Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak zahájily poslední listopadový týden akcie ve Spojených státech i Evropě, jak trhy překvapil index Ifo a jak vypadá průměrná devatenáctiletá Američanka? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu posledního listopadového týdne opět lámaly rekordy

Americké akcie v úvodu posledního listopadového týdne dále posilovaly poté, co minulý týden dosáhly na rekordní hladiny. Trhy podporuje větší optimismus ohledně vývoje globální ekonomiky stimulované centrálními bankami. Index Dow během pondělní seance kolísal, v závěru se však vyšplhal nad nulu a připsal 0,04 %, čímž překonal páteční maximum 17 810,06 bodu a uzavřel na 17 817,90 bodu. I index S&P 500 překonal páteční rekord 2 063,41 bodu, když zpevnil o 0,29 % a uzavřel na 2 069,44 bodu. Technologický Nasdaq mezitím posílil o 0,89 % na 4 754,89 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností Walt Disney, Intel a Boeing, ztrácely naopak cenné papíry AT&T, United Technologies a Verizon Communications.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí závod nekončí

Klienti nevěří, že nejsme optimističtější ohledně akcií, říká stratég ze Citigroup

2. Evropské akcie zahájily poslední listopadový týden mírně nad nulou, brzdili je těžaři

Evropské akcie v úvodu posledního listopadového týdne mírně posilovaly, zisky však brzdily akcie těžařských firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 naopak připsal necelého půl procenta a německý DAX zpevnil o 0,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidával kolem 0,15 %. Nejlépe si vedly automobilky, banky a finanční sektor, ztrácel naopak sektor základních materiálů. "Status quo na trzích je investovat s nadějí, že stimulativní politika centrálních bank bude nadále podporovat ceny akcií," tvrdí Daniel Weston, portfoliomanažer z Aimed Capital. "Ve všech koutech světa se stimuluje a investoři jsou nuceni zvážit oddělení slabých fundamentů od býčího stimulu."

Akcie pohledem technické analýzy: Býci mají cestu otevřenou

Krize, recese a restrukturalizace místo optimismu, oživení a býčího trhu?

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila

Index PX v pondělí posílil o 0,11 % na 981,31 bodu. Největší procentuální zisk si připsaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které zpevnily o 1,67 %, více než procento připsaly i cenné papíry O2 C.R. (+1,27 %), pojišťovny VIG (+1,03 %) a Pivovarů Lobkowicz (+1,02 %). Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které ztratily 0,17 %, v závěsu za nimi se co do objemu držely cenné papíry Komerční banky, které oslabily o 1,36 %. Naproti tomu druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, zpevnil o 0,27 %. Mírným posílením reagovaly akcie mediální CME (+0,17 %) na zvýšení doporučení ze strany České spořitelny na "držet" z "redukovat".

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

4. Očekávané události

Spojené státy v úterý zpřesní zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: mezičtvrtletně +3,2 %, předchozí odhad: +3,5 %, 2Q2014: +4,6 %) a navíc odhalí index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad září meziročně: +4,7 %, červenec: +5,6 %), index spotřebitelské důvěry (odhad listopad: 95,9 bodu, říjen: 94,5 bodu) a index aktivity richmondského Fedu (odhad listopad: 17 bodů, říjen: 20 bodů). Německo vydá finální data o HDP ve třetím čtvrtletí (odhad: mezikvartálně +0,1 % a meziročně +1,2 %, 2Q2014: -0,1 % a +1 %) a Itálie zveřejní maloobchodní tržby za září (odhad září: +0,2 %, srpen: -0,1 %). Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ukrajina očekává obnovení dodávek plynu z Maďarska

Ukrajina očekává v prosinci nebo na začátku příštího roku obnovení dovozu zemního plynu z Maďarska, který Budapešť pozastavila v září. Novinářům to v pondělí v Bratislavě na okraj energetické konference řekl šéf ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev, podle něhož Ukrajina v případě potřeby také obnoví dovoz plynu z Ruska. Maďarský ministr národního rozvoje Miklós Seszták upozornil, že zpětné dodávky plynu na Ukrajinu budou možné, až jeho země naplní vlastní zásobníky.

6. Rusko prý zvažuje pomoc pro Gazprombank zasaženou sankcemi

Ruská vláda jedná o poskytnutí finanční pomoci až 100 miliard rublů pro státem ovládaný finanční ústav Gazprombank. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl tamní ministr hospodářství. Gazprombank je třetí největší bankou v Rusku. Podobně jako některé další ruské finanční ústavy má omezený přístup na mezinárodní kapitálové trhy, neboť se stala terčem západních sankcí proti Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi.

7. BT prý jedná o koupi dvou britských operátorů, jedním je O2

Britská telekomunikační skupina BT Group zkoumá možnost koupit od španělské společnosti Telefónica britského telekomunikačního operátora O2. Společnost BT tak potvrdila dřívější spekulace španělských médií. Podle zdroje agentury Reuters nicméně BT jedná také o možném převzetí dalšího britského operátora EE, což je větší konkurent O2.

8. Singer: Konečně vidíme v Česku inflační tlaky

Guvernér České národní banky Miroslav Singer během projevu ve Vídni prohlásil, že ČNB po dlouhé době vidí v české ekonomice inflační tlaky. Přesto podle něj ospravedlňuje deflační hrozba v eurozóně kurz koruny nad 27 EUR/CZK, kde ho ČNB hodlá držet minimálně do roku 2016.

9. EBRD letos zvýšila investice na Ukrajině na miliardu eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v letošním roce zvýšila objem investic na Ukrajině na zhruba miliardu eur. Oznámil to v pondělí prezident banky Suma Chakrabarti. Loni EBRD v této zemi investovala kolem 800 milionů eur. Chakrabarti ale podle agentury Reuters upozornil, že poskytování prostředků ze zdrojů EBRD Ukrajině brzdí administrativní překážky a korupce.

10. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v listopadu vzrostl na 104,7 bodu ze 103,2 bodu v říjnu (odhad: 103 bodů)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v listopadu zvýšil. Vzrostl na 104,7 bodu z říjnových 103,2 bodu, očekával se mírný pokles na 103 bodů. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 110 bodů ze 108,4 bodu, čekalo se 108 bodů. Index očekávání vyskočil na 99,7 z 98,3 bodu, konsenzus počítal s 95,5 bodu.

Bonus

Panenka, která má reálné proporce a znaky průměrné mladé Američanky

Ilustrátor Nickolay Lamm z Pittsburghu se rozhodl vytvořit panenku na základě skutečných proporcí průměrné devatenáctileté Američanky. Panenka s názvem Lammily nese slogan "průměr je krásný" a je na prodej za 25 dolarů. Kromě řady oblečení má k dispozici i nálepky, díky kterým jí lze přidat tetování, bodnutí komárem, či travnaté skvrny na kolena, stejně jako i reálné nedostatky v podobě strií, akné a jizev. V poměru k reálné lidské postavě má panenka míry 79 centimetrů v pase, 83 centimetrů v bocích a 81 centimetrů přes prsa.

Panenka Lammily od ilustrátora Nickolaye Lamma
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
před hodinou

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
před hodinou

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
před hodinou

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava