Co musíte ráno vědět (15. října)
|

Co musíte ráno vědět (15. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i Spojených státech, co čeká Venezuelu a kdo se po několika týdnech objevil na veřejnosti?

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance po třech dnech ztrát zastavily prudký pokles a slušně posilovaly. Indexy S&P 500 a Nasdaq v jednu chvíli přidávaly dokonce více než procento. Ve druhé polovině obchodování ale investoři při absenci významných kurzotvorných zpráv začali prodávat a všechny tři nejsledovanější indexy se sesunuly zpět k nule. Dow v úterý klesl o 0,04 % na 16 315,19 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,16 % na 1 877,70 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,32 % na 4 227,17 bodu. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, průmyslové tituly a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickým titulům a akciím z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o více než 4 % na 23,65 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o 9 bazických bodů na 2,19 %.

Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků

Co dělat během korekce trhu: Rady pro vás, ať jste kdokoli

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

2. Evropské akcie v úterý kolísaly, uzavřely mírně v plusu

Evropské akcie v úterý kolísaly kolem nuly a ke konci obchodování mazaly předchozí ztráty. Investoři zvažují výhled evropské ekonomiky a spekulují, zda politika Evropské centrální banky bude stačit na ekonomické oživení regionu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,42 % navzdory zprávě o nečekaném ochlazení inflace, francouzský CAC 40 připsal 0,23 % a německý DAX 0,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na nule s mírnou ztrátou 0,01 %. Dařilo se automobilkám a stavebnímu sektoru, ztrácely naopak ropný a realitní sektor.

Euro vs. dolar: Oslabení evropské měny potěší na obou březích Atlantiku (anketa)

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovní tituly

Index PX v úterý odepsal 1,08 % na 939,49 bodu. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 1,32 %. Polostátní energetický kolos zvažuje, že se zbaví části větrných projektů v Polsku, které vlastní přes polskou firmu Eco-Wind Construction. V ní má ČEZ podíl 75 %. "Portfolio společnosti Eco-Wind, které představují projekty o výkonu téměř 800 megawattů, projde optimalizací. Vybrané projekty budou prodány," uvádí ČEZ ve své nejnovější zprávě pro investory. Nedařilo se ani bankovním titulům - Komerční banka odevzdala 1,96 % a Erste Group Bank 1,52 %. Výraznějšího objemu dosáhla i O2 C.R., která oslabila o 3,60 %.

Přes dvě procenta ztratily akcie společnosti Fortuna poté, co firma oznámila další změny v managementu. Po generálním řediteli Radimu Haluzovi ve funkcích končí také finanční ředitel skupiny Michal Vepřek a marketingový ředitel Zdeněk Lang. Ze společnosti oba odejdou ke konci letošního roku. Výrazné personální změny ve vedení sázkového holdingu Fortuna Entertainment Group, kde kromě generálního ředitele končí finanční ředitel a marketingový ředitel, by měla skupina podrobně vysvětlit. Tak rozsáhlá personální změna podle analytiků bude mít negativní dopad na cenu akcií firmy. Rizikem je nejistota ohledně dalšího směřování společnosti. Dařilo se naopak akciím mediální společnosti CME, které zpevnily o 3,54 %, a přes procento připsaly i pojišťovna VIG a Pivovary Lobkowicz.

Zadluží Kellner O2? PPF žádá po O2 úvěr 24,8 miliardy Kč, dividenda je v ohrožení. Akcie O2 prudce klesají

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách (odhad září: meziměsíčně -0,1 %, srpen: +0,6 %), index průmyslové aktivity pro oblast New Yorku (odhad říjen: 20 bodů, září: 27,54 bodu), index výrobních cen (odhad září: meziročně +1,8 % a meziměsíčně +0,1 %, srpen: meziročně +1,8 % a meziměsíčně 0,0 %) a údaje o podnikových zásobách (odhad srpen: meziměsíčně +0,4 %, červenec: +0,4 %). Fed navíc vydá Béžovou knihu. Pokračuje výsledková sezóna, čísla zveřejní například Charles Schwab, BlackRock, Netflix, Bank of America, American Express nebo eBay. Očekávané výsledky firem najdete ZDE.

Investoři v Evropě budou sledovat projev Maria Draghiho, zajímat je bude německá inflace (odhad září: meziročně 0,8 %, srpen: 0,8 %) a míru nezaměstnanosti ve Spojeném království (odhad srpen: 6,1 %, červenec: 6,2 %). V noci na středu navíc zjistíme, jak rostou spotřebitelské ceny v Číně (odhad září: meziročně 1,7 %, srpen: 2 %), stejně jako vývoj výrobních cen (odhad září: meziročně -1,5 %, srpen: -1,2 %). Japonsko zveřejní data o průmyslové výrobě (odhad srpen: meziměsíčně -1,5 %). Na pražské burze se naposledy s nárokem na dividendu obchodují akcie společnosti Pegas Nonwovens. Vše podstatné, co se děje ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v říjnu klesla nejníže za téměř dva roky

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v říjnu opět výrazně snížila. Index očekávání klesl na -3,6 bodu ze zářijových +6,9 bodu, očekával se pokles jen na nulu. Zápornou hodnotu index zaznamenal poprvé od listopadu 2012. Hodnocení současné situace se propadlo na 3,2 bodu ze zářijových 25,4 bodu, čekal se pokles na 15 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zhoršilo, když index klesl na 4,1 bodu z 14,2 bodu.

6. IEA: Poptávka po ropě bude v roce 2014 nejslabší od roku 2009

Poptávka po ropě bude podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) v letošním roce nejslabší od roku 2009. V roce 2015 by se však měla díky globálnímu ekonomickému oživení opět začít zvedat. Ceny ropy v uplynulých měsících kvůli nadměrné nabídce a poklesu objednávek ze Spojených států, Číny a Evropy dramaticky klesly, IEA nicméně věří, že se poptávka nyní dotkla dna a měla by začít opět posilovat.

7. Venezuela se s největší pravděpodobností dostane do platební neschopnosti

Venezuela pravděpodobně bude muset vyhlásit platební neschopnost spolu s tím, jak vláda kvůli nedostatku dolarů nedokáže zabezpečit základní potřeby obyvatel. Tvrdí to ekonomové z Harvardovy univerzity Carmen Reinhartová a Kenneth Rogoff. Ekonomika Venezuely je tak špatně spravovaná, že HDP na obyvatele je dnes 2 % pod úrovní z roku 1970, tvrdí profesoři. Dekáda měnových kontrol učinila v zemi s největšími světovými ropnými rezervami z dolaru vzácné zboží, což způsobuje vážný nedostatek veškerého zboží od deodorantů po letenky.

8. Systémově důležitým bankám chybí stovky miliard kapitálu

Regulátoři požadují u velkých systémově důležitých bank masivní navýšení kapitálu v podobě odepsatelných dluhopisových instrumentů ke krytí potenciálních ztrát z případného kolapsu instituce. Suma kapitálu, který je potřeba doplnit v bankách jako JPMorgan Chase a HSBC Holdings, se možná vyšplhá až na 870 miliard USD (podle odhadů AllianceBernstein). Naproti tomu Barclays odhaduje "jen" 237 miliard USD.

9. Jsou Draghiho programy nelegální? Evropský soud to právě začíná prověřovat

Nejvyšší evropský soud zahájil právní revizi programu nákupů dluhopisů Evropské centrální banky. Konečně se tak dozvíme, zda není nekonvenční schéma záchrany eurozóny tištěním peněz v rozporu s evropskou legislativou. Soud bude rozhodovat, zda Draghiho programy kvantitativního uvolňování náhodou neporušují zákaz monetárního financování vyplývající ze smluv Evropské unie. Využívání peněz centrální banky pro půjčky vládám je podle smluv ilegální politikou, což je opakovaně zdůrazňováno v německých ekonomických kruzích. V Německu všeobecně stále sílí nebezpečný sentiment proti politice ECB.

10. Dluhopisový trh je přesvědčen o tom, že Fed svého inflačního cíle tuto dekádu nedosáhne

Dluhopisový trh je podle všeho stále více přesvědčen o tom, že Fed svého inflačního cíle v této dekádě nedosáhne. V posledních třech měsících inflační očekávání prudce klesla a výnosy dluhopisů naznačují, že spotřebitelské ceny porostou průměrně o 1,5 % meziročně do třetího kvartálu 2019. Ačkoli Fed od roku 2008 trhy zaplavil 3,5 bilionu dolarů, obchodníci na dluhopisových trzích se očividně inflace nebojí. To by mohlo ovlivnit monetární politiku Fedu a ztížit mu pokusy o zvyšování sazeb z rekordního minima v prostředí slábnoucího ekonomického růstu a dezinflace, která je nyní podle Mezinárodního měnového fondu nejvážnější hrozbou.

11. Kde bydlí nejbohatší lidé světa?

Podle průzkumu banky Credit Suisse celkový počet ultra bohatých lidí na světě (těch, jejichž čisté jmění přesahuje 50 milionů dolarů) letos dosáhl 128 200, což představuje výrazný nárůst oproti 98 700 v loňském roce. "Počet bohatých a ultra bohatých jedinců v posledních letech výrazně narostl, což ukazuje, že ze současného ekonomického prostředí těží nejvíce právě bohatí lidé," konstatují analytici z Credit Suisse. "Mezi rokem 2008 a polovinou roku 2014 průměrné bohatství na dospělého vzrostlo o 26 %, zatímco počet milionářů se za stejnou dobu zvýšil o 54 %, počet jedinců se jměním vyšším než 100 milionů dolarů dokonce vzrostl o 106 % a počet miliardářů se více než zdvojnásobil," píše se ve zprávě.

12. Inflace ve Spojeném království v září zpomalila na pětileté minimum

Inflace ve Spojeném království v září zpomalila na 1,2 % meziročně z 1,5 % v srpnu. Analytici očekávali mírnější zpomalení na 1,4 %. Meziměsíčně se ceny nezvýšily, očekával se 0,2% nárůst po +0,4 % v srpnu. Jádrová inflace také výrazně zpomalila, a to na 1,5 % meziročně z 1,9 % v srpnu, ačkoli se očekávalo zpomalení jen na 1,8 %. Index cen výrobců se v září meziročně snížil o 7,4 %, očekával se 6,7% pokles.

Bonus

Kim Čong-un se objevil po 40 dnech na veřejnosti s holí

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se po 40 dnech v ústraní podle všeho objevil na veřejnosti. Na snímcích, které zveřejnila severokorejská média, je zachycen Kim s vycházkovou holí během inspekce bytového komplexu. Jednatřicetiletý Kim Čong-un se naposledy objevil na veřejnosti 3. září a spekuluje se, že podstoupil operaci kotníků. Zprávy z médií KLDR nicméně nezmiňují termín Kimovy inspekce a časový údaj není možné ověřit.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus