Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled
|

Co čekat od ropy: Krátkodobý i dlouhodobý výhled

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v posledním průzkumu snížili své odhady budoucích cen ropy. Šlo o největší změnu v odhadech za poslední dva roky. Důvodem je očekávaný dostatek ropy na trhu díky solidně rostoucí produkci a relativně slabý růst spotřeby ropy. Chmurný výhled pro ropu zveřejnila v pondělí americká banka Goldman Sachs, americká ropa se v reakci na to propadla pod 80 USD za barel.

Komodity Ropa Geopolitická rizika Ropa WTI Ropa Brent Světová ekonomika Ľuboš Mokráš Analytici ČS

Aktuální situace a krátkodobý výhled (1 měsíc)

Cena ropy Brent se v posledních měsících rychle propadla až lehce nad 80 USD za barel (USD/brl). Nejenže byla úplně eliminována riziková prémie, ale cena se dostala pod náš odhad rovnovážné ceny odvozený primárně z marginálních nákladů na těžbu (alternativní zdroje, hlubokomořská ložiska, arktická ložiska) a ziskové marže. To však automaticky neznamená, že se pokles musí zastavit. Momentové faktory a pravděpodobné další posílení amerického dolaru mohou cenu posunout pod 80 USD/brl.

Zastavit propad by mohla akce OPEC (což zpochybnilo nedávné snížení cen Saúdskou Arábií) nebo zprávy o omezování těžby z ložisek s vysokými náklady kvůli nerentabilitě. Přetrvává i riziko geopolitických komplikací, ty by ovšem aktuálně musely být zásadní, aby se jim podařilo zlomit momentální naladění trhu na ideu nadbytku ropy, a to nejen aktuálně, ale i v dohledné budoucnosti.

Střednědobý a dlouhodobý výhled

Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy je trvale aktuální a očekávané tempo růstu světového hospodářství, a v jeho rámci obzvlášť výkonnost rozvíjejících se ekonomik (především Číny). S tempem růstu světové ekonomiky totiž přímo souvisí tempo růstu poptávky po ropě a ropných produktech. V dohledné budoucnosti očekáváme pokračování relativně pomalého růstu ve světě; rizika jsou momentálně jednoznačně na straně spíše pomalejšího než rychlejšího růstu (zejména kvůli Evropě, částečně Číně), a tedy pomalejšího růstu poptávky po ropě. Produkce ropy pokračuje v solidním růstu díky rychlému rozvoji těžby z alternativních zdrojů v Americe (Kanada, USA, Brazílie).

Pokud by však vydržela delší dobu nízká cena ropy kolem 80 USD/brl nebo nižší, lze čekat alespoň částečně omezení těžby z nejnákladnějších zdrojů. Riziková prémie k ceně ropy způsobená geopolitickými ohnisky napětí momentálně zkolabovala, riziko jejího opětovného nárůstu je ovšem stále velmi reálné, v případě zásadnější krize může být efekt velmi výrazný. Podstatnější zpomalení růstu globální ekonomiky by mohlo cenu ropy Brent dostat přechodně pod 80 USD/brl. Dlouhodobě by se cena měla udržet nad 90 USD/brl a kvůli zvyšování marginálních nákladů na těžbu postupně růst.

Vývoj ceny ropy a jejích derivátů

Co aktuálně ovlivňuje trh s ropou?

  • V rámci kartelu OPEC se rozhořívá cenová válka, kterou začala Saúdská Arábie výrazným snížením svých vývozních cen ve snaze udržet si tržní podíl. S týdenním zpožděním následoval s podobným krokem Írán. Ceny ropy obou velkých exportérů se tak dostaly na nejnižší úroveň od globální recese na konci minulého desetiletí. Íránský ministr ropného průmyslu však spekulace o cenové válce popřel s poukazem na reakci na běžné fluktuace ceny ropy.
  • Vývoj ceny ropy i nedávné kroky Saúdské Arábie a Íránu, ukazující na ochotu přistoupit na nižší ceny, zvyšují zájem o blížící se zasedání OPEC (koná se 27. listopadu ve Vídni). Donedávna panovalo poměrně jasné přesvědčení, že Saúdská Arábie jako největší producent v rámci OPEC bude ochotna omezit těžbu, aby zabránila poklesu cen. Její poslední kroky (snížení cen) však takové spekulace zpochybňují. Země navíc v září podle agentury Bloomberg těžbu ropy mírně zvýšila o 0,5 % na 9,65 milionu barelů za den, OPEC pak celkově těžil 30,9 milionu barelů denně, což je letošní maximum.
  • Rozdělené jsou proto také názory analytiků. Průzkum agentury Bloomberg mezi dvaceti specialisty ukázal, že téměř rovnoměrně - 11 si jich myslí, že OPEC přistoupí ke snížení těžebních kvót nebo stanoví formální cíl pro objem těžby. Očekávaný rozsah snížení je mezi 500 tisíci a 1 milionem barelů denně. **Podle našeho názoru je snížení těžebních kvót za současné úrovně cen nepravděpodobné, další pokles by však jeho pravděpodobnost zvýšil. Pokud by ke snížení kvót došlo, bylo by první od propadu cen ropy v době globální recese.
  • Přestože v Libyi de facto neexistuje centrální vláda a země je rozdělena mezi soupeřící ozbrojené frakce, daří se držet solidní objem produkce ropy, který sice nedosahuje plné těžební kapacity, ale je výrazně nad nedávnými minimy. Návrat Libye na trh s ropou je jedním z faktorů, který přispívá k tlaku na pokles cen komodity. Situace v Libyi však zůstává vysoce nestabilní a nejistá a je možné, že dojde k dalším podstatným výpadkům produkce.
  • Mezinárodní agentura pro energii (IEA) pokračuje ve snižování odhadu růstu spotřeby ropy pro příští rok. Aktuální odhad poptávky pro příští rok je 93,5 milionu barelů denně (růst o 1,1 milionu oproti letošnímu roku). Důvodem jsou zhoršující se vyhlídky světové ekonomiky. Podle agentury hrozí prodloužení období ostrého propadu cen, pokud OPEC nesníží těžební kvóty. Agentura zároveň zapochybovala o tom, že tak OPEC učiní. Na druhou stranu také počítá s tím, že pokles ceny ropy povzbudí poptávku po ropných produktech. Podle analýzy IEA zůstává většina světové produkce na ceně 80 USD/brl rentabilní, nerentabilních by na této úrovni mělo být 2,6 milionu barelů za den, což je 2,8 % současné těžby. Je ovšem nutné počítat s tím, že vysokonákladové zdroje ropy budou poměrně rychle zvyšovat podíl na produkci a že bez ceny ropy nad 80 USD/brl se do těchto zdrojů nebude investovat. Produkci USA na příští rok odhaduje IEA na 12 milionů barelů denně.

Výhled

Analytici dotazovaní agenturou Reuters v posledním průzkumu snížili své odhady budoucích cen ropy. Šlo o největší změnu v odhadech za poslední dva roky. Důvodem je očekávaný dostatek ropy na trhu díky solidně rostoucí produkci a relativně slabý růst spotřeby ropy.

Podle šéfa komoditních analytiků ve Standard Chartered Paula Horsnella není na trhu nijak výrazný nadbytek ropy. Produkce by se v blízké budoucnosti měla udržet na zhruba stabilní úrovni, možnost snížení těžebních kvót OPEC o 1 milion barelů denně je podle něj reálná.

grafy ropa
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 4 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus