Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?
|

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

Britský premiér David Cameron před týdnem v deníku The Guardian vyjádřil obavy o světovou ekonomiku. Současný stav podle něj nechává vzpomenout na rok 2008. Od premiéra země se šestým největším hospodářským výkonem nelze brát taková slova na lehkou váhu. Na optimismus jsou tady třeba premiéři Řecka nebo Španělska.

Recese Krize Světová ekonomika

Japonsko

Japonská ekonomika spadla ve třetím kvartálu nečekaně do recese. Premiér Abe a guvernér národní banky Kuroda mají o čem přemýšlet. Země s jednou z nejnepříznivějších demografických křivek se potácí v dlouhém období bez výraznějšího růstu ekonomiky a cen. Deflaci sice Kuroda zatím odvrátil, ale ekonomika nešlape. Zemi čekají předčasné volby, parlament je rozpuštěný.

Třetí největší ekonomika světa se přitom opírá o nyní dokonce navýšený program kvantitativního uvolňování - akcie posilují, dluhopisy prakticky nic nevynášejí. Pro typického japonského investora, tedy člověka okolo 50 let s rozsáhlým dluhopisovým portfoliem báječná doba. Už samotné zadlužení Japonska, které se počítá ve stovkách procent HDP, je podle řady ekonomů dostatečným základem pro novou krizi s dopadem na globální hospodářství.

Brazílie

Nebýt půlprocentního mezikvartálního růstu HDP na konci loňského roku, ekonomika Brazílie by byla v recesi již čtyři čtvrtletí. Podnikání v zemi komplikuje velká byrokracie a uzavřenost hospodářství. "Na druhou stranu je potřeba připomenout, že jde o rozvíjející se zemi, která má dvě stě milionů obyvatel, její handicapy jsou svým způsobem kompenzovány potenciálem, očekáváním prosperity a růstem. Ten by byl podle ekonomů zdravý a udržitelný někde kolem úrovně 4-5 HDP za rok," uvedl v rozhovoru pro Investiční web ředitel společnosti PragoTec Jiří Jodas, který v Brazílii dlouhodobě působí.

Od staronové prezidentky Rousseffové očekává zaměření se na infrastrukturu, což by mohlo růst podpořit. Nicméně "byznys" její znovuzvolení nepřivítal. Brazilský real je na devítiletém minimu vůči dolaru, akcie jsou po oživení v roce 2009 v pomalém sestupném trendu. Na to, jaký potenciál se Brazílii přisuzoval, celkem tristní pohled.

Itálie

Tři čtvrtletí mírného, ale přece jen poklesu ekonomiky znamenají, že se v Itálii renesance ("Renzesance") zatím nekoná. Stárnoucí populace a v rámci Evropy vysoké veřejné zadlužení (přes 130 % HDP) komplikují cestu k tomu, o co Řím usiluje nebo by usilovat měl - k vyšší konkurenceschopnosti.

Další problémy

Již v úterý 25. listopadu se dozvíme, zda se mimo recesi udrželo Německo. Čeká se růst HDP o 0,1 % (jak rádi ekonomové a hlavně politici bazírují na desetinkách) po poklesu o 0,1 % ve druhém čtvrtletí, i malé negativní překvapení tak Němce odsoudí mezi evropské cestující s nápisem "recese" na zavazadle. Jen revize údajů za poslední kvartály z této skupiny vyvedly Francii, o její budoucnost si ale dělají starosti i optimisté mezi ekonomy a milovníci francouzského vína mezi spotřebiteli.

O vysoké nezaměstnanosti nejen v jižních zemích eurozóny, ale třeba i v Polsku toho bylo napsáno hodně. Miliony mladých lidí v Evropské unii nemají práci ani naději na její brzké získání. Inflace je v eurozóně vymírajícím druhem, Evropská centrální banka se snaží o jeho záchranu odkupy aktiv a rekordně nízkými sazbami. Dejme jí čas, jistě, trh je ale nekompromisní. Investoři na dluhopisovém trhu vzkazují Draghimu a spol. jediné - "dosavadní opatření jsou málo, začněte odkupovat státní bondy!" V eurozóně dost možná hlavní téma roku 2015, pro vás, kdo máte rádi dlouhodobější výhledy.

Čína má sice k recesi daleko, oficiální údaje stále ukazují na růst o více než 7 % ročně. Tato míra ale znamená výrazné zpomalení oproti posledním rokům. I v Číně centrální banka navíc čerstvě snížila sazby, aby ekonomice trochu pomohla.

"Světlá" místa?

V první desítce jsou světlými místy (i když s velkými otazníky) Spojené státy americké, ekonomická jednička, dále Spojené království (šestka) a možná Indie (desítka).

Dopady kvantitativního uvolňování v USA jsou rozporuplné - akcie a dluhopisy mají za sebou dlouhé "býčí" období, pohled do peněženky "průměrného Američana" ale odhaluje trochu méně veselou realitu. Rostoucím sociálním rozdílům se ve svých úvahách věnuje už dokonce i Janet Yellenová, šéfka centrální banky, která byla vždy velkou zastánkyní "levných peněz", na nichž pod dozorem regulátorů a politiků bohatly především banky a velké firmy.

Program nákupu aktiv centrální bankou v USA skončil (možná jen na určitou dobu, kdo ví). V Evropě se naopak odkupuje, v Japonsku se "tisknou" peníze mimořádným tempem. Mladé trhy nepředvádějí nic světoborného, ty velké (Čína, Rusko, Brazílie, Indie) trpí specifickými neduhy. Obrázek světové ekonomiky tak není růžový, jakkoli se globální míra růstu stále má pohybovat alespoň okolo 3 %.

Mario Draghi opakovaně vyzývá politiky v eurozóně, aby reformovali hospodářství. Pro vyspělý svět to platí beze zbytku. Každé další podpůrné opatření a pár desetin procenta růstu HDP vzbuzuje naději, že to půjde bez radikálních opatření. Šest let krize a boje s ní ale ukázalo, že to dost možná nepůjde. (Zatím) nepomáhají biliony nových dolarů, jenů a eur, fiskální pravidla ("potřebujeme jen malou výjimku, milý Brusele"), tisíce kilometrů dálnic a ještě větší počty prázdných bytů v Číně ani hýbání se sazbami centrálních bank v rozvíjejících se zemích. Možná tak místo výrazů jako "býčí trh", "optimismus" a "růst" budeme muset do slovníku opět zařadit pojmy jako "restrukturalizace", "krize", "reformy" a "recese". Pokud jsme je kdy založili do archivu.

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
před hodinou

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
před hodinou

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
před hodinou

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí
S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
12:31

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
12:18

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
12:09

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
10:45

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice
Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI
09:28

Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI

Po konci pondělního obchodování dojde k převážení indexů MSCI. Philip Morris ČR bude přidán do indexu MSCI Small Cap...
Indexy Akcie ČR Emerging Markets
Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst
09:24

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 propustí asi 3 000 lidí, což je zhruba 15 % zaměstnanců. Čelí déletrvající...