Co musíte ráno vědět (17. října)
|

Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i zámoří, jak se Itálie dostala z recese a kdo je nejlepší fotbalový střelec? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie čtvrtek zahájily výrazně v mínusu, nakonec ale uzavřely kolem nuly

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci opět výrazným poklesem, později ale převážnou většinu ztrát smazaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů se přehouply přes nulu. Trh během dne dále tížily obavy z dopadů slabé světové ekonomiky na Spojené státy, k čemuž se přidávalo znepokojení z šíření eboly na americkém území. Podporu naopak trhy nalezly v příznivých údajích z americké ekonomiky. Dow oslabil o 0,15 % na 16 117,24 bodu, širší S&P 500 naopak posílil o 0,01 % na 1 862,76 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,05 % na 4 217,39 bodu. Dařilo se energetickým titulům, akciím ze sektoru průmyslu a cenným papírům z odvětví služeb. Zaostaly naopak telekomunikační tituly a akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volaitilty VIX vzrostl o 2,59 % na 25,57 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,16 %.

Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků

Co dělat během korekce trhu: Rady pro vás, ať jste kdokoli

Není pokles jako pokles

2. Evropské akcie ve čtvrtek pod tlakem růstu výnosů řeckých dluhopisů uzavřely smíšeně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně. Investory nepříjemně zaskočil vývoj na dluhopisových trzích, když výnosy řeckých bondů vyskočily až k 9 %, výrazně nad 7% hranici, kterou mnoho analytiků považuje za neudržitelnou. Podporou pro trhy starého kontinentu nebyl ani úvod obchodování na amerických akciových trzích, ve kterém akcie ztrácely přibližně procento. Britský FTSE 100 klesl o 0,25 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,54 %. Německý DAX naopak o 0,13 % posílil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,62 % na 2 874,65 bodu. Nedařilo se zejména bankovním titulům, akciím pojišťoven a cenným papírům z potravinářského odvětví. V zelených číslech naopak skončily akcie automobilek či cenné papíry firem z realitního sektoru.

Euro vs. dolar: Oslabení evropské měny potěší na obou březích Atlantiku (anketa)

3. Pražská burza ve čtvrtek následovala evropské trhy, ztratila přes 2 %

Index PX ve čtvrtek odepsal 2,42 % a uzavřel jen lehce nad hranicí 900 bodů na 901,28 bodu. Objem obchodování přesáhl miliardu korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ (-2,54 %), které společně s bankovními tituly vedly burzu dolů navzdory zprávě, že firma potvrdila červnovou dohodu o narovnání sporu o licenci s Albánií. ČEZ podle dohody získá do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur, tedy částku zhruba odpovídající počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. ČEZ také ukončí arbitráž vedenou proti Albánii. Druhý největší objem obchodů vykázala Komerční banka, jejíž akcie ztrácely téměř dvě procenta, a na třetí příčce se co do zobchodovaného objemu umístila Erste Group Bank, jejíž cenné papíry oslabily o 3,75 %. Největší procentuální ztrátu ve čtvrtek zaznamenaly akcie O2 C.R. Investiční skupina PPF chce od operátora O2 Czech Republic půjčku až 24,8 miliardy Kč. Peníze hodlá použít na splacení akvizičního bankovního úvěru, který si vzala právě na nákup majoritního podílu v O2. Více než 4% ztrátu si připsala také znojemská společnost Pegas Nonwovens a o více než procento oslabily akcie pojišťovny VIG, likérky Stock, Pivovarů Lobkowicz a Fortuny. Dařilo se naopak mediální CME, jejíž cenné papíry zpevnily o necelá 3 %, a přes procento posílila i tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž mateřská firma ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za třetí kvartál.

Zadluží Kellner O2? PPF žádá po O2 úvěr 24,8 miliardy Kč, dividenda je v ohrožení. Akcie O2 prudce klesají

4. Očekávané události

Michiganská univerzita v pátek zveřejní předběžné výsledky indexu spotřebitelské důvěry za říjen (odhad říjen: 84,4 bodu, září: 84,6 bodu) a dozvíme se také, jak na tom v září byla zahájená výstavba (odhad září: meziměsíčně +4,8 %, srpen: -14,4 %) a počet vydaných stavebních povolení (odhad září: meziměsíčně +3,2 %, srpen: -5,1 %). Pokračuje výsledková sezóna, čísla zveřejní například General Electric, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon nebo Honeywell International. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Investoři v Evropě budou sledovat vývoj průmyslové produkce ve Francii a Itálii, ta zveřejní také data o běžném účtu (červenec: 6,816 miliardy EUR). Eurostat přidá zprávu o stavební produkci (červenec: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +0,4 %). Vše podstatné, co se děje ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se neklidu na trhu neobává, nemá prý nic společného s fundamenty ekonomiky

Neklid na trzích v uplynulých dnech neodráží fundamenty řecké ekonomiky ani její potenciál. Ve čtvrtek to řekl řecký ministr financí Gikas Charduvelis v řeckém parlamentu. Dodal, že věří tomu, že země dostojí svým závazkům. Charduvelis vystoupil poté, co Řecko zažilo dramatický pokles akciového trhu i nárůst výnosů desetiletých dluhopisů. Ve středu i v úterý ztrácel řecký akciový index ASE přes 5 % a ve čtvrtek výnos desetiletých dluhopisů vyskočil těsně pod hranici 9 %.

6. Buffett prodává svůj podíl v britské společnosti Tesco. Byla to "obrovská chyba", přiznává

Warren Buffett, legendární investor, ředitel a zároveň předseda správní rady společnosti Berkshire Hathaway, snížil svůj podíl v britském obchodním řetězci Tesco. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC uvedl, že nákup akcií firmy Tesco byl "obrovskou chybou". Berkshire Hathaway vlastnila dříve více než 5% podíl ve firmě, nyní ho snížila na méně než 3 %.

7. MMF prý koncem října rozhodne o dodatečné pomoci pro Ukrajinu

Delegace Mezinárodního měnového fondu na Ukrajině koncem října posoudí, jak velkou dodatečnou finanční pomoc bude tato země potřebovat. Uvedla to ve čtvrtek guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Hontarevová. Pomoc pro Ukrajinu podle ní připravuje také Evropská banka pro obnovu a rozvoj.

8. Itálie už není v recesi, pomohly jí drogy a prostitutky

Itálie se dostala ven z recese díky svému černému trhu. Díky tomu, že Evropská unie změnila systém výpočtu HDP, který nyní zahrnuje i výnosy z nelegální činnosti, jako jsou nelegální prodej alkoholu, drogy a prostituce, Itálie ve středu zjistila, že její HDP v prvním čtvrtletí neklesl o 0,1 %, jak se původně zdálo, ale stagnoval. To ekonomiku oficiálně vyneslo ven z recese.

9. Merkelová: Dluhová krize v eurozóně ještě nebyla překonána

Evropské země musejí pokračovat ve snaze o zlepšování stavu veřejných financí a posilování své konkurenceschopnosti, protože dluhová krize v eurozóně stále ještě nebyla překonána a její příčiny nebyly odstraněny. Řekla to ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová.

10. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii věděl o problému too-big-to-fail s desetiletým předstihem

Na práci francouzského ekonoma Jeana Tirolea je cosi ironického. Získal letos Nobelovu cenu za ekonomii za studii, v níž se věnoval problematice regulování velkých a mocných korporací, ale přitom již v roce 1996 publikoval práci, ve které varoval před nebezpečím systémově důležitých bank, které není možné nechat zkrachovat (too-big-to-fail).

11. Inflace v eurozóně v září zpomalila na 0,3 % meziročně, je nejnižší od října 2009

Inflace v eurozóně v září zpomalila na 0,3 % meziročně ze srpnových 0,4 %. Vyplývá to z finálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. Meziroční míra inflace 0,3 % v eurozóně je v souladu s předběžnými daty. Jedná o nejpomalejší tempo růstu spotřebitelských cen od října 2009. V září 2013 byla inflace na 1,1 %. Meziměsíčně ceny v září 2014 vzrostly o 0,4 %. V celé Evropské unii tempo inflace v září zpomalilo na 0,4 % meziročně z 0,5 % v srpnu, což je nejpomalejší růst cen od září 2009. Loni v září byla meziroční míra inflace 1,3 %. Meziměsíčně se ceny v celé EU oproti srpnu zvýšily o 0,3 %.

Bonus

Luis Suárez převzal Zlatou kopačku

Ocenění Zlatá kopačka pro nejlepšího střelce evropských ligových soutěží převzal za minulou sezónu z rukou Kennyho Dalglishe uruguayský fotbalista Luis Suárez. Útočník klubu FC Barcelona obdržel prestižní trofej za 31 gólů, které v uplynulém ročníku Premier League vstřelil v dresu FC Liverpool. O prvenství se dělí s portugalským kanonýrem Cristianem Ronaldem, který si připsal stejný počet branek za Real Madrid.

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před 27 minutami

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod