Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy
|

Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy

Silně býčí trend, který akciovým trhům dominoval prakticky celý rok 2013, mnohé investory přivedl k myšlence, že investovat do dluhopisů je v prostředí uvolněné měnové politiky zbytečné. Světoví i čeští dluhopisoví odborníci se však shodují, že interpretovat rostoucí ceny akcií jako signál k zatracení dluhopisů se investorům může brzy vymstít.

Státní dluhopisy Investiční portfolio Alokace investic Firemní dluhopisy

Zatímco akcie (měřeno indexem S&P 500) loni investorům zajistily více než 30% zisk, dluhopisy předvedly vůbec nejhorší výkonnost od roku 1994. To se ve Spojených státech mimo jiné projevilo i ve formě takzvané velké rotace, tedy výrazným odlivem financí z relativně bezpečného dluhopisového trhu a přechodem investorů k rizikovějším akciím. Američtí investoři loni z dluhopisových podílových fondů vybrali více než 80 miliard dolarů, do akciových fondů naopak poslali více než dvojnásobek této částky (168 miliard dolarů).

Podle místopředsedy představenstva Investiční společnosti České spořitelny Štěpána Mikoláška bylo možné podobný trend sledovat v druhé polovině roku 2013 i na domácím trhu. "V České republice jsme zastavení přílivu financí do dluhopisových fondů zaznamenali přibližně v polovině roku, přičemž v druhém pololetí již drobní investoři do svých portfolií začali přidávat výrazně větší podíl akcií. Z tohoto pohledu tedy lze hovořit o expanzi amerického trendu, byť expanzi částečně zpožděné," uvedl Mikolášek pro Investiční web.

Zajištění investičního portfolia

Analytici z americké společnosti LPL Financial nicméně upozorňují, že by investoři dluhopisy navzdory nevydařenému roku 2013 neměli zatracovat. Historické zkušenosti totiž ukazují, že lze bondy v investičním portfoliu využít jako jedinečný způsob zajištění proti neočekávaným poklesům akciových trhů.

Výkonnost akcií a dluhopisů při korekci amerických burz

Průměrná korekce akciových trhů podle LPL Financial mezi roky 2004 a 2013 dosahovala 12,3 %, zatímco dluhopisy investorům v době pádu trhů ve stejném období vydělaly přibližně 1 %. To sice na první pohled není oslnivý výkon, je ale potřeba si uvědomit, že se ve srovnání s klesajícími akciemi jedná o rozdíl přesahující třináct procentních bodů.

Na význam dluhopisů v portfoliu drobného investora upozorňuje také Lukáš Vácha ze společnosti Conseq. "Dluhopisy představují třídu aktiv, která v dlouhodobém srovnání za standardních okolností nabízí nižší výnosy než například akcie, ale jejich hodnota zároveň tolik nekolísá. Jsou tedy v přiměřeném rozsahu logickou volbou pro konzervativní investory," říká.

Současné ekonomické a investiční prostředí jim však podle Váchy příliš nepřeje. "Kvůli extrémně nízkým úrokovým sazbám nemají dluhopisy minimálně v krátkodobém horizontu výnosový potenciál, což znamená, že je potřeba jejich roli v portfoliu vnímat jako čistě stabilizační. Konzervativní investor by však na dluhopisy ani v prostředí uvolněné měnové politiky zcela rezignovat neměl," upozorňuje. V případě, že by se měly světové ekonomiky opět otřásat, což nikdy nelze zcela vyloučit, totiž podle Váchy lze bondy skutečně vnímat jako důležitý stabilizační prvek celého investičního portfolia.

Ruce pryč od bezpečných přístavů

Podle Štěpána Mikoláška je vzhledem k aktuálním nízkým úrovním výnosů ze státních dluhopisů velmi důležité, aby byla i tato část portfolia složena z různých segmentů dluhopisových trhů, ideálně prostřednictvím aktivní správy. Vyhnout se dluhopisům s delší dobou do splatnosti, aktivně řídit úrokovou citlivost a zakomponovat do portfolia korporátní dluhopisy investičního stupně, popřípadě také high yield bondy, je podle něj ideální strategie, kterou lze pro následující měsíce investorům doporučit.

"Od dluhopisového 'mainstreamu' může investor v roce 2014 očekávat v lepším případě stagnaci. V horším případě, pokud se centrální banky rozhodnou zvyšovat úrokové sazby, i pokles. To se týká i státních dluhopisů většiny takzvaně bezpečných zemí. Negativní výhled máme nejen na dluhopisy bezpečných přístavů, tedy Německa či USA, ale i na české státní dluhopisy," uvádí Vácha.

V případě Spojených států, které jsou dluhopisovým evergreenem, lze podle Váchy očekávat, že se omezování kvantitativního uvolňování promítne do snížení poptávky po státních bondech, což by mělo způsobit pokles jejich cen a růst výnosů do splatnosti. "V USA by měl pokračovat trend z roku 2013, a americké dluhopisy bych proto investorům k nákupu příliš nedoporučoval," říká.

Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů

Solidní výkonnost by podle něj naopak mohly nabídnout polské státní bondy. Tipem pro riskující fajnšmekry by mohlo být Turecko, kde lze v důsledku politické krize řadu jinak kvalitních dluhopisů nakoupit za "výprodejové" ceny.

Daniel Kukačka, portfoliomanažer ze společnosti Generali PPF Asset Management, předpokládá, že určujícím trendem letošního roku bude z pohledu dluhopisů pokračující oživování světových ekonomik v čele s USA. "Na dluhopisovém trhu bychom měli být svědky růstu dlouhodobých úrokových sazeb, tedy poklesu cen dluhopisů úměrně jejich době do splatnosti," říká.

Investoři, kteří nepatří mezi příznivce katastrofických scénářů v podobě výrazné korekce akciových trhů a kteří dluhopisy nevnímají pouze jako nástroj pasivního zajištění proti nečekanému vývoji trhů, by se proto podle něj měli soustředit zejména na high yield dluhopisy, jejichž atraktivitu by mělo nadále výrazně podporovat právě očekávané pokračující oživování světového hospodářství.

Srovnání výkonnosti high yield dluhopisů s indexem S&P 500 (2010-2013)

Kukačka připomíná, že high yield dluhopisy v minulém roce v průměru překonaly jak dluhopisy investičního stupně, tak "bezrizikové" americké státní dluhopisy. "Hlavní příčinou nadvýkonnosti high yield bondů byl v minulých měsících přebytek likvidity, jenž byl důsledkem uvolněné měnové politiky centrálních bank, vyšších úrokových výnosů a příznivého vývoje defaultních měr, tedy procentního podílu bankrotů, který je svou úrovní 2,6 % hluboko pod dlouhodobým průměrem 4,5 %," vysvětluje.

Tyto pozitivní faktory by podle něj měly působit i v roce 2014. "Investorům, kteří nevylučují korekci akciových trhů, lze pro několik příštích měsíců doporučit spíše dluhopisy s nízkým rizikem a high yield dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti (přibližně do 3 let), protože bondy s dlouhou dobou do splatnosti v době zvýšené rizikové averze zpravidla ztrácejí," uzavírá.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus