Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)

Poslední letošní zasedání FOMC, indexy nákupních manažerů a řada dalších podstatných makrodat včetně inflace a údajů z amerického realitního trhu. Kromě toho indexy ekonomické nálady v Německu ZEW a podnikatelský indikátor Ifo, v Česku pak budou sledované především středeční zasedání ČNB a vývoj klíčových titulů zahrnutých v indexu PX pražské burzy v čele s bankami a ČEZ.

Investiční a ekonomický výhled

Uplynulý týden

Investory v týdnu znepokojovala klesající cena ropy. Barel WTI i Brentu aktuálně stojí okolo 60 USD. Nepotěšily ani údaje z čínského průmyslu (v listopadu meziročně jen +7,2 %).

Americké akcie v pátek krvácely, mají za sebou nejhorší týden za více než dva roky
Americké akcie v závěru týdne výrazně ztrácely. Index S&P 500 zažil největší týdenní pokles za posledních dva a půl roku kvůli pokračujícímu zlevňování ropy a datům z čínského průmyslu.
Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011
Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl procenta a v týdenním horizontu dopadly nejhůře za zhruba tři a půl roku. Burzy starého kontinentu v týdnu výrazně oslabilo nečekané rozhodnutí Řecka posunout termín prezidentských voleb. Investoři se obávají, že se v Řecku k moci dostanou radikálové, kteří zcela pohřbí všechny dosavadní snahy o rekonstrukci tamní ekonomiky. Negativně se na obchodování podepsal také pokračující pokles cen ropy.
Asijské akcie v pátek po uspokojivých ekonomických datech uzavřely smíšeně
Obchodování na hlavních asijských akciových trzích v závěru týdne skončilo nejednotně. Většina trhů uzavřela v zelených číslech, burzy v Hong Kongu a Austrálii ale mírně klesly.

Výhled

"Všichni jsou stále nervózní kvůli klesajícím cenám ropy, situace v eurozóně je také znepokojivá," říká John Carey z Pioneer Investment Management. "Data o spotřebitelské důvěře a čtvrteční čísla o maloobchodních tržbách byla solidní, obrázek domácí ekonomiky je tedy povzbudivý, ale někteří se domnívají, že zbytek světa stáhne USA dolů," dodává.

"Ekonomická data byla vesměs příznivá, index S&P 500 však předvedl nejhlubší týdenní ztrátu od května 2012. Prosinec, historicky pro akcie nejpříznivější měsíc, zatím vyznívá negativně. Index testuje 50denní klouzavý průměr. Pokles by mohl pokračovat, investoři by ale hladinu podpory mohli pochopit jako vhodnou nákupní úroveň. Páteční propad indexu o 1,62 % byl sice s nadprůměrným objemem obchodů, ale VIX už narostl jen o 5 %. Korekce by mohla být opět pouze rychlá a krátká, ale i prosinec se může začervenat – výjimky potvrzují pravidla," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Slabá inflace v USA dává guvernérům Fedu, kteří se sejdou v úterý a ve středu, prostor pro zachování úrokových sazeb nízko delší dobu poté, co ukončili program odkupů dluhopisů. "Vysoká inflace skutečně nehrozí, Fed má spoustu prostoru," tvrdí Scott Brown, hlavní ekonom Raymond James & Associates.

Inflace obecně bude brzděna nízkými cenami ropy, které by se měly promítnout i do nižších cen paliv. Podle některých analytiků mohou ceny suroviny dále klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že cena ropy by se mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Výhled na poslední předvánoční obchodní týden je smíšený. Klesající ceny ropy by měly spíše dále investory zneklidňovat, podpora spotřeby a případné dobré zprávy o předvánočních nákupech by ale mohly trh přece jen naladit na takzvanou Santa Claus rally.

Co od týdne očekává makléř Josef Novotný z brokerjetu České spořitelny?

"V USA bude zasedat FOMC. Čekat se bude hlavně na to, zda bude z prohlášení vypuštěno ujištění o tom, že bude Fed držet sazby na nule dlouho. Pokud bude toto ujištění vypuštěno, výrazně to přiblíží první zvýšení sazeb, jeho časování však bude stále závislé na čerstvých datech," píší analytici z České spořitelny.

Z údajů bude tento týden v Evropě pozornost soustředěna na konjunkturální indikátory. Budou zveřejněny německé indexy ZEW a Ifo i předběžné indexy nákupních manažerů pro eurozónu. "V Německu se bude čekat, zda nová data potvrdí náznak zlepšení situace z minulého měsíce. Vzhledem k tomu, že určité zlepšení vykázala i další data, je šance na pozitivní překvapení reálná. V Evropě jako celku se bude sledovat, zda pokračuje ztráta dynamiky. Obecně se dá říci, že čím budou data slabší, tím silnější bude očekávání razantní akce ECB na začátku roku 2015. Ovšem ani relativně dobrá data by neměla stačit na to, aby trh přestal na akci ECB spoléhat," pokračuje výhled České spořitelny.

V USA bude hodně sledovaný vývoj spotřebitelských cen. Z něj se bude usuzovat na tempo, jakým bude Fed utahovat měnovou politiku. "Pokud se nic nezmění a inflace zůstane mírná a zřetelně pod cílem Fedu, bude to znamenat, že banka nebude mít důvod s utahováním měnové politiky spěchat. Průmyslová produkce by měla potvrdit dobrý stav ekonomiky, stejně jako data z trhu s rezidenčními nemovitostmi (zahájené stavby domů a stavební povolení)," míní Česká spořitelna.

Na dluhopisovém trhu žádná podstatná změna - tématem číslo jedna je pravděpodobné zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB, což drží výnosy nízko. Dolar k euru je sice pod tlakem na posilování, ale pohybuje se stylem jeden krok vpřed, jeden krok vzad, přestože data i vyjádření centrální bankéřů dolar silně podporují. "Roli může hrát velký objem sázek na posílení dolaru a tendence při každém jeho posílení vybírat krátkodobé zisky," míní analytici z České spořitelny. Ropa stále zlevňuje, tempo propadu a úroveň její ceny však silně nasvědčují tomu, že propad už nebude trvat dlouho. "To však nic neříká o úrovni minima. Pod 40 USD za barel (minimum při propadu v roce 2008) by se však její cena dostat neměla," tvrdí analytici.

Pondělí 15. prosince 2014

V USA budou v pondělí oznámeny průmyslová výroba, index aktivity newyorského Fedu (Empire State) a index cen domů NAHB. V Japonsku bude zveřejněn index podnikatelské nálady Tankan za čtvrtý kvartál. Ministři zahraničí EU se sejdou v Bruselu nad tématy jako Sýrie, Irák a Libye. Šéfka diplomacie EU Federica Mogherini se setká s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem. Veřejně vystoupí například Ewald Nowotny, zástupce Rakouska v ECB, nebo šéf Alibaby Jack Ma. Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydá zprávu o stavu trhu s uhlím. Portugalská centrální banka oznámí údaje o stavu bankovního sektoru v zemi. V České republice bude zveřejněna statistika běžného účtu za říjen.

Úterý 16. prosince 2014

V USA bude zveřejněna zahájená výstavba a vydaná stavební povolení. Začíná zasedání FOMC. Bank of England oznámí výsledky zátěžových testů bank, Spojené království přidá čísla o inflaci a v Číně, eurozóně, Německu, Francii a USA budou vydány předběžné indexy nákupních manažerů. V Německu vychází sledovaný index ekonomické nálady ZEW a Itálie odhalí svou obchodní bilanci. Česká republika se může těšit na index cen výrobců. O sazbách rozhodují národní banky například ve Švédsku a Maďarsku. Vychází také zápis z posledního jednání australské centrální banky. Hospodářské výsledky za třetí kvartál oznámí například Metro AG.

Středa 17. prosince 2014

Po skončení zasedání FOMC vyjde najevo, zda úrokové sazby v USA budou nízké po "značnou dobu". Společně s rozhodnutím o sazbách bude zveřejněna také nová ekonomická prognóza Fedu, Janet Yellenovou čeká poslední letošní tisková konference po zasedání FOMC. Vycházejí také inflační čísla, od kterých se čeká spíše pokles v důsledku levné ropy a paliv. Také statistiky zásob ropy a benzínu v USA budou v centru pozornosti investorů, a to kvůli aktuálnímu kolapsu cen ropy na světových trzích. Výsledky za uplynulý kvartál oznamují například Oracle, FedEx a General Mills. Ve světě vychází řada makrodat, především inflace v eurozóně, dále například index výrobních cen v Jižní Koreji, obchodní bilance v Japonsku, míra nezaměstnanosti v Británii za srpen až říjen, v Rusku pak nezaměstnanost a maloobchodní tržby za listopad. Česká národní banka rozhoduje o měnové politice, nečeká se ale žádná změna politiky. Bank of England zveřejní zápis z posledního zasedání. Řecký premiér Samaras má před sebou první ze tří pokusů prosadit v parlamentu svého prezidentského kandidáta Stavrose Dimase. K úspěchu potřebuje 200 z 300 možných hlasů. Případné druhé kolo volby by se konalo 23. prosince, poslední pak 29. prosince. Nezvolení prezidenta by vedlo k pádu vlády a předčasným volbám, v nichž by mohly uspět protievropské strany. To na trzích v posledních dnech vyvolalo znepokojení. Německý ministr financí Schäuble přednese v Bruselu projev o evropské dluhové krizi. Evropský parlament hlasuje o nezávazném uznání Palestiny jako státu a o unijním rozpočtu na rok 2015. Severokorejský vůdce Kim Čong-un dovrší třetí rok v čele země. Akcionáři O2 C.R. budou hlasovat o půjčce 24,8 miliardy pro PPF.

Čtvrtek 18. prosince 2014

Tradičně vycházejí statistiky počtů žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, dále předstihové indikátory a index aktivity filadelfského Fedu. Čína zveřejní ceny domů, Německo podnikatelský index Ifo, Ukrajina průmyslovou výrobu, Spojené království maloobchodní tržby a Portugalsko index výrobních cen. Začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Výsledky za třetí čtvrtletí oznámí mimo jiné Nike nebo Accenture. Evropští lídři zahájí dvoudenní summit v Bruselu, jehož tématy budou podpora Ukrajiny, politika vůči Rusku, evropská ekonomika, rozpočty zemí a navrhovaný investiční program. Pojišťovna MetLife se v USA dozví, zda je tak velká a systematicky významná, že zaslouží dohled Fedu. Americká Energy Information Administration vydává týdenní zprávu o zemním plynu.

Pátek 19. prosince 2014

Bank of Japan oznámí rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Naposledy v listopadu politiku nezměnila, v říjnu ale šokovala trhy rozšířením programu odkupu aktiv. Brazílie zveřejní data o inflaci a nezaměstnanosti, v Německu vycházejí údaje o výrobních cenách a index spotřebitelské nálady GfK. V eurozóně bude odhalen stav běžného účtu. Budou aktualizována hodnocení schopnosti splácet dluhy, ratingová agentura Fitch si vezme na mušku Bahrajn, Bulharsko, evropský fond EFSF, Egypt a Kuvajt, S&P se vyjádří na adresu Ukrajiny, Slovinska, Švédska, Namibie a Senegalu.

Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014) Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014)
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...