Burzovní kalendář 27. 1. - 31. 1. 2014
|

Burzovní kalendář 27. 1. - 31. 1. 2014

Ben Bernanke bude řídit poslední zasedání FOMC před odchodem z čela Fedu. Investoři očekávají další omezení objemu odkupů dluhopisů, i kvůli tomu padají kapitálové trhy na rozvíjejících se trzích i v USA a Evropě. V Americe budou zveřejněny spotřebitelská důvěra a odhad růstu HDP za loňský rok, v Německu index Ifo, odhad HDP zveřejní i Spojené království. Pokračuje výsledková sezóna, čísla oznámí Apple i Google, na pražské burze zveřejní předběžné výsledky VIG.

Investiční a ekonomický výhled

USA

27/1 až 31/1 Výsledková sezóna (Apple, Boeing, Facebook, Google, ExxonMobil)

27/1 Prodeje nových domů

27/1 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu

28/1 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

28/1 Index cen domů S&P/Case-Shiller

28/1 Spotřebitelská důvěra

28/1 Index aktivity richmondského Fedu

29/1 FOMC rozhodne o nastavení měnové politiky

30/1 Předběžný HDP za 4Q2013

30/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

30/1 Rozjednané prodeje domů

31/1 Osobní příjmy a výdaje

31/1 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/1 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie mají za sebou velmi špatný týden. Index Dow dokonce propadl nejvíce od května 2012, když ztratil 3,52 %. Širší S&P 500 ztratil 2,63 % a v pátek prorazil psychologickou hranici 1 800 bodů i 50denní klouzavý průměr. Nasdaq za týden přišel o 1,65 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne si připomeňte zde: Americké akcie v pátek krvácely. Dow zažil nejhorší týden od roku 2012

V novém týdnu budou hrát důležitou roli Fed, výsledková sezóna, ale také situace na mladých trzích a v Číně. Celkově panuje medvědí nálada.

"Klidné období posledního měsíce, kdy se S&P 500 obchodoval v rozpětí 1 800 až 1 850, skončilo. Pokud bychom uvažovali 5% mírnou korekci z maxima na 1 850, dostaneme se do zóny 1 760. K té stačí pokles o 1,7 %. V jejím okolí je i 100denní klouzavý průměr, v zóně 1 770 až 1 780 pak silný support. Pokud uvažujeme korekci jako pokles o 10 %, dostaneme rozmezí 1 660 až 1 670. To už by se býci pořádně zapotili!" píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

K vývoji akciových indexů budou podle něj přispívat vedle makrodat především desítky důležitých zpráv o hospodaření firem. "Ve středu večer pak Ben Bernanke za celý FOMC také může přiložit pod kotel," dodává.

Poslední zasedání Fedu v čele s Benem Bernankem vyvolává obavy především na mladých trzích, které zažívají prudký pokles kurzů měn. Jedním z důvodů je právě strach z úbytku likvidity kvůli omezování kvantitativního uvolňování. Všeobecně se očekává, že americká centrální banka bude ve středu pokračovat ve snižování tempa odkupů dluhopisů, tedy pumpování peněz do ekonomiky, o dalších 10 miliard USD měsíčně.

"Další snížení, i když očekávané, by dle našeho názoru mělo spíše nepříznivý vliv na trhy. Opětovným cílem by pak mohly být především rozvíjející se trhy. Pokud by si naopak Fed dal přestávku ve snižování objemu QE, očekávali bychom pozitivní reakci trhu," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Starosti však investorům dělá také situace v Číně, která může do vývoje na světových trzích významně promluvit. Čínský bankovní regulátor se podle agentury Bloomberg obává možných krachů v uhelném sektoru. "Čínská společnost China Credit Trust Co varovala před týdnem investory, že možná nebude schopna dostát svým závazkům a splatit svůj produkt 2010 China Credit-Credit Equals Gold #1 Collective Trust Product, splatný 31. ledna 2014. Tento produkt slibující 10% výnos (trojnásobný oproti běžným úrokům z bankovních vkladů) byl distribuován bankou The Industrial and Commercial Bank of China. Ta je největší na světě, měřeno výší aktiv. Distribuce touto bankou přidala produktům v očích investorů na důvěryhodnosti, ale nijak neovlivňovala skutečnou výši rizika," píše Jan Dvořák na serveru Proinvestory.cz. "Prostředky vybrané od investorů byly poskytnuty formou půjčky těžaři uhlí Shanxi Zhenfu Energy Group. Tato společnost je v problémech a podle všeho směřuje k bankrotu, jeden z jejích vysokých manažerů je ve vězení."

Rostou také obavy ze zpomalení růstu čínské ekonomiky. Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru totiž podle předběžných údajů v lednu poprvé za půl roku klesla. Finální čísla budou zveřejněna ve čtvrtek.

Nemusí být ale tak zle. V USA budou zveřejněna další ekonomická data, která by měla podtrhnout obraz zlepšující se kondice americké ekonomiky a přesvědčit investory, aby dále nakupovali americké akcie. V úterý budou sledované objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (očekávání +1,7 % po +3,4 % meziměsíčně), spotřebitelská důvěra (očekávání 77,5 po 78,1 bodu) a ve čtvrtek odhad HDP za loňský čtvrtý kvartál (očekávání +3,2 % po +4,1 % mezikvartálně).

"Existují dobré důvody myslet si, že se ekonomice bude letos dařit. Pokud se tento výhled naplní, současný pokles cen akcií je jen přechodný, způsobený propadem na rozvíjejících se trzích," napsali v páteční zprávě analytici z Deutsche Bank.

Kupce by mohl přilákat zpět také slib Fedu, že bude držet úrokové sazby nízko dlouhou dobu. Otázka zní, jak hluboko se trh propadne, dokud se investoři nevrátí? "Je to nákupní příležitost. Investoři si musejí uvědomit, z jaké míry je trh tažen likviditou, a z jaké firemními zisky," říká Quincy Krosby z Prudential Financial.

Signálem, že propad trhu je přehnaný, může být index VIX. Investoři jsou totiž ochotni platit více za pojištění proti současnému propadu trhů než proti propadům za tři měsíce. Když se to stalo naposledy (v říjnu loňského roku), začal index S&P 500 po krátké korekci stoupat k rekordům.

Velký vliv na chování burz bude mít také další výsledková smršť. Své hospodaření odhalí hned několik firem z indexu Dow, například Caterpillar, DuPont, Pfizer nebo AT&T. K tomu se přidají technologičtí obři Google a Facebook. Hned v pondělí oznámí výsledky za čtvrtý kvartál asi nejsledovanější společnost na burze a největší americká firma podle tržní kapitalizace. V případě Applu se očekává mírný růst očištěného zisku na akcii na 14,067 USD a růst tržeb na 56,5 miliardy USD. Odhady výsledků dalších firem najdete ZDE.

Výsledky zatím zveřejnila čtvrtina firem z indexu S&P 500, očekávání ohledně zisků překonalo 63,9 % z nich. Během posledních čtyř kvartálů překonalo odhady zisků 67 % firem.

Biotechnologie napodobují Nasdaq na přelomu tisíciletí. Od této bubliny se držte raději zpátky
Nějakou dobu mi vrtalo hlavou, zda ceny biotechnologických akcií náhodou trochu nepředběhly dobu a nejsou někde, kde by být neměly, neboť to neodpovídá stavu firem ze sektoru. Tak jsem začal hledat odpověď.
Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí
Janet Yellenová se na začátku února stane jednou z nejmocnějších žen světové ekonomiky, když usedne do křesla předsedkyně Federálního rezervního systému. Žádná doba hájení ale centrální bankéřku nečeká, a to nejen proto, že není ve vedení banky žádným nováčkem. Trhy totiž k novým šéfům Fedu bývají neúprosné vždy.
Ekonomické mýty uvedené na pravou míru: Tištění peněz, dluhový kolaps USA nebo hazardující banky
Blíží se vlivem hazardní hry vlád a centrálních bank s ekonomikami armagedon, nebo není strach na místě? Zkuste se podívat na desítku v současnosti nejopakovanějších výroků ekonomů jinýma očima.
Kolaps jako v roce 2008 akcie nečeká, korekce bude příležitostí nakupovat
Analytik z True Wealth Systems Brett Eversole uklidňuje investory, aby se nebáli stále očekávanější tržní korekce. Sice se každým dnem zvyšuje pravděpodobnost, že přijde, ale soudě podle historie by nemělo jít o katastrofu ve stylu krize v roce 2008.

Evropa

27/1 až 31/1 Výsledková sezóna (Siemens, Fiat, Novartis, Royal Dutch Shell)

27/1 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

28/1 Spojené království - předběžný HDP za 4Q2013

28/1 Spojené království - ceny domů

28/1 Německo - maloobchodní tržby

29/1 Německo - index spotřebitelské důvěry GfK

30/1 Německo - míra nezaměstnanosti

30/1 Eurozóna - indexy důvěry v ekonomiku, v průmyslu a v sektoru služeb

30/1 Německo - index spotřebitelských cen

30/1 Španělsko - předběžný HDP za 4Q2013

31/1 Francie - index cen výrobců

31/1 Eurozóna - index spotřebitelských cen

31/1 Eurozóna - míra nezaměstnanosti

Po největším propadu trhů rozvíjejících se ekonomik za poslední dva měsíce zamířily na jih také evropské akcie. Za uplynulý týden celoevropský index EuroStoxx 50 odepsal 3,99 %, německý DAX ztratil 3,6 %, britský FTSE 100 umazal 2,42 % a francouzský CAC 40 klesl o 3,84 %. Indexy se tak od začátku roku propadly do ztráty. Například pro DAX šlo o nejhlubší týdenní pokles za sedm měsíců.

Týden se také nesl ve znamení Světového ekonomického fóra v Davosu, kde se mimo jiné mluvilo i o další budoucnosti evropské ekonomiky. Šéf ECB Mario Draghi prohlásil, že v Evropě nečeká deflaci a ekonomika podle něj oživuje. Zároveň však varoval před přílišným optimismem, strukturální reformy musejí pokračovat, politici by ale měli podle Draghiho zvážit snížení daní jako další krok ve snaze oživit ekonomiku. O nebezpečí deflace v eurozóně naopak mluvila šéfka MMF Christine Lagardeová.

Na zlepšující se situaci na světových trzích reagovala minulý týden ECB i další centrální banky. Evropská centrální banka a centrální banky v Británii, Japonsku a Švýcarsku se rozhodly omezit poskytování půjček komerčním bankám v amerických dolarech. Oznámila to v pátek ECB. Reagují tak na zmírnění napětí na finančních trzích.

Z evropské ekonomiky přišla pozitivní data ohledně aktivity v soukromém sektoru. Ten v eurozóně zahájil rok v lepší kondici, než se předpokládalo. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost Markit. Aktivita se zlepšovala napříč celou oblastí, výjimkou byla Francie. Zároveň se zlepšila spotřebitelská důvěra v eurozóně, která podle předběžných dat v lednu vzrostla na -11,7 bodu z -13,6 bodu v prosinci.

Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku naopak v lednu nečekaně klesla. Pozitivní sentiment mezi experty na finanční trhy přetrvává a drží se na vysoké úrovni, nicméně oproti předchozím měsíci, kdy byl indikátor důvěry institutu ZEW na hodnotě 62 bodů, mírně oslabil. V lednu ukazatel poklesl o tři desetiny na 61,7 bodu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali růst k 64 bodům. Jde o první pokles za posledních šest měsíců.

Investoři tak budou nyní o to více sledovat index podnikatelské nálady institutu Ifo. Německo zveřejní i další důležité údaje - maloobchodní tržby, čísla o nezaměstnanosti i inflaci. Nezaměstnanost a inflace budou zveřejněny i v eurozóně.

Samostatnou kapitolou je Spojené království, kde se bude čekat na předběžný odhad HDP za 4Q2013 a celý loňský rok. Británie podle posledních čísel oživuje překvapivě rychle. Tříměsíční míra nezaměstnanosti (ILO) ve Spojeném království klesla v listopadu na 7,1 % (odhad: 7,3 %, předchozí: 7,4 %). Za listopad dosáhla míra nezaměstnanosti 7,4 % po říjnových 7 %. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v prosinci klesl o 24 tisíc, očekával se pokles o 32 tisíc. Deficit veřejného rozpočtu dosáhl 12,1 miliardy liber, o 1,9 miliardy méně, než se očekávalo.

To všechno paradoxně trochu znervózňuje investory, kteří se obávají, že centrální banka utáhne měnovou politiku. Guvernéři britské centrální banky se přitom na lednovém zasedání shodli, že nebude potřeba zvyšovat úrokové sazby hned, i když bude dosaženo 7% cílové míry nezaměstnanosti. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu. Obrázek oživování britské ekonomiky dotvoří v úterý ceny domů.

I v Evropě pokračuje výsledková sezóna, například čísly společností Siemens nebo Royal Dutch Shell. Odhady těch nejdůležitějších výsledků najdete ZDE.

Asie

27/1 Japonsko - zápis z prosincového zasedání Bank of Japan

27/1 Japonsko - obchodní bilance

28/1 Indie - centrální banka rozhodne o měnové politice

30/1 Japonsko - maloobchodní tržby

30/1 Čína - index nákupních manažerů ve výrobě

31/1 Japonsko - index nákupních manažerů ve výrobě

31/1 Japonsko - index spotřebitelských cen

31/1 Japonsko - míra nezaměstnanosti

31/1 Japonsko - průmyslová výroba

Zraky investorů se upínají k Číně, která ve čtvrtek zveřejní konečný index nákupních manažerů v průmyslu. Ten předběžný zklamal a přispěl k nervozitě na světových trzích. Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru totiž podle předběžných údajů v lednu poprvé za půl roku klesla.

Důležitá data z ekonomiky zveřejní příští týden Japonsko. Měla by ukázat, jak se daří ekonomické politice premiéra Šinzóa Abeho, která má dostat Japonsko z dlouho trvající stagnace. Abe se v Davosu nechal slyšet, že vztahy mezi Japonskem a Čínou připomínají situaci mezi Velkou Británií a Německem před 1. světovou válkou. To investory sledující geopolitická rizika příliš neuklidnilo.

Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát
Slovníček krizových oblastí by měl patřit ke standardní výbavě každého investora. Vývoj v posledních letech totiž ukazuje, že "mávnutí motýlích křídel" na jedné straně světa stále více ovlivňuje finanční trhy na té druhé. Proto jsme se na začátku roku rozhodli sestavit seznam míst, která stojí za pozornost. V některých případech jde o staré známé, v jiných jsme se snažili ukázat na méně diskutované, ale přitom podobně zajímavé a závažné události a trendy.
Velká transatlantická rotace: Na jaké evropské akcie letos vsadit?
Východoevropské telekomunikační firmy, Airbus nebo GDF – to jsou tituly, do kterých experti radí zkraje roku investovat. Vycházejí z toho, že globální ekonomika bude i díky Evropě nadále růst a společně s ní poroste i poptávka. Zároveň předpovídají, že budou některými akciemi hýbat pokračující snahy o unifikaci evropského trhu. Sektor telekomunikací by se například do deseti let měl podobat tomu americkému.
2014: Čeká Evropu bezstarostná jízda, nebo opět začnou zlobit "prasátka"?
Většina trhu předpovídá Evropě dobrý rok, zástupci menšiny varují před skrytými riziky. Mezi ně patří kostlivci na periferii, které se pouze na nějakou dobu podařilo schovat do skříně. I proto je podle skeptiků pravděpodobné, že se krize eurozóny letos opět přihlásí o slovo. Čtyři argumenty, s nimiž nejčastěji operují, jsme nechali okomentovat zdravé optimisty z Vídně a Prahy. Ti se shodli, že se euro-válec pomalu, ale jistě sune kupředu. Dýchavičný postup, ač občas střídaný přešlapováním, podle nich sice skrývá rizika, obavy jsou ale přehnané.
Evropské akcie a komodity jako téma další velké rally?
Zaměřovat se na sektory, které zaostaly za trhem v předešlém roce, je poměrně rozšířená strategie. Před několika lety se vtipkovalo, že jsou komodity další technologickou bublinou a Evropa se už nikdy nevzchopí z dluhové krize. Všechno ale může být jinak.

Česká republika

28/1 Komerční banka - mimořádná valná hromada

29/1 Prezident Zeman jmenuje vládu

29/1 VIG - předběžné výsledky hospodaření za 4Q2013

31/1 ČNB - měnový přehled, bankovní statistika, úrokové sazby měnových finančních institucí, statistika měnového vývoje

Pražská burza v uplynulém týdnu napodobila vývoj světových trhů a ztratila 1,14 %. Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla uhelná NWR (pokles o 21,9 % na 19,3 Kč). Největší růst zaznamenaly akcie Philip Morris ČR (růst o 1,4 % na 10 850 Kč).

"Philip Morris ČR se obchoduje v rozpětí 10 500 až 11 000 Kč již po několik měsíců a pohyb v uplynulém týdnu nebyl výjimkou v běžném obchodování. Během týdne se neobjevila žádná kurzotvorná informace," říká Milan Vaníček.

To u NWR byl vývoj zajímavější. Společnost totiž oznámila, že je potřeba změnit kapitálovou strukturu firmy. To se pravděpodobně dotkne nejen akcionářů, ale i držitelů dluhopisů. "Při aktuálních cenách uhlí vidíme jako pravděpodobnou konverzi části dluhopisů do akcií. NWR totiž pro dlouhodobou udržitelnost hospodaření potřebuje snížit úrokové náklady. Vyloučeno není ani navýšení kapitálu úpisem nových akcií. Pro akcie NWR zachováváme negativní výhled," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Držitelé dluhopisů podle agentury Bloomberg vytáhli do boje proti vedení NWR a najali si vlastní poradce pro revizi dluhové struktury firmy. Obávají se, že část hodnoty dluhopisů bude muset být odepsána.

Společnost také zveřejnila ceny uhlí. Cena koksovatelného uhlí v 1Q2014 ve srovnání s průměrnou realizovanou cenou v posledním čtvrtletí loňského roku klesla o 7 % na 91 eur za tunu. Pro 80 % produkce energetického uhlí byla stanovena průměrná prodejní cena 54 eur za tunu, což je ve srovnání s loňskou realizovanou cenou 4% pokles.

Příští týden bude důležité dále sledovat informace kolem NWR, mohly by totiž být zveřejněny další podrobnosti o restrukturalizaci, ačkoli firma chce veškeré podrobnosti sdělit až s kompletními hospodářskými výsledky v únoru.

V pátek přišla důležitá informace ohledně akcií ČEZ. Budoucí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že by se měl tendr na dostavbu dvou nových bloků v Temelíně odložit o 3 až 5 let. Nová vláda nebude podle Mládka garantovat výkupní ceny z nových bloků, a nebylo by proto seriózní pokračovat v tendru. "Dostavba jaderné elektrárny Temelín bez státní podpory v současné době nedává smysl. Vyjádření pana Mládka ve smyslu odkladu 3 až 5 let vnímáme pozitivně, pro ČEZ by takový odklad znamenal možnost se soustředit na ostatní investice a vyplácet větší podíl ze zisku na dividendách," říká Bártek. ČEZ zakončil páteční seanci na 523 Kč, v týdnu oslabil o 0,1 %.

Znepokojující zpráva pro investory přišla ohledně společnosti Orco. Největší akcionář skupiny Radovan Vítek totiž v pátek naznačil, že jedním z možných řešení situace předlužené společnosti je i její likvidace. Manažeři Vítkovy skupiny CPI po ovládnutí vedení firmy Orco prý objevili v jejím hospodaření několik komplikovaných ustanovení, která hodnotu společnosti snižují o další desítky milionů eur.

V pátek zveřejnil hospodářské výsledky Unipetrol. Společnost dosáhla za 4Q2013 provozního zisku EBITDA 246 milionů Kč oproti očekávání 238 milionů Kč, čistá ztráta byla ale kvůli finanční úrovni výrazně vyšší (690 milionů Kč) než odhad trhu (550 milionů Kč). Titul zakončil týden na 159 Kč (-2,9 % za týden).

Ve středu bude pokračovat domácí výsledková sezóna. Předběžné výsledky za rok 2013 představí pojišťovna VIG. "Očekáváme pokles v hrubém předepsaném pojistném meziročně o 5 %, což by mělo mít 29% nepříznivý vliv na čistý zisk a znamenat 8% pokles očekávané dividendy. Důvodem by měla být především situace v Rumunsku, Polsku a ČR (oslabení koruny po intervenci ČNB). Očekáváme, že investoři budou sledovat situaci v Rumunsku a Itálii a její vývoj do roku 2014. VIG již oznamovala dopředu nepříznivý vliv v obou zemích, a tudíž při splnění očekávání, i když relativně nepříznivých, tak nepředpokládáme negativní tržní reakci," říká Vaníček.

V úterý se koná valná hromada Komerční banky. Hlavním bodem programu má být změna stanov. Důvodem navrhované změny má být přizpůsobení stanov nové právní úpravě, která vstupuje v platnost od letošního roku.

Česko by také ve středu mělo mít novou vládu. K prezidentu Zemanovi jdou začátkem týdne na kobereček poslední navrhovaní ministři.

Lex Geerdes (Aon): Východ Evropy za pojištění utrácí mnohem méně než západ. V tom je zajímavý potenciál
Pojišťovnictví ve střední a východní Evropě (CEE) poroste po krizi o vysoké jednotky procent. Lidé v tomto regionu totiž za zajištění proti riziku ročně utratí méně než 300 eur, v případě Nizozemců jde o 4 000 eur. Jisté sevření těchto nůžek je přirozené očekávat, říká Lex Geerdes, který je ve společnosti Aon zodpovědný za země Beneluxu a region CEE. Rozdíly se podle něj stírají i v mnoha dalších ohledech.
Koruna v roce 2014: Až trh zatlačí v prospěch české měny, ČNB bude muset zabojovat, shodují se ekonom a stratég
Česká koruna po listopadové intervenci ČNB vystřelila nad 27 EUR/CZK. Co čekat od koruny v letošním roce? A jak se zajistit, případně na vývoji kurzu naší měny vydělat? Výhled pro korunu a možnosti zajištění probrali v našem studiu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil a investiční stratég z České spořitelny Miroslav Plojhar.
Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?
Bankovní akcie vstoupily do roku 2014 úspěšně. Dosud zveřejněné výsledky velkých bank spíše překonaly očekávání (upřímnou soustrast akcionářům Deutsche Bank) a ceny akcií na burzách se vydaly vzhůru. Podle některých názorů se cenné papíry finančních domů mohou stát pro letošek černým koněm trhů. Příležitosti přitom nabízí i dvojice z pražské burzy - Erste Group Bank a Komerční banka.
Akcie AAA Auto žijí po stažení z burzy vlastním životem. Co se děje s cennými papíry největšího českého autobazaru?
Pro analytiky je to mrtvá akcie. AAA Auto opustila loni v létě burzu a od té doby jako kdyby pro velké banky a brokery neexistovala. Jenže akcie "Áček" se dále obchodují na burze RM-SYSTÉM a stále je drží velké množství drobných investorů, kteří se o dění v AAA čile zajímají. Plán majoritního vlastníka firmy Anthonyho Dennyho vykoupit celý zbylý podíl zatím nevychází. Může drobný investor na akciích AAA ještě vydělat?
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
před 10 minutami

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)