Investice v roce 2014: Úspěch bude o zvládání přechodů
|

Investice v roce 2014: Úspěch bude o zvládání přechodů

Jsme přesvědčeni, že v letošním roce bude pro ekonomiku a finanční trhy klíčové očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb. Americká ekonomika má vzhledem ke svému dlouhodobému potenciálu nakročeno k rychlému růstu. Role ECB se mění – poté, co odvrátila riziko kolapsu eura, se bude snažit odvrátit deflaci v nejslabších zemích. V rámci strategické alokace stále upřednostňujeme riziková aktiva, ale aktuální ocenění může snižovat potenciál dlouhodobých nominálních výnosů.

Světová ekonomika Investiční strategie Výhled na rok 2014

Klíčovým tématem letošních výhledů není jen vývoj globální ekonomiky v roce 2014. S ohledem na rozdíly v měnových politikách bude významnější to, zda letošní rok poskytne podmínky pro vyváženější a udržitelný růst. Právě to bude zásadní pro podporu finančních trhů, zejména rizikových aktiv, a pro zamezení vzniku nových bublin a nestability.

Ve výhledech na rok 2013 jsme uváděli, že společné úsilí hlavních centrálních bank o zachování křehkého oživení podpoří riziková aktiva a že řízení "ústupových strategií" z příliš uvolněné politiky by mělo být hlavním zdrojem volatility trhu. Věříme, že i v roce 2014 budou centrální banky stát v centru pozornosti, vzhledem k tomu, že udržují uvolněnou měnovou politiku podporující riziková aktiva. Nicméně jejich aktivita v tomto směru bude stále méně efektivní, v letošním roce voláme po výrazném zlepšení ekonomických podmínek, které potvrdí naši strategickou preferenci rizikových aktiv.

Mnohé rizikové faktory ještě nejsou ze hry venku. Množství likvidity pumpované centrálními bankami zaznamenalo nebývalý podíl na růstu HDP. Celková výše dluhu v ekonomice je stále vysoká a narůstající nerovnost v příjmech a demografický vývoj vyvolávají obavy o udržení sociální stability.

USA

Americká ekonomika má vzhledem ke svému dlouhodobému potenciálu nakročeno k rychlému růstu. Klíčovým tématem pro ni bude přechod z ekonomického modelu založeného na dluhu a likviditě na udržitelnější růst. Sektory domácností a firem budou opět motorem pro vytváření nových pracovních míst. Snižování zadlužení soukromého sektoru je v pokročilé fázi, cyklické segmenty ekonomiky vykazují zlepšení a s odkazem na silnější růst by brzda fiskální konsolidace měla být ve srovnání s rokem 2013 letos výrazně slabší.

Fed začal v prosinci s přechodem k normální měnové politice zmírňováním svého stěžejního stimulačního programu známého jako kvantitativní uvolňování (QE). Nicméně ve stejné době zároveň určil další směr jasným oddělením konce QE od dalšího cyklu zvyšování úrokových sazeb. Jsme přesvědčeni, že v letošním roce bude pro ekonomiku a finanční trhy klíčový právě vývoj úrokových sazeb, v jehož důsledku může dojít k prudkému nárůstu výnosů dluhopisů a podlomení reálné ekonomiky.

Evropa

V Evropě se zdá být u konce většina fiskálních konsolidací v jednotlivých zemích, ekonomický výhled se tak zlepšuje. Důraz na obnovení konvergence mezi zeměmi eurozóny, zejména v oblasti obchodu a zůstatků běžného účtu, je očividný. Na druhou stranu, rozdíly v trendech růstu HDP stále existují, doprovázené několika citlivými oblastmi. Sociální dopady vysoké míry nezaměstnanosti v periferních zemích jsou toho nejlepším příkladem. Myslíme si však, že v cenách aktiv se tyto oblasti plně neodrážejí. Rozdělení (fragmentace) úvěrových trhů, které nejvíce zasahuje téměř všechny banky poskytující úvěry malým a středním podnikům, vykazuje jen malé zlepšení, neboť poptávka po úvěrech je prakticky zmrazena.

V této souvislosti se domníváme, že se mění role ECB. Poté, co odvrátila riziko kolapsu eura, bude se snažit odvrátit deflaci v nejslabších zemích. To je podstatou listopadového snížení úrokových sazeb a jednání o nových netradičních programech na podporu ekonomiky. V roce 2014 může být přechod k bankovní unii brán jako cesta k překonání fragmentace na úvěrových trzích. Prvním důležitým kontrolním bodem bude zátěžový test rozvah bank, jehož výsledky přispějí k posouzení síly oživení v eurozóně.

Japonsko

Ekonomické oživení je patrné také v Japonsku. Jak se zdá, opatření s cílem vyvést hospodářství z dlouhodobě trvající deflace se vyplácejí. Očekáváme, že expanzivní postoj Bank of Japan bude pokračovat, hlavním (požadovaným) efektem bude nadále slabší japonský jen. Pochybnosti o účinnosti balíčku známého jako Abenomika ve střednědobém až dlouhodobém horizontu zůstávají, strukturální reformy mají před sebou ještě dlouhou cestu.

Mladé trhy

Zatímco cyklický výhled pro hlavní rozvinuté země je stále silnější, rozvíjející se ekonomiky ke globálnímu růstu v roce 2014 pravděpodobně přispějí méně, ačkoli trend by měl zůstat pozitivní.

Často jsme zdůrazňovali, že rozvíjející se trhy nejsou homogenní skupinou a nemůžeme přehlížet význam selektivního přístupu v rámci jednotlivých zemí, s odolností vůči vnějším šokům a rizikům jako jedním z hlavních investičních kritérií. Většina rozvíjejících se ekonomik čelí náročnému přechodu z ekonomického modelu řízeného exportem a investicemi k modelu ekonomiky postavené na růstu vnitřní poptávky. Úspěch tohoto přechodu bude podle našeho názoru záviset na plnění strukturálních reforem. Jsme přesvědčeni, že Čína je nyní v postavení, které jí umožňuje v tomto přechodu uspět, což potvrzuje rozhodující impulz pro konkurenceschopnější ekonomiku, který v listopadu vyšel z pléna komunistické strany.

Strategie na rok 2014

Pokud jde o investičních strategie, vycházíme ze základního předpokladu, že globální ekonomický růst bude postupně zrychlovat a že víceré přechody, které jsme zmiňovali, proběhnou hladce a bez velkých překvapení v průběhu procesu. Tento scénář by znamenal negativní vývoj pro jádrové státní dluhopisy, které by vykázaly záporné reálné dlouhodobé výnosy, a naopak by pozitivně podpořil riziková aktiva, zejména akcie.

Velká rotace týkající se akcií vstoupila do své počáteční fáze v souvislosti s květnovým výprodejem dluhopisů. V roce 2014 dojde pravděpodobně k dalšímu posunu směrem k akciím. Stále upřednostňujeme evropské akcie. Jsme přesvědčeni, že jejich ocenění je ve srovnání s americkými akciemi příznivější. Pokud jde o rozvíjející se trhy, stále zůstáváme "overweight" v Číně.

V souvislosti se současným oceněním akcií a úrokovým rozpětím bychom neměli zapomínat na to, že dlouhodobé vyhlídky nominálních výnosů jsou výrazně nižší než historické normy. To znamená, že výnosy mohou být jednociferné. Selektivnější přístup, pokud jde o země, sektory a expozice do jednotlivých akcií či dluhopisů, bude klíčem k identifikaci přidané hodnoty na trzích řízených likviditou.

Hlavní rizika tohoto scénáře se podle našeho názoru týkají neuspokojivého ekonomického růstu a dramatického a neočekávaného růstu úrokových sazeb v důsledku chybné politiky. Kromě toho je volatilita na historických minimech, a to jak v případě akciových, tak dluhopisových trhů. Negativní překvapení by tak mohlo působit jako katalyzátor pro náhlé prudké pohyby trhu.

Zdroj: Pioneer Investments
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
před 20 minutami

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky