Portfolio na rok 2014: Propad zlata končí, v Praze zajímavé KB a Erste, v rámci sektorů zajímavé finance nebo IT
|

Portfolio na rok 2014: Propad zlata končí, v Praze zajímavé KB a Erste, v rámci sektorů zajímavé finance nebo IT

Třetí blok lednového Investičního fóra v Praze věnovaný nastavení investičního portfolia na rok 2014 v on-line reportáži.

Investiční portfolio Alokace investic Výhled na rok 2014

Diskutující:

Ján Hájek (portfoliomanažer Top Stocks ISČS)

Petr Podolka (investiční ředitel ING IM)

Boris Tomčiak (manažer oddělení asset managementu, Colosseum)

Jaký byl rok 2013 jedním slovem?

Podolka: Nad očekávání.

Hájek: Dobrý.

Tomčiak: Obohacující.

Co vás v roce 2013 překvapilo?

Podolka: Výnosy desetiletých státních dluhopisů české republiky.

Hájek: To, že rok byl klidný, bez větších korekcí.

Tomčiak: Rozhodnutí ČNB intervenovat, byť si nemyslím, že tento krok byl úplně nutný.

Jak vidíte rok 2014?

Tomčiak: Minulý rok byl pro akcie velmi dobrý. Rok 2014 bude náročnější, už to nebude "co koupíte, to jde nahoru", bude potřeba selektovat. Bude nutné vybírat nejen sektory, jak řekl pan Michl, ale přímo i tituly.

Hájek: Moje portfolio v roce 2013 nebylo jen o tom, že by všechno šlo nahoru. Ale je pravda, že takové ty lehké impulzy se vyčerpaly. Tak snadné už to nebude.

Podolka: I dnes dává smysl investovat do dluhopisů, byť bude potřeba více selektovat. Pozitivní makroekonomický vývoj bude mít pozitivní vliv na rizikové marže. U německých a amerických dluhopisů vidíme mírně negativní trend, výnosy rostou, na druhou stranu pozitivní vývoj naznačují dluhopisy periferních zemí a dluhopisy s vysokým výnosem.

Tomčiak: Používat P/E samostatně je nesmysl. Ukazuje jen na velmi malou část výkonnosti firmy, investoři by měli sledovat více faktorů, mimo jiné třeba i to, jak firma generuje tržby a zisk. Americké akcie podle mého názoru jsou trochu dražší, ale nejsou předražené, rozhodně jejich cena neznamená, že nemůžou ještě o nějakých 15 % vzrůst. Ale levné nejsou.

Hájek: Pokud společnosti budou růst rychleji než průměr. Trhy se však nepohybují tak, jak by si všichni přáli.

Podolka: Pokud jde o Komerční banku a Erste, jsme na finanční akcie obecně pozitivní, proto jsme lehce pozitivní i na tyto dva tituly. Ve větší míře se to týká Erste, která obchoduje na prostoru celého regionu. Podobně jsme pozitivní na VIG. ČEZ v podstatě kopíruje ceny elektřiny, závisí na jejich vývoji, ale nečekáme žádný dramatický obrat v cenách komodit ani energií. Z pohledu toho, co má ČEZ pro roky 2014 a 2015 zajištěné, nevidíme žádný prudký růst, ale je na tom solidně. Obecně jsme negativní na telekomunikační sektor, co se týče Telefóniky C.R., je tam dost nejistot, takže jsme spíše opatrní.

Hájek: Spotřebitelský, zdravotnický a technologický - tyto tři sektory stále zaujímají zhruba 95 % mého portfolia. Spotřebitelské zbytné produkty, které byly v minulých letech dobře prodávané, se v loňském roce příliš neprodávaly, protože lidé, kteří v pokrizových letech nenakupovali auta a domy, nakupovali drobnější věci. Tento trend se loni mírně obrátil.

Tomčiak: Zlato dostalo minulý rok za uši, stejně jako stříbro a například kukuřice. Podle našeho názoru je cena zlata i dalších kovů, například mědi, dost nízko a myslíme si, že cena začne vytvářet dno a ve druhé polovině roku 2014 by mohla začít stoupat. Těžební společnosti produkují již blízko produkčním nákladům, stále sice mají ještě zisk, ale kdyby mělo zlato ještě zlevnit, společnosti by mohly být donuceny začít zavírat některé doly. Ale spotřeba zlata roste a v příštích deseti letech ještě dále poroste.

Podolka: Na NWR jsme lehce negativní. Hedging ohledně cen uhlí, na rozdíl od ČEZ a elektřiny, není tak jednoduchý. Nemyslíme si, že by cena uhlí dosáhla dna, takže výhled na ni není dobrý.

Tomčiak: Dynamický investor musí počítat s tím, že může mít v letošním roce záporný výnos, měl by investovat do akcií, do dluhopisů firem s nízkým ratingem, ale neměl by zapomínat na bezpečnost - z 20 nebo 30 % by v portfoliu měl mít nemovitosti, komodity nebo krátkodobé dluhopisy.

Tomčiak: Naše obchodování je aktivnější a snaží se klientům vydělat peníze na růstu i poklesu, ne tak, že si klient koupí fond a čeká. Rizikovost je vyšší, stejně jako částky na vstup (minimálně 200 tisíc korun). Máme několik strategií, z nichž je možné si vybrat - obchodování s opcemi, s futures a podobně. Ale pokud chcete vysoký výnos, musíte počítat s vysokým rizikem.

Hájek: My, Investiční společnost České spořitelny, moc novinek nemáme - svoji strukturu jsme již postavili a přijít s něčím inovativním je složité, ani aktiva nevznikají každý den.

Podolka: Z naší nabídky bych doporučil smíšené portfolio Patrimonial, stojí za zmínku, protože jeho záběr je poměrně široký.

Jedním slovem, jaký bude rok 2014?

Tomčiak: Náročnější.

Hájek: Bude těžší se prosadit.

Podolka: Dobrý.

Tomčiak: V roce 2012 byla neúroda kukuřice ve Spojených státech a cena letěla nahoru. Farmáři reagovali osázením větších ploch, což mělo za následek propad ceny kukuřice. Pokud opět sníží osázenou plochu, ceny by mohly minimálně přestat klesat. Bude se zvyšovat export komodit z Austrálie do Číny. Věříme i růstu cen kovů, což by bylo pro australský dolar také příznivé.

Hájek: Z technologií jsou Google, Facebook a Apple ty zajímavější. Pomalu končí počítačová éra a začíná éra "mobilního internetu" a Google, Apple a Facebook se na této vlně vezou. Myslím si, že Apple je velmi dobrý hráč tohoto trendu. Míra očekávání ceny Googlu je podle mě příliš optimistická. Co se týče Facebooku, má nejspíše dobrou budoucnost. Tak jako dnes otevřeme počítač a první, co vidíme, jsou Windows, další generace se takto budou přihlašovat hned na sociální síť, pravděpodobně Facebook - je však otázka, zda tento potenciál dokáže monetizovat. Twitter je podle mě dobrý v tom, že umožňuje uživatelům vytvořit si vlastní noviny - sledujete lidi, které chcete. A v tom tkví jeho problém - nevím, jak se uživatelé vyrovnají s tím, že jim tam Twitter najednou nasází reklamu.

Podolka: Volatilita na CME bude pokračovat. Dneska může stát 70 Kč, za týden 120 Kč, my tomu říkáme, že je to taková "jízda na tygrovi".

Tomčiak: Produkce kávy je vysoká, spotřeba také roste. Káva na rozdíl od kukuřice není jednoroční plodina, roste v delším cyklu, a bude se u ní proto utvářet dno. Pokud bude horší počasí, může cena vzrůst, ale jiný faktor pro růst cen kávy v současnosti není.

Podolka: Jsme poměrně optimističtí ohledně rizikových aktiv - preferujeme akcie před dluhopisy. Vidíme příležitosti hlavně v Japonsku a Evropě, na Ameriku jsme neutrální a na mladé trhy jsme lehce negativní. Sektorově preferujeme cyklické sektory, IT, finanční sektor a podobně, jsme spíše negativní na síťová odvětví a telekomunikace. Pokud se podíváme na dluhopisy, čekáme výnosy na bezpečných trzích spíše vyšší, tedy negativní, místo toto preferujeme high yield dluhopisy, případně i dluhopisy periferií (Itálie, Španělsko, Slovinsko).

Třetí blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

CRIF: Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000
před 36 minutami

CRIF: Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000. Začalo podnikat téměř 60 000 lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání...
Česká republika Byznys a podnikání
Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři…
Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři…
před hodinou

Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři nemusejí o ničem vědět, zní z Goldman Sachs

Šíření koronaviru s označením 2019-nCoV je mediálně vděčným tématem. Panika, kterou se zatím podařilo vyvolat, má...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Americké státní dluhopisy
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika