Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko
|

Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko

Dva bankovní tituly obchodované na pražské burze - defenzivnější Komerční banka a rizikovější Erste Group Bank. Stojí v současnosti tyto akcie za pozornost investorů?

Komerční banka Akcie ČR Erste Group Bank Akciová lupa

Příležitosti a rizika pro banky v regionu CEE

Na světových trzích převládají rizika spojená s utahováním měnové politiky v USA, slabým ekonomickým růstem a nedořešenou dluhovou krizí v Evropě. "Rizikem mohou být legislativní a politické tlaky na banky ve formě různých speciálních daní, poplatků a regulací," varuje Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Obě bankovní akcie na pražské burze zažily růst cen a těžily ze svých fundamentů publikovaných v kvartálních výsledcích. "Růst ceny nebyl náhodný," myslí si Luboš Bedrník, Senior Security Dealer z LBBW Bank. "Obě banky čerpaly z vidiny očekávaných měnových injekcí centrálních bank a blížící se konjunktury."

Komerční banka

Komerční banka, která míří do indexu Stoxx Europe 600, působí pouze na území České republiky, na rozdíl od Erste Group Bank, jež je mezinárodní skupinou. "České banky jsou pod tlakem nízkých úrokových marží a klesajících příjmů z poplatků," upozorňuje Tomáš Menčík, analytik z CYRRUSu. "Naproti tomu jim klesají rezervy na krytí rizik. Nízké sazby vedou k relativně vyšší aktivitě na trhu s hypotékami."

Komerční banka v první polovině roku 2013 nedopadla dobře, když zaznamenala pokles čistého zisku o téměř 10 %. Z toho vyplynul také nižší návrh dividendy, a tím nižší výnos pro akcionáře. Banka i přes citelné zlepšení prochází poměrně těžkým obdobím. Nepomáhá ani lepší výhled a situace na světových finančních trzích. "I tak si ale navzdory recesi dokáže držet relativně silnou výkonnost a objemy nově sjednaných úvěrů pozvolna rostou," upozorňuje Luboš Bedrník z LBBW Bank.

Za zmínku stojí názor analytiků z Barclays, kteří ponechali investiční doporučení na stupni "equalweight", ale na základě výsledků snížili cílovou cenu na 4 390 Kč z původních 4 540 Kč.

Začátkem září začali pokrývat akcie Komerční banky také analytici s HSBC s úvodním doporučením "neutral" a cílovou cenou 4 600 Kč. U Komerční banky postrádají výraznější faktory, které by cenu akcií ovlivňovaly, hodnotí valuace jako vysoké a zisky pod tlakem. V současnosti mají podle nich větší potenciál k růstu banky z Ruska než ze zemí střední Evropy.

Komerční banka - přehled investičních doporučení

Luboš Bedrník se domnívá, že by investoři mohli při současných cenách akcií Komerční banky na této hranici "uvíznout" v delším časovém horizontu. To podporuje názor analytiků z Morgan Stanley, kteří v minulosti měli k akciím KB značnou důvěru, a souvisí to také s tvrzením, že české banky z evropské dluhové krize vyšly oproti jiným bankám v Evropě bez větších problémů. "Současná recese dělá nejen Komerční bance, ale i ostatním českým bankám potíže," konstatuje Bedrník. "Úrokové sazby na trhu jsou rekordně nízké, Komerční banka ztrácí schopnost generovat vyšší marže i zisky."

Tomáš Menčík sice krátkodobě nečeká významnou změnu podmínek na trhu, dlouhodobě by ale podle něho měly úrokové sazby růst. Vzhledem k tomu, že to je nejdůležitější vstupní veličina pro ocenění Komerční banky, mělo by se to podle něho projevit pozitivně.

Erste Group Bank

Potenciálním problémem pro Erste je podnikání v Rumunsku a Maďarsku. "V Rumunsku by se měla banka dostat letos ze ztrát, ale v Maďarsku hrozí velké legislativní riziko," říká Menčík.

Maďarský premiér Viktor Orbán přislíbil před volbami v roce 2014 "eliminaci" hypoték a úvěrů denominovaných především ve švýcarských francích. Po oslabení forintu vůči franku způsobily tyto úvěry útlum ve výdajích maďarských domácností. Vláda nyní plánuje přesunout většinu několikamiliardových ztrát na banky působící v Maďarsku, mezi nimiž je právě Erste. Banky už přišly o více než miliardu eur kvůli Orbánovým programům na redukci dluhu v roce 2011 a vlivem recese od roku 2008.

Orbán hodlá zveřejnit vlastní návrh na řešení dluhových problémů po 1. listopadu, pokud se banky samy nedohodnou na konverzi úvěrů do forintů s klienty. Kompromisní plán navržený bankovní asociací v čele s místním šéfem UniCredit byl Orbánem smeten ze stolu. Vzhledem k tomu, že vláda často vlivem politického vývoje a blížících se voleb svůj postoj mění, lze jen těžko odhadovat, co má Orbán za lubem.

Andreas Treichl, šéf Erste, si myslí, že by další kroky proti finančnímu sektoru nejen ohrozily maďarský finanční systém, ale celou zemi. Orbán by se proto měl další "Blitzkrieg" proti bankám, podobné té z roku 2011, vyhnout. Neměl by ani požadovat okamžitou konverzi všech půjček v zahraničních měnách do forintu, protože by tím mohl ohrozit stabilitu měny.

Akcie rakouské Erste stojí zhruba 24 eur, což je i průměrná cílová cena na trhu. "Výsledky Erste byly slabší, banka se nevyhnula poklesu úrokových výnosů. V tom se recese projevila na bance nejcitelněji a ve větším měřítku než u Komerční banky," domnívá se Luboš Bedrník z LBBW Bank.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení

Erste byla často kritizována za to, že nevyvíjí příliš velkou aktivitu v oblasti půjčování peněz, primární chyba byla ale podle Bedrníka na poptávkové straně - spotřebitelé jsou opatrní a banky skeptické. Slabou náplastí byl návrat rumunské dcery BCR do zisku (v předchozím období se banka nemohla vymanit z červených čísel).

Bedrník dále vyzdvihuje, že se Erste vrátila mezi dividendové tituly a z loňského zisku vyplatila 0,40 eura na akcii (33 % z loňského zisku), což odpovídá výnosu mezi 1,6 a 1,7 %. Bance také prospělo, že vedení upustilo od navýšení kapitálu formou emise nových akcií, jak bylo původně plánováno. "Výhled stabilního provozního zisku Erste vidím jako mírně optimistický," uzavírá Bedrník.

Vyberte si podle svého přístupu k riziku

Preference jedné či druhé banky záleží především na sklonu konkrétního investora k riziku. "Pro konzervativnější investory je jak z krátkodobého, tak dlouhodobého pohledu zajímavější Komerční banka, která má stabilnější hospodaření, poměrně vysokou dividendu, působí pouze v České republice a nemá v současné době žádné výraznější problémy kromě rizika vyššího zdanění navrhovaného některými politickými stranami," míní Milan Lávička z J&T Banky. "Pro investory ochotné akceptovat vyšší riziko by mohla být zajímavější volbou Erste."

Své doporučení zdůvodňuje tím, že Erste působí na více trzích v regionu, což s sebou sice přináší vyšší volatilitu a nejistotu ohledně hospodářských výsledků, ale na druhou stranu - v případě ekonomického oživení a zlepšení celkové ekonomické situace - vyšší růstový potenciál. Akcie Erste také výrazněji reagují na celkový vývoj bankovního sektoru v Evropě.

Srovnání vývoje cen akcií na pražské burze: Komerční banka (KOMB) vs. Erste Group Bank (RBAG)

Podobně to vidí i Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu ČS. "Akcie Komerční banky představují stabilitu a dividendu, ale minimální možnost růstu. Akcie Erste naproti tomu nabízejí zajímavý růstový potenciál v případě růstu finančního sektoru, především ve střední a východní Evropě."

Valuace

Marek Hatlapatka, stratég ze společnosti CYRRUS, tvrdí, že růstový potenciál a stabilita bilance jsou v současné době v ocenění akcií Komerční banky poměrně dobře reflektovány, a tak z krátkodobého pohledu vidí prostor pro obchod spíše na akciích Erste. Ty jsou podle něho v posledních týdnech volatilnější a čas od času otevírají okénka k nákupu, zvláště spekulativněji založeným investorům.

Erste je stále ještě v procesu proměny po prodělané finanční krizi, na některých trzích má problémy, což se odráží v ocenění. Podle Hatlapatky je prostor pro re-rating akcií Erste směrem nahoru vyšší než u Komerční banky, i když pochopitelně s adekvátně vyšším rizikem. "U Komerční banky bych doporučil vstup do dlouhodobější pozice jen v případě korekce ze současných, dle mého férových cen," radí Hatlapatka.

Také Michal Valentík, stratég z ČP Investu, by v současnosti z krátkodobého hlediska doporučil pouze Erste Group Bank. Z dlouhodobého pohledu pak ani jednu z bankovních akcií, protože vidí jen omezený potenciál růstu a rizika spojená s hospodářským oživením v regionu. "Úvěrová portfolia obou bank nemají mnoho prostoru k zlepšení. Akciové trhy jsou relativně vysoko, takže i potenciál zvýšení zisku z tradingu je omezený," dodává Valentík.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna