Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (2/2)
|

Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (2/2)

Druhý lednový týden se v pražském hotelu DAP sešla zajímavá společnost. Na historicky pátém Investičním fóru se setkali přední čeští ekonomové a investoři a svého zástupce vyslal i renomovaný evropský bankovní dům. Diskuze se točila okolo ekonomického a investičního výhledu na rok 2014 a opomenuty nezůstaly ani alternativní způsoby alokace investic. Jako tečku za celým fórem nabízíme souhrn všeho podstatného, co během pěti přednáškových a diskuzních bloků zaznělo.

Investiční alternativy Alokace investic Investiční strategie Výhled na rok 2014

Portfolio na rok 2014

  • Ján Hájek (portfoliomanažer Top Stocks ISČS)
  • Petr Podolka (investiční ředitel ING IM)
  • Boris Tomčiak (manažer oddělení asset managementu, Colosseum)
V. Investiční fórum (zleva Petr Podolka, Ján Hájek, Boris Tomčiak)

V úvodu třetího bloku Investičního fóra se Boris Tomčiak, Petr Podolka i Ján Hájek shodli, že rok 2013 byl pro investory velmi úspěšný, zároveň ale upozornili, že letos situace tak jednoduchá nebude. Podle Tomčiaka se již investoři nebudou moci spolehnout na to, že všechno, co do svých portfolií nakoupí, automaticky poroste. Přesto nevylučuje, že by americké akcie mohly ještě mírně zdražit. "Americké akcie podle mého názoru jsou trochu dražší, ale nejsou předražené. Jejich cena rozhodně neznamená, že nemohou jít ještě o 10 až 15 % nahoru," uvedl.

Petr Podolka investorům pro následující měsíce doporučuje kromě akcií pozorně sledovat také dluhopisový trh, zejména pak bondy periferních zemí eurozóny a dluhopisy s vysokým výnosem. Na domácím trhu věří zejména finančním titulům, tedy Komerční bance, Erste a VIG. U akcií energetické společnosti ČEZ by se podle něj investoři žádných zásadních zvratů dočkat neměli. "Společnost v podstatě kopíruje ceny elektřiny, na nichž závisí. Z pohledu toho, co má pro roky 2014 a 2015 ČEZ zajištěné, sice neočekáváme žádný prudký růst, firma je na tom ale přesto poměrně dobře," zmínil.

Negativně naopak Podolka na domácím trhu nahlíží na telekomunikační sektor, jenž je na pražské burze zastoupen cennými papíry Telefóniky C.R., a také na akcie těžaře NWR, který bude s největší pravděpodobností i letos pod silným tlakem způsobeným hrozbou dalších poklesů cen uhlí. Obezřetní by investoři měli být také v případě akcií mediální společnosti CME. "Volatilita CME bude pokračovat. Dnes může stát 70 Kč, za týden klidně 120 Kč. My tomu říkáme jízda na tygrovi," poznamenal.

Portfoliomanažer akciového podílového fondu Top Stocks ISČS Ján Hájek je i letos velmi pozitivně naladěn, pokud jde o tituly ze spotřebitelského, zdravotnického a technologického sektoru. "Spotřebitelským zbytným produktům, které byly v minulých letech dobře prodávané, se v loňském roce příliš nedařilo, protože lidé, kteří v pokrizovém období spíše šetřili, začali znovu nakupovat také automobily a nemovitosti. To mimo jiné znamenalo, že jim na další zbytné zboží příliš mnoho financí nezbylo," řekl a dodal, že se ale podle něj pro příští měsíce nejedná o rizikový faktor, protože šlo pouze o krátkodobý jev, který dokládá, že se nacházíme na začátku ekonomického oživování.

V technologickém sektoru by podle Hájka mohly vyniknout zejména akcie Googlu, Facebooku a Applu. "Domnívám se, že počítačová éra pomalu končí a začíná éra mobilního internetu, na níž se společnosti jako Google, Apple nebo Facebook svezou," poznamenal. V případě sociálních sítí Facebook a Twitter však bude důležité, zda svůj obrovský potenciál dokáží zpeněžit. "Twitter je podle mě dobrý v tom, že uživatelům umožňuje, aby si vytvořili vlastní noviny – sledujete jen to, co chcete. V tom ale tkví i jeho hlavní problém – nevím, jak se uživatelé vyrovnají s tím, že jim jejich kanál najednou zanese reklama," zamyslel se.

A jak by v roce 2014 mělo vypadat ideální investiční portfolio podle Borise Tomčiaka? Především by v něm měly být zastoupeny nejen akcie a high yield dluhopisy firem s nízkým ratingem, ale přibližně 20 až 30 % financí by měl každý investor alokovat také do nemovitostí, komodit nebo dluhopisů s krátkou dobou splatnosti.

Petr Podolka na závěr doplnil, že je poměrně optimistický ohledně rizikových aktiv, což mimo jiné znamená, že i pro rok 2014 preferuje akcie před dluhopisy. "Vidíme příležitosti hlavně v Japonsku a Evropě. Ameriku vnímáme neutrálně a mladé trhy lehce negativně," řekl.

Kompletní videozáznam třetího bloku V. Investičního fóra

Aktivní investiční strategie

  • Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)
  • Kateřina Zychová (zakladatelka Verdi Capital)
  • Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)
V. Investiční fórum (zleva Karol Piovarcsy, Miroslav Plojhar, Kateřina Zychová)

"Z mého pohledu se nacházíme v jistém druhu virtuální reality - trhy nahoru netlačí fundamenty, ale peníze. Osobně se domnívám, že tato realita bude ještě nějakou dobu trvat, což hovoří v prospěch amerických akcií," řekl ve čtvrtém bloku věnovaném aktivním investičním strategiím Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank ČR a SR. Slabá výkonnost by podle něj letos mohla postihnout především mladé trhy a výraznou korekcí by mohly projít i některé evropské tituly, například akcie Louis Vuitton nebo Chanel.

Korekci některých trhů a titulů nelze vyloučit ani podle zakladatelky Verdi Capital Kateřiny Zychové. "Rozvojové trhy zůstávají problematické, takže stále existuje spousta zajímavých příležitostí k shortování," uvedla a doplnila, že by se pokles mohl týkat například akcií polského developera GTC, rakouské firmy Telekom Austria, cenných papírů "uměle nadhodnocené firmy" Tesla Motors nebo virtuální měny bitcoin.

Miroslav Plojhar z České spořitelny radí kontrariánsky orientovaným investorům kupovat put opce na americké akciové indexy. "Trh rostl čtyři roky, posledních dvanáct měsíců zcela bez korekcí a už dlouho jsem neslyšel nikoho, kdo by řekl, že by akcie mohly výrazně oslabit. Put opce jsou aktuálně právě s ohledem na optimismus investorů velmi levné, což znamená, že dokáží vydělat i při minimálním poklesu trhů. Pokud navíc trhy půjdou nahoru, je ztráta investora z jejich nákupu limitovaná."

Na měnovém trhu je podle Piovarcsyho v současnosti situace kvůli vysoké aktivitě centrálních bank poměrně jednotvárná a nezajímavá. "Až toto období přejde, rozběhne se podle nás americký dolar, jenž by mohl posilovat například vůči australskému dolaru," nastínil možný budoucí vývoj.

Černou labutí, která by podle Piovarcsyho v roce 2014 mohla výrazně zamíchat kartami, je hrozba návratu deflačního tlaku do Evropy a také do Spojených států, kde tamní centrální banka začala omezovat proinflační kvantitativní uvolňování. "Očekáváme také, že se přehřejí energetické akcie, a nevylučujeme, že by se ropa mohla dostat pod devadesát nebo i na osmdesát dolarů za barel," doplnil.

Podle Piovarcsyho a Plojhara lze očekávat, že se letos bude vše točit kolem důvěry lidí v chování centrálních bank. "Americký Fed má páku sedmdesát pět ku jedné, což je mnohem více, než kolik měla banka Lehman Brothers před krachem. Jakožto centrální banku to sice Fed zajímat nemusí, avšak jen do chvíle, než to začne zajímat někoho jiného," řekl Plojhar. "Potenciální černou labutí by tak mohlo být to, jak se na centrální banky budou dívat nejen lidé, ale především politici," dodal.

Všichni tři diskutující se na závěr shodli, že lze letos očekávat výrazný růst volatility. Podle Kateřiny Zychové by tento trend mohl být patrný například v Rusku nebo Turecku, Karol Piovarcsy pro změnu varoval před akciemi finančních ústavů. "Když burzy padají, jsou to tradičně právě akcie bank, které oslabují nejvíce. Pokud tedy dříve či později dojde k celkové korekci, bude pokles cen bankovních titulů o to silnější," varoval a v kontrastu k názoru Jána Hájka uvedl, že lze aktuálně propad očekávat zejména u akcií společností Twitter, Facebook a Amazon. "Tyto společnosti byly do velké míry hnány popularitou namísto fundamentů, u ostatních naopak očekáváme 5- až 10% růst," vysvětlil.

Kompletní videozáznam čtvrtého bloku V. Investičního fóra

Alternativní investice v roce 2014

  • Jiří Jaklín (Český půdní fond)
  • Roman Pilíšek (hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY)
  • Karel Minx (provozovatel Bitcash.cz)
V. Investiční fórum (zleva Jiří Jaklín, Roman Pilíšek, Karel Minx)

Roman Pilíšek, hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY, v posledním panelu V. Investičního fóra potvrdil, že byl pokles ceny zlata v roce 2013 poměrně překvapující. Na druhou stranu se ale podle něj nyní zlato nachází na úrovních, které mohou být pro investory atraktivní. "Cena zlata otestovala dno 31. prosince, domníváme se proto, že dojde ke konsolidaci," řekl. Důležitou roli podle něj nyní v případě zlata hraje také fakt, že se jeho tržní cena dostala na samou hranici produkčních nákladů těžařů, což znamená, že prostor pro její další pokles je velmi omezený.

Výhody i rizika virtuálních měn coby rodícího se investičního prostředku přítomným přiblížil Karel Minx, provozovatel webu Bitcash.cz. "Bitcoin se dostává do sféry, kde se o něj začínají zajímat i technicky méně zdatní investoři," uvedl. Vzápětí ale varoval, že se bitcoin i kvůli obrovskému zájmu médií bude ještě minimálně v několika příštích letech pohybovat ve sféře bubliny, v důsledku čehož bude jeho kurz vyjádřený v dolarech velmi volatilní. Případným zájemcům o tuto virtuální měnu proto radí, aby ji v žádném případě nevnímali jako standardní investiční prostředek.

Rizika bitcoinu a virtuálních měn obecně lze podle Minxe shrnout do několika základních bodů. Jednak je to vysoká volatilita, která je ve srovnání se zlatem až pětinásobná, jednak kreditní riziko, jelikož neexistují žádné regulace, které by omezovaly nakládání burz s prostředky klientů. V potaz je třeba brát též relativně malou likviditu, která se podepisuje i na vysoké volatilitě, a v neposlední řadě skutečnost, že chybí jakákoli regulace tohoto odvětví ze strany států. "Bitcoin je extrémně rizikový, což znamená, že je určen výhradně pro ty, kdo mají chuť riskovat," varoval Minx a dodal, že majitelům bitcoinů tuto měnu doporučuje držet tři roky i déle.

Investicím do zemědělské půdy se v rámci posledního panelu věnoval Jiří Jaklín z Českého půdního fondu, který do diskuze vstoupil odhadem, že by se tržní cena české zemědělské půdy mohla v horizontu osmi let zdvojnásobit. Investoři, kteří do půdy chtějí investovat, by podle něj neměli s rozhodnutím příliš otálet, protože se trh začíná hýbat.

Dále zdůraznil některá specifika této investice. "Česká půda má výhodu i nevýhodu v tom, že je extrémně heterogenní. Čechy mají zhruba 4 miliony hektarů půdy, v průměru se však prodává jednotka o rozloze 0,5 hektaru," řekl.

Kromě jiného by podle něj investoři při investicích do půdy neměli podceňovat rozdíly v kvalitě půdy a vždy by se měli zajímat o závazky, jež jsou s konkrétními pozemky spojené. "Řada zemědělských družstev lidem v minulosti vnutila nájemné na pět nebo deset let. Proto zde existuje nemalé riziko, že koupíte pozemek, ale za pár dní se objeví někdo se smlouvou o nájmu, která je pro vás extrémně nevýhodná," vysvětlil.

Opomenuto nezůstalo ani téma církevních restitucí, které by se však podle Jaklína do tržní ceny české zemědělské půdy v nejbližší době promítnout neměly. "Církve podle mého názoru půdu prodávat nebudou, spíše budou chtít výhodné nájmy," zamyslel se.

Pro rok 2014 je výhled všech tří panelistů pátého bloku jednoznačně pozitivní. Podle Romana Pilíška by se letos měl definitivně zastavit propad ceny zlata a investoři by si měli k žlutému kovu znovu najít cestu. Jiří Jaklín zopakoval, že by se podle něj ceny zemědělské půdy měly pohybovat v rostoucím trendu, a Karel Minx doplnil, že by alternativní měnu bitcoin mohli v následujících měsících začít přijímat další obchodníci a že by se jí v brzké době mohlo širší podpory dostat také díky potenciálním regulacím ze strany jednotlivých států.

Kompletní videozáznam pátého bloku V. Investičního fóra

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus