Burzovní kalendář (20. 10. - 24. 10. 2014)
|

Burzovní kalendář (20. 10. - 24. 10. 2014)

Světové centrální banky kvůli zpomalování inflace a riziku pomalejšího ekonomického růstu zjemňují rétoriku ohledně zvyšování sazeb. O stavu ekonomiky v novém týdnu více napoví data z amerického realitního trhu a index spotřebitelských cen, sada zásadních údajů včetně míry růstu HDP dorazí z Číny a největší světové ekonomiky se dočkají také předběžných indexů nákupních manažerů.

Investiční a ekonomický výhled

USA

20/10 Projevy členů Fedu Jeroma Powella a Daniela Tarulla

21/10 Prodeje existujících domů (odhad září meziměsíčně: 1,0 % na 5,10 milionu domů anualizovaně, srpen: -1,8 % na 5,05 milionu domů anualizovaně)

22/10 Index spotřebitelských cen (odhad září meziměsíčně: 0,0 %, srpen: -0,2 %, odhad září meziročně: 1,6 %, srpen: 1,7 %)

23/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad nové: 285 tisíc, předchozí: 264 tisíc)

23/10 Předstihový indikátor (odhad září: 0,7 %, srpen: 0,2 %)

23/10 FHFA index cen domů (odhad srpen meziměsíčně: 0,3 %, červenec: 0,1 %)

23/10 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad říjen: 6 bodů, září: 6 bodů)

23/10 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; ve výrobě Markit (předběžný odhad říjen: 57,3 bodu, předchozí: 57,9 bodu)

24/10 Prodeje nových domů (odhad září meziměsíčně: -6,8 % na 460 tisíc domů anualizovaně, srpen: 18,0 % na 504 tisíc domů anualizovaně)

Příznivé čtvrtletní výsledky některých velkých společností zmírnily v pátek obavy z dopadů slabé světové poptávky na americkou ekonomiku a firemní sektor. Wall Street ale kvůli předešlým hlubokým ztrátám zažila čtvrtý týdenní pokles v řadě, což je nejdelší taková série za více než tři roky.

Dow nakonec v pátek přidal 1,63 % na 16 380,41 bodu, za týden ale i tak odepsal 0,99 %. S&P 500 v pátek posílil o 1,29 %, týden ale zakončil o procento slabší. Nasdaq měl sice ze všech indexů nejhorší pátek (+0,97 %), ale za týden ztratil jen asi 0,4 %. Index volatility VIX v pátek spadl o téměř 13 % na zhruba 21,9 bodu, za celý týden tak připsal jen asi 5 %, když se ale ve středu podíval dokonce nad 30 bodů. Za měsíc i tak připsal přes 70 %. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostly v pátek o 4 bazické body na 2,20 %, po středečním flash crashi a pádu pod 1,9 % tak za týden spadly "jen" o 8 bazických bodů.

"V první polovině uplynulého týdne se zdálo, že se na trzích blíží konec světa. Komentáře apokalypsu jen potvrzovaly. Středeční volný pád intradenně prolomil support 1 825 a otestoval hladinu 1 820, kde jsou dubnová minima. Zde index S&P 500 ztrácel v polovině obchodního dne téměř 3 %. Nakonec se odrazil výše a den uzavřel se ztrátou necelého procenta," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Nejbližší rezistence je na psychologické hladině 1 900, kde je také 200denní klouzavý průměr. Na opačné straně je support v zóně 1 820 až 1 830, níže pak na únorových minimech okolo 1 750."

Index volatility VIX do středy vydatně přidával, po čtvrtečním a pátečním zklidnění ale uzavřel za týden silnější jen asi o 5 %. "Indikátor nervozity trhu si pravděpodobně hledá nové obchodní rozpětí, na návrat k historickým minimům se dá v nejbližší době zapomenout. Index je nad svým 20letým průměrem, který je okolo 20," upozorňuje Košťál. "Index S&P 500 je známý falešnými prolomeními významných klouzavých průměrů, a to oběma směry. Proto ani prolomení 200denního průměru není tak tragické, jak je prezentováno v některých komentářích. Další pokles nelze vyloučit, ale přeprodaný trh společně se silným sezónním patternem konce roku by mohl vyústit v růst."

Holubičí komentáře některých členů Fedu (v týdnu především Jamese Bullarda) vzbudily v býcích naději. Před blížícím se říjnovým zasedáním FOMC, kde se stále všeobecně očekává ukončení programu odkupu dluhopisů (QE), tak budou velice důležitá data, která budou přicházet z americké (i světové) ekonomiky.

V týdnu to v USA budou především údaje z realitního trhu a inflace. Významný je také předběžný údaj o indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Americká ekonomika po slabém začátku roku "šlape", ale analytici upozorňují na řadu slabých stránek, především prakticky stagnující mzdy, nízkou míru participace na pracovním trhu a narůstající příjmovou nerovnost. Fed tak v každém případě "zůstane na stráži", ať už QE v říjnu ukončí nebo ne.

Důležitým impulzem pro trhy je také probíhající výsledková sezóna. Ta zatím vyznívá mírně lépe, než se čekalo, a navíc firmy zatím nevarují před vývojem hospodaření v dalších obdobích v takové míře, jaké se obával trh. V týdnu oznamuje výsledky řada velkých společností, mimo jiné Apple, Verizon, McDonald's, Coca-Cola, Boeing, AT&T, Caterpillar, Amazon, Microsoft nebo Procter & Gamble.

Velkým tématem zůstává silnější americký dolar a pokles cen ropy. Zatímco levnější ropa je pro spotřebitele, a tedy i pro celou ekonomiku primárně výhodná, silnější měna škodí exportně orientovaným firmám. Dolar sice v posledních dnech vrátil část předchozích zisků, fundamentálně je ale stále předurčen spíše k posilování. Fed již totiž začal pracovat na normalizaci dlouhodobě extrémně uvolněné měnové politiky, zatímco ECB a další banky za oceánem zdvojnásobily své snahy.

Centrální banky jsou ale v mnoha ohledech až tažený vozík; pomyslným koněm před vozem je ekonomický výkon. Fed je nyní v pozici, kdy může začít postupně odbourávat jednotlivé programy měnové politiky, protože zafungovaly a pomohly podpořit silnější růst amerického hospodářství (navzdory veškeré oprávněné kritice a dlouhodobým rizikům, na která v týdnu opět upozornil například známý investor Jim Rogers). ECB naopak nyní musí zvážit radikálnější akci, protože její předešlá neochota intervenovat dostala ekonomiku eurozóny tam, kde je dnes.

Mantra ministrů financí a centrálních bankéřů posledního roku byla, že země musejí prosadit politický mix, který zajistí stabilní ekonomický růst a cenovou hladinu; "využít domácí nástroje pro domácí účely", jak nedávno uvedl ministr financí USA Jack Lew. Měnové kurzy se pak podle nich už usadí samy. Oslabení měn vůči dolaru) a nastartování ekonomik hlavních obchodních partnerů USA tak dlouhodobě může Americe pomoci. USA mají co získat ze zlepšení ekonomické situace Evropy a Japonska, možná dokonce více, než ztratí samotné americké firmy kvůli méně výhodnému měnovému kurzu.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za třetí kvartál v týdnu od 20. října? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.
Proč už Apple nečeká raketový růst aneb Proč je Icahn mimo
Známý a hlasitý aktivistický investor Carl Icahn 9. října zmínil, že akcie "nakousnutého jablka" mají hodnotu 203 USD za akcii, což je dvojnásobek tehdejší tržní ceny. V dopisu řediteli firmy Timu Cookovi kritizuje špatný "papírový" management a snaží se ho přimět k tomu, aby provedl zpětné odkupy akcií v objemu 100 miliard USD. Bloomberg se detailně zabývá 6 důvody, proč Icahn předpokládá, že Apple bude navyšovat tržní podíl, a ukazuje, jak se slavný investor ve svých předpovědích mýlí.
Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků
Bloger Jesse Livermore, který píše své komentáře na Philosophicaleconomics.com a na Twitteru, předpověděl zářijová akciová maxima, respektive následný pokles z nich. Nyní připomíná rok 1987 (černé pondělí 19. října) a varuje, že hluboké několikadenní propady amerických indexů z posledních dnů nejsou nic běžného.
Co o světové ekonomice vypovídá silný dolar
Měnové války jsou už několik let žhavým tématem ekonomických komentátorů a politiků. Některé země uvízly v pasti znehodnocování měn ve snaze opatřit si monetárně-ekonomickou výhodu. Závod o to, kdo pošle svou měnu níže, ale může pro všechny skončit prohrou. Jen Spojené státy prozatím mávly rukou nad silnou měnou.
Richard Lewis (Fidelity) pro Investiční web: Pokud japonská a evropská centrální banka nahradí Fed, party na trhu bude pokračovat
Utahování americké měnové politiky posílí dolar, na což rozvíjející se trhy v minulosti opakovaně doplácely. Pokud se s tím tentokrát dokážou vyrovnat, sázka na ně se investorům vyplatí, říká Richard Lewis, šéf týmu globálních akciových analytiků ve Fidelity Worldwide Investments. Mezi to nejzajímavější teď přitom podle něj patří Čína a Korea, za pozornost nicméně stojí i země, jako jsou Filipíny nebo - do jisté míry - Thajsko.

20/10 Eurozóna - běžný účet (sezónně očištěný; červenec: 18,7 miliardy EUR)

20/10 Eurozóna - běžný účet (červenec: 32,3 miliardy EUR)

21/10 Eurozóna – poměr státního dluhu k HDP 2013 (předchozí: 92,6 %)

22/10 Spojené království – zápis z jednání Bank of England

23/10 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (předběžný odhad říjen: -12 bodů, září: -11 bodů)

23/10 Spojené království - maloobchodní tržby bez automobilů (odhad září meziměsíčně: 0,2 %, srpen: 0,2 %, odhad září meziročně: 3,6 %, srpen: 4,5 %)

23/10 Eurozóna - Markit index nákupních manažerů kompozitní (FLASH; odhad říjen: 51,5 bodu, září: 52 bodů)

23/10 Španělsko - míra nezaměstnanosti (odhad za 3Q2014: 24,1 %, 2Q2014: 24,47 %)

23/10 Eurozóna - Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad říjen: 49,9 bodu, září: 50,3 bodu)

23/10 Francie - Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad říjen: 48,5 bodu, září: 48,8 bodu)

23/10 Německo - Markit/BME index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad říjen: 49,5 bodu, září: 49,9 bodu)

23/10 Eurozóna - Markit index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad říjen: 52 bodů, září: 52,4 bodu)

23/10 Francie - Markit index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad říjen: 48,2 bodu, září: 48,4 bodu)

23/10 Francie - Markit index nákupních manažerů kompozitní (FLASH; odhad říjen: 48,4 bodu, září: 48,4 bodu)

23/10 Německo - Markit index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad říjen: 55 bodů, září: 55,7 bodu)

23/10 Německo - Markit/BME index nákupních manažerů kompozitní (FLASH; odhad říjen: 53,6 bodu, září 54,1 bodu)

23/10 Eurozóna - státní dluh za 2Q2014

23/10 Eurozóna – vládní deficit za 2Q2014

24/10 Spojené království – předběžný údaj o HDP (odhad za 3Q2014 mezikvartálně: 0,7 %, 2Q2014: 0,9 %, meziročně za 3Q2014: 3,0 %, 2Q2014: 3,2 %)

24/10 Itálie - index spotřebitelské důvěry (odhad říjen: 101,3 bodu, září: 102 bodů)

24/10 Itálie - maloobchodní tržby (červenec meziměsíčně: -0,1 %, meziročně: -1,5 %)

24/10 Německo - GfK spotřebitelská důvěra (odhad listopad: 8,1 bodu, říjen: 8,3 bodu)

24/10 Španělsko - index výrobních cen (srpen meziměsíčně: -0,1 %, meziročně: -0,6 %)

24/10-28/10 Německo - index dovozních cen (odhad září meziměsíčně: -0,1 %, srpen: -0,1 %, odhad září meziročně: -2,0 %, srpen: -1,9 %)

26/10 Eurozóna - výsledky prověrky kvality rozvah bank ze strany ECB

Evropské akcie posílily v pátek nejvíce od roku 2011 a ukončily nejdelší ztrátovou řadu za posledních 11 let díky spekulacím o možném rozšíření podpory ekonomiky ze strany centrální banky. Britský FTSE 100 připsal 1,85 %, francouzský CAC 40 2,92 % a německý DAX 3,12 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 2,79 % poté, co v posledních osmi obchodních dnech ztratil 7,7 %. Za celý týden britský FTSE 100 odepsal půl procenta, francouzský CAC 40 procento a německý DAX mírně posílil.

Náladu na trzích podpořila slova člena ECB Benoîta Cœurého, který prohlásil, že by ECB měla začít nakupovat dluhopisy v rámci programu odkupu ABS během několika dní. "To, co v současnosti zažíváme, je psychologický trh," říká Sören Steinert z Quoniam Asset Management. "Trh přestřeluje v jednom nebo druhém směru, aniž by ho k tomu vedly logické důvody, které běžně ovládají normální trhy," dodává.

V týdnu se řešilo Řecko. Ztrácely totiž jeho dluhopisy i akcie bank. V pátek se sice situace zlepšila, nicméně stále panuje nejistota okolo budoucnosti země v době, kdy usiluje ke konci roku o opuštění záchranného programu. V rámci něj si půjčila od mezinárodních věřitelů 240 miliard EUR. "Nový záchranný úvěr nepotřebujeme," řekl v pátek řecký premiér Antonis Samaras. Uvedl ale, že jedním z témat probíhajících jednání je poskytnutí úvěrové linky, kterou by mělo Řecko k dispozici pro případ nouze.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila známku úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na Baa2. Zhoršené hodnocení zdůvodnila dopady ukrajinské krize a západních sankcí na ruskou ekonomiku. Moody's je letos druhá světová agentura, která zhoršila ruský rating; v dubnu tak učinila konkurenční Standard & Poor's.

S blížící se zimou je vedle vojenských otázek stále podstatnější také budoucnost dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy. Na konci týdne se vedla v Miláně jednání, jejichž výsledek Evropu zatím uklidnil. Ukrajinský prezident Petro Porošenko potvrdil rámcovou dohodu o ceně za ruský plyn. Kyjev podle ní bude platit 385 dolarů za 1 000 krychlových metrů energetické suroviny. Už v pátek to sdělil šéf ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Milller, Porošenko ale v sobotu večer upřesnil, že jde jen o "zimní" cenu platnou do 31. března. Porošenko také sdělil, že se v úterý 21. října bude v Bruselu konat další jednání o plynu mezi představiteli Ukrajiny, EU a Ruska, kteří by měli připravit "odsouhlasený protokol".

V novém týdnu budou investoři vedle Ukrajiny dále sledovat také spory Německa a dalších velkých zemí eurozóny o fiskální disciplínu. Německo nadále razí linii rozpočtové zodpovědnosti a snahy o co nejmenší zadlužování, Francie nebo Itálie by raději viděly větší podporu ekonomiky formou vládních výdajů.

Ze zveřejňovaných makrodat budou v Evropě nejdůležitější indexy nákupních manažerů. Čeká se další mírné zhoršení aktivity v Německu i dalších zemích. I v Evropě navíc začíná výsledková sezóny, čísla firem jako BASF, GlaxoSmithKline nebo SAP ale pro burzy spíše nebudou významným impulzem pro širší trh.

Výhled na nový obchodní týden v podání analytika Ľuboše Mokráše z České spořitelny:

Asie a emerging markets

20/10 Indie - index spotřebitelských cen

20/10 Japonsko - index cen výrobců

21/10 Čína - HDP (odhad za 3Q2014 meziročně: 7,2 %, 2Q2014: 7,5 %)

21/10 Čína – HDP (odhad za 3Q2014 mezikvartálně: 1,8 %, 2Q2014: 2,0 %)

21/10 Čína - HDP od začátku roku (odhad za 3Q2014 meziročně: 7,4 %, 2Q2014: 7,4 %)

21/10 Čína - průmyslová produkce (odhad září meziročně: 7,5 %, srpen: 6,9 %)

21/10 Čína - maloobchodní tržby (odhad září meziročně: 11,7 %, srpen: 11,9 %)

22/10 Rusko - index spotřebitelských cen (předchozí mezitýdenní: 0,2 %, od začátku roku mezitýdenní: 6,7 %)

22/10 Japonsko – obchodní bilance (odhad září: -773 miliard JPY, srpen: 948,5 miliardy JPY, očištěná: 924,2 miliardy JPY)

22/10 Japonsko - vývoz (odhad září meziročně: 6,5, srpen: 1,3)

22/10 Japonsko - dovoz (odhad září meziročně: 2,7, srpen: -1,5, revize: -1,4)

23/10 Rusko - zlaté a devizové rezervy (k 17. říjnu: 451,7 miliardy RUB)

23/10 Čína - HSBC index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad říjen: 50,2 bodu, září: 50,2 bodu)

23/10 Japonsko - Markit/JMMA index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad říjen: 52 bodů, září: 51,7 bodu)

24/10 Čína – ceny bydlení (září)

24/10 Čína – předstihový ekonomický indikátor Conference Board (září)

Výhled na čtvrtý kvartál: Dluhový problém, akciové tipy a sázka na Brent v páru s WTI
Názor na akcie, ropu, evropské QE, zlato i dolar, a navíc několik konkrétních investičních témat, na kterých je podle zkušených stratégů možné ve čtvrtém kvartálu vydělat. To vše ve kvartálním výhledu Saxo Bank.
Manuela d'Onofrio (UniCredit): Jak se vyhnout další krizi? Francie a Itálie musejí provést reformy a Německo oživit domácí spotřebu
Francie nadále patří mezi největší strašáky eurozóny. Druhá největší ekonomika unie se totiž stále pere s vysokou nezaměstnaností a neméně vysokými daněmi. Bez reforem se hospodářství země galského kohouta vzkřísit nepodaří. Bez jejího růstu se přitom nebude dařit ani eurozóně jako celku, varuje šéfka globální investiční strategie UniCredit Manuela d'Onofrio. Reformami ve Francii navíc podmiňuje další pomoc i ECB.

Česká republika

22/10 Unipetrol - hospodářské výsledky za 3Q2014

24/10 Index spotřebitelské důvěry (září: -5,8)

24/10 Index podnikatelské důvěry (září: 12,0)

24/10 Spotřebitelská a podnikatelská důvěra (září: 8,4)

Akcie na pražské burze za uplynulý týden dále klesly o 2,6 % na 926,8 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie mediální společnosti CME, největší pokles vykázaly akcie těžební firmy NWR. Vyplývá to z výsledků burzy. Předchozí týden akcie ztratily 2,5 %. Index se ve čtvrtek dokonce propadl pod hranici 900 bodů, a byl tak nejslabší od července 2013.

"Uplynulý týden byl opět ve znamení zvýšené rozkolísanosti. Důvodem je obava investorů z blížícího se konce amerického měnového uvolňování a nevyjasněné budoucnosti ohledně změny tamních úrokových sazeb. Negativní reakce byla navíc podpořena neshodou mezi zeměmi evropské měnové unie nad jednotlivými rozpočty některých zemí. Domácí index PX bohužel opětovně následoval své západní sousedy," popsal vývoj na trzích analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla NWR s poklesem o 14,3 % na 0,6 Kč. NWR zveřejnila provozní data za třetí čtvrtletí. V tomto oznámení snížilo výhled na těžbu a prodeje do konce roku. Navíc neuvedla ani výhled cen na čtvrté čtvrtletí, což může dále zvyšovat nervozitu okolo firmy a její budoucí schopnosti překonat aktuální těžké období.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie CME, které posílily o 10,3 % na 51,5 Kč. Akcie následovaly zámořské obchodování. Možným důvodem pro růst vedle technického vývoje může být podle Vaníčka potenciální opětovný zájem mateřské společnosti (Time Warner) o 51% podíl v polské TVN.

V novém týdnu investory zaujmou na firemní úrovni středeční výsledky Unipetrolu. "Očekáváme, že by společnost měla představit sadu solidních čísel díky zlepšení marží v obou hlavních segmentech. Provozní zisk EBITA očekáváme na 1,5 miliardy Kč (+100 % meziročně). Pokud se naše projekce potvrdí, mohlo by dojít k pozitivní reakci na trhu," míní Vaníček.

Ve čtvrtek (23. října) se naposledy s nárokem na dividendu 18 Kč obchodují akcie O2 C.R. To představuje 6,9% hrubý dividendový výnos. Pro O2 je právě dividendová politika pod novým vlastníkem velkým rizikem. To v týdnu ukázala i dohoda o úvěru pro PPF právě od O2.

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus