Zabijáci akcií připraveni k útoku
|

Zabijáci akcií připraveni k útoku

Řada povahových rysů typických pro smetánku z Wall Street může snadno pohřbít očekávaný býčí trh v roce 2014. Jaké to jsou, prozrazuje zarytý pesimista a bývalý investiční bankéř z Morgan Stanley Paul B. Farrell.

Psychologie Chyby v investování Americké akcie

Býci dovádějí, optimisté se usmívají a konsenzus investičních guruů předpovídá letos akciím 18% zhodnocení. Ani očekávaného zvyšování úrokových sazeb se nezaleknou. Od roku 2008 banky vydělaly díky levným Bernankeho penězům obrovské peníze a najdou si další příležitosti, jak ještě více zbohatnout na úvěrech pro Main Street, až nová šéfka Fedu Yellenová omezí odkupy dluhopisů a zvedne sazby. Optimisté si v duchu opakují to samé staré přísloví Wall Street jako vždy na vrcholu cyklu: "Trend je můj přítel."

Trend je přítel do chvíle, než se obrátí

Loni se dokonce i dluhopisový guru Bill Gross nedržel svých vlastních rad a přehnal to se svým 2bilionovým impériem, pokud šlo o rizika. "Grossův omyl ohledně exitu Fedu se šíří napříč fondy Pimco", "Největší pokles za poslední dvě dekády" - tyto a další titulky přinášel Bloomberg, když dluhopisový král vykázal loni zhruba 2% ztrátu. Důvodem byl konec 30letého býčího trhu s dluhopisy.

Loni se vyplatily sázky proti medvědům, je nyní čas na shortování?

Trendy jsou pro stáda. Wall Street miluje jízdu na trendu, ale neumí sesednout. Novoroční optimisté ani letos nezklamali a zahltili média pozitivními predikcemi. Jak ale nedávno sdělil Forbesu miliardář Ken Fisher, jinak dlouhodobý býk, "konsenzuální sentiment, obzvláště mezi profesionály, je vždy chybný".

Vzdorovat trendu se vyplácí

Začátek minulého roku byl plný pesimismu. Bill Gross, Peter Schiff, Terry Burnham, Marc Faber, Gary Shilling a další vytasili pochmurné predikce. A co na to akcie? Ty americké zhodnotily o 30 %. Loni se zkrátka vyplatilo být kontrariánem a shortovat medvědí konsenzus. Analogicky by se letos mělo zadařit sázkám proti optimistům.

Následující rysy lidské povahy najdete hojně jak na Wall Street, tak u traderů holdujících vysokorychlostnímu obchodování (HFT), denních traderů z Main Street a finančních poradců. Tedy prakticky u každého, kdo má co do činění s finanční branží.

1. Přehnaný optimismus: Nafukuje Wall Street novou bublinu?

The Economist nedávno varoval, že optimismus může být špatnou zprávou. Proč? Dobré zprávy pro světový růst tlačí úrokové míry vzhůru a politické odhodlání k reformám dolů. Navíc letošní volby v USA budou znamenat více než jen ohrožení optimismu Wall Street. I přes novoroční jásot byla každý rok od finanční krize pozitivní očekávání zklamána. Největším nebezpečím je v současnosti optimismus jako takový.

2. Amnézie: Wall Street přišel od roku 2008 většinu paměti

"Bankéři z Wall Street jsou krátkodobě uvažující optimisté bez vzpomínek na extrémní krizi v roce 2008," varoval bývalý ministr financí Tim Geithner v New York Times. Zapomněli na to, co se stalo, když to Spojené státy přehnaly s riziky. Wall Street je hluchá, hloupá a slepá. Ignoruje negativní důsledky, diskontuje dlouhodobé náklady na nulu a odsouvá je budoucím generacím.

3. Nezralost: Narcistní sobečtí egocentristé

Wall Street je věčně optimistickým egocentrickým dítětem, chce všechno, a kdykoli si vzpomene. Nekompromisně. Prahne po okamžitém uspokojení. Nakonec se mladé generace vzbouří proti hromadám dluhů, které se na ně chystá přehodit. Se svým úzkým zaměřením Wall Street riskuje třídní revoluci podobnou roku 1929 a následné Velké depresi.

4. Závislost a nenasytnost: Stále víc, ale nikdy dost

Wall Street se nezastaví ani před výnosy klesajícími k nule, musí narazit na úplné dno. Biliony nových dluhů ročně, obrovské bonusy, nulové úspory a Fed zásobující Wall Street levnými penězi. Žádná změna na obzoru, dokud si bankovní systém nesáhne na dno.

5. Chamtivost je stále dobrá. Pro insidery z Wall Street

Slavný výrok Michaela Douglase ve filmu Wall Street je stejně aktuální jako v minulosti. Jack Bogle varuje před nekontrolovatelnou chamtivosti ve své knize Battle for the Soul of Capitalism. Trend se zhorší s pokračujícím býčím trhem, který sám sebe zničí. Wall Street je bezhlavá, amorální kultura, která ignoruje veřejné zájmy. Je slepá k důsledkům svého chování. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman kdysi konstatoval, že jedinou službou kapitalismu je služba akcionářům. To vede k opakování býčích a medvědích cyklů.

6. Notorická prolhanost: Nikdy nevěřte Wall Street

Jeden z průzkumů odhalil, že predikce Wall Street byly optimistické v 93 % případů. Proč je lhaní na Wall Street tak rozšířené? Protože vytváří iluze typu "investoři přicházejí první", "můžete nám plně důvěřovat" a "máme v srdci nejlepší zájmy Ameriky". Nesedněte na lep, optimisté z Wall Street jsou loajální jen k insiderům a akcionářům. V hlavě jim blikají denní zavírací hodnoty, kvartální výsledky, roční dividendy, zisky a bonusy. Na veřejné zájmy nezbývá prostor.

7. Iracionalita: Wall Street bohatne na hlouposti investorů

Behaviorální ekonomie se zabývá psychologií rozhodnutí investorů. Další z držitelů Nobelovy ceny za ekonomii Daniel Kahneman prokázal, že jsou investiční rozhodnutí iracionální. Své závěry zveřejnil v roce 2002 a od té doby se nic nezměnilo. Iracionální je Wall Street i Main Street. Rok po roce a jeden tržní cyklus za druhým iracionalita zvyšuje bohatství Wall Street a nerovnost příjmů.

8. Neomylnost: Wall Street nepřipouští chyby, převažuje na ní mužské ego

Chybou většiny firem, které se dostaly do problémů, je neschopnost konfrontovat se s realitou. Insideři Wall Street si neumějí připouštět chyby. Krizi roku 2008 způsobil morální úpadek a chybný odhad. Nic naplat, bude se to dít stále dokola.

9. Nepředvídatelnost: Gambleři z Wall Street nemají ponětí o budoucnosti

Jeremy Siegel studoval tržní historii mezi lety 1801 až 2000, přičemž porovnal velké vzestupy a pády. Došel k závěru, že trhy jsou náhodné. Zřejmé důvody nenašel pro celých 75 % pohybů, které spustily dlouhodobé zisky nebo ztráty. Wall Street neumí předpovídat krize, ale vytváří je.

Finanční profesoři Terrance Odean a Brad Barber zkoumali dlouhodobé chování amerických a tchajwanských investorů. Odhalili, že čím více obchodují, tím méně vydělávají. Výnosy investorů se strategií "kup a drž" byly o třetinu vyšší než zisky hodně aktivních traderů. Wall Street tlačí na tradingovou aktivitu Main Street, protože z ní bohatne.

10. Krátkozrakost: Nedokáží uvažovat dlouhodobě

Krátkozrakost Wall Street způsobí světu další krach. Jediná otázka je, kdy kolaps přijde. Jared Diamond varuje, že v minulosti přežily společnosti myslící dopředu (v dostatečném předstihu před vznikem krize), což je něco, co Wall Street nedokáže. "Padlé národy" naproti tomu měly lídry zaměřující se jen na problémy, které mohou způsobit krizi v příštích 90 dnech.

Nepřipomíná vám to něco? Třeba americké politiky, kteří schvalují stále dokola jen krátkodobé rozpočty, nebo Wall Street posedlou čtvrtletními výsledky a ročními bonusy? Neochota něco změnit a provést systémově důležité reformy nevěstí pro Ameriku nic dobrého.

Zdroj: MarketWatch
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst