský poměr. A nejenže podvádějí, ale ještě k tomu utrácejí za milenky (popřípadě milence) více než za svou oficiální drahou polovičku. Ženy nakupují drahé dárečky milencům méně často, než tomu je v opačném případě, ale věřte, že vlivem emancipace přibývá žen, které si milence vydržují. Ženy jsou také mnohem opatrnější na to, aby po sobě nezanechaly důkazy milostných aférek.

2. "Mám tajné bankovní konto."

Myslíte si, že tajná konta má jen Bernie Madoff? V 15 % manželství se společnými financemi si podle studie National Endowment for Financial Education a magazínu Forbes z roku 2011 drží jeden z partnerů tajné bankovní konto – pro případ rozvodu nebo k financování drahých koníčků. Častěji to bývají muži, kteří tajně utrácejí za hazard, drogy nebo milenky. Když si drží skryté účty ženy, mají je většinou na nákupy nebo zábavu s přáteli. Ale pozor, tajnůstkáři! Většinou bývají bankovní konta náhodně odhalena, například když přijde z banky mimořádný dopis, výpis transakcí a podobně.

3. "S nejlepším kámošem z práce trávím více času než s Tebou."

Pamatuje si vaše narozeniny, ví, že máte rádi thajskou kuchyni nebo jaké manželské problémy právě řešíte vy i vaši rodiče. Je tu ale háček - není to váš zákonný partner. Zhruba třetina Američanů v průzkumu Vault.com uvedla, že má v práci nějakého takového spojence opačného pohlaví – velmi blízkého kolegu nebo kolegyni. Úkolem "kámoše z kanclu" je být někým, s kým lze sdílet různá tajemství (a samozřejmě nejžhavější drby z práce), být oporou a být dobrým parťákem v zaměstnání.

Budiž útěchou, že v drtivé většině tyto vztahy zůstávají jen v platonické sféře a jsou neškodné, obzvláště když o nich ví i rodina. Nic na tom ale nemění, že se i tak mohou stát zdrojem žárlivosti, když si manžel(ka) uvědomí, že s tím druhým nebo druhou trávíte více času než s rodinou. Podle studie publikované v roce 2010 v Psychological Science nesou ženy takovouto "emocionální nevěru" hůře než tu skutečnou.

4. "Předstírám, že jsem si to nikdy nekoupila, nebo alespoň lžu o tom, kolik to stálo."

Mnoho žen před svým manželem tají, že si koupily nové oblečení. Jiné zase neprozradí jeho cenu. Když si toho manžel náhodou všimne, ženy se vymluví, že přece to úžasné tričko měly už dávno. Jejich motivací je vyhnout se konfliktu, zejména když mají pochybnosti o tom, zda by jim partner nákup a jeho cenu schválil. Důsledky takovýchto lží mohou být katastrofální, emocionálně i finančně. Odhalení série tajných nákupů často vede až k rozvodu.

5. "Vydělávám více, než kolik Ti říkám."

Zatímco někteří lidé zveličují své výdělky před blízkými, aby působili atraktivněji, jiní své bonusy tají. Mladí lidé lžou svým protějškům o penězích více než starší generace. Mladé páry ve věku 18 až 34 let nemluví pravdu o penězích v 25 %, ve věkové skupině nad 55 let to jsou jen 3 % dospělých. Někteří lidé lžou o svých výdělcích, aby měli rezervu na útraty, které se jim nechce konzultovat s partnerem (viz bod o tajných kontech). Jiní mají zase strach, že kdyby se partner dozvěděl o mimořádných prémiích, peníze "roztočí".

6. "Jsem ráda, že beru více než Ty."

Podle studie Cornell University z roku 2009 provedené mezi středněpříjmovými domácnostmi muži, kteří vydělávají více než jejich drahé polovičky, vykazují výrazně větší kariérní uspokojení než ti, co vydělávají ve srovnání s partnerkou stejně nebo méně. Souvisí to se zakořeněnou představou muže jako chlebodárce. Muži nechtějí soutěžit se ženou o to, kdo vydělává více (a už vůbec nechtějí mluvit o tom, o kolik vydělávají méně). Když finančně závisejí na své ženě, cítí frustraci. A ještě jeden paradox, který studie odhalila: Muž, jehož žena je živitelkou rodiny, bývá pětkrát častěji nevěrný než muž, co vydělává stejně.

7. "Miluji kariéru, ale nechci se cítit jako živitelka rodiny."

Podle studie Pew Research provedené mezi domácnostmi s dětmi mladšími 18 let zajišťovalo v roce 1960 jen 11 % žen hlavní příjem rodiny. V roce 2011 to už bylo 40 %. Větší podíl na rodinných financích přispívá u žen k většímu kariérnímu uspokojení, ale i k rodinným problémům. Nespokojenost podle psychologů z Cornell University způsobuje špatné svědomí žen, že porušují tradiční vzorce týkající se rozdělení rolí muže a ženy. Ženy samy sebe viní a stydí se za to, že nemají čas a energii věnovat se stoprocentně rodině.

8. "Brala jsem si Tě pro peníze."

Někteří muži a ženy nevidí nic špatného na mírném "zlatokopectví". Dvě ze tří žen a polovina mužů v průzkumech uvedli, že by klidně vstoupili do manželského svazku s průměrně vypadajícím jedincem, pokud by byl dost bohatý. Ženy si nejčastěji chtěli brát muže pro peníze jako třicátnice, zatímco muži by vstupovali do manželství hlavně kvůli penězům více kolem čtyřicítky než jako dvacetiletí.

9. "Raději nevěra než lež o penězích."

Podle průzkumu Harris Interactive čtvrtina Američanů raději přivře oko nad nevěrou než nad lží o penězích. Přitom třetina manželů o penězích svému partnerovi podle NEFE a Forbesu neříká pravdu. Proč to tak vadí? Experti to vysvětlují tím, že s penězi jsou spojeny osobní emoce - lidé jim obětují často téměř vše, aby je vydělali. Proto je finanční lež tak devastující.

10. "Roztočil jsem naše peníze, abych udělal radost té kočce za přepážkou."

Můžete být nejspokojenější manželé, ale ani tak nezajistíte, aby byl muž imunní vůči magii krásných žen. Muži často koupí něco drahého a nevýhodného jen kvůli pohledné prodavačce. Toto mužské chování je částečně dáno přírodou. V přítomnosti přitažlivé ženy stoupne mužům hladina testosteronu a podstupují větší rizika, jak vysvětlují psychologové z australské University of Queensland. Muž, který se nebojí jít do rizika, tím prokazuje svou mužnost v konkurenčním boji o ženu.

Zdroj: MarketWatch
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
před 11 minutami

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
před 26 minutami

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
před 33 minutami

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
před 37 minutami

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
před hodinou

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září,...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
13:31

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
12:54

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna