Co musíte ráno vědět (10. září)
|

Co musíte ráno vědět (10. září)

Jak vstoupily světové i české akcie do druhého zářijového týdne, co čekat od úterních dat z Číny a od amerického prezidenta Obamy a jak dosud reagovaly akcie Applu na představení nových typů telefonu iPhone?

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zpevnily díky lepším datům z Číny a zprávám o fúzích

Americké akcie v pondělí posilovaly díky překvapivě příznivým ekonomickým údajům z Číny (rychlý růst exportu) a z Japonska (vyšší růst HDP). Dow posílil o 0,94 %, uzavřel nad hranicí 15 000 bodů a má za sebou nejlepší seanci od 11. července. Nejlépe si vedly akcie společností Caterpillar, Alcoa, Travelers a Microsoft. Jediné ztrácející akcie v indexu Dow patřily firmě Verizon. Index S&P 500 zpevnil o 1 %, všechny jeho sektory posilovaly. Nasdaq připsal 1,26 %. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů spadl až na 2,91 %. Cena zlata se téměř nezměnila, pohybovala se kolem 1 386,30 USD za trojskou unci, a lehká americká ropa WTI zlevnila na 108,93 USD za barel, zatímco cena ropy Brent spadla o 2,90 USD na 113,22 USD za barel.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, ale výhled je stále negativní

2. Evropské investory zastihl úvod týdne ospalé, akcie v pondělí ztratily zhruba 0,2 %

Burzy v Evropě v pondělí kolísaly a uzavřely obchodování mírnými ztrátami. Investoři zvažují dopad pátečních dat z amerického trhu práce na budoucí kroky Fedu a lepší čínský export a vyhlížejí rozhodnutí Spojených států ohledně útoku na Sýrii. Britský FTSE 100 odepsal 0,25 %, francouzský CAC 40 0,22 %, německý DAX zakončil s mírným ziskem 0,01 %. Nejvíce se dařilo pojišťovnám, technologickému sektoru a automobilkám, ztrácely naopak ropné společnosti poté, co ropa začala zlevňovat po tiskové konferenci amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a jeho britského protějšku Williama Haguea. Kerry uvedl, že by se Sýrie mohla vyhnout útoku USA, kdyby odevzdala všechny své chemické zbraně. Americké úřady ale později jeho slova označily spíše za řečnický obrat než vážnou nabídku.

Akcie pohledem technické analýzy: Budou rozhodovat fundamenty, technicky však mají indexy cestu vzhůru otevřenou

3. Pražská burza v pondělí posílila o 0,52 %, výše ji nepustily dohady o dividendě ČEZ

Nejvíce se v pondělí dařilo akciím NWR (+5,32 %). Celému sektoru v posledních dnech pomáhají rostoucí ceny koksovatelného uhlí. Vláda by do dvou týdnů mohla dostat na stůl možné varianty řešení problematické situace na Dole Paskov, který zaměstnává asi 3 tisíce lidí. Výrazně posílily i cenné papíry developera Orco (+3,24 %), podražily i akcie Telefóniky C.R. (+2,50 %). Ztrácely tabáková společnost Philip Morris ČR (-0,23 %) a Komerční banka, především kvůli závěrečné aukci (-1,20 %).

Obchody s akciemi ČEZ tvořily téměř tři čtvrtiny objemu transakcí s hlavními 13 emisemi pražské burzy. Ve středu zájmu nakupujících byly akcie ČEZ poté, co se v polovině minulého týdne propadly na osmileté minimum. V závěru obchodování ale akcie ČEZ oproti pátku spadly o 0,65 % níže na 457,9 Kč. Ředitel pro strategie ČEZ naznačil možnost snížení či pozastavení výplaty dividend v průběhu zvažované dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

ČEZ i SÚJB odmítají německou kritiku bezpečnosti Temelína

4. Očekávané události

Americký prezident Obama v úterý večer promluví k národu a pokusí se jemu i celému světu vysvětlit, proč Spojené státy (pokud Kongres podle očekávání akci posvětí) zasáhnou vojensky proti syrskému režimu prezidenta Asada. Apple by měl představit vedle nových služeb a softwaru také novou generaci iPhonu. Hned ráno budou situaci na trzích ovlivňovat data z Číny, konkrétně průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v ČR v srpnu stagnovala na 7,5 %, inflace klesla na meziročních 1,3 %

Celková míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu zůstala na červencových 7,5 %. O zaměstnání se podle evidence Úřadu práce ČR ucházelo 551 731 lidí, z toho bylo 537 880 ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Analytici stagnaci očekávali. Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,2 %, meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v srpnu na 1,3 % z 1,4 % v červenci. Analytici odhadovali, že meziroční inflace zůstane v srpnu na červencové úrovni 1,4 %. "Z hlediska ČNB jsou data opět krokem blíže k devizovým intervencím. Nejbližší zasedání koncem září bude velice zajímavé a napínavé – na jedné straně jsou lepší data z reálné ekonomiky i optimistické předstihové indikátory, na druhé straně absolutně bezinflační ekonomické prostředí. Dle nás nakonec převládne názor intervence nespouštět, ale bude to těsné. Pokud by však koruna do té doby posílila ke 25,5 EUR/CZK, případně pokud inflace v dalších měsících klesne k 1 %, pravděpodobnost, že k intervencím dojde, vzroste výrazně nad 50 %," uvedl Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

Anketa: Jaký lék potřebuje česká ekonomika?

6. Akcie jsou mrtvé, vsaďte na dluhopisy, radí kontrarián Faber

Rally na akciovém trhu prý trvá příliš dlouho, nákup akcií nemá aktuálně smysl. A to nejen amerických, ale i těch na mladých trzích. Sám Faber drží pozice například v Malajsii nebo Singapuru, ale nehodlá je nyní navyšovat. Ruce pryč radí dát od Číny, jejímž ekonomickým údajům příliš nevěří. Naopak věří americkým dluhopisům, které prý navzdory pravděpodobnému zahájení ústupu Fedu od QE3 měly zažít růst, protože jsou podle něj přeprodané. "Nákupy aktiv centrální bankou znamenají dlouhodobé riziko. Jde v podstatě o monetizaci dluhu, která může být zdrojem inflace."

Reakce Wall Street na data z amerického trhu práce: Fed v září kohoutky navzdory horším číslům mírně utáhne

7. Icahn couvá z boje o podhodnocený Dell

Investor Carl Icahn se rozhodl ukončit svou snahu o zablokování plánovaného převzetí amerického výrobce počítačů Dell skupinou vedenou zakladatelem firmy Michaelem Dellem. Zdůraznil však, že je nadále proti tomuto převzetí. Tvrdí, že nabídka na převzetí Dellu jeho zakladatelem a investiční společností Silver Lake za 25 miliard dolarů podnik podhodnocuje, a učinil již řadu kroků, aby převzetí zabránil. Podle dopisu akcionářům však nakonec dospěl k závěru, že boj proti tomuto převzetí je "téměř nemožné vyhrát".

8. Oživení řecké ekonomiky je ještě daleko

Průmyslová výroba v Řecku klesla v červenci nejprudším tempem za posledních 16 měsíců, celkově se však letos tempo jejího propadu zpomaluje. Průmyslová produkce se v červenci v meziročním srovnání propadla o 8,1 %, třebaže v červnu o 0,6 % vzrostla. Způsobilo to hlavně pětinové snížení produkce elektřiny v důsledku mírných letních teplot, které snížily nároky na klimatizaci. Řecká ekonomika se navíc potýká s deflací - meziroční pokles spotřebitelských cen se v srpnu prohloubil na 1,3 % z červencových 0,7 %. Ceny tlačí dolů snižování mezd a vysoká nezaměstnanost spolu s rozsáhlým objemem nevyužívaných výrobních kapacit.

Samaras tvrdí, že ekonomický propad Řecka příští rok skončí. Další optimista na holení?

9. Eurokomisař: Zelená energie žene Evropu k "průmyslovému masakru"

Kvůli přemrštěným nákladům na obnovitelné zdroje energie stojí Evropská unie před "průmyslovým masakrem". Britskému listu The Telegraph to na víkendovém ekonomickém fóru v italském alpském letovisku Cernobbio řekl evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Krizi evropského průmyslu ještě podle něj zhoršuje nadhodnocené euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nový iPhone nemusí vzbudit nadšení mezi investory, jasným hitem pro akcie byl zatím jen model 4S

Grafy nelžou, i když se s nimi dá hodně "pomazlit". Po představeních předchozích modelů iPhonu akcie Applu v následujícím měsíci pouze jednou posílily, a to po uvedení iPhonu 4S. V půlročním horizontu je ale jejich výhled optimističtější. Až příští dny ukáží, zda se Applu podaří vrátit na výsluní se svým nejznámějším produktem. Mluví se i o variantě vstupu na trh s levnějšími přístroji (iPhone 5C).

Vývoj ceny akcií Applu měsíc po představení nového iPhonu Vývoj ceny akcií Applu půl roku před a půl roku po představení nového iPhonu

O výhledech firmy Apple i jejích akcií si v pořadu Investice ZET povídali analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl a počítačový odborník Jan Březina.

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
před 3 minutami

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
před 15 minutami

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
před 24 minutami

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
před 44 minutami

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
před hodinou

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
před hodinou

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie