Ekonomové varují novou vládu: Bez zásadní změny kurzu to nepůjde
|

Ekonomové varují novou vládu: Bez zásadní změny kurzu to nepůjde

Nastupující vláda Bohuslava Sobotky by si měla udělat pořádek na vlastním zápraží i přispět k úklidu ve svém nejbližším okolí, tedy v Evropě. Shodují se na tom oslovení ekonomové z akademické sféry. Podle nich by se mělo začít budováním důvěry, která v Česku padla k bodu mrazu. Díky tomu by nás začali lépe vnímat i zahraniční partneři. Žolíkem, který vše může urychlit, ale i zhatit, se zdá být hnutí ANO.

Česká ekonomika Politika Anketa

Richard Hindls (Vysoká škola ekonomická): Zapomeňte na modely, vláda musí získat důvěru

Nová vláda by určitě měla něco dělat v oblasti investic, ať už domácích, nebo zahraničních. Při omezování výdajů se na ně tak trochu zapomnělo, škrtat se nicméně muselo. Investice jsou otázkou důvěry a my v zahraničí kvůli čerpání bruselských peněz i některým nejasným právním záležitostem tady u nás nemáme nejlepší renomé. Podobně jako v oblasti domácí spotřeby si myslím, že by to mělo být o budování důvěry. Hodně se mluví o tom, co se dá spočítat, nakreslit, namodelovat, ale málo o tom, co je to důvěra v ekonomice. Přitom právě na tomto poli máme co dohánět. Rozhodně proto nejsem příznivcem kroku, který udělala Česká národní banka. Ten podle mě důvěru neposílí.

Co se týče konkrétních kroků, které by nová vláda měla udělat, začnu u potřeby vylepšit fungování státní správy. Určitě je nutné zlepšit výběr daní, obecněji vylepšit fungování té finanční, zátěžové části podniků a domácností. S tím souvisí i zprůhlednění právního prostředí a řešení problémů, a to i ve vztahu k zahraničí. Ono se to bere skoro jako konstanta, že neumíme čerpat evropské peníze, že tu přijdeme o sto, jinde o pět set milionů. Ale to je špatně. Ta organizačně-legislativní oblast je první věcí, na kterou je potřeba si posvítit. Druhou je pak zmíněná podpora investic. Sem patří zprůhlednění podnikatelského prostředí, zjednodušení podnikání a nabízení se světu, a to i mimo Evropu.

Třetí, neméně podstatnou věcí je stabilita prostředí. To na pohled nepůsobí jako úplně ekonomický faktor ve smyslu pouček, modelů, grafů a tak dále, ale představte si, že podnikáte a dvakrát nebo třikrát za rok se změní daně, do toho výrazně oslabí koruna, no a v tomto prostředí máte něco dovézt nebo vyvézt, odvádět DPH a tak dále. Pracujete za podmínek, o nichž nevíte, zda budou za půl roku platit. Cesta do pekel je často dlážděna dobrými úmysly, ale ta neustálá nejistota a neprůhlednost není pro byznys dobrá.

Pavel Mertlík (Bankovní institut): ANO může vládu paralyzovat, Rekonstrukce státu rozhýbat

Nastartované oživení české ekonomiky může být velice lehce vykolejeno politickým selháním. Nová vláda, i když má dost poslanců, bude velmi křehká. Její součástí je hnutí ANO, o jehož zástupcích v parlamentu se toho moc nevědělo. A z toho, co víme o některých z nich – tím mám na mysli jejich názorové vývoje a politické aktivity –, je jasné, že se ve straně rýsují různé orientace. Je tedy charakteristické – jak, pokud si vzpomínám, pan Babiš někde po volbách utrousil –, že během voleb ještě program neměli a během koaličních jednání ho dopisovali.

Součástí nové vlády je strana, u které není jasné, co chce. Lidovci jsou partner spolehlivý a solidní, o kterém dopředu víme, že bude "zlobit", aby byla jeho síla co největší. To dělali vždy a umí to. Co se ale týče programové struktury, sociální základny a podobně, je to dobře definovaná strana, se kterou sociální demokraté jako největší z koaličních stran dokáží pracovat. Velkou neznámou, především v ekonomických otázkách, bude chování ANO.

S vývojem na politické scéně určitě souvisí ještě jedna věc. Zdá se, že krize v České republice došla do fáze – a to nemluvím tolik o hospodářské situaci, o recesi, ale o celkové společenské krizi –, kdy jsou politické strany pod velkým tlakem a uvědomují si, že starý způsob fungování veřejné sféry vede do pekel; že už to takhle nejde. Voliči to dali jasně najevo. To je důvod, proč je například iniciativa Rekonstrukce státu tak populární, proč se k ní politici hlásí. Pokud by se tato část vládních reforem naplnila, tak to samo o sobe může mít i na ekonomiku nesmírně ozdravný a pozitivní účinek. Nefunkčnost státní správy je totiž podstatnou složkou té "blbé nálady", kterou trpíme.

Lubor Lacina (Mendelova univerzita): Česko musí překročit vlastní stín a začít hrát globálně

Česko je velice otevřená ekonomika zapojená do globální obchodní výměny, téměř 80 % domácí produkce je spotřebováno mimo naše území. Nejvýznamnějším obchodním partnerem jsou stále země Evropské unie, z jednotlivých zemí pak Německo. Z tohoto pohledu je zřejmé, že by se nová vláda měla primárně snažit o aktivní roli při rozvoji vztahů mezi členskými zeměmi EU, v rámci unie pak o spolupráci se zeměmi Visegrádu, s Rakouskem a Německem. Většina našich významných obchodních partnerů používá euro, jedním z cílů nové vlády by proto mělo být jednoznačné zaujetí stanoviska o (ne)přijetí této měny včetně termínu případného vstupu do eurozóny.

Nejdůležitějším tématem evropského integračního procesu v následujících letech bude podoba bankovní a fiskální unie. EU se stále více stává vícerychlostním projektem a Česko není v pozici bohatých zemí, jako je Švýcarsko, ani velkých zemí typu Spojeného království, které si mohou dovolit stát bokem hlavního integračního proudu. Naopak by mělo být součástí hlavního proudu integrace a aktivně ovlivňovat diskuzi o budoucí podobě EU. I přes posilující roli Evropského parlamentu jsou přitom nejzásadnější rozhodnutí dělána na mezivládní úrovni, kde by mělo Česko ve spolupráci s ostatními zeměmi střední Evropy hrát aktivní roli.

Na jedné straně je tedy nezbytné, aby nová vláda hrála aktivní roli ve strukturách a rozhodování v EU, na straně druhé existuje dostatečný prostor pro zvýšení diverzifikace teritoriální struktury českého vývozu. Zajímavými cílovými trhy jsou především východní země jako Rusko, Turecko nebo jihovýchodní Asie, ale nemělo by se zapomínat ani na rychle rostoucí ekonomiky Latinské Ameriky. Nová vláda by také měla podporovat co nejrychlejší postup při jednání o euroamerické zóně volného obchodu. Z dlouhodobého hlediska by měl být podporován také vstup českých firem na rychle se rozvíjející africký trh.

MONETA by podle jejího šéfa mohla přispět do Národního rozvojového…
před 10 minutami

MONETA by podle jejího šéfa mohla přispět do Národního rozvojového fondu 30 % ročního zisku

Generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný uvedl, že by banka mohla přispět 30 % ročního zisku do Národního...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Evropské banky
CRIF: Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000
před hodinou

CRIF: Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000. Začalo podnikat téměř 60 000 lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání...
Česká republika Byznys a podnikání
Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři…
Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři…
před hodinou

Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři nemusejí o ničem vědět, zní z Goldman Sachs

Šíření koronaviru s označením 2019-nCoV je mediálně vděčným tématem. Panika, kterou se zatím podařilo vyvolat, má...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Americké státní dluhopisy
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě