Co musíte ráno vědět (5. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, jak vidí budoucnost starého kontinentu Evropská komise a která whisky je nejlepší na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy

Americké akciové trhy v první polovině úterního obchodování klesaly. Dolů je táhly zejména cenné papíry firem z odvětví energetiky, které se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy. Ve druhé polovině obchodní seance nicméně většina akcií část ztrát smazala, a index Dow dokonce uzavřel mírně v plusu. Dow posílil o 0,10 % na 17 383,84 bodu. Širší S&P 500 naopak oslabil o 0,28 % na 2 012,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,33 % na 4 623,64 bodu. Osm z deseti hlavních sektorů v úterý oslabilo. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. V zelených číslech skončily pouze sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví. Index volatility VIX vzrostl o necelá dvě procenta na 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,34 %.

Současnost vejde do historie jako QE bublina

2. Evropské akcie v úterý ztrácely kvůli predikci Evropské komise

Evropské akcie v úterý po zveřejnění nové predikce Evropské komise zamířily do červených čísel. Náladě na trzích nepomohly ani klesající ceny ropy. Britský FTSE 100 odepsal 0,52 %, francouzský CAC 40 1,52 % a německý DAX 0,92 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal necelé procento. Nad nulou zakončil jen realitní sektor, zbývající odvětví v čele s ropným sektorem a bankami ztrácela. Akcie společnosti Hugo Boss odepsaly téměř 5 %, když firma snížila predikci růstu tržeb v letošním roce na 6-8 %, dříve predikovala vysoký jednociferný růst. Snížení společnost zdůvodnila slabší poptávkou v Evropě. Nedařilo se ani cenným papírům francouzské firmy L'Oréal. Ty ztratily přes procento, když společnost ohlásila 2,3% meziroční růst tržeb ve třetím kvartálu, ačkoli trh počítal s 3,8% růstem. Předseda správní rady Jean-Paul Agon navíc prohlásil, že letošní rok bude nejspíše nejslabší od roku 2009.

Rusko: Příležitost, která utekla mezi prsty

3. Pražská burza v úterý neudržela počáteční zisky a spadla do červených čísel

Index PX odepsal 0,18 % na 973,03 bodu. Burzu v úterý stáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 0,66 %, a bankovní tituly - Komerční banka oslabila o 0,81 % a Erste Group Bank o 1,39 %. Nedařilo se ani O2 C.R., která ztratila 0,56 % poté, co Erste snížila doporučení na akcie firmy z "kupovat" na "redukovat" při cílové ceně 225 Kč. V úterý titul uzavřel obchodování na 246,60 Kč. Naopak cenné papíry Fortuny připsaly 4,17 % v reakci na potvrzení doporučení "kupovat" ze strany UniCredit, která zvýšila cílovou cenu o 5,7 % na 149 Kč. V úterý akcie Fortuny uzavřely na 126,20 Kč.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Středa se ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitních indexů. Dozvíme se data například za Španělsko, Itálii, Francii, Německo, eurozónu, Spojené království i Spojené státy (odhady naleznete ZDE). Eurostat navíc vydá zprávu o maloobchodních tržbách za září (odhad: -0,8 % meziměsíčně, +1,5 % meziročně) a ve Spojených státech budou investoři sledovat čísla o zaměstnanosti podle agentury ADP (odhad říjen: 220 tisíc nových pracovních míst), která by mohla předznamenat páteční souhrnná data za celou ekonomiku. Budou se také hodnotit výsledky amerických voleb. Hospodářské výsledky ve středu oznámí mimo jiné Time Warner, Chesapeake Energy, Duke Energy, QUALCOMM, CenturyLink, CBS, News Corp, Tesla Motors, v Evropě Lafarge a ING (očekávané výsledky naleznete ZDE). Co všechno nabídne na události nabitý týden, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomiku EU letos podle Evropské komise čeká jen slabý růst

V celé Evropské unii i eurozóně předpokládá Evropská komise pro letošní rok jen slabý hospodářský růst o 1,3 a 0,8 procenta hrubého domácího produktu. Plyne to z pravidelné podzimní makroekonomické prognózy, kterou zveřejnila Evropská komise. Příští rok by mělo nastat pomalé zvýšení na 1,5 % pro EU jako celek a 1,1 % pro země platící společnou měnou.

Česká ekonomika letos podle prognózy Evropské komise poroste o 2,5 %

6. Merkelová stále nevidí důvod k rušení sankcí proti Rusku

Německá kancléřka Angela Merkelová stále nevidí žádný důvod pro zrušení evropských sankcí proti Rusku. Sankce sice zatěžují i německé podniky, tlak na Rusko ale podle premiérky může přispět k vytvoření předvídatelného mezinárodního prostředí, které je z dlouhodobé perspektivy nutné pro udržování obchodních vztahů. Merkelová to v úterý řekla na Dni německých zaměstnavatelů.

7. Deficit obchodní bilance Spojených států se v září prohloubil o 7,6 % na čtyřměsíční maximum

Deficit obchodní bilance Spojených států se v září prohloubil na čtyřměsíční maximum 43 miliard dolarů. Očekávalo se přitom, že se deficit zvýší jen na 40,2 miliardy z 40,1 miliardy dolarů. Export klesl nejprudčeji od února letošního roku kvůli slabší poptávce z Evropy, Latinské Ameriky a Japonska, zatímco import byl stejný jako v srpnu.

8. Němečtí strojvůdci vyhlásili stávku od čtvrtka do pondělí

Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlásili stávku v osobní dopravě od čtvrtečních 02.00 do pondělních 04.00 SEČ. Několikadenní protestní akce zasáhne regionální i dálkové vlaky. Patrně se projeví i na spojení Německa s Českem, stejně jako předchozích pět kratších stávek na německé železnici, které strojvůdci uspořádali od konce srpna.

9. Nejbohatším Slovákem zůstal Andrej Babiš

Český ministr financí Andrej Babiš, který se narodil v Bratislavě, si podle časopisu Forbes udržel pozici nejbohatšího Slováka. Babiš coby majitel skupiny Agrofert a šéf politického hnutí ANO disponuje podle nejnovějšího vydání slovenské edice časopisu majetkem za 2,04 miliardy eur. Loni to bylo 1,54 miliardy eur.

10. Počet nezaměstnaných ve Španělsku klesl nejvíce za 16 let

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku podle sezónně upravených údajů klesl v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem o 19 393, což byl nejvyšší pokles pro tento měsíc od roku 1998. Počet nezaměstnaných se snížil již třetí měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo španělské ministerstvo práce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Skotská whisky už není nejlepší na světě, nedostala se ani mezi top 5

Nejlepší whisky na světě je podle nového hodnocení znalce Jima Murrayho, který v příštím týdnu vydá Whisky Bible pro rok 2015, japonská Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013. Murray japonské whisky udělil 97,5 bodu ze sta díky excelentní vůni a lehce kořeněnému závěru. Yamazaki je první a nejstarší japonská palírna založená v roce 1923. Poprvé v historii se mezi pět nejlepších whisky nedostala žádná skotská palírna, uvádí Daily Mail, který získal Murrayho "Bibli" s předstihem. Skotská whisky přitom žebříčkům kralovala ve dvou z předchozích tří let. V roce 2012 to byla 21letá single malt z palírny Old Pulteney a v roce 2014 Glenmorangie Ealanta. Whisky Bible vychází každoročně od roku 2003 a nyní nabízí důkladné hodnocení 4 500 druhů whisky.

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
před 25 minutami

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
před hodinou

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
před hodinou

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika
Nokia postaví pro NASA první mobilní síť na Měsíci
12:56

Nokia postaví pro NASA první mobilní síť na Měsíci

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia získal od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA)...
Nokia Evropské akcie Telekomunikace
Pokles japonského vývozu v září výrazně zpomalil
12:02

Pokles japonského vývozu v září výrazně zpomalil

Meziroční pokles vývozu z Japonska v září zpomalil na 4,9 ze srpnových 14,8 procenta. Poprvé za více než rok se...
Japonsko Mezinárodní obchod
Obchodování na některých evropských burzách postihl výpadek
11:37

Obchodování na některých evropských burzách postihl výpadek

Technické potíže burzovního operátora Euronext v pondělí vedly k přerušení obchodování na některých evropských...
Evropské akcie
Šéfka ECB vyzvala k rychlé distribuci peněz z fondu obnovy EU
10:37

Šéfka ECB vyzvala k rychlé distribuci peněz z fondu obnovy EU

Evropská unie musí urychleně rozdělit peníze z fondu obnovy v objemu 750 miliard eur, který má evropským ekonomikám...
ECB Christine Lagardeová Evropská ekonomika
Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory…
Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory…
10:30

Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory solidním datům Čína

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v plusu, pod nulou ale den zakončila Čína, a to...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii