Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (1/2)
|

Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (1/2)

Druhý lednový týden se v pražském hotelu DAP sešla zajímavá společnost. Na historicky pátém Investičním fóru se setkali přední čeští ekonomové a investoři a svého zástupce vyslal i renomovaný evropský bankovní dům. Diskuze se točila okolo ekonomického a investičního výhledu na rok 2014 a opomenuty nezůstaly ani alternativní způsoby alokace investic. Jako tečku za celým fórem nabízíme souhrn všeho podstatného, co během pěti přednáškových a diskuzních bloků zaznělo.

Česká ekonomika Alokace investic Světová ekonomika Investiční strategie Výhled na rok 2014

Ekonomický a investiční výhled na rok 2014

  • William de Vijlder (hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners)
V. Investiční fórum (William de Vijlder)

Hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners William de Vijlder v úvodním bloku pátého Investičního fóra zdůraznil, že se rok 2014 ponese především ve znamení centrálních bank. Zejména americký Fed, ECB a Bank of Japan podle něj budou pokračovat v uvolněné měnové politice, v případě Evropy navíc není zcela vyloučené, že se monetární politika dočká dalšího uvolňování.

"Americká centrální banka tvrdí, že sazby nezačne zvyšovat dříve než na začátku roku 2015. Ani tak by ale neměly být zvýšeny o více než 100 bazických bodů. Jinými slovy, Fed bude politiku, která je pro trhy pozitivní, udržovat ještě velmi dlouho," poznamenal Vijlder. Držet hotovost je proto podle něj v současné situaci špatné rozhodnutí. "Na jedné straně je zde rostoucí a oživující globální ekonomika, na straně druhé tři nejvýznamnější centrální banky, které budou růst světového hospodářství nadále podporovat."

Poměrně rezervovaně proto Vijlder z pozice investora nahlíží na dluhopisový trh. "Výnosy z dluhopisů jsou velmi nízké, což reflektuje přesvědčení trhu, že politika centrálních bank bude nadále skutečně uvolněná," uvedl. Na druhou stranu ale upozornil, že výnosy dluhopisů s delší dobou splatnosti pomalu rostou, což lze interpretovat jako přesvědčení investorů, že se postoj centrálních bank v delším horizontu výrazně změní. Výnosy desetiletých amerických a německých vládních dluhopisů by podle něj letos mohly dosáhnout 5, respektive 4 %. Kapkou vody v poušti by se však mohly stát dluhopisy mladých trhů vydávané v dolarech nebo eurech. "Spready těchto bondů jsou podle nás atraktivní a nervozita, kterou jsme zaznamenali v loňském roce, byla přehnaná," řekl. Stejně tak by podle něj investoři měli brát v potaz i korporátní high yield dluhopisy.

Chování centrálních bank by letos mělo výrazně ovlivňovat také měnový trh. "Dolar podle nás bude v roce 2014 posilovat zejména vůči euru, přičemž by toto posilování mělo v okamžiku, kdy trhy začnou více očekávat utažení politiky Fedu, nabrat na síle," vysvětloval. Pokud se tedy investoři pro následujících dvanáct měsíců chtějí zajistit proti případnému negativnímu vlivu omezování QE na akciové trhy, měli by částí svých investičních prostředků spekulovat i na pokles kurzu eurodolaru. "Bude-li růst ekonomiky Spojených států příliš silný, budou v roce 2014 akciové trhy trpět, dolar ale naopak zažije silnou rally. Kombinace akcií a amerického dolaru tedy z našeho pohledu představuje velmi zajímavý mix."

Z pohledu jednotlivých regionů Vijlder pro letošní rok sází kromě Spojených států i na Evropu a mladé trhy, například Čínu nebo Rusko. "Ukazatel P/E je v USA nad dlouhodobým průměrem, americký trh jako takový je rozhodně dražší a Evropa levnější. Stejně tak zlevňují i mladé trhy," uvedl. Atraktivitu evropských akcií by navíc mohlo podpořit očekávání, že zisky zdejších firem letos vzrostou o 10 %, zatímco ve Spojených státech pouze o 7 %.

V závěru svého vystoupení se William de Vijlder věnoval potenciálním rizikům v roce 2014. Těmi jsou podle něj zejména hrozba návratu eurozóny do recese a na druhé straně Atlantského oceánu paradoxně již dříve zmíněný příliš silný růst amerického hospodářství, který by mohl urychlit utahování uvolněné měnové politiky Fedu. Jistá rizika s sebou nesou i obavy z cyklického vývoje čínské ekonomiky.

"Centrální banky trhy ujišťují, že pokud dojde k problémům v ekonomice, zasáhnou. Není tedy potřeba držet hotovost. Investorům radím, aby se soustředili na dluhopisy z mladých trhů s vysokými výnosy, možností jsou také konvertibilní dluhopisy. Co se týče akcií, přikláním se na stranu Evropy a mladých trhů. V tuto chvíli mohu doporučit Rusko a Čínu," shrnul Vijlder své postoje. "Japonsko představuje těžkou volbu, velmi záleží na tom, jak se bude vyvíjet japonská měna a otázka vlivu (ne)realizace strukturálních reforem, bez kterých se země do budoucna neobejde. Světové akciové trhy budou také reagovat na politický vývoj – v mnoha zemích se konají volby, které by se mohly promítnout do uvažování investorů," dodal Vijlder na závěr svého vystoupení.

Kompletní videozáznam prvního bloku V. Investičního fóra

Ekonomický výhled na rok 2014

  • Jaromír Šindel (hlavní ekonom Citibank)
  • Aleš Michl (analytik, Raiffeisenbank)
  • Jan Bureš (hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny)
V. Investiční fórum (zleva Aleš Michl, Jan Bureš, Jaromír Šindel)

Druhý blok Investičního fóra věnovaný ekonomickému výhledu na letošní rok se v úvodu nesl ve znamení periferních zemí eurozóny. Zatímco Jaromír Šindel a Jan Bureš zastávají spíše názor, že se země typu Španělska nebo Itálie s dluhovou krizí popraly relativně úspěšně, Aleš Michl tvrdí, že Řecko, Španělsko nebo Itálie své problémy ani zdaleka nevyřešily. "Největším problémem těchto zemí není jejich dluh. Největším problémem je vydělat peníze, aby export generoval další, aby lidé platili daně a aby vznikala nová pracovní místa. Takový pokrok bohužel nevidím," řekl Michl.

Na tento výrok okamžitě zareagovali jak Jan Bureš, který naopak uvedl, že španělský export roste v posledních dvou letech rychleji než německý vývoz, tak Jaromír Šindel, podle kterého je hlavní, že se tyto země, co se týče výdajů, vrátily nohama na zem a opustily ideu neustále rostoucích důchodů. Najít v otázce problémů periferních zemí eurozóny konsenzus se ukázalo být takřka nemožné.

Podle Bureše lze obecně říci, že se eurozóna jako celek úspěšně posunula za bod zlomu. "Velká krize se odehrála v roce 2011 a na začátku roku 2012. A ačkoli má eurozóna stále velké strukturální problémy, tak neočekávám, že se vrátíme do dob hluboké eurokrize, během níž se hrálo o osud samotného eura," uvedl. "Rok 2014 by měl být z pohledu Evropy konečně růstový, i když by tento růst měl být pouze mírný. Lze očekávat, že uvnitř eurozóny budou nadále velmi patrné rozdíly mezi jádrem a periferií. Například vyhlídky pro Irsko, bývalou periferii, jsou velmi dobré, na druhou stranu některé země bývalého jádra, například Nizozemsko nebo Finsko, tak rychle neporostou," nastínil možný vývoj. Příští měsíce se pak podle něj ponesou především ve znamení voleb do Evropského parlamentu a přechodu na bankovní unii, kterému budou předcházet zátěžové testy evropských finančních domů. "Domnívám se, že přes všechna rizika bude rok 2014 v eurozóně veselejší než rok 2013," shrnul své úvahy.

Optimisticky vyznělo také vyjádření Jaromíra Šindela, který tvrdí, že obavy ze scénáře, podle kterého by Řecko opustilo eurozónu, již dávno nejsou aktuální. "Pokrok určitě vidím. Řecku by případná devalvace nepomohla a státy nebudou riskovat rozpad eurozóny."

Pozornost diskutujících se posléze přesunula na domácí půdu, k nedávné intervenci ČNB. Aleš Michl prohlásil, že je zřejmě jediný, kdo se České národní banky zastal, a že se z jeho pohledu jednalo o krok správným směrem. "Zkrátka to znamená jen to, že exportu zvýšíme marži, a firmy tak nebudou muset propouštět," řekl a na otázku, zda intervence proti koruně nepřišla pozdě, uvedl, že kdyby se ČNB rozhodovala podle toho, co prognózují analytici, neodhodlala by se k tomuto kroku zřejmě nikdy, takže v tomto případě neexistuje jednoznačná odpověď.

Z hlediska konkrétních investičních instrumentů Jaromír Šindel věří německým dluhopisům, příliš naopak není nakloněn bondům Velké Británie. Na akciových trzích dává před Spojenými státy přednost Evropě, Japonsku a mladým trhům. "Co se týče forexu, sázíme na sílu eura," řekl.

Jan Bureš doplnil, že i pro rok 2014 věří americkým akciím, i když nedoporučuje výrazně agresivní investice, protože americké burzy jsou podle něj po táhlém býčím trendu poměrně drahé. Velmi opatrný je naopak vůči komoditám a na rozdíl od Jaromíra Šindela sází po boku Williama de Vijldera z BNP Paribas spíše na posilování dolaru vůči euru.

Aleš Michl je pro následujících dvanáct měsíců příznivcem sektorové analýzy. "Osobně velmi věřím trendu 'big data', jenž je doménou sektoru datových analýz." Z jednotlivých regionů Michl zaujímá poměrně rezervovaný postoj k Brazílii, Číně a Indii, věří naopak Mexiku, Indonésii, Turecku, Nigérii a částečně i Maroku. Na měnovém trhu sází na slabší korunu a slabší japonský jen.

Kompletní videozáznam druhého bloku V. Investičního fóra

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna