Burzovní kalendář (17. 11. - 21. 11. 2014)
|

Burzovní kalendář (17. 11. - 21. 11. 2014)

Zápis ze říjnového jednání FOMC, předběžné indexy nákupních manažerů, data z amerického nemovitostního trhu, japonský HDP, závěr výsledkové sezóny v USA a kvartální čísla od VIG. Takový bude třetí listopadový obchodní týden, na pražské burze zkrácený o pondělní státní svátek.

Investiční a ekonomický výhled

USA

Uplynulý týden byl pro americké akciové trhy úspěšný, růst byl ale po předchozích rychlých posunech vzhůru jen mírný a většina obchodních dnů končila jen s minimálními změnami. Index Dow připsal 0,36 %, S&P 500 0,38 % a Nasdaq přes procento. Dow a S&P 500 opět v týdnu posunuly historická maxima.

"Index S&P 500 konsoliduje do strany. Nejbližší, ovšem slabý support je na hladině 2 020. Následují úroveň 2 000 a zóna okolo 1 980 bodů, která je zesílena 50denním klouzavým průměrem. Ten je od současných hodnot vzdálen pouhá 3 %. Za poslední měsíc přitom mnozí investoři možná pět zapomněli, že pokles je běžná a přirozená věc," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Technické indikátory i graf zůstávají v býčím nastavení, ale začalo období konsolidace, které by mohla vystřídat rychlá krátkodobá korekce. Index volatility VIX zůstává na nízkých hodnotách. Dokud nezačne formovat rostoucí trend, potvrzuje pro akcie býčí výhled."


Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.


Právě na opčním trhu, z kterého vychází populární indikátor volatility VIX, se přitom podle Bank of America Merrill Lynch vyvinula situace tak, že to slibuje minimálně zastavení růstu cen akcií, možná dokonce rychlou krátkodobou korekci. "Náš výhled pro americké akcie je stále optimistický, index S&P 500 by ke konci roku měl podle nás testovat hladinu okolo 2 080 až 2 100 bodů," říká MacNeil Curry z BoAML. "Krátkodobý vývoj volatility ale zavání velkým sebeuspokojením traderů a investorů. Poměr VXV (3měsíční volatility S&P 500) a indexu VIX (aktuální volatility) je na úrovni, která v minulosti předznamenávala korekce, nebo alespoň zastavení růstu cen akcií."

Celkově jsou očekávání dalšího vývoje cen akcií optimistická. Listopadem začalo sezónně nejsilnější období pro americké trhy, domácí ekonomika vykazuje solidní růst a výsledková sezóna byla pro trh příjemným překvapením.

V novém týdnu budou ve Spojených státech oznámeny některé důležité makroekonomické údaje. V pondělí se čeká mírný meziměsíční růst průmyslové výroby za říjen (+0,2 %) a zlepšení indexu aktivity v oblasti New Yorku na 10 bodů. V úterý by měly být oznámeny více než procentní meziroční nárůst výrobních cen a nepatrné zlepšení indexu realitního trhu NAHB. Stejně tak mírné zlepšení se čeká ve středu, pokud jde o zahájenou výstavbu a vydaná stavební povolení.

Středě ale bude dominovat zápis ze říjnového jednání FOMC. Americká centrální banka na něm ukončila program odkupu dluhopisů a hypotéčních cenných papírů. Zajímavé budou detaily o rozložení sil v měnovém výboru, pokud jde o další nastavení základní úrokové sazby. V týdnu přitom veřejně vystoupí řada guvernérů Fedu (v pondělí Charles Evans, v úterý Narayana Kocherlakota, ve čtvrtek Daniel Tarullo, Loretta Mester a John Williams).

Pro Fed velice zajímavé údaje vyjdou ve čtvrtek, a sice index spotřebitelských cen. Odhaduje se meziroční nárůst o 1,6 % v říjnu po 1,7 % v září, meziměsíčně by ceny měly klesnout o 0,1 %. Očištěné o potraviny a energie by ale měly ceny oproti září vzrůst o 0,2 % a meziročně o 1,8 %. Na tom je velice patrný dopad klesajících cen ropy na americké spotřebitele. Analytici se veskrze shodují, že na osobní spotřebě založená americká ekonomika by z nižších cen ropy, potažmo benzínu, měla alespoň krátkodobě těžit. Pokles by ale neměl být trvalý ani výrazně hlubší.

Sledované budou ve čtvrtek také počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 284 tisíc po předchozích 290 tisících), předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (čeká se mírný růst na 56,5 bodu) a prodeje stávajících domů, kde by se anualizovaný počet měl udržet nad 5 miliony jednotek (5,15 milionu po 5,17 milionu).

Prakticky končí výsledková sezóna. Na řadě jsou v týdnu některá velká jména ze spotřebitelského sektoru jako Best Buy, Home Depot, Target nebo Gap. Odhady výsledků amerických, ale i světových firem najdete ZDE.

Evropa

Za uplynulý týden britský index FTSE 100 posílil o 1,22 % na 6 654,37 bodu, německý DAX klesl o 0,42 % na 9 252,94 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,3 % na 4 202,46 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní odepsal 0,16 % na 3 059,99 bodu.


Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích si připomeňte ZDE.


Evropské trhy na jednu stranu podporuje ECB svými odkupy cenných papírů (každé pondělí vychází statistika nákupů), podle analytiků je ale za celkem uspokojivým vývojem na evropských finančních trzích především očekávání toho, že banka bude muset svůj podpůrný program navýšit a rozšířit. To má za následek mimo jiné výrazné oslabování eura a pokles výnosů státních dluhopisů na rekordní minima.

V týdnu veřejně vystupuje řada představitelů ECB, jejich slova na adresu evropské ekonomiky tak budou velice pozorně vnímána právě v tomto kontextu. V pondělí to budou Yves Mersch a Peter Praet, především ale Mario Draghi, který vystoupí v Evropském parlamentu. V úterý se nechají slyšet Sabine Lautenschläger a Klaas Knot, ve středu opět Peter Praet, v pátek se pak na Evropském bankovním kongresu vystřídají u řečnického pultu Mario Draghi a jeden z jeho největších odpůrců Jens Weidmann z Bundesbank.

Makrodata přitom nejsou nijak oslnivá. V týdnu budou investory zajímat mimo jiné v úterý oznamovaná inflace v Británii (odhad říjen meziročně: +1,2 %, jádrová +1,6 %, září: +1,2 %, +1,5 %). Ve Spojeném království pak ve středu vyjde zápis z jednání Bank of England, britská centrální banka je přitom možná nejžhavějším kandidátem mezi západními centrálními bankami na brzké první zvýšení sazeb po vleklé krizi.

Rovněž v úterý vyjde index ekonomické nálady ZEW v Německu a v eurozóně. V Německu se očekává další pokles subindexu hodnocení aktuální situace (odhad: pokles z 3,2 na 1,7 bodu), nad nulu by se měl ale vrátit index očekávání (růst z -3,6 bodu na 0,5-0,9 bodu, podle různých anket mezi analytiky).

Nepatrné zlepšení se čeká ve čtvrtek od předběžných indexů nákupních manažerů za celou eurozónu, ale i Německo a Francii. Zlepšit by se měla i spotřebitelská důvěra v evropské měnové unii, nárůst se čeká i od maloobchodních tržeb v Británii.

Co v novém obchodním týdnu bude sledovat Martin Loos, makléř z brokerjetu České spořitelny? Mimo jiné i výsledky některých evropských firem.

Evropu opět o něco více trápí dění na Ukrajině. Víkendový summit G20 ukázal odhodlání Západu nadále tlačit na Rusko všemi možnými způsoby, aby upustilo od podpory separatistů na východě Ukrajiny. Největší strašák (pokud neuvažujeme otevřený ozbrojený mezinárodní konflikt), kterým bylo riziko omezení nebo výpadku dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy, ale bylo zažehnáno dohodami z před několika týdnů.

Asie a emerging markets

Nejsledovanějšími údaji budou hned v pondělí předběžná statistika vývoje japonského HDP ve třetím kvartálu a ve čtvrtek také předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně.

Dění na pražské burze a kompletní tabulky odhadů zveřejňovaných makrodat najdete na další stránce.

Česká republika

17/11 Státní svátek - pražská burza zavřená

18/11 VIG - hospodářské výsledky za 3Q2014

18/11 Index cen výrobců

Index PX odepsal v uplynulém týdnu 0,89 %. Přes 12 % odepsala na burze společnost O2 Czech Republic, největší růst si z velkých emisí připsala společnost Philip Morris ČR (+4,3 %), ještě lépe se vedlo cenným papírům Tatry Mountain Resorts.

Domácímu trhu dominovala výsledková sezóna. O2 Czech Republic zveřejnila slabší čísla, než čekal trh, na úrovni provozního zisku OIBDA (4,2 miliardy Kč, čekalo se 4,3 miliardy), tržby byly naopak o něco silnější (11,3 miliardy Kč, odhadovalo se 11,1 miliardy Kč). "Celkově jsme čísla hodnotili neutrálně. Důležité zprávy o půjčce vlastníkovi, firmě PPF, či o členění společnosti nebyly dle očekávání komentovány. Již v pondělí se objevila spekulace týdeníku Euro ohledně možné budoucnosti O2 C.R. vzhledem k rozčlenění firmy a potenciálnímu zájmu z Číny," připomněl Milan Vaníček z J&T Banky.

Trh hodnotí negativně možnou formu finanční pomoci pro majoritního vlastníka z důvodu potenciálu silného omezení výplaty dividendy. Navýšení podílu PPF ve firmě nad 83 % může mít navíc negativní vliv na setrvání společnosti v některých indexech, což může vést k odlivu investorů sledujících tyto indexy.

Podrobnosti včetně videokomentáře analytika ZDE.

ČEZ ve středu zveřejnil silnější čísla na úrovni EBITDA (14,8 miliardy Kč vs. odhadovaných 14,2 miliardy). Nicméně kvůli jednorázové položce 3,2 miliardy Kč za rumunské větrné parky čistý zisk silně zaostal za očekáváním (2,3 miliardy Kč, čekalo se 5 miliard). Společnost zvýšila výhled provozního zisk EBITDA za rok 2014 na 72 miliard Kč z dosavadních 70,6 miliardy Kč. "Nadále očekáváme zvýšení výplatního poměru, což by mělo umožnit udržet stabilitu dividendy," uvedl Vaníček. Akcie ČEZ za týden odepsaly procento.

Podrobnosti včetně videokomentáře analytika ZDE.

Pivovary Lobkowicz ve středu oznámily 2% meziroční růst tržeb za 9 měsíců na 923 milionů Kč, což bylo v souladu s očekáváním. "Za zajímavou jsme považovali informaci okolo zájmu Enterprise Investors, konkrétně to, že výsledek jednání ještě není znám, nicméně údajně se jedná o prodeji majoritního podílu, což dříve nebylo specifikováno. V případě prodeje majority by musela následovat povinná nabídka pro minoritní akcionáře," vysvětlil Milan Vaníček. Titul zakončil o procento slabší na 170 Kč.

Podrobnosti včetně videokomentáře analytika ZDE.

Ve čtvrtek zveřejnila provozní data společnost Philip Morris ČR. Ta vyzněla pozitivně. Důvodem byl růst objemu ve všech segmentech. "Především překvapil silný růst ve sledovaném segmentu ostatního exportu (+17,7 % meziročně), který byl důvodem našeho předešlého zvýšení doporučení," zdůrazňuje Vaníček.

Podrobnosti včetně videokomentáře analytika ZDE.

Kompletní sadu čísel zveřejnila ve čtvrtek také NWR. Provozní ztráta EBITDA byla sice nižší, než čekal trh (-15,2 milionu EUR, čekalo se -20,3 milionu EUR), ale firma navýšila náklady na restrukturalizaci na 42 milionů EUR z dosavadních 30,6 milionu EUR. Silná ztrátovost na finanční pozici je stále alarmující. Ukázkový penny stock na pražské burze zůstal za celý týden beze změny na 0,50 Kč.

Podrobnosti včetně videokomentáře analytika ZDE.

Další týden bude na pražské burze mít pouze čtyři dny. V pondělí si připomeneme 17. listopad 1989 (a 1939). O "zábavu" se v posledních dnech starali a jistě ještě v pondělí budou starat především politici a aktivisté na různých vzpomínkových akcích.

Výsledková sezóna pokračuje v Praze i ve zkráceném obchodním týdnu. V úterý data za třetí kvartál oznámí pojišťovna Vienna Insurance Group. "Očekáváme 39% meziroční nárůst čistého zisku na 106 milionů EUR díky tomu, že letos nebyly tak významné povodně, firma navíc neměla problémy v hospodaření spojené s Rumunskem a Itálií," odhaduje Vaníček.

Výhled makrodat

Burzovní kalendář na týden od 17. listopadu Burzovní kalendář na týden od 17. listopadu
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 21 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii