Co musíte ráno vědět (22. října)
|

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, jak se vyvíjí evropský vládní dluh a jak už nikdy nezmoknout? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zavzpomínaly na staré časy a prudce zdražily

Americké akciové trhy v úterý pokračovaly v silném vzestupu a jejich širší index S&P 500 vzrostl čtvrtým dnem v řadě. Wall Street podpořily zejména příznivé výsledky technologických společností Apple a Texas Instruments, které vytáhly vzhůru především trh Nasdaq. Dow posílil o 1,31 % na 16 614,81 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,96 % na 1 941,28 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 2,40 % na 4 419,48 bodu. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvyšší zisky si připsaly průmyslové tituly, akcie ze sektoru zdravotnictví a cenné papíry z energetického odvětví. Index volatility VIX spadl o více než 13 % na 16,08 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o 3 bazické body na 2,22 %.

Vydrží oživení na trhu? Názory z obou táborů

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně i centrální bance

Evropské akcie v úterý posilovaly poté, co Actelion a Swedbank zveřejnily lepší než očekávané výsledky a ECB nakoupila italské zajištěné dluhopisy. Britský FTSE 100 připsal 1,68 %, francouzský CAC 40 2,25 % a německý DAX 1,94 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidal 2 %, všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou a posílily nejméně o procento. Nejlépe si vedl ropný sektor a akcie bank a mediálních firem, které připsaly kolem 3 %.

Itálie na prodej: Číňané nakupují ve slevě

3. Pražská burza v úterý připsala více než procento. Nahoru ji táhly ČEZ i bankovní tituly

Index PX v úterý připsal 1,42 % na 939,12 bodu. Všechny emise na burze převážně posilovaly, kromě znojemského Pegasu Nonwovens, který odepsal 0,80 %. Největšího objemu dosáhly cenné papíry skupiny ČEZ, jež připsaly 0,92 %. Výrazně se ale dařilo i bankovním titulům, Komerční banka posílila o půl procenta poté, co na ni analytici Patria Finance vydali lepší doporučení "akumulovat" z původního "držet" a zvýšili cílovou cenu na 5 tisíc z původně očekávaných 4 700 Kč, a Erste Group Bank zaznamenala dokonce největší procentuální zisk na celé burze (+3,49 %). Přes procento připsaly cenné papíry pojišťovny VIG, telekomunikační společnosti O2 Czech Republic i likérky Stock.

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní index spotřebitelských cen (odhad září: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +1,6 %, srpen: -0,2 % a +1,7 %). Jinak bude středa na makrodata spíše slabá. V Evropě z významnějších zpráv čekáme jen zápis z jednání britské centrální banky. Trhy také napjatě sledují výsledkovou sezónu. Ve středu čísla odhalí Abbott Laboratories, Boeing, Dow Chemical, General Dynamics, US Bancorp, AT&T, Whirlpool, Yelp nebo například evropská GlaxoSmithKline. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Ani na asijské trhy v noci na středu nedoputuje mnoho makrodat. Jen Japonsko odhalí obchodní bilanci (odhad září: -773 miliard JPY, srpen: 948,5 miliardy JPY, očištěná: 924,2 miliardy JPY), vývoz (odhad září: meziročně +6,5, srpen: +1,3) a dovoz (odhad září: meziročně +2,7, srpen: -1,5, revize: -1,4). Investoři na pražské burze pak budou sledovat výsledky Unipetrolu. "Očekáváme, že by společnost měla představit sadu solidních čísel díky zlepšení marží v obou hlavních segmentech. Provozní zisk EBITA očekáváme 1,5 miliardy Kč (+100 % meziročně). Pokud se naše projekce potvrdí, mohlo by dojít k pozitivní reakci na trhu," míní Milan Vaníček z J&T Banky. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Politická nejistota v Řecku prý tlumí zahraniční investice

Politická nejistota v Řecku zpomaluje tok zahraničních investic, což ohrožuje zotavování tamní ekonomiky. Uvedlo to v úterý místní vlivné analytické středisko IOBE. Řecko v únoru čeká volba prezidenta, která by mohla vyústit v předčasné volby. Současná vládní koalice totiž zatím nemá potřebnou podporu poslanců, aby protlačila svého favorita. Řecký parlament musí být podle tamních zákonů rozpuštěn, pokud se mu nepodaří prezidenta zvolit.

6. Ukrajina požádala o novou půjčku ve výši dvou miliard eur

Ukrajina požádala o novou půjčku ve výši dvou miliard eur. Oznámila to v úterý Evropská komise s tím, že žádost o dodatečné finance zváží unijní úřady společně s Mezinárodním měnovým fondem. "Komise je pevně rozhodnuta podporovat Ukrajinu ve shodě s dřívějšími závazky," citovala agentura Reuters mluvčího komise Simona O'Connora.

7. Reuters: ECB zvažuje nákup podnikových dluhopisů

Evropská centrální banka zvažuje, že zahájí nákupy podnikových dluhopisů na sekundárním trhu. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Banka by tak rozšířila program nákupů cenných papírů v soukromém sektoru, který je součástí její snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení hrozby deflace v eurozóně. ECB ale žádné rozhodnutí v tomto směru neučinila, řekl její mluvčí. Je ale zajímavé, že je o podobném kroku mezi bankéři vůbec řeč. Případný dopad takového kroku by totiž mohl být významný. ECB by si výrazně rozšířila spektrum aktiv, která by mohla nakupovat. Firemních dluhopisů je v oběhu za zhruba 1,4 bilionu EUR, zajištěných dluhopisů a balíčků úvěrů (ABS), o jejichž nákupech ECB již rozhodla, je v oběhu téměř za 2,2 bilionu EUR. Šlo by tedy o navýšení potenciálního objemu programu odkupu o více než 60 %.

8. Vládní dluh v eurozóně v roce 2013 vzrostl na 90,9 % HDP z 89 % HDP v roce 2012

Vládní dluh zemí platících eurem podle revidovaných údajů statistického úřadu Eurostat vzrostl v loňském roce na 90,9 % HDP z 89 % HDP v předešlém roce. Deficit rozpočtu se naopak snížil na 2,9 % HDP z 3,6 % HDP. Eurostat v úterý poprvé zveřejnil výpočty podle nové metodiky, kvůli čemuž došlo i k revizím předchozích dat.

9. Evropská komise vyměří třem bankám pokuty kvůli manipulacím se sazbami

Evropská komise vyměří americké bance JPMorgan a švýcarským ústavům UBS a Credit Suisse pokuty v celkové výši přesahující 115 milionů dolarů za manipulace s klíčovou Londýnskou mezibankovní nabízenou úrokovou sazbou (LIBOR). Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj obeznámený se situací.

10. Šéf britské centrální banky čelí kontrole kvůli platebnímu systému

Mark Carney, šéf britské centrální banky, čelí kontrole spravování platebního systému poté, co došlo k jeho výpadku, největšímu za nejméně sedm let, který měl za následek opoždění převodů plateb. Carney v pondělí ohlásil, že dojde k "hloubkové a nezávislé" revizi poté, co centrální banka musela vypnout systém spravující kolem 575 miliard liber denních plateb. Devítihodinový výpadek ovlivnil převody plateb a některé odložil až do pozdního večera. Banka prodloužila kvůli výpadku provozní hodiny systému až do noci a všech 142 759 transakcí bylo nakonec úspěšně zpracováno.

Bonus

Deštníková revoluce

Na Kickstarteru se objevil nový projekt několika čínských šikulů, kteří s vtipem inovovali podobu klasického deštníku. Ochrana proti dešti v jejich podání vypadá jako fantasmagorická hůlka, která využívá proudu vzduchu, jenž je tak rychlý a silný, že zabrání kapkám vody, aby dopadly na vaši hlavu. K zahájení výroby "neviditelného" deštníku by prý mělo stačit pouhých 10 tisíc dolarů, přičemž skupina od 740 dárců již nyní získala téměř desetinásobek.

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus