Co musíte ráno vědět (10. září)
|

Co musíte ráno vědět (10. září)

Jak vstoupily světové i české akcie do druhého zářijového týdne, co čekat od úterních dat z Číny a od amerického prezidenta Obamy a jak dosud reagovaly akcie Applu na představení nových typů telefonu iPhone?

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zpevnily díky lepším datům z Číny a zprávám o fúzích

Americké akcie v pondělí posilovaly díky překvapivě příznivým ekonomickým údajům z Číny (rychlý růst exportu) a z Japonska (vyšší růst HDP). Dow posílil o 0,94 %, uzavřel nad hranicí 15 000 bodů a má za sebou nejlepší seanci od 11. července. Nejlépe si vedly akcie společností Caterpillar, Alcoa, Travelers a Microsoft. Jediné ztrácející akcie v indexu Dow patřily firmě Verizon. Index S&P 500 zpevnil o 1 %, všechny jeho sektory posilovaly. Nasdaq připsal 1,26 %. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů spadl až na 2,91 %. Cena zlata se téměř nezměnila, pohybovala se kolem 1 386,30 USD za trojskou unci, a lehká americká ropa WTI zlevnila na 108,93 USD za barel, zatímco cena ropy Brent spadla o 2,90 USD na 113,22 USD za barel.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, ale výhled je stále negativní

2. Evropské investory zastihl úvod týdne ospalé, akcie v pondělí ztratily zhruba 0,2 %

Burzy v Evropě v pondělí kolísaly a uzavřely obchodování mírnými ztrátami. Investoři zvažují dopad pátečních dat z amerického trhu práce na budoucí kroky Fedu a lepší čínský export a vyhlížejí rozhodnutí Spojených států ohledně útoku na Sýrii. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 0,22 %, německý DAX zakončil s mírným ziskem 0,01 %. Nejvíce se dařilo pojišťovnám, technologickému sektoru a automobilkám, ztrácely naopak ropné společnosti poté, co ropa začala zlevňovat po tiskové konferenci amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a jeho britského protějšku Williama Haguea. Kerry uvedl, že by se Sýrie mohla vyhnout útoku USA, kdyby odevzdala všechny své chemické zbraně. Americké úřady ale později jeho slova označily spíše za řečnický obrat než vážnou nabídku.

Akcie pohledem technické analýzy: Budou rozhodovat fundamenty, technicky však mají indexy cestu vzhůru otevřenou

3. Pražská burza v pondělí posílila o 0,52 %, výše ji nepustily dohady o dividendě ČEZ

Nejvíce se v pondělí dařilo akciím NWR (+5,32 %). Celému sektoru v posledních dnech pomáhají rostoucí ceny koksovatelného uhlí. Vláda by do dvou týdnů mohla dostat na stůl možné varianty řešení problematické situace na Dole Paskov, který zaměstnává asi 3 tisíce lidí. Výrazně posílily i cenné papíry developera Orco (+3,24 %), podražily i akcie Telefóniky C.R. (+2,50 %). Ztrácely tabáková společnost Philip Morris ČR (-0,23 %) a Komerční banka, především kvůli závěrečné aukci (-1,20 %).

Obchody s akciemi ČEZ tvořily téměř tři čtvrtiny objemu transakcí s hlavními 13 emisemi pražské burzy. Ve středu zájmu nakupujících byly akcie ČEZ poté, co se v polovině minulého týdne propadly na osmileté minimum. V závěru obchodování ale akcie ČEZ oproti pátku spadly o 0,65 % níže na 457,9 Kč. Ředitel pro strategie ČEZ naznačil možnost snížení či pozastavení výplaty dividend v průběhu zvažované dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

ČEZ i SÚJB odmítají německou kritiku bezpečnosti Temelína

4. Očekávané události

Americký prezident Obama v úterý večer promluví k národu a pokusí se jemu i celému světu vysvětlit, proč Spojené státy (pokud Kongres podle očekávání akci posvětí) zasáhnou vojensky proti syrskému režimu prezidenta Asada. Apple by měl představit vedle nových služeb a softwaru také novou generaci iPhonu. Hned ráno budou situaci na trzích ovlivňovat data z Číny, konkrétně průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v ČR v srpnu stagnovala na 7,5 %, inflace klesla na meziročních 1,3 %

Celková míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu zůstala na červencových 7,5 %. O zaměstnání se podle evidence Úřadu práce ČR ucházelo 551 731 lidí, z toho bylo 537 880 ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Analytici stagnaci očekávali. Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,2 %, meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v srpnu na 1,3 % z 1,4 % v červenci. Analytici odhadovali, že meziroční inflace zůstane v srpnu na červencové úrovni 1,4 %. "Z hlediska ČNB jsou data opět krokem blíže k devizovým intervencím. Nejbližší zasedání koncem září bude velice zajímavé a napínavé – na jedné straně jsou lepší data z reálné ekonomiky i optimistické předstihové indikátory, na druhé straně absolutně bezinflační ekonomické prostředí. Dle nás nakonec převládne názor intervence nespouštět, ale bude to těsné. Pokud by však koruna do té doby posílila ke 25,5 EUR/CZK, případně pokud inflace v dalších měsících klesne k 1 %, pravděpodobnost, že k intervencím dojde, vzroste výrazně nad 50 %," uvedl Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

Anketa: Jaký lék potřebuje česká ekonomika?

6. Akcie jsou mrtvé, vsaďte na dluhopisy, radí kontrarián Faber

Rally na akciovém trhu prý trvá příliš dlouho, nákup akcií nemá aktuálně smysl. A to nejen amerických, ale i těch na mladých trzích. Sám Faber drží pozice například v Malajsii nebo Singapuru, ale nehodlá je nyní navyšovat. Ruce pryč radí dát od Číny, jejímž ekonomickým údajům příliš nevěří. Naopak věří americkým dluhopisům, které prý navzdory pravděpodobnému zahájení ústupu Fedu od QE3 měly zažít růst, protože jsou podle něj přeprodané. "Nákupy aktiv centrální bankou znamenají dlouhodobé riziko. Jde v podstatě o monetizaci dluhu, která může být zdrojem inflace."

Reakce Wall Street na data z amerického trhu práce: Fed v září kohoutky navzdory horším číslům mírně utáhne

7. Icahn couvá z boje o podhodnocený Dell

Investor Carl Icahn se rozhodl ukončit svou snahu o zablokování plánovaného převzetí amerického výrobce počítačů Dell skupinou vedenou zakladatelem firmy Michaelem Dellem. Zdůraznil však, že je nadále proti tomuto převzetí. Tvrdí, že nabídka na převzetí Dellu jeho zakladatelem a investiční společností Silver Lake za 25 miliard dolarů podnik podhodnocuje, a učinil již řadu kroků, aby převzetí zabránil. Podle dopisu akcionářům však nakonec dospěl k závěru, že boj proti tomuto převzetí je "téměř nemožné vyhrát".

8. Oživení řecké ekonomiky je ještě daleko

Průmyslová výroba v Řecku klesla v červenci nejprudším tempem za posledních 16 měsíců, celkově se však letos tempo jejího propadu zpomaluje. Průmyslová produkce se v červenci v meziročním srovnání propadla o 8,1 %, třebaže v červnu o 0,6 % vzrostla. Způsobilo to hlavně pětinové snížení produkce elektřiny v důsledku mírných letních teplot, které snížily nároky na klimatizaci. Řecká ekonomika se navíc potýká s deflací - meziroční pokles spotřebitelských cen se v srpnu prohloubil na 1,3 % z červencových 0,7 %. Ceny tlačí dolů snižování mezd a vysoká nezaměstnanost spolu s rozsáhlým objemem nevyužívaných výrobních kapacit.

Samaras tvrdí, že ekonomický propad Řecka příští rok skončí. Další optimista na holení?

9. Eurokomisař: Zelená energie žene Evropu k "průmyslovému masakru"

Kvůli přemrštěným nákladům na obnovitelné zdroje energie stojí Evropská unie před "průmyslovým masakrem". Britskému listu The Telegraph to na víkendovém ekonomickém fóru v italském alpském letovisku Cernobbio řekl evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Krizi evropského průmyslu ještě podle něj zhoršuje nadhodnocené euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nový iPhone nemusí vzbudit nadšení mezi investory, jasným hitem pro akcie byl zatím jen model 4S

Grafy nelžou, i když se s nimi dá hodně "pomazlit". Po představeních předchozích modelů iPhonu akcie Applu v následujícím měsíci pouze jednou posílily, a to po uvedení iPhonu 4S. V půlročním horizontu je ale jejich výhled optimističtější. Až příští dny ukáží, zda se Applu podaří vrátit na výsluní se svým nejznámějším produktem. Mluví se i o variantě vstupu na trh s levnějšími přístroji (iPhone 5C).

Vývoj ceny akcií Applu měsíc po představení nového iPhonu Vývoj ceny akcií Applu půl roku před a půl roku po představení nového iPhonu

O výhledech firmy Apple i jejích akcií si v pořadu Investice ZET povídali analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl a počítačový odborník Jan Březina.

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
před 17 minutami

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
před hodinou

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport
Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
12:33

Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB

Regulační orgány v Hongkongu vyměřily malajsijské divizi americké investiční banky Goldman Sachs pokutu 350 milionů...
Goldman Sachs Americké akcie Singapur
Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %
12:03

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září 2020 mělo dluhy po splatnosti 5,81 % dospělých,...
Úvěry Česká republika
Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu
11:49

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na varšavskou burzu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Podíl...
Média Televize Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
10:23

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:20

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie