Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko
|

Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko

Dva bankovní tituly obchodované na pražské burze - defenzivnější Komerční banka a rizikovější Erste Group Bank. Stojí v současnosti tyto akcie za pozornost investorů?

Komerční banka Akcie ČR Erste Group Bank Akciová lupa

Příležitosti a rizika pro banky v regionu CEE

Na světových trzích převládají rizika spojená s utahováním měnové politiky v USA, slabým ekonomickým růstem a nedořešenou dluhovou krizí v Evropě. "Rizikem mohou být legislativní a politické tlaky na banky ve formě různých speciálních daní, poplatků a regulací," varuje Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Obě bankovní akcie na pražské burze zažily růst cen a těžily ze svých fundamentů publikovaných v kvartálních výsledcích. "Růst ceny nebyl náhodný," myslí si Luboš Bedrník, Senior Security Dealer z LBBW Bank. "Obě banky čerpaly z vidiny očekávaných měnových injekcí centrálních bank a blížící se konjunktury."

Komerční banka

Komerční banka, která míří do indexu Stoxx Europe 600, působí pouze na území České republiky, na rozdíl od Erste Group Bank, jež je mezinárodní skupinou. "České banky jsou pod tlakem nízkých úrokových marží a klesajících příjmů z poplatků," upozorňuje Tomáš Menčík, analytik z CYRRUSu. "Naproti tomu jim klesají rezervy na krytí rizik. Nízké sazby vedou k relativně vyšší aktivitě na trhu s hypotékami."

Komerční banka v první polovině roku 2013 nedopadla dobře, když zaznamenala pokles čistého zisku o téměř 10 %. Z toho vyplynul také nižší návrh dividendy, a tím nižší výnos pro akcionáře. Banka i přes citelné zlepšení prochází poměrně těžkým obdobím. Nepomáhá ani lepší výhled a situace na světových finančních trzích. "I tak si ale navzdory recesi dokáže držet relativně silnou výkonnost a objemy nově sjednaných úvěrů pozvolna rostou," upozorňuje Luboš Bedrník z LBBW Bank.

Za zmínku stojí názor analytiků z Barclays, kteří ponechali investiční doporučení na stupni "equalweight", ale na základě výsledků snížili cílovou cenu na 4 390 Kč z původních 4 540 Kč.

Začátkem září začali pokrývat akcie Komerční banky také analytici s HSBC s úvodním doporučením "neutral" a cílovou cenou 4 600 Kč. U Komerční banky postrádají výraznější faktory, které by cenu akcií ovlivňovaly, hodnotí valuace jako vysoké a zisky pod tlakem. V současnosti mají podle nich větší potenciál k růstu banky z Ruska než ze zemí střední Evropy.

Komerční banka - přehled investičních doporučení

Luboš Bedrník se domnívá, že by investoři mohli při současných cenách akcií Komerční banky na této hranici "uvíznout" v delším časovém horizontu. To podporuje názor analytiků z Morgan Stanley, kteří v minulosti měli k akciím KB značnou důvěru, a souvisí to také s tvrzením, že české banky z evropské dluhové krize vyšly oproti jiným bankám v Evropě bez větších problémů. "Současná recese dělá nejen Komerční bance, ale i ostatním českým bankám potíže," konstatuje Bedrník. "Úrokové sazby na trhu jsou rekordně nízké, Komerční banka ztrácí schopnost generovat vyšší marže i zisky."

Tomáš Menčík sice krátkodobě nečeká významnou změnu podmínek na trhu, dlouhodobě by ale podle něho měly úrokové sazby růst. Vzhledem k tomu, že to je nejdůležitější vstupní veličina pro ocenění Komerční banky, mělo by se to podle něho projevit pozitivně.

Erste Group Bank

Potenciálním problémem pro Erste je podnikání v Rumunsku a Maďarsku. "V Rumunsku by se měla banka dostat letos ze ztrát, ale v Maďarsku hrozí velké legislativní riziko," říká Menčík.

Maďarský premiér Viktor Orbán přislíbil před volbami v roce 2014 "eliminaci" hypoték a úvěrů denominovaných především ve švýcarských francích. Po oslabení forintu vůči franku způsobily tyto úvěry útlum ve výdajích maďarských domácností. Vláda nyní plánuje přesunout většinu několikamiliardových ztrát na banky působící v Maďarsku, mezi nimiž je právě Erste. Banky už přišly o více než miliardu eur kvůli Orbánovým programům na redukci dluhu v roce 2011 a vlivem recese od roku 2008.

Orbán hodlá zveřejnit vlastní návrh na řešení dluhových problémů po 1. listopadu, pokud se banky samy nedohodnou na konverzi úvěrů do forintů s klienty. Kompromisní plán navržený bankovní asociací v čele s místním šéfem UniCredit byl Orbánem smeten ze stolu. Vzhledem k tomu, že vláda často vlivem politického vývoje a blížících se voleb svůj postoj mění, lze jen těžko odhadovat, co má Orbán za lubem.

Andreas Treichl, šéf Erste, si myslí, že by další kroky proti finančnímu sektoru nejen ohrozily maďarský finanční systém, ale celou zemi. Orbán by se proto měl další "Blitzkrieg" proti bankám, podobné té z roku 2011, vyhnout. Neměl by ani požadovat okamžitou konverzi všech půjček v zahraničních měnách do forintu, protože by tím mohl ohrozit stabilitu měny.

Akcie rakouské Erste stojí zhruba 24 eur, což je i průměrná cílová cena na trhu. "Výsledky Erste byly slabší, banka se nevyhnula poklesu úrokových výnosů. V tom se recese projevila na bance nejcitelněji a ve větším měřítku než u Komerční banky," domnívá se Luboš Bedrník z LBBW Bank.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení

Erste byla často kritizována za to, že nevyvíjí příliš velkou aktivitu v oblasti půjčování peněz, primární chyba byla ale podle Bedrníka na poptávkové straně - spotřebitelé jsou opatrní a banky skeptické. Slabou náplastí byl návrat rumunské dcery BCR do zisku (v předchozím období se banka nemohla vymanit z červených čísel).

Bedrník dále vyzdvihuje, že se Erste vrátila mezi dividendové tituly a z loňského zisku vyplatila 0,40 eura na akcii (33 % z loňského zisku), což odpovídá výnosu mezi 1,6 a 1,7 %. Bance také prospělo, že vedení upustilo od navýšení kapitálu formou emise nových akcií, jak bylo původně plánováno. "Výhled stabilního provozního zisku Erste vidím jako mírně optimistický," uzavírá Bedrník.

Vyberte si podle svého přístupu k riziku

Preference jedné či druhé banky záleží především na sklonu konkrétního investora k riziku. "Pro konzervativnější investory je jak z krátkodobého, tak dlouhodobého pohledu zajímavější Komerční banka, která má stabilnější hospodaření, poměrně vysokou dividendu, působí pouze v České republice a nemá v současné době žádné výraznější problémy kromě rizika vyššího zdanění navrhovaného některými politickými stranami," míní Milan Lávička z J&T Banky. "Pro investory ochotné akceptovat vyšší riziko by mohla být zajímavější volbou Erste."

Své doporučení zdůvodňuje tím, že Erste působí na více trzích v regionu, což s sebou sice přináší vyšší volatilitu a nejistotu ohledně hospodářských výsledků, ale na druhou stranu - v případě ekonomického oživení a zlepšení celkové ekonomické situace - vyšší růstový potenciál. Akcie Erste také výrazněji reagují na celkový vývoj bankovního sektoru v Evropě.

Srovnání vývoje cen akcií na pražské burze: Komerční banka (KOMB) vs. Erste Group Bank (RBAG)

Podobně to vidí i Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu ČS. "Akcie Komerční banky představují stabilitu a dividendu, ale minimální možnost růstu. Akcie Erste naproti tomu nabízejí zajímavý růstový potenciál v případě růstu finančního sektoru, především ve střední a východní Evropě."

Valuace

Marek Hatlapatka, stratég ze společnosti CYRRUS, tvrdí, že růstový potenciál a stabilita bilance jsou v současné době v ocenění akcií Komerční banky poměrně dobře reflektovány, a tak z krátkodobého pohledu vidí prostor pro obchod spíše na akciích Erste. Ty jsou podle něho v posledních týdnech volatilnější a čas od času otevírají okénka k nákupu, zvláště spekulativněji založeným investorům.

Erste je stále ještě v procesu proměny po prodělané finanční krizi, na některých trzích má problémy, což se odráží v ocenění. Podle Hatlapatky je prostor pro re-rating akcií Erste směrem nahoru vyšší než u Komerční banky, i když pochopitelně s adekvátně vyšším rizikem. "U Komerční banky bych doporučil vstup do dlouhodobější pozice jen v případě korekce ze současných, dle mého férových cen," radí Hatlapatka.

Také Michal Valentík, stratég z ČP Investu, by v současnosti z krátkodobého hlediska doporučil pouze Erste Group Bank. Z dlouhodobého pohledu pak ani jednu z bankovních akcií, protože vidí jen omezený potenciál růstu a rizika spojená s hospodářským oživením v regionu. "Úvěrová portfolia obou bank nemají mnoho prostoru k zlepšení. Akciové trhy jsou relativně vysoko, takže i potenciál zvýšení zisku z tradingu je omezený," dodává Valentík.

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
včera v 12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize