2014: Globální ekonomika se bude učit žít bez monetárního heroinu. A odvykání bude bolet
|

2014: Globální ekonomika se bude učit žít bez monetárního heroinu. A odvykání bude bolet

Letošní posílení akciových trhů nestojí na zdravých základech, svět má proto zaděláno na korekci. Kdy přesně k ní dojde, zůstává otázkou. Spustit ji může rozhodnutí Fedu začít do systému pumpovat méně peněz, stejně tak ale mohou trhy dostat pod tlak další hrozby, varuje investory na prahu roku 2014 stratég Saxo Bank John Hardy. V této souvislosti mluví například o Evropě nebo Blízkém východu.

Fed ECB Centrální banky Světová ekonomika Výhled na rok 2014

Nedávno jste mi řekl, že dokud bude muzika hrát, lidé budou tancovat. Až nastane ticho – centrální banky přestanou tisknout peníze –, mají se začít dít věci. Stane se to v roce 2014?

Nyní je to opravdu bláznivé. Mám na mysli situaci s globální likviditou, to, kolik peněz velké centrální banky nadále pumpují do systému, hlavně Fed. Právě proto se na finančních trzích stále tančí. Nejsem si ale jistý tím, že tomu tak bude i v případě, že se názor na ekonomiku alespoň trochu zlepší. Fed totiž začne přiškrcovat penězovody, a to nejen kvůli ekonomice jako takové, ale i kvůli situaci na trzích. Začne postupně vyklízet pozice, pokud se tedy makroekonomické ukazatele výrazně nezhorší.

Mnozí experti se obávali šoku, který takzvaný "tapering" Fedu přinese. První snížení objemu QE bylo zřejmě odkomunikováno dobře. Jak velký problém ale ještě může přijít?

S omezením kvantitativního uvolňování je spojeno jisté riziko. Ekonomice se může nadále dařit, trhy se ale mohou vydat úplně jinou cestou právě kvůli míře likvidity, přesněji kvůli očekávání, že se její množství a dostupnost budou měnit. Na to se v souvislosti s výhledem na rok 2014 soustředím. Hlavní ekonomiky světa sice nyní neexcelují, ale nejsou na tom ani nějak hrozně. Je to o přizpůsobení se realitě, kterou je pomalý růst, nikoli o tom, že bychom byli nějak přehnaně pesimističtí kvůli tomu, co od ekonomiky čekáme.

V roce 2014 to tedy bude do značné míry o Fedu. Jako by ostatní faktory neměly váhu.

To ani náhodou, je to jen jakýsi středobod, od kterého většina lidí začíná. Děje se toho nicméně celkem dost i mimo USA. Druhým hráčem, který si zaslouží velkou pozornost, je Evropská centrální banka. Otázka je, zda se vydá opačným směrem než Fed. To by totiž vytvořilo velice zajímavou situaci – jedna velká banka by se snažila o normalizaci politiky, druhá by naopak zkoumala cesty, kterými se připojit k ostatním, kteří zvolili devalvaci v zájmu vyšší konkurenceschopnosti. Právě touto cestou se vydali třeba Japonci a zatím se jim to vyplácí.

Čekáte tedy, že by ECB mohla už tak volné otěže monetární politiky eurozóny ještě povolit. Podle vás se měnová unie bez další pomoci neobejde?

To bude jedna z klíčových otázek. S ní úzce souvisí i debata o tom, co se vlastně děje na periferii eurozóny i v jejím jádru. Podle mě se toto téma v roce 2014 vrátí do popředí zájmu. Nyní se může zdát, že je v Evropě vše v pořádku, ale to se může rychle změnit. Pokud tedy nebude mít ECB možnost rozšířit svoji rozvahu, oslabit euro a trochu zmírnit tlak, kterému čelí periferie eurozóny. Ta totiž s eurem na úrovních, na kterých měna v poslední době je, není konkurenceschopná.

Jak pravděpodobné je, že Evropská centrální banka bude mít zelenou v dalším uvolnění politiky?

Těžko říci. Nová německá vláda buď posvětí aktivistickou politiku ECB, nebo bude nadále požadovat silnou měnu, což by podle mě vyvolalo silné pnutí na periferii. Myslím si, že se nakonec na jihu Evropy něco stane. Kdy a co to bude, nevím. V roce 2010 jsme načrtli scénáře, které zahrnovaly odchod zemí z měnové unie, což bylo předčasné. Nyní se však podle mě přehlížejí rizika a potenciální konfrontace, ke kterým může na periferii dojít, pokud se rychle neobjeví politika, která by regionu přinesla úlevu.

Hrozby tedy na přelomu roku existují jak v Americe, tak v Evropě. Čekáte proto, že letošní bezstarostná jízda skončí a akciové a obecně rizikové trhy projdou korekcí?

Jsem přesvědčen, že to, co se nyní na trzích děje, není udržitelné. Kdy to skončí, však netuším – narazíme na realitu za tři měsíce, nebo to bude trvat další rok, možná déle? Zdá se mi, že vbíháme do cílové rovinky, ale je to jen pocit.

Část trhu předpovídá, že vystřízlivění přijde v okamžiku, kdy Fed začne výrazně vyklízet pozice.

Korekci může určitě spustit "tapering" americké centrální banky, i když ECB nebo Bank of Japan mohou do jisté míry případnou mezeru v dodávkách peněz na trh zaplnit. Je však potřeba si uvědomit, že kvantitativní uvolňování (QE) nutně neznamená růst akciových trhů. Pouze podporuje přesvědčení, že by člověk neměl držet hotovost ani nízce úročené dluhopisy, ale raději hledat výnos při větším riziku. Je to o důvěře a tomto přesvědčení, ne o nějakém mechanismu, který mezi QE a růst trhu automaticky dává rovnítko. V podobných případech, kdy jde o psychologii, je těžké mluvit o tom, kdy se začnou věci měnit.

A váš instinkt? Varuje vás před korekcí, nebo se riziko bude stále vyplácet?

Může se nadále vyplácet, pokud ale Fed začne vyklízet pozice, pomyslný protivítr opět zesílí. Už nyní je trh zpomalován růstem úrokových sazeb. A ty se ještě zvýší, až Fed zvýrazní "tapering". To může spanilou jízdu akcií zastavit. Pokud bychom se bavili o pravděpodobnosti, kdy se něco podobného může stát, pak bych asi tu nejvyšší přisoudil začátku roku 2014. Nemyslím si totiž, že je možné, aby Fed začal nakupovat méně aktiv, naznačil, že své aktivity bude postupně tlumit, a trh dále rostl několik měsíců, jako kdyby se nic nestalo. Může pak posilovat třeba měsíc, ale pak se nálada začne lámat.

Jak zmíněnou situaci a celý rok 2014 takzvaně "hrát"?

Podle mě trh stále nedorovnal reálnou hodnotu dolaru, který by prostě měl být silnější. Další zajímavou měnou je japonský jen (JPY), který opět začíná oslabovat. Trend "levné" japonské měny však zatím nebyl skutečně otestován. Já JPY stále považuji za měnu na carry trade, které do značné míry závisejí na chuti riskovat. Slabý JPY a rychle rostoucí trhy jsou spojené nádoby, takže pokud dojde na akciových trzích k výrazné korekci, může japonská měna posílit. To by nejspíše vyvolalo další akce Bank of Japan a japonské vlády.

Aktivistický přístup japonské centrální banky a politiků se tedy podle vás ani zdaleka nevyčerpal, ačkoli ekonomika Japonska již dostala velice masivní podporu?

Pokud bude JPY kvůli drastické korekci akciových trhů najednou o 15 % silnější, začne to být zajímavé. Nemyslím si, že by zůstal tak silný, ale japonská centrální banka a možná i vláda zareagují tím, že do pomyslné globální rovnice dosadí nové nestandardní a svým způsobem extrémní kroky. To by stálo za sledování. V posledních zhruba čtyřech letech jsme zažili řadu různých kvantitativních uvolňování. Nyní můžeme najednou mít vedle sebe dva různé přístupy velkých hráčů – jedni by trh vyklízeli, druzí by své aktivity navyšovali. Tyto dva trendy by se ovlivňovaly, vyvolávaly zpětné reakce a tak dále, což by bylo zajímavé.

Nějaký příklad toho, co by se mohlo dít?

Představme si, že Fed rázně vykročí k "exitu". Trhy kvůli tomu začnou padat, což může vyvolat politický tlak na Fed. Navíc JPY začne posilovat, protože mnozí investoři budou mít pocit, že je čas dát si na chvíli od carry trade pohov. Každý začne shortovat JPY (spekulovat na pokles hodnoty – pozn. red.), což vyvolá jisté riziko. Na to by mohlo Japonsko zareagovat, což by zřejmě popudilo Čínu. Jde o různá propojení a reakce. Dosud se praktikovala extremistická monetární politika bez nějakých závažnějších následků. Teď se jich možná dočkáme. Virtuální realita, kterou QE vytvořilo, se začne rozplývat.

A postupně začneme zjišťovat, jak na tom ekonomika skutečně je.

Přesně tak, rok 2014 může být rokem probuzení. Ukáže se, co to je závislost na monetárním heroinu. Jistých náznaků jsme se dočkali už letos na rozvíjejících se trzích. Na mnohé z nich proudily levné peníze, které Fed a další velké banky pumpovaly do ekonomiky. V těchto zemích se v důsledku toho začalo ve velkém půjčovat a spotřeba prudce rostla. Z přebytků na běžném účtu řady mladých ekonomik se rázem staly deficity. No a ve chvíli, kdy Fed začal mluvit o "taperingu", se některé z těchto zemí dostaly pod výrazný tlak, trpěly jejich akciové trhy i měny. Část z nich sice zažila na podzim uklidnění, ale jejich měny nadále trpí, což podle mě svědčí o tom, že se věci mění.

Co to znamená pro investora? Na co by si měl dát pozor, co by měl sledovat?

Podle mě se začne mnohem více brát v potaz to, jak na tom kdo je a co to pro ostatní znamená. Příkladem může být Čína, obavy, v jaké je situaci a jak výrazně bude hýbat rozvíjejícími se trhy, cenami komodit a tak dále. V této souvislosti se bude mluvit o snahách Pekingu přeměnit ekonomiku a spoléhat se více na domácí spotřebu. Jen další neznámá do globální rovnice. Už rok 2013 přitom naznačil, že při snaze nalézt řešení nelze spoléhat na pohled do zpětného zrcátka. Věci se vyvíjejí, mění.

Riziko a nejistota tedy rostou. Kam se tedy na prahu roku 2014 schovat? Existuje teď vůbec nějaký bezpečný přístav?

Pro mě je bezpečným přístavem americký dolar, a to díky tomu, jak je na tom americká ekonomika a jak si stojí USA v porovnání s ostatními velkými zeměmi, pokud jde o dluh. Proto očekávám, že se dolaru bude dařit velice dobře a americké ekonomice celkem dobře, opět ve srovnání s ostatními velkými hráči. Co se mého pesimismu týče, je potřeba si uvědomit, jaké extrémy kolem nás jsou. Podívejte se, kde jsou akciové trhy, na čem jejich pozice stojí a nakolik je to udržitelné. Proto asi nyní sleduji hrozby a problémy a mluvím zejména o nich.

Kam aktuálně řadíte Evropu a euro? Jde spíše o bezpečný přístav, nebo riziko?

V tuto chvíli se mi nezdá, že by byli Evropané připraveni nabídnout nějaký kompletní balíček zahrnující eurobondy, propojené státní rozpočty, společnou fiskální politiku a tak dále. Proto to budou mít těžké, cesta k transformaci eurozóny bude plná překážek. Jistě proto bude zajímavé sledovat, jaké podoby nakonec společná měna nabude.

Znamená to, že od Evropy i v roce 2014 čekáte spíše pomalé "bahnění se" vpřed?

V jejím případě je to celé o časování. Podle mě nakonec experiment s eurem zkolabuje, alespoň s eurem v podobě, jak ho známe dnes. Země, které jsou nyní součástí měnové unie, nebudou používat výhradně euro. Více již brzy napoví manévrovací prostor, který bude mít napříště ECB. Pokud ještě uvolní měnovou politiku a začne s masivním kvantitativním uvolňováním, což by ulevilo periferii, pak se může kontinent "bahnit" kupředu ještě dlouho; daleko za horizont jednoho roku, na který se jinak obvykle soustředím.

Evropané tak mají na přelomu roku na výběr mezi další dávkou monetárního heroinu, jak likviditu od centrálních bank nazýváte, a nakročením směrem k potřebné katarzi?

Buď bude Evropské centrální bance umožněno přistoupit k další akci, nebo se zrychlí cesta k nějaké konfrontaci, k bodu, ve kterém se stane něco velkého; například to, že se Německo sbalí a opustí eurozónu. To by se mi jako story opravdu líbilo, marka by totiž byla tak mimořádně silná, že by německou ekonomiku zadusila. Německá monetární politika by byla čistá, taková germánská, a Němci by kvůli ní trpěli. Myslím to jako nadsázku, ale asi chápete, co se snažím říci. Pokud Němci chtějí, aby se věci zlepšily, musejí být schopni kompromisu. V Německu zkrátka musí být vyšší inflace, nebo se musí nějak jinak pomoci periferii eurozóny.

Odchod Německa z eurozóny je příkladem události, která by byla naprostým šokem, takzvanou "černou labutí". Co dalšího z této kategorie podle vás stojí za to v roce 2014 sledovat?

Spojené státy se staly největším dodavatelem energie v kapalném stavu, předstihly i Saúdskou Arábii a Rusko. To má obrovské geopolitické dopady, Amerika je najednou mnohem méně závislá na míru na Blízkém východě. Právě situace v tomto regionu je přitom podle mě důvodem k obavám. V Egyptě, což je velká země, je chaos, v regionu panuje výrazné napětí mezi sunnity a šíity a tak dále. Možná se proto poněkud podceňuje to, jak velkého překvapení se můžeme v této oblasti dočkat.


Rozhovor byl připraven pro Investiční magazín.

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus