Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy
|

Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy

Silně býčí trend, který akciovým trhům dominoval prakticky celý rok 2013, mnohé investory přivedl k myšlence, že investovat do dluhopisů je v prostředí uvolněné měnové politiky zbytečné. Světoví i čeští dluhopisoví odborníci se však shodují, že interpretovat rostoucí ceny akcií jako signál k zatracení dluhopisů se investorům může brzy vymstít.

Státní dluhopisy Investiční portfolio Alokace investic Firemní dluhopisy

Zatímco akcie (měřeno indexem S&P 500) loni investorům zajistily více než 30% zisk, dluhopisy předvedly vůbec nejhorší výkonnost od roku 1994. To se ve Spojených státech mimo jiné projevilo i ve formě takzvané velké rotace, tedy výrazným odlivem financí z relativně bezpečného dluhopisového trhu a přechodem investorů k rizikovějším akciím. Američtí investoři loni z dluhopisových podílových fondů vybrali více než 80 miliard dolarů, do akciových fondů naopak poslali více než dvojnásobek této částky (168 miliard dolarů).

Podle místopředsedy představenstva Investiční společnosti České spořitelny Štěpána Mikoláška bylo možné podobný trend sledovat v druhé polovině roku 2013 i na domácím trhu. "V České republice jsme zastavení přílivu financí do dluhopisových fondů zaznamenali přibližně v polovině roku, přičemž v druhém pololetí již drobní investoři do svých portfolií začali přidávat výrazně větší podíl akcií. Z tohoto pohledu tedy lze hovořit o expanzi amerického trendu, byť expanzi částečně zpožděné," uvedl Mikolášek pro Investiční web.

Zajištění investičního portfolia

Analytici z americké společnosti LPL Financial nicméně upozorňují, že by investoři dluhopisy navzdory nevydařenému roku 2013 neměli zatracovat. Historické zkušenosti totiž ukazují, že lze bondy v investičním portfoliu využít jako jedinečný způsob zajištění proti neočekávaným poklesům akciových trhů.

Výkonnost akcií a dluhopisů při korekci amerických burz

Průměrná korekce akciových trhů podle LPL Financial mezi roky 2004 a 2013 dosahovala 12,3 %, zatímco dluhopisy investorům v době pádu trhů ve stejném období vydělaly přibližně 1 %. To sice na první pohled není oslnivý výkon, je ale potřeba si uvědomit, že se ve srovnání s klesajícími akciemi jedná o rozdíl přesahující třináct procentních bodů.

Na význam dluhopisů v portfoliu drobného investora upozorňuje také Lukáš Vácha ze společnosti Conseq. "Dluhopisy představují třídu aktiv, která v dlouhodobém srovnání za standardních okolností nabízí nižší výnosy než například akcie, ale jejich hodnota zároveň tolik nekolísá. Jsou tedy v přiměřeném rozsahu logickou volbou pro konzervativní investory," říká.

Současné ekonomické a investiční prostředí jim však podle Váchy příliš nepřeje. "Kvůli extrémně nízkým úrokovým sazbám nemají dluhopisy minimálně v krátkodobém horizontu výnosový potenciál, což znamená, že je potřeba jejich roli v portfoliu vnímat jako čistě stabilizační. Konzervativní investor by však na dluhopisy ani v prostředí uvolněné měnové politiky zcela rezignovat neměl," upozorňuje. V případě, že by se měly světové ekonomiky opět otřásat, což nikdy nelze zcela vyloučit, totiž podle Váchy lze bondy skutečně vnímat jako důležitý stabilizační prvek celého investičního portfolia.

Ruce pryč od bezpečných přístavů

Podle Štěpána Mikoláška je vzhledem k aktuálním nízkým úrovním výnosů ze státních dluhopisů velmi důležité, aby byla i tato část portfolia složena z různých segmentů dluhopisových trhů, ideálně prostřednictvím aktivní správy. Vyhnout se dluhopisům s delší dobou do splatnosti, aktivně řídit úrokovou citlivost a zakomponovat do portfolia korporátní dluhopisy investičního stupně, popřípadě také high yield bondy, je podle něj ideální strategie, kterou lze pro následující měsíce investorům doporučit.

"Od dluhopisového 'mainstreamu' může investor v roce 2014 očekávat v lepším případě stagnaci. V horším případě, pokud se centrální banky rozhodnou zvyšovat úrokové sazby, i pokles. To se týká i státních dluhopisů většiny takzvaně bezpečných zemí. Negativní výhled máme nejen na dluhopisy bezpečných přístavů, tedy Německa či USA, ale i na české státní dluhopisy," uvádí Vácha.

V případě Spojených států, které jsou dluhopisovým evergreenem, lze podle Váchy očekávat, že se omezování kvantitativního uvolňování promítne do snížení poptávky po státních bondech, což by mělo způsobit pokles jejich cen a růst výnosů do splatnosti. "V USA by měl pokračovat trend z roku 2013, a americké dluhopisy bych proto investorům k nákupu příliš nedoporučoval," říká.

Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů

Solidní výkonnost by podle něj naopak mohly nabídnout polské státní bondy. Tipem pro riskující fajnšmekry by mohlo být Turecko, kde lze v důsledku politické krize řadu jinak kvalitních dluhopisů nakoupit za "výprodejové" ceny.

Daniel Kukačka, portfoliomanažer ze společnosti Generali PPF Asset Management, předpokládá, že určujícím trendem letošního roku bude z pohledu dluhopisů pokračující oživování světových ekonomik v čele s USA. "Na dluhopisovém trhu bychom měli být svědky růstu dlouhodobých úrokových sazeb, tedy poklesu cen dluhopisů úměrně jejich době do splatnosti," říká.

Investoři, kteří nepatří mezi příznivce katastrofických scénářů v podobě výrazné korekce akciových trhů a kteří dluhopisy nevnímají pouze jako nástroj pasivního zajištění proti nečekanému vývoji trhů, by se proto podle něj měli soustředit zejména na high yield dluhopisy, jejichž atraktivitu by mělo nadále výrazně podporovat právě očekávané pokračující oživování světového hospodářství.

Srovnání výkonnosti high yield dluhopisů s indexem S&P 500 (2010-2013)

Kukačka připomíná, že high yield dluhopisy v minulém roce v průměru překonaly jak dluhopisy investičního stupně, tak "bezrizikové" americké státní dluhopisy. "Hlavní příčinou nadvýkonnosti high yield bondů byl v minulých měsících přebytek likvidity, jenž byl důsledkem uvolněné měnové politiky centrálních bank, vyšších úrokových výnosů a příznivého vývoje defaultních měr, tedy procentního podílu bankrotů, který je svou úrovní 2,6 % hluboko pod dlouhodobým průměrem 4,5 %," vysvětluje.

Tyto pozitivní faktory by podle něj měly působit i v roce 2014. "Investorům, kteří nevylučují korekci akciových trhů, lze pro několik příštích měsíců doporučit spíše dluhopisy s nízkým rizikem a high yield dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti (přibližně do 3 let), protože bondy s dlouhou dobou do splatnosti v době zvýšené rizikové averze zpravidla ztrácejí," uzavírá.

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
před hodinou

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky