Co musíte ráno vědět (27. října)
|

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zakončily týden světové burzy, co odhalily zátěžové testy evropských bank, jak dopadly předčasné parlamentní volby na Ukrajině a jak vypadá jachta budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posilovaly. S&P 500 za týden připsal 4,12 %, nejvíce v letošním roce

Americké akcie v pátek posilovaly a index S&P 500 za celý uplynulý týden zpevnil o více než 4 % poté, co akcie řady společností pozitivně reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky. Dow si v pátek připsal 0,76 %, S&P 500 0,70 % a technologický Nasdaq 0,69 %. Nejlépe si z indexu Dow vedly akcie firem Procter & Gamble, 3M, Microsoft a Pfizer, ztrácely naopak Visa, Chevron a IBM. Za celý týden Dow zpevnil o 2,59 %, S&P 500 připsal přes 4 % a Nasdaq 5,3 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zavětřili naději, akcie posílily nejvíce za dva roky

Výsledková sezóna: Zatím podpora pro akcie, ale tržby zrovna neohromují. Které tituly "po výsledcích" nejvíce propadly?

2. Evropské akcie v pátek kvůli obavám z eboly a očekávání výsledků zátěžových testů bank zlevnily, za celý týden ale skončily v plusu

Investoři v pátek na burzách starého kontinentu převážně prodávali před víkendovými výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru a v obavách o možné rozšíření eboly na území USA poté, co byl pacient s krvácivou horečkou hospitalizován v nemocnici v New Yorku. V týdenním horizontu se nicméně evropské akcie udržely v plusu. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,47 %, německý DAX odepsal 0,66 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,69 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,46 % na 3 030,37 bodu. Za celý týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,21 % na 6 388,73 bodu, německý DAX vzrostl o 1,55 % na 8 987,80 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,47 % na 4 128,90 bodu. DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní zpevnil o 2,3 %.

Soros: Evropo, probuď se!

3. Pražská burza v pátek mírně vzrostla, vystřelily akcie ČEZ a Erste. Za celý týden se indexu PX dařilo

Index PX v pátek vzrostl o 0,39 % na 950,17 bodu. Nejvíce rostoucím titulem byla rakouská Erste Group Bank, jejíž akcie posílily o více než tři procenta na 515,80 Kč. Výrazně v plusu skončily také akcie ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,69 % na 602,80 Kč. Cenné papíry ČEZ pozitivně zareagovaly na schválení nových cílů pro redukci emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o minimálně 40 % proti roku 1990. Za celý týden akcie na pražské burze stouply o 2,5 %. Největší cenový růst zaznamenaly cenné papíry bankovní skupiny Erste Group, největší pokles naopak vykázaly akcie těžební firmy NWR.

Beneš (ČEZ): Nabídku na odkup podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách zatím zřejmě nepodáme. Další velké akvizice neplánujeme

Kam investuje a kde hledá informace muž, který pamatuje první parket pražské burzy?

4. Očekávané události

Obchodování bude na začátku týdne ovlivněno výsledky zátěžových testů evropských bank. Pozornost vzbudí i výsledky nedělních voleb na Ukrajině a reakce proruských separatistů a Ruska. V USA budou v pondělí zveřejněny index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad říjen: 58 bodů, září: 58,9 bodu), pokračující prodeje domů (odhad září: meziměsíčně +0,5 %, srpen: -1 %) a index aktivity dallaského Fedu (odhad říjen: 11 bodů, září: 10,8 bodu). Německo oznámí index podnikatelského klimatu Ifo (odhad říjen: 105,8 bodu, září: 106,3 bodu). Pokračuje také výsledková sezóna, údaje o hospodaření za 3Q2014 zveřejní farmaceutická společnost Merck nebo sociální síť Twitter. Odhady výsledků pro příští týden najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zátěžovými testy evropského bankovního systému neprošlo 25 bank, další kapitál jich potřebuje 13. České banky jsou v dobrém stavu

Výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že přísným podmínkám stanoveným Evropskou centrální bankou letos nevyhovělo 25 finančních institucí. Podle vyjádření ECB chybělo ke konci loňského roku 25 evropským bankám 25 miliard eur. Od té doby si jich však 12 zajistilo dostatek financí, a kapitál si jich tak bude muset doplnit jen 13. Bez problémů testy prošlo 105 ze 130 největších evropských bankovních domů. Mezi bankami, které podle stavu svých rozvah z konce roku 2013 zátěžovými testy neprošly, jsou například řecké finanční ústavy National Bank of Greece, Eurobank Ergasias, italské banky Monte dei Paschi di Siena a Banco Popolare, kyperská Bank of Cyprus, rakouská Österreichische Volksbanken-Verbund či francouzsko-belgická banka Dexia.

Erste Group pohodlně prošla testem kvality aktiv (AQR) a zátěžovými testy EBA

6. Putin zkritizoval USA, zpochybnil americký dolar, varoval před konflikty a nazval Američany diktátory

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil v Soči s agresivním projevem proti USA. Prohlásil, že geopolitická bezpečnost je ohrožena, jelikož neexistuje garance a vojenské smlouvy jsou porušovány. Mohou za to prý Spojené státy, které zvyšují mezinárodní nestabilitu. Putin také doufá v ukončení sporu o plyn, jinak prý nastane krize.

7. Počet nezaměstnaných ve Francii v září stoupl na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v září vrátil k růstu a vyšplhal se na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,6 % na 3,43 milionu osob. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo francouzské ministerstvo práce.

8. Draghi (ECB): Oživení evropského hospodářství ztratilo momentum, strukturální reformy jsou nezbytné

Oživení evropského hospodářství přišlo o své momentum a k nastartování dalšího silného růstu jsou zcela nezbytné strukturální reformy. Na evropském summitu v Bruselu to řekl šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Inflace podle něj v krátkodobém horizontu zůstane nízká.

9. Země EU prodloužily bezcelní přístup pro zboží z Ukrajiny

Členské země EU v pátek potvrdily prodloužení bezcelního přístupu ukrajinského zboží na trhy Evropské unie do konce roku 2015. Opatření, které má upadající ukrajinské ekonomice ročně ušetřit 487 milionů eur, mělo původně platit jen do letošního podzimu, kdy se měly vztahy unie a Ukrajiny začít řídit dojednanou smlouvou o volném obchodu. Její spuštění ale bylo nakonec odloženo.

10. V předčasných parlamentních volbách na Ukrajině podle prvních odhadů vyhrál Blok Petra Porošenka před Lidovou frontou

Vítězem předčasných parlamentních voleb se na Ukrajině v neděli stal proevropsky orientovaný Blok Petra Porošenka. Odhady vycházející z exit polls naznačují, že strana současného ukrajinského prezidenta získala kolem 23 % hlasů. Druhé místo podle všeho bude brát se ziskem 21 % hlasů proevropská Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka a vítěznou trojku uzavře s asi 13 % hlasů Svépomoc. Podle prvních odhadů by se měl do parlamentu ze čtvrtého místa dostat se ziskem 7,6 % hlasů i Opoziční blok sdružující příznivce bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Bonus

Jachta, jakou jste ještě neviděli

Na první pohled jako jachta vůbec nevypadá. Nová supermoderní luxusní loď s názvem "Hvězda" - na mořské hladině skutečně vytváří tvar hvězdy - bude stát asi půl miliardy USD. Navrhl ji designér Ignor Lobanov ve spolupráci se společností MTB Group a Alexem Malybajevem. Cíl byl jasný. Podle tvůrců všechny jachty vypadají stejně, a tak bylo potřeba přijít s něčím novým. Jachta může sloužit i jako luxusní hotel. Přes den pojme 200 lidí a k přespání je na ní 36 míst.

Jachta Star - údaje
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost…
za 11 hodin

Fidelity International mění název fondu, zaměřuje se na budoucnost konektivity

Fidelity International přejmenovává svůj fond Fidelity Global Communication Fund na Future Connectivity Fund. Nový...
Telekomunikace Internet 5G sítě
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic

Exxon Mobil propustí ve Spojených státech na 1900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP