Co musíte ráno vědět (22. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i zámoří, jakým optimismem oplývají Mezinárodní měnový fond a Evropská banka pro obnovu a rozvoj a jak se vyrábí perfektní reklama? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý po prodlouženém víkendu obchodovaly smíšeně

Americké akcie v úterý zahajovaly nad nulou, ale ještě během dopoledne všechny zisky odevzdaly a zamířily do mínusu. Nakonec ale mezi investory přece jen převážil nákupní apetit a hlavní akciové indexy začaly znovu růst. Pozornost investorů se soustředila především na výsledky hospodaření amerických podniků za loňské čtvrté čtvrtletí. V úterý svá čísla zveřejnily například firmy Halliburton, Johnson & Johnson nebo Verizon Communications, které svými výsledky za minulé čtvrtletí investory zklamaly. Po závěru trhů se přidaly také společnosti IBM a Texas Instruments.

Dow oslabil o 0,27 % na 16 414,44 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,28 % na 1 843,80 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,67 % na 4 225,76 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Oslabily naopak sektory telekomunikací, základních materiálů a cyklického spotřebního zboží.

2. Evropské akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly, Unilever posílil

Evropské akcie v úterý posilovaly, nahoru je táhly především potravinářské společnosti, postupně však zisky mazaly kvůli ztrácejícímu sektoru základních materiálů a zakončily prakticky na nule. Britský FTSE 100 odepsal 0,04 %, francouzský CAC 40 připsal mírných 0,02 % a německý DAX zpevnil o 0,15 %. Nejvíce se dařilo sektoru potravinářských firem a spotřebního zboží, ztrácely naopak těžařské a stavební firmy a sektor technologií. Akcie společnosti Unilever po lepších než očekávaných výsledcích posílily o více než 2 %, naopak SABMiller, firma vlastnící český Prazdroj, půl procenta na burze v Londýně ztratila, když svým výkonem v minulém kvartále očekávání trhu nenaplnila.

Akcie pohledem technické analýzy: Mírný růst, nebo konsolidace zisků?

3. Pražská burza v úterý uzavřela s mírnou ztrátou

Index PX v úterý odepsal 0,04 % na 1 025,50 bodu. Akcie Komerční banky, které byly v úterý nejobchodovanějším titulem, zpevnily o 0,57 %, přesto index PX, ani s pomocí cenných papírů ČEZ, které rovněž posílily (+0,23 %), nad nulou neudržely. Dolů burzu stáhly zlevňující akcie Erste Group Bank (-0,82 %), mediální CETV (-0,46 %) i těžařské NWR, jež odevzdala přes procento. O více než procento naopak posílily cenné papíry společností Unipetrol a Stock, developerská firma Orco si polepšila dokonce o více než 3 %.

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities

4. Očekávané události

Spojené království zveřejní statistiku nezaměstnanosti a Bank of England záznam z minulého zasedání. V Davosu začíná Světové ekonomické fórum za účasti více než 1 600 vrcholných manažerů firem, centrálních bankéřů a politiků. Fórum končí v sobotu 25. ledna. Thajská centrální banka by měla snížit základní úrokovou sazbu na 2 %, vyplývá z odhadů agentury Bloomberg. Protesty proti vládě v zemi ohrožují poptávku a důvěru. Vláda v úterý vyhlásila výjimečný stav - opatření začíná platit od středy a mělo by trvat 60 dní. Co dalšího čeká trhy v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál 2013 odhalí například společnosti Abbott Laboratories, United Technologies, Netflix, eBay nebo Western Digital. Očekávané středeční výsledky si prohlédněte ZDE.

NWR by v nejbližších dnech mohla zveřejnit údaje o prodejích a cenách uhlí. Oproti takzvané guidance samotné firmy čeká Erste za 4Q2013 menší podíl koksovatelného uhlí na celkové produkci. Mírně pesimističtější je i ohledně zrealizovaných cen. Pro první kvartál navíc čeká jejich další mírný pokles. Přehledné tabulky odhadů najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF zvyšuje předpověď světového růstu v roce 2014 z 3,6 % na 3,7 %

Světová ekonomika letos zrychlí růst na 3,7 % a oživí z loňského útlumu, kdy růstové tempo oslabilo na čtyřleté minimum 3 %. V aktualizovaném výhledu to předpověděl Mezinárodní měnový fond. Instituce mírně zvýšila odhad z říjnové prognózy +3,6 %, a zlepšila tak výhled poprvé po dvouleté sérii zhoršování. Pro příští rok čeká fond další mírné zrychlení na 3,9 %.

Chybějící dílek do skládačky světového růstu

6. Fed může brzy oznámit další omezení podpory růstu ekonomiky

Americká centrální banka se chystá pokračovat v ústupu od dosavadní štědré podpory hospodářského růstu. Další dílčí omezení programu nákupu dluhopisů by mohla oznámit už příští týden po zasedání FOMC. Podle listu Wall Street Journal to vyplývá z rozhovorů s činiteli a z jejich veřejných prohlášení. Analytici ale začínají také spekulovat o tom, že by se mohl opakovat scénář z poloviny 90. let, kdy Fed začal sazby zvyšovat příliš pozdě a dostal se takzvaně "za křivku" výnosů dluhopisů. Stav trhu práce a celé americké ekonomiky totiž může pozitivně překvapit, což by ze závazku Fedu ponechat sazby na nule do roku 2015 udělalo místo podpůrného faktoru spíše riziko.

Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí

7. EBRD zlepšila výhled rozvíjejících se zemí střední Evropy

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila výhled růstu rozvíjejících se ekonomik střední Evropy a Pobaltí. Zatímco původně na letošní rok počítala s růstem o 1,9 %, nyní jej zlepšila na 2,2 %. Růst by měl být téměř dvojnásobný proti loňskému roku, kdy region vykázal růst o 1,1 %. Českou ekonomiku výhled nezahrnuje, protože EBRD již Českou republiku zařazuje mezi vyspělé země.

8. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v lednu nečekaně klesla

Pozitivní sentiment mezi experty na finanční trhy přetrvává a drží se na vysoké úrovni, nicméně oproti předchozím měsíci, kdy byl indikátor důvěry institutu ZEW na hodnotě 62 bodů, mírně oslabil. V lednu ukazatel poklesl o tři desetiny bodu na 61,7 bodu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali růst k 64 bodům. Jde o první pokles za posledních šest měsíců.

Ohnutá německá záda, nebo rozpad společné Evropy? 4 důvody, proč bankovní unie zatím nic neřeší

9. Čínská zlatá horečka by se měla ochladit

Loni Čína dovážela zlato rekordním tempem, cena kovu totiž po mnoha letech klesala. Letos by ale mohlo dojít k ochlazení zájmu, tvrdí několik analytiků oslovených agenturou Reuters.

Zlato se nevzchopilo na dlouho, technická analýza mu nepřeje

Na burze COMEX chybí zlato. Futures kontrakty nejsou kryté

10. IEA: Světová poptávka po ropě letos poroste rychleji

Světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Důvodem je podle ní rychlejší tempo hospodářského růstu ve světě. Globální poptávka po ropě prý letos předčí nabídku, a to i přes rekordní těžbu břidlicové ropy ve Spojených státech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V ochutnávce na reklamu Volkswagenu najdete Carmen Electru, štěňata, mimina i násilí

Automobilka Volkswagen slibovala pro příležitost amerického Superbowlu výjimečnou reklamu. Teaser zveřejněný v pondělí očekávání rozhodně naplnil. Reklama si dělá legraci z preciznosti německých inženýrů, kteří pro výrobu toho nejlepšího spotu vyrobili algoritmus zahrnující prvky všech úspěšných reklam. Výsledek? Carmen Electra, štěňata, mimina a střílení tenisovými míčky do rozkroku důchodce.

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
před hodinou

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky