Zabijáci akcií připraveni k útoku
|

Zabijáci akcií připraveni k útoku

Řada povahových rysů typických pro smetánku z Wall Street může snadno pohřbít očekávaný býčí trh v roce 2014. Jaké to jsou, prozrazuje zarytý pesimista a bývalý investiční bankéř z Morgan Stanley Paul B. Farrell.

Psychologie Chyby v investování Americké akcie

Býci dovádějí, optimisté se usmívají a konsenzus investičních guruů předpovídá letos akciím 18% zhodnocení. Ani očekávaného zvyšování úrokových sazeb se nezaleknou. Od roku 2008 banky vydělaly díky levným Bernankeho penězům obrovské peníze a najdou si další příležitosti, jak ještě více zbohatnout na úvěrech pro Main Street, až nová šéfka Fedu Yellenová omezí odkupy dluhopisů a zvedne sazby. Optimisté si v duchu opakují to samé staré přísloví Wall Street jako vždy na vrcholu cyklu: "Trend je můj přítel."

Trend je přítel do chvíle, než se obrátí

Loni se dokonce i dluhopisový guru Bill Gross nedržel svých vlastních rad a přehnal to se svým 2bilionovým impériem, pokud šlo o rizika. "Grossův omyl ohledně exitu Fedu se šíří napříč fondy Pimco", "Největší pokles za poslední dvě dekády" - tyto a další titulky přinášel Bloomberg, když dluhopisový král vykázal loni zhruba 2% ztrátu. Důvodem byl konec 30letého býčího trhu s dluhopisy.

Loni se vyplatily sázky proti medvědům, je nyní čas na shortování?

Trendy jsou pro stáda. Wall Street miluje jízdu na trendu, ale neumí sesednout. Novoroční optimisté ani letos nezklamali a zahltili média pozitivními predikcemi. Jak ale nedávno sdělil Forbesu miliardář Ken Fisher, jinak dlouhodobý býk, "konsenzuální sentiment, obzvláště mezi profesionály, je vždy chybný".

Vzdorovat trendu se vyplácí

Začátek minulého roku byl plný pesimismu. Bill Gross, Peter Schiff, Terry Burnham, Marc Faber, Gary Shilling a další vytasili pochmurné predikce. A co na to akcie? Ty americké zhodnotily o 30 %. Loni se zkrátka vyplatilo být kontrariánem a shortovat medvědí konsenzus. Analogicky by se letos mělo zadařit sázkám proti optimistům.

Následující rysy lidské povahy najdete hojně jak na Wall Street, tak u traderů holdujících vysokorychlostnímu obchodování (HFT), denních traderů z Main Street a finančních poradců. Tedy prakticky u každého, kdo má co do činění s finanční branží.

1. Přehnaný optimismus: Nafukuje Wall Street novou bublinu?

The Economist nedávno varoval, že optimismus může být špatnou zprávou. Proč? Dobré zprávy pro světový růst tlačí úrokové míry vzhůru a politické odhodlání k reformám dolů. Navíc letošní volby v USA budou znamenat více než jen ohrožení optimismu Wall Street. I přes novoroční jásot byla každý rok od finanční krize pozitivní očekávání zklamána. Největším nebezpečím je v současnosti optimismus jako takový.

2. Amnézie: Wall Street přišel od roku 2008 většinu paměti

"Bankéři z Wall Street jsou krátkodobě uvažující optimisté bez vzpomínek na extrémní krizi v roce 2008," varoval bývalý ministr financí Tim Geithner v New York Times. Zapomněli na to, co se stalo, když to Spojené státy přehnaly s riziky. Wall Street je hluchá, hloupá a slepá. Ignoruje negativní důsledky, diskontuje dlouhodobé náklady na nulu a odsouvá je budoucím generacím.

3. Nezralost: Narcistní sobečtí egocentristé

Wall Street je věčně optimistickým egocentrickým dítětem, chce všechno, a kdykoli si vzpomene. Nekompromisně. Prahne po okamžitém uspokojení. Nakonec se mladé generace vzbouří proti hromadám dluhů, které se na ně chystá přehodit. Se svým úzkým zaměřením Wall Street riskuje třídní revoluci podobnou roku 1929 a následné Velké depresi.

4. Závislost a nenasytnost: Stále víc, ale nikdy dost

Wall Street se nezastaví ani před výnosy klesajícími k nule, musí narazit na úplné dno. Biliony nových dluhů ročně, obrovské bonusy, nulové úspory a Fed zásobující Wall Street levnými penězi. Žádná změna na obzoru, dokud si bankovní systém nesáhne na dno.

5. Chamtivost je stále dobrá. Pro insidery z Wall Street

Slavný výrok Michaela Douglase ve filmu Wall Street je stejně aktuální jako v minulosti. Jack Bogle varuje před nekontrolovatelnou chamtivosti ve své knize Battle for the Soul of Capitalism. Trend se zhorší s pokračujícím býčím trhem, který sám sebe zničí. Wall Street je bezhlavá, amorální kultura, která ignoruje veřejné zájmy. Je slepá k důsledkům svého chování. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman kdysi konstatoval, že jedinou službou kapitalismu je služba akcionářům. To vede k opakování býčích a medvědích cyklů.

6. Notorická prolhanost: Nikdy nevěřte Wall Street

Jeden z průzkumů odhalil, že predikce Wall Street byly optimistické v 93 % případů. Proč je lhaní na Wall Street tak rozšířené? Protože vytváří iluze typu "investoři přicházejí první", "můžete nám plně důvěřovat" a "máme v srdci nejlepší zájmy Ameriky". Nesedněte na lep, optimisté z Wall Street jsou loajální jen k insiderům a akcionářům. V hlavě jim blikají denní zavírací hodnoty, kvartální výsledky, roční dividendy, zisky a bonusy. Na veřejné zájmy nezbývá prostor.

7. Iracionalita: Wall Street bohatne na hlouposti investorů

Behaviorální ekonomie se zabývá psychologií rozhodnutí investorů. Další z držitelů Nobelovy ceny za ekonomii Daniel Kahneman prokázal, že jsou investiční rozhodnutí iracionální. Své závěry zveřejnil v roce 2002 a od té doby se nic nezměnilo. Iracionální je Wall Street i Main Street. Rok po roce a jeden tržní cyklus za druhým iracionalita zvyšuje bohatství Wall Street a nerovnost příjmů.

8. Neomylnost: Wall Street nepřipouští chyby, převažuje na ní mužské ego

Chybou většiny firem, které se dostaly do problémů, je neschopnost konfrontovat se s realitou. Insideři Wall Street si neumějí připouštět chyby. Krizi roku 2008 způsobil morální úpadek a chybný odhad. Nic naplat, bude se to dít stále dokola.

9. Nepředvídatelnost: Gambleři z Wall Street nemají ponětí o budoucnosti

Jeremy Siegel studoval tržní historii mezi lety 1801 až 2000, přičemž porovnal velké vzestupy a pády. Došel k závěru, že trhy jsou náhodné. Zřejmé důvody nenašel pro celých 75 % pohybů, které spustily dlouhodobé zisky nebo ztráty. Wall Street neumí předpovídat krize, ale vytváří je.

Finanční profesoři Terrance Odean a Brad Barber zkoumali dlouhodobé chování amerických a tchajwanských investorů. Odhalili, že čím více obchodují, tím méně vydělávají. Výnosy investorů se strategií "kup a drž" byly o třetinu vyšší než zisky hodně aktivních traderů. Wall Street tlačí na tradingovou aktivitu Main Street, protože z ní bohatne.

10. Krátkozrakost: Nedokáží uvažovat dlouhodobě

Krátkozrakost Wall Street způsobí světu další krach. Jediná otázka je, kdy kolaps přijde. Jared Diamond varuje, že v minulosti přežily společnosti myslící dopředu (v dostatečném předstihu před vznikem krize), což je něco, co Wall Street nedokáže. "Padlé národy" naproti tomu měly lídry zaměřující se jen na problémy, které mohou způsobit krizi v příštích 90 dnech.

Nepřipomíná vám to něco? Třeba americké politiky, kteří schvalují stále dokola jen krátkodobé rozpočty, nebo Wall Street posedlou čtvrtletními výsledky a ročními bonusy? Neochota něco změnit a provést systémově důležité reformy nevěstí pro Ameriku nic dobrého.

Zdroj: MarketWatch
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
před hodinou

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
10:02

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v říjnu podle předběžného kompozitního indexu nákupních manažerů od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Ekonomické a tržní indikátory
Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %,…
09:32

Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %, tempo růstu ale klesá

Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby o 9,9 % na 671,3...
Asijské akcie Mobilní telefony Čína
Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním…
09:28

Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním obchodům

Česká zbrojovka Group (CZG) zveřejnila dokumenty k takzvaným stabilizačním obchodům. Francouzská banka Société...
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu
09:10

S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu

Pátek 23. října je prvním dnem obchodování s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko bez práva na dividendu ze...
Akcie ČR Kofola ČeskoSlovensko Dividendy
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur
08:50

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur

Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 % na 2,05 miliardy eur....
Daimler Evropské akcie Auta
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
08:34

Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii, potvrdila ČNB

Společnost PFNonwovens Holding by měla zaplatit každému minoritnímu akcionáři 719,50 Kč za akcii a stát se jediným...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
08:19

Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve vládě nemohli vybrat

Premiér Andrej Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu, aby rezignoval na svou funkci, jinak ho sám...
Česká republika Politika Koronavirus
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
02:02

Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie Infrastructure and Real Assets

Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA)....
ČEZ Energetika Rumunsko
Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA