Co musíte ráno vědět (3. září)
|

Co musíte ráno vědět (3. září)

Jaký byl začátek měsíce na světových trzích, která důležitá evropská ekonomika zaostává svým oživením za eurozónou a jak se vyhazuje v České televizi kvůli "ztrátě důvěry"? To byste si jistě neměli nechat ujít.

Musíte vědět

1. Evropské burzy zahájily září stylově díky menším obavám z války v Sýrii

Evropské trhy v pondělí zažily optimistickou obchodní seanci. Investoři si oddechli po několika dnech napětí, euro ale vůči dolaru během odpoledne mírně ztrácelo. Německý DAX posílil o 1,74 %, francouzský CAC 40 přidal 1,84 % a britský FTSE 100 posílil o 1,45 %. Nejlépe do podzimu vstoupily sektory základních materiálů, telekomunikací a finančních služeb, nejhůře - i když také růstem - síťové služby, potravinářské firmy a sektor ropy a plynu.

Akcie pohledem technické analýzy: Je o co hrát

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa je stále Achillovou patou světové ekonomiky. Za pět let můžeme pochybovat, zda má EU smysl

2. Pražská burza na úvod měsíce po slibném startu ztratila, PX odepsal 0,18 %

V pondělí se nedařilo především akciím ČEZ a Telefóniky C.R., v plusu naopak zakončily NWR a Erste, na nule zůstala nakonec Komerční banka. Premiantem dne se stala uhelná NWR (+4,85 %), když Komerční banka snížila cílovou cenu pro akcie NWR z 28 na 25 Kč, doporučení ale zvýšila na "držet" z původního prodat. ČEZ (-2,02 %) si zaregistroval novou dceřinou společnost, jeho akcie ale oslabily kvůli zpoždění obnovení výroby elektřiny v Temelíně po plánované odstávce. Byla také oznámena nová báze indexu PX.

Vítězové a poražení české výsledkové sezóny

Lízal (ČNB): Česko potřebuje uvolněnější měnovou politiku, koruna je nadhodnocená

3. Očekávané události

Investoři ve Spojených státech se po prodlouženém víkendu vrátí na trh, z domácí ekonomiky budou sledovat především indexy nákupních manažerů v průmyslu (Markit i ISM) a stavební výdaje. V západní Evropě kromě indexu cen výrobců v eurozóně mnoho důležitých makrodat zveřejněno nebude, české investory tak bude zajímat především revize údajů o vývoji českého HDP ve druhém kvartálu. Podle prvních odhadů ekonomika mezičtvrtletně rostla o 0,7 %. Analytici neočekávají výraznější revizi údajů. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

4. Ekonomické oživení v Evropě pokračuje, ukázal průmyslový PMI

Podle indexu nákupních manažerů je evropský průmysl nejsilnější za posledních 26 měsíců, tedy od června 2011. PMI ve zpracovatelském sektoru v srpnu vzrostl na 51,4 bodu z červencových 50,3 bodu. K růstu evropského průmyslu přispěly především Německo, Nizozemsko, Itálie, Rakousko a Irsko. Pod 50bodovou hranicí zůstaly v srpnu jen Francie a Řecko. Právě Francie je přitom podle řady analytiků největší hrozbou pro pokračování křehkého hospodářského růstu v Evropě.

Francie zvýší příští rok daně méně, než plánovala

5. Příklon k riziku, ale na jak dlouho?

Japonský jen během pondělí prudce oslabil vůči dolaru i euru. Pokles obav z bezprostředního vojenského zásahu proti Sýrii snížil poptávku po japonské měně, kterou investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty. Dolar se vůči jenu během dne vyšplhal až na měsíční maximum 99,435 JPY, euro vůči jenu posílilo na 131 JPY, vůči dolaru během dne mírně ztrácelo. Barack Obama o víkendu požádal Kongres o schválení vojenského zásahu v Sýrii, jednat se bude nejdříve 9. září. To zmínilo napětí na trhu a spolu s příznivými ekonomickými údaji z Číny a Evropy podpořilo poptávku investorů po rizikovějších aktivech.

Pozornost se tento týden soustředí na zasedání centrálních bank v Evropě a údaje o srpnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. Ty by mohly naznačit, zda americká centrální banka začne již tento měsíc omezovat opatření na podporu hospodářského růstu, kvůli nimž je nucena tisknout nové peníze. "Na zprávu o trhu práce se bude upírat velká pozornost. Je pravděpodobné, že bude pro dolar příznivá," uvedl analytik Arne Lohmann Rasmussen ze společnosti Danske Bank. Tématu se věnovali i hosté pořadu Investice ZET:

6. Potvrzeno: Verizon Communications ovládne největšího operátora v USA

Americká společnost Verizon Communications Inc. koupí od svého britského partnera Vodafone Group podíl 45 % v jejich společném podniku Verizon Wireless, který je největším mobilním operátorem v USA. Za 130 miliard USD získá nad podnikem úplnou kontrolu. Dohoda, která je třetí největší podnikovou akvizicí v historii, znamená pro Vodafone odchod z amerického trhu. Podle dohody Vodafone získá v hotovosti 58,9 miliardy USD a dalších 60,2 miliardy v akciích Verizonu. Zbývajících 11 miliard USD získá z blíže neupřesněné menší transakce.

Největší akvizice historie: Obchody, které přepisovaly kurzovní lístky

7. Italský rozpočtový deficit letos výrazně roste

Rozpočtový deficit italské vlády se v srpnu dále výrazně zvýšil. Za prvních osm měsíců roku je schodek proti témuž období loňského roku dvojnásobný, vyplývá z údajů italského ministerstva financí. Deficit za srpen vzrostl na 9,2 miliardy eur z 6 miliard eur v srpnu 2012. Celkový schodek od ledna do srpna dosáhl zhruba 60 miliard eur.

8. Jste sběratel nebo investor? Toto je veletrh pro vás!

Od 5. do 7. září proběhne na pražském výstavišti v Letňanech veletrh Investor. Na akci si můžete doplnit nebo prodat svoji sbírku, případně ji nechat ohodnotit. Pro návštěvníky bude k dispozici také možnost vidět a vyfotit se s největší zlatou mincí Evropy. Na akci zve čtenáře Investičního webu ředitel veletrhu Jindřich Jirásek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Ustála pitomce ve vysílání, ale pan ředitel byl nad její síly

Vedení České televize odvolalo šéfku Nových médií Pavlínu Kvapilovou. Řízením nových médií byl pověřen její zástupce Petr Svatoš, dosavadní vedoucí oddělení internetu České televize. V srpnu se Kvapilová v otevřeném prohlášení postavila za moderátorku Danielu Drtinovou v souvislosti s jejím odchodem z pořadu Události, komentáře. Kvapilová jako správná vyznavačka nových médií na svém facebookovém profilu nabídla svůj názor i na své odvolání. Mluví se o možném politickém pozadí stažení Drtinové z pořadu, a tedy de facto i Kvapilové z vedení progresivní větve jinak poněkud "molochoidní" veřejnoprávní instituce. Pozadí, nepozadí, Kvapilová kromě vedení několika oddělení v ČT byla známá i jako moderátorka pořadu Hydepark nebo dramaturgyně řady speciálů. Právě v Hydeparku si jeden z diváků všímal kdysi všeho možného, jen ne jejího nebo studiového pozadí. Kvapilová jeho výpad v klidu ustála, znelíbení se "muži bez charismatu" Dvořákovi už nikoli. Jen Bůh a Dvořák vědí, kterého pozadí si nejvíce všímá pan ředitel.

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
před 33 minutami

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
před 40 minutami

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
před hodinou

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
12:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
11:53

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus