Investice v roce 2014: Úspěch bude o zvládání přechodů
|

Investice v roce 2014: Úspěch bude o zvládání přechodů

Jsme přesvědčeni, že v letošním roce bude pro ekonomiku a finanční trhy klíčové očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb. Americká ekonomika má vzhledem ke svému dlouhodobému potenciálu nakročeno k rychlému růstu. Role ECB se mění – poté, co odvrátila riziko kolapsu eura, se bude snažit odvrátit deflaci v nejslabších zemích. V rámci strategické alokace stále upřednostňujeme riziková aktiva, ale aktuální ocenění může snižovat potenciál dlouhodobých nominálních výnosů.

Světová ekonomika Investiční strategie Výhled na rok 2014

Klíčovým tématem letošních výhledů není jen vývoj globální ekonomiky v roce 2014. S ohledem na rozdíly v měnových politikách bude významnější to, zda letošní rok poskytne podmínky pro vyváženější a udržitelný růst. Právě to bude zásadní pro podporu finančních trhů, zejména rizikových aktiv, a pro zamezení vzniku nových bublin a nestability.

Ve výhledech na rok 2013 jsme uváděli, že společné úsilí hlavních centrálních bank o zachování křehkého oživení podpoří riziková aktiva a že řízení "ústupových strategií" z příliš uvolněné politiky by mělo být hlavním zdrojem volatility trhu. Věříme, že i v roce 2014 budou centrální banky stát v centru pozornosti, vzhledem k tomu, že udržují uvolněnou měnovou politiku podporující riziková aktiva. Nicméně jejich aktivita v tomto směru bude stále méně efektivní, v letošním roce voláme po výrazném zlepšení ekonomických podmínek, které potvrdí naši strategickou preferenci rizikových aktiv.

Mnohé rizikové faktory ještě nejsou ze hry venku. Množství likvidity pumpované centrálními bankami zaznamenalo nebývalý podíl na růstu HDP. Celková výše dluhu v ekonomice je stále vysoká a narůstající nerovnost v příjmech a demografický vývoj vyvolávají obavy o udržení sociální stability.

USA

Americká ekonomika má vzhledem ke svému dlouhodobému potenciálu nakročeno k rychlému růstu. Klíčovým tématem pro ni bude přechod z ekonomického modelu založeného na dluhu a likviditě na udržitelnější růst. Sektory domácností a firem budou opět motorem pro vytváření nových pracovních míst. Snižování zadlužení soukromého sektoru je v pokročilé fázi, cyklické segmenty ekonomiky vykazují zlepšení a s odkazem na silnější růst by brzda fiskální konsolidace měla být ve srovnání s rokem 2013 letos výrazně slabší.

Fed začal v prosinci s přechodem k normální měnové politice zmírňováním svého stěžejního stimulačního programu známého jako kvantitativní uvolňování (QE). Nicméně ve stejné době zároveň určil další směr jasným oddělením konce QE od dalšího cyklu zvyšování úrokových sazeb. Jsme přesvědčeni, že v letošním roce bude pro ekonomiku a finanční trhy klíčový právě vývoj úrokových sazeb, v jehož důsledku může dojít k prudkému nárůstu výnosů dluhopisů a podlomení reálné ekonomiky.

Evropa

V Evropě se zdá být u konce většina fiskálních konsolidací v jednotlivých zemích, ekonomický výhled se tak zlepšuje. Důraz na obnovení konvergence mezi zeměmi eurozóny, zejména v oblasti obchodu a zůstatků běžného účtu, je očividný. Na druhou stranu, rozdíly v trendech růstu HDP stále existují, doprovázené několika citlivými oblastmi. Sociální dopady vysoké míry nezaměstnanosti v periferních zemích jsou toho nejlepším příkladem. Myslíme si však, že v cenách aktiv se tyto oblasti plně neodrážejí. Rozdělení (fragmentace) úvěrových trhů, které nejvíce zasahuje téměř všechny banky poskytující úvěry malým a středním podnikům, vykazuje jen malé zlepšení, neboť poptávka po úvěrech je prakticky zmrazena.

V této souvislosti se domníváme, že se mění role ECB. Poté, co odvrátila riziko kolapsu eura, bude se snažit odvrátit deflaci v nejslabších zemích. To je podstatou listopadového snížení úrokových sazeb a jednání o nových netradičních programech na podporu ekonomiky. V roce 2014 může být přechod k bankovní unii brán jako cesta k překonání fragmentace na úvěrových trzích. Prvním důležitým kontrolním bodem bude zátěžový test rozvah bank, jehož výsledky přispějí k posouzení síly oživení v eurozóně.

Japonsko

Ekonomické oživení je patrné také v Japonsku. Jak se zdá, opatření s cílem vyvést hospodářství z dlouhodobě trvající deflace se vyplácejí. Očekáváme, že expanzivní postoj Bank of Japan bude pokračovat, hlavním (požadovaným) efektem bude nadále slabší japonský jen. Pochybnosti o účinnosti balíčku známého jako Abenomika ve střednědobém až dlouhodobém horizontu zůstávají, strukturální reformy mají před sebou ještě dlouhou cestu.

Mladé trhy

Zatímco cyklický výhled pro hlavní rozvinuté země je stále silnější, rozvíjející se ekonomiky ke globálnímu růstu v roce 2014 pravděpodobně přispějí méně, ačkoli trend by měl zůstat pozitivní.

Často jsme zdůrazňovali, že rozvíjející se trhy nejsou homogenní skupinou a nemůžeme přehlížet význam selektivního přístupu v rámci jednotlivých zemí, s odolností vůči vnějším šokům a rizikům jako jedním z hlavních investičních kritérií. Většina rozvíjejících se ekonomik čelí náročnému přechodu z ekonomického modelu řízeného exportem a investicemi k modelu ekonomiky postavené na růstu vnitřní poptávky. Úspěch tohoto přechodu bude podle našeho názoru záviset na plnění strukturálních reforem. Jsme přesvědčeni, že Čína je nyní v postavení, které jí umožňuje v tomto přechodu uspět, což potvrzuje rozhodující impulz pro konkurenceschopnější ekonomiku, který v listopadu vyšel z pléna komunistické strany.

Strategie na rok 2014

Pokud jde o investičních strategie, vycházíme ze základního předpokladu, že globální ekonomický růst bude postupně zrychlovat a že víceré přechody, které jsme zmiňovali, proběhnou hladce a bez velkých překvapení v průběhu procesu. Tento scénář by znamenal negativní vývoj pro jádrové státní dluhopisy, které by vykázaly záporné reálné dlouhodobé výnosy, a naopak by pozitivně podpořil riziková aktiva, zejména akcie.

Velká rotace týkající se akcií vstoupila do své počáteční fáze v souvislosti s květnovým výprodejem dluhopisů. V roce 2014 dojde pravděpodobně k dalšímu posunu směrem k akciím. Stále upřednostňujeme evropské akcie. Jsme přesvědčeni, že jejich ocenění je ve srovnání s americkými akciemi příznivější. Pokud jde o rozvíjející se trhy, stále zůstáváme "overweight" v Číně.

V souvislosti se současným oceněním akcií a úrokovým rozpětím bychom neměli zapomínat na to, že dlouhodobé vyhlídky nominálních výnosů jsou výrazně nižší než historické normy. To znamená, že výnosy mohou být jednociferné. Selektivnější přístup, pokud jde o země, sektory a expozice do jednotlivých akcií či dluhopisů, bude klíčem k identifikaci přidané hodnoty na trzích řízených likviditou.

Hlavní rizika tohoto scénáře se podle našeho názoru týkají neuspokojivého ekonomického růstu a dramatického a neočekávaného růstu úrokových sazeb v důsledku chybné politiky. Kromě toho je volatilita na historických minimech, a to jak v případě akciových, tak dluhopisových trhů. Negativní překvapení by tak mohlo působit jako katalyzátor pro náhlé prudké pohyby trhu.

Zdroj: Pioneer Investments
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus