Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (15. 12. - 19. 12. 2014)

Poslední letošní zasedání FOMC, indexy nákupních manažerů a řada dalších podstatných makrodat včetně inflace a údajů z amerického realitního trhu. Kromě toho indexy ekonomické nálady v Německu ZEW a podnikatelský indikátor Ifo, v Česku pak budou sledované především středeční zasedání ČNB a vývoj klíčových titulů zahrnutých v indexu PX pražské burzy v čele s bankami a ČEZ.

Investiční a ekonomický výhled

Uplynulý týden

Investory v týdnu znepokojovala klesající cena ropy. Barel WTI i Brentu aktuálně stojí okolo 60 USD. Nepotěšily ani údaje z čínského průmyslu (v listopadu meziročně jen +7,2 %).

Americké akcie v pátek krvácely, mají za sebou nejhorší týden za více než dva roky
Americké akcie v závěru týdne výrazně ztrácely. Index S&P 500 zažil největší týdenní pokles za posledních dva a půl roku kvůli pokračujícímu zlevňování ropy a datům z čínského průmyslu.
Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011
Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl procenta a v týdenním horizontu dopadly nejhůře za zhruba tři a půl roku. Burzy starého kontinentu v týdnu výrazně oslabilo nečekané rozhodnutí Řecka posunout termín prezidentských voleb. Investoři se obávají, že se v Řecku k moci dostanou radikálové, kteří zcela pohřbí všechny dosavadní snahy o rekonstrukci tamní ekonomiky. Negativně se na obchodování podepsal také pokračující pokles cen ropy.
Asijské akcie v pátek po uspokojivých ekonomických datech uzavřely smíšeně
Obchodování na hlavních asijských akciových trzích v závěru týdne skončilo nejednotně. Většina trhů uzavřela v zelených číslech, burzy v Hong Kongu a Austrálii ale mírně klesly.

Výhled

"Všichni jsou stále nervózní kvůli klesajícím cenám ropy, situace v eurozóně je také znepokojivá," říká John Carey z Pioneer Investment Management. "Data o spotřebitelské důvěře a čtvrteční čísla o maloobchodních tržbách byla solidní, obrázek domácí ekonomiky je tedy povzbudivý, ale někteří se domnívají, že zbytek světa stáhne USA dolů," dodává.

"Ekonomická data byla vesměs příznivá, index S&P 500 však předvedl nejhlubší týdenní ztrátu od května 2012. Prosinec, historicky pro akcie nejpříznivější měsíc, zatím vyznívá negativně. Index testuje 50denní klouzavý průměr. Pokles by mohl pokračovat, investoři by ale hladinu podpory mohli pochopit jako vhodnou nákupní úroveň. Páteční propad indexu o 1,62 % byl sice s nadprůměrným objemem obchodů, ale VIX už narostl jen o 5 %. Korekce by mohla být opět pouze rychlá a krátká, ale i prosinec se může začervenat – výjimky potvrzují pravidla," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Slabá inflace v USA dává guvernérům Fedu, kteří se sejdou v úterý a ve středu, prostor pro zachování úrokových sazeb nízko delší dobu poté, co ukončili program odkupů dluhopisů. "Vysoká inflace skutečně nehrozí, Fed má spoustu prostoru," tvrdí Scott Brown, hlavní ekonom Raymond James & Associates.

Inflace obecně bude brzděna nízkými cenami ropy, které by se měly promítnout i do nižších cen paliv. Podle některých analytiků mohou ceny suroviny dále klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že cena ropy by se mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Výhled na poslední předvánoční obchodní týden je smíšený. Klesající ceny ropy by měly spíše dále investory zneklidňovat, podpora spotřeby a případné dobré zprávy o předvánočních nákupech by ale mohly trh přece jen naladit na takzvanou Santa Claus rally.

Co od týdne očekává makléř Josef Novotný z brokerjetu České spořitelny?

"V USA bude zasedat FOMC. Čekat se bude hlavně na to, zda bude z prohlášení vypuštěno ujištění o tom, že bude Fed držet sazby na nule dlouho. Pokud bude toto ujištění vypuštěno, výrazně to přiblíží první zvýšení sazeb, jeho časování však bude stále závislé na čerstvých datech," píší analytici z České spořitelny.

Z údajů bude tento týden v Evropě pozornost soustředěna na konjunkturální indikátory. Budou zveřejněny německé indexy ZEW a Ifo i předběžné indexy nákupních manažerů pro eurozónu. "V Německu se bude čekat, zda nová data potvrdí náznak zlepšení situace z minulého měsíce. Vzhledem k tomu, že určité zlepšení vykázala i další data, je šance na pozitivní překvapení reálná. V Evropě jako celku se bude sledovat, zda pokračuje ztráta dynamiky. Obecně se dá říci, že čím budou data slabší, tím silnější bude očekávání razantní akce ECB na začátku roku 2015. Ovšem ani relativně dobrá data by neměla stačit na to, aby trh přestal na akci ECB spoléhat," pokračuje výhled České spořitelny.

V USA bude hodně sledovaný vývoj spotřebitelských cen. Z něj se bude usuzovat na tempo, jakým bude Fed utahovat měnovou politiku. "Pokud se nic nezmění a inflace zůstane mírná a zřetelně pod cílem Fedu, bude to znamenat, že banka nebude mít důvod s utahováním měnové politiky spěchat. Průmyslová produkce by měla potvrdit dobrý stav ekonomiky, stejně jako data z trhu s rezidenčními nemovitostmi (zahájené stavby domů a stavební povolení)," míní Česká spořitelna.

Na dluhopisovém trhu žádná podstatná změna - tématem číslo jedna je pravděpodobné zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB, což drží výnosy nízko. Dolar k euru je sice pod tlakem na posilování, ale pohybuje se stylem jeden krok vpřed, jeden krok vzad, přestože data i vyjádření centrální bankéřů dolar silně podporují. "Roli může hrát velký objem sázek na posílení dolaru a tendence při každém jeho posílení vybírat krátkodobé zisky," míní analytici z České spořitelny. Ropa stále zlevňuje, tempo propadu a úroveň její ceny však silně nasvědčují tomu, že propad už nebude trvat dlouho. "To však nic neříká o úrovni minima. Pod 40 USD za barel (minimum při propadu v roce 2008) by se však její cena dostat neměla," tvrdí analytici.

Pondělí 15. prosince 2014

V USA budou v pondělí oznámeny průmyslová výroba, index aktivity newyorského Fedu (Empire State) a index cen domů NAHB. V Japonsku bude zveřejněn index podnikatelské nálady Tankan za čtvrtý kvartál. Ministři zahraničí EU se sejdou v Bruselu nad tématy jako Sýrie, Irák a Libye. Šéfka diplomacie EU Federica Mogherini se setká s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem. Veřejně vystoupí například Ewald Nowotny, zástupce Rakouska v ECB, nebo šéf Alibaby Jack Ma. Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydá zprávu o stavu trhu s uhlím. Portugalská centrální banka oznámí údaje o stavu bankovního sektoru v zemi. V České republice bude zveřejněna statistika běžného účtu za říjen.

Úterý 16. prosince 2014

V USA bude zveřejněna zahájená výstavba a vydaná stavební povolení. Začíná zasedání FOMC. Bank of England oznámí výsledky zátěžových testů bank, Spojené království přidá čísla o inflaci a v Číně, eurozóně, Německu, Francii a USA budou vydány předběžné indexy nákupních manažerů. V Německu vychází sledovaný index ekonomické nálady ZEW a Itálie odhalí svou obchodní bilanci. Česká republika se může těšit na index cen výrobců. O sazbách rozhodují národní banky například ve Švédsku a Maďarsku. Vychází také zápis z posledního jednání australské centrální banky. Hospodářské výsledky za třetí kvartál oznámí například Metro AG.

Středa 17. prosince 2014

Po skončení zasedání FOMC vyjde najevo, zda úrokové sazby v USA budou nízké po "značnou dobu". Společně s rozhodnutím o sazbách bude zveřejněna také nová ekonomická prognóza Fedu, Janet Yellenovou čeká poslední letošní tisková konference po zasedání FOMC. Vycházejí také inflační čísla, od kterých se čeká spíše pokles v důsledku levné ropy a paliv. Také statistiky zásob ropy a benzínu v USA budou v centru pozornosti investorů, a to kvůli aktuálnímu kolapsu cen ropy na světových trzích. Výsledky za uplynulý kvartál oznamují například Oracle, FedEx a General Mills. Ve světě vychází řada makrodat, především inflace v eurozóně, dále například index výrobních cen v Jižní Koreji, obchodní bilance v Japonsku, míra nezaměstnanosti v Británii za srpen až říjen, v Rusku pak nezaměstnanost a maloobchodní tržby za listopad. Česká národní banka rozhoduje o měnové politice, nečeká se ale žádná změna politiky. Bank of England zveřejní zápis z posledního zasedání. Řecký premiér Samaras má před sebou první ze tří pokusů prosadit v parlamentu svého prezidentského kandidáta Stavrose Dimase. K úspěchu potřebuje 200 z 300 možných hlasů. Případné druhé kolo volby by se konalo 23. prosince, poslední pak 29. prosince. Nezvolení prezidenta by vedlo k pádu vlády a předčasným volbám, v nichž by mohly uspět protievropské strany. To na trzích v posledních dnech vyvolalo znepokojení. Německý ministr financí Schäuble přednese v Bruselu projev o evropské dluhové krizi. Evropský parlament hlasuje o nezávazném uznání Palestiny jako státu a o unijním rozpočtu na rok 2015. Severokorejský vůdce Kim Čong-un dovrší třetí rok v čele země. Akcionáři O2 C.R. budou hlasovat o půjčce 24,8 miliardy pro PPF.

Čtvrtek 18. prosince 2014

Tradičně vycházejí statistiky počtů žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, dále předstihové indikátory a index aktivity filadelfského Fedu. Čína zveřejní ceny domů, Německo podnikatelský index Ifo, Ukrajina průmyslovou výrobu, Spojené království maloobchodní tržby a Portugalsko index výrobních cen. Začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Výsledky za třetí čtvrtletí oznámí mimo jiné Nike nebo Accenture. Evropští lídři zahájí dvoudenní summit v Bruselu, jehož tématy budou podpora Ukrajiny, politika vůči Rusku, evropská ekonomika, rozpočty zemí a navrhovaný investiční program. Pojišťovna MetLife se v USA dozví, zda je tak velká a systematicky významná, že zaslouží dohled Fedu. Americká Energy Information Administration vydává týdenní zprávu o zemním plynu.

Pátek 19. prosince 2014

Bank of Japan oznámí rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Naposledy v listopadu politiku nezměnila, v říjnu ale šokovala trhy rozšířením programu odkupu aktiv. Brazílie zveřejní data o inflaci a nezaměstnanosti, v Německu vycházejí údaje o výrobních cenách a index spotřebitelské nálady GfK. V eurozóně bude odhalen stav běžného účtu. Budou aktualizována hodnocení schopnosti splácet dluhy, ratingová agentura Fitch si vezme na mušku Bahrajn, Bulharsko, evropský fond EFSF, Egypt a Kuvajt, S&P se vyjádří na adresu Ukrajiny, Slovinska, Švédska, Namibie a Senegalu.

Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014) Burzovní kalendář (týden od 15. prosicne 2014)
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus