Co musíte ráno vědět (27. října)
|

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zakončily týden světové burzy, co odhalily zátěžové testy evropských bank, jak dopadly předčasné parlamentní volby na Ukrajině a jak vypadá jachta budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posilovaly. S&P 500 za týden připsal 4,12 %, nejvíce v letošním roce

Americké akcie v pátek posilovaly a index S&P 500 za celý uplynulý týden zpevnil o více než 4 % poté, co akcie řady společností pozitivně reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky. Dow si v pátek připsal 0,76 %, S&P 500 0,70 % a technologický Nasdaq 0,69 %. Nejlépe si z indexu Dow vedly akcie firem Procter & Gamble, 3M, Microsoft a Pfizer, ztrácely naopak Visa, Chevron a IBM. Za celý týden Dow zpevnil o 2,59 %, S&P 500 připsal přes 4 % a Nasdaq 5,3 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zavětřili naději, akcie posílily nejvíce za dva roky

Výsledková sezóna: Zatím podpora pro akcie, ale tržby zrovna neohromují. Které tituly "po výsledcích" nejvíce propadly?

2. Evropské akcie v pátek kvůli obavám z eboly a očekávání výsledků zátěžových testů bank zlevnily, za celý týden ale skončily v plusu

Investoři v pátek na burzách starého kontinentu převážně prodávali před víkendovými výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru a v obavách o možné rozšíření eboly na území USA poté, co byl pacient s krvácivou horečkou hospitalizován v nemocnici v New Yorku. V týdenním horizontu se nicméně evropské akcie udržely v plusu. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,47 %, německý DAX odepsal 0,66 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,69 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,46 % na 3 030,37 bodu. Za celý týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,21 % na 6 388,73 bodu, německý DAX vzrostl o 1,55 % na 8 987,80 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,47 % na 4 128,90 bodu. DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní zpevnil o 2,3 %.

Soros: Evropo, probuď se!

3. Pražská burza v pátek mírně vzrostla, vystřelily akcie ČEZ a Erste. Za celý týden se indexu PX dařilo

Index PX v pátek vzrostl o 0,39 % na 950,17 bodu. Nejvíce rostoucím titulem byla rakouská Erste Group Bank, jejíž akcie posílily o více než tři procenta na 515,80 Kč. Výrazně v plusu skončily také akcie ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,69 % na 602,80 Kč. Cenné papíry ČEZ pozitivně zareagovaly na schválení nových cílů pro redukci emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o minimálně 40 % proti roku 1990. Za celý týden akcie na pražské burze stouply o 2,5 %. Největší cenový růst zaznamenaly cenné papíry bankovní skupiny Erste Group, největší pokles naopak vykázaly akcie těžební firmy NWR.

Beneš (ČEZ): Nabídku na odkup podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách zatím zřejmě nepodáme. Další velké akvizice neplánujeme

Kam investuje a kde hledá informace muž, který pamatuje první parket pražské burzy?

4. Očekávané události

Obchodování bude na začátku týdne ovlivněno výsledky zátěžových testů evropských bank. Pozornost vzbudí i výsledky nedělních voleb na Ukrajině a reakce proruských separatistů a Ruska. V USA budou v pondělí zveřejněny index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad říjen: 58 bodů, září: 58,9 bodu), pokračující prodeje domů (odhad září: meziměsíčně +0,5 %, srpen: -1 %) a index aktivity dallaského Fedu (odhad říjen: 11 bodů, září: 10,8 bodu). Německo oznámí index podnikatelského klimatu Ifo (odhad říjen: 105,8 bodu, září: 106,3 bodu). Pokračuje také výsledková sezóna, údaje o hospodaření za 3Q2014 zveřejní farmaceutická společnost Merck nebo sociální síť Twitter. Odhady výsledků pro příští týden najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zátěžovými testy evropského bankovního systému neprošlo 25 bank, další kapitál jich potřebuje 13. České banky jsou v dobrém stavu

Výsledky zátěžových testů evropského bankovního sektoru ukázaly, že přísným podmínkám stanoveným Evropskou centrální bankou letos nevyhovělo 25 finančních institucí. Podle vyjádření ECB chybělo ke konci loňského roku 25 evropským bankám 25 miliard eur. Od té doby si jich však 12 zajistilo dostatek financí, a kapitál si jich tak bude muset doplnit jen 13. Bez problémů testy prošlo 105 ze 130 největších evropských bankovních domů. Mezi bankami, které podle stavu svých rozvah z konce roku 2013 zátěžovými testy neprošly, jsou například řecké finanční ústavy National Bank of Greece, Eurobank Ergasias, italské banky Monte dei Paschi di Siena a Banco Popolare, kyperská Bank of Cyprus, rakouská Österreichische Volksbanken-Verbund či francouzsko-belgická banka Dexia.

Erste Group pohodlně prošla testem kvality aktiv (AQR) a zátěžovými testy EBA

6. Putin zkritizoval USA, zpochybnil americký dolar, varoval před konflikty a nazval Američany diktátory

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupil v Soči s agresivním projevem proti USA. Prohlásil, že geopolitická bezpečnost je ohrožena, jelikož neexistuje garance a vojenské smlouvy jsou porušovány. Mohou za to prý Spojené státy, které zvyšují mezinárodní nestabilitu. Putin také doufá v ukončení sporu o plyn, jinak prý nastane krize.

7. Počet nezaměstnaných ve Francii v září stoupl na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v září vrátil k růstu a vyšplhal se na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,6 % na 3,43 milionu osob. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo francouzské ministerstvo práce.

8. Draghi (ECB): Oživení evropského hospodářství ztratilo momentum, strukturální reformy jsou nezbytné

Oživení evropského hospodářství přišlo o své momentum a k nastartování dalšího silného růstu jsou zcela nezbytné strukturální reformy. Na evropském summitu v Bruselu to řekl šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Inflace podle něj v krátkodobém horizontu zůstane nízká.

9. Země EU prodloužily bezcelní přístup pro zboží z Ukrajiny

Členské země EU v pátek potvrdily prodloužení bezcelního přístupu ukrajinského zboží na trhy Evropské unie do konce roku 2015. Opatření, které má upadající ukrajinské ekonomice ročně ušetřit 487 milionů eur, mělo původně platit jen do letošního podzimu, kdy se měly vztahy unie a Ukrajiny začít řídit dojednanou smlouvou o volném obchodu. Její spuštění ale bylo nakonec odloženo.

10. V předčasných parlamentních volbách na Ukrajině podle prvních odhadů vyhrál Blok Petra Porošenka před Lidovou frontou

Vítězem předčasných parlamentních voleb se na Ukrajině v neděli stal proevropsky orientovaný Blok Petra Porošenka. Odhady vycházející z exit polls naznačují, že strana současného ukrajinského prezidenta získala kolem 23 % hlasů. Druhé místo podle všeho bude brát se ziskem 21 % hlasů proevropská Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka a vítěznou trojku uzavře s asi 13 % hlasů Svépomoc. Podle prvních odhadů by se měl do parlamentu ze čtvrtého místa dostat se ziskem 7,6 % hlasů i Opoziční blok sdružující příznivce bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Bonus

Jachta, jakou jste ještě neviděli

Na první pohled jako jachta vůbec nevypadá. Nová supermoderní luxusní loď s názvem "Hvězda" - na mořské hladině skutečně vytváří tvar hvězdy - bude stát asi půl miliardy USD. Navrhl ji designér Ignor Lobanov ve spolupráci se společností MTB Group a Alexem Malybajevem. Cíl byl jasný. Podle tvůrců všechny jachty vypadají stejně, a tak bylo potřeba přijít s něčím novým. Jachta může sloužit i jako luxusní hotel. Přes den pojme 200 lidí a k přespání je na ní 36 míst.

Jachta Star - údaje
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)