Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Poslední obchodní dny roku 2014 již nic nezmění na pozitivním vyznění celoročního obchodování na amerických trzích, evropské burzy se vrátí k životu po dlouhé vánoční přestávce. Na trh dorazí některá důležitá makrodata, především finální indexy nákupních manažerů za prosinec. Hned v pondělí budou trhy sledovat třetí pokus o zvolení řeckého prezidenta. Pražskou burzu čeká pravděpodobně velice klidné obchodování za nízkých objemů.

Investiční a ekonomický výhled

Ekonomický kalendář

29/12 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu (odhad prosinec: 9,5 bodu, listopad: 10,5 bodu)

29/12 Brazílie (inflace za prosinec), Argentina (HDP za 3Q2014), Hongkong (obchodní bilance za listopad), Izrael (rozhodnutí centrální banky o měnové politice)

30/12 Jižní Korea (běžný účet a průmyslová výroba za listopad), Hongkong (maloobchodní tržby za listopad), Portugalsko (maloobchodní tržby a průmyslová výroba za listopad), Izrael (HDP za 3Q2014), Turecko (obchodní bilance za listopad)

31/12 Jižní Korea (inflace za prosinec), JAR (peněžní zásoba a obchodní bilance za listopad)

1/1 Jižní Korea (obchodní bilance za prosinec)

2/1 Stavební výdaje (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: +1,1 %)

Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015) Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Výhled

Světové trhy během vánočního týdne zažily převážně růsty. Situace v Rusku se alespoň zatím stabilizovala, pokud jde o kurz rublu, který zakončoval týden okolo 51 USD/RUB, v posledních týdnech přitom otestoval i hranici 80 USD/RUB. Ve Spojených státech pokračovala rally, která začala po prosincovém zasedání FOMC, Evropa se vezla na optimistické vlně, dlouhodobě investoři sázejí na pozdější zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Za nízkého objemu obchodů mírně posílila i pražská burza.

"Indikátory jsou v býčím nastavení. Rezistenci zatím nelze jednoznačně určit, mohla by ale být na psychologické hladině 2 100 bodů indexu S&P 500. Pokud použijme Fibonacciho retracement, nejbližší rezistence je na 50% Fibonacciho prodloužení (2 098,60 bodu), pak následuje 61,8% úroveň (2 129,40 bodu). Mezi svíčkovým grafem a RSI (indexem relativní síly) vzniká negativní divergence. Signalizuje snižující se hybnou momentovou sílu a potenciální riziko korekce," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Na opačné straně by prolomení zóny 2 080 bodů, kde bylo 5. prosince maximum, pravděpodobně potvrdilo pokračování sestupu směrem k úrovni podpory 2 067,90 bodu, což je 38,2% Fibonacciho prodloužení. Silný support v zóně 2 020 bodů je zesílený 50denním klouzavým průměrem."

Hádankou týdne na přelomu roku je to, zda index S&P 500 otestuje hladinu 2 100 bodů. Chybí mu jen 0,53 %. Poslední tři obchodní dny roku 2014 a první obchodní den roku 2015 by neměly přinést nepříjemné překvapení, ale ani žádnou výraznou rally. "Současnému stavu by nejlépe slušela konsolidace, ale později, v období takzvaného lednového defektu, hrozí rychlý pokles," uzavírá Košťál svůj výhled.

Napodruhé se nad jarní maxima dostal také index menších firem Russell 2000. "Cítíme, že Russell 2000 bude pokračovat v růstu. Může to být jedno z investičních témat pro rok 2015. Pro malé firmy vidíme několik pozitiv - silný dolar, slabé zámořské ekonomiky a orientaci na domácí poptávku," říká Jim Russell, portfoliomanažer z Bahl & Gaynor. "Celkový trend na trzích zůstává růstový, ale dostáváme se do bodu překoupenosti. Šest procent vzhůru od minulého úterý je silný pohyb za velmi krátkou dobu, ačkoli býci mohou mít v delším období navrch," řekl v pátek Adam Sarhan ze Sarhan Capital.

Pondělí 29. prosince 2014

V pondělí řecký parlament potřetí a naposledy hlasuje o novém prezidentovi. Ke schválení kandidáta Stavrose Dimase, kterého nominoval premiér Antonis Samaras, je potřeba 180 hlasů z 300. V případě nezvolení prezidenta budou vypsány předčasné parlamentní volby. Jejich favoritem by v současnosti podle preferencí byla Koalice radikální levice (SYRIZA), která se netají nechutí k úsporným opatřením a diktátu Bruselu. Vítězství protievropské strany by přitom bylo rizikem pro celou eurozónu.

"Nejhorší by bylo, kdyby se opět začalo spekulovat o rozpadu eurozóny. Pokud v Řecku dojde na předčasné volby, SYRIZA zvítězí a pokusí se, jak plánuje, změnit podmínky oddlužení a povolit utažené opasky, mohou vzniknout obavy z rozpadu měnové unie. Kdyby Řecko dalo euru vale, znamenalo by to výrazné zdražení půjček, navýšení spreadů, nervozitu spotřebitelů a firem a možná i návrat recese. Nejspíše by se totiž objevil strach z toho, že Řecko není poslední, kdo eurozónu opustí, že by se mohlo stát inspirací pro ostatní a že by nakonec například i Španělsko mohlo vystoupit z měnové unie," uvedl pro Investiční web ekonom z londýnské ING James Knightley.

Italský premiér Matteo Renzi bude v Římě odpovídat novinářům na výroční tiskové konferenci. Mluvit bude nepochybně také o ekonomických reformách a prezidentských volbách, které Italy čekají v roce 2015.

Akcionáři provozovatele sítě lékáren Wallgreen budou hlasovat o akvizici zbývajících 55 % společnosti Alliance Boots za 15,3 miliardy USD.

Úterý 30. prosince 2014

Spotřebitelská důvěra v USA by v prosinci po listopadovém poklesu měla opět vzrůst. Ceny domů ve 20 velkých amerických městech měly v říjnu meziročně narůst zhruba o 4,5 %, v září byl růst nejnižší za zhruba dva roky (+4,9 %).

Středa 31. prosince 2014

Newyorská burza je otevřena standardně, americký dluhopisový trh se zavírá ve 20.00 SEČ. Burzy skupiny Euronext v Evropě zakončují obchodování ve 14.05 SEČ, pražská burza je zavřená.

V Číně vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu agentury Markit a banky HSBC (v přehledu X-Trade Brokers uveden až pátek, na webu Markit je středa).

Čtvrtek 1. ledna 2015

Akciové trhy v Evropě a USA zůstanou na Nový rok zavřené, například v Asii se ale obchodovat bude. Zveřejnění se tak dočká prosincový vládní index nákupních manažerů v průmyslu v Číně. Ten v listopadu dosáhl nejnižší úrovně za 8 měsíců.

Do úřadu bude opětovně uvedena brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Stojí před ní řada výzev, především podpora ekonomiky a boj s vysokou inflací. Důležitým tématem je také udržení kreditního ratingu.

Začíná platit přísnější regulace likvidity velkých amerických bank. Nově musejí být schopny vydržet 30denní výpadek likvidity na trzích. a to díky lehce prodejným aktivům ve svých rozvahách. Banky mají na přizpůsobení se novým pravidlům dva roky.

Litva se stává 19. členem eurozóny. Přidává se tak k dalším pobaltským zemím, Lotyšsku a Estonsku.

Vyprší důležitá klauzule týkající se argentinských dluhopisů, konkrétně to, že země nesměla nabízet lepší podmínky novým věřitelům, než jaké měli ti stávající. Potenciálně se tak otevře cesta k obnovení vyjednávání mezi Argentinou a věřiteli, které by mohlo vést k dořešení problému se splácením dluhů po bankrotu země v roce 2001.

Pátek 2. ledna 2015

Budou zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v řadě zemí včetně ČR a také obdobný index ISM v USA. O víkendu pak bude v Číně zveřejněn také index nákupních manažerů ve službách.

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
před 6 minutami

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním dvorem Evropské unie...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory
ČEZ: Agentura S&P potvrdila dluhový rating na stupni A-, výhled…
09:56

ČEZ: Agentura S&P potvrdila dluhový rating na stupni A-, výhled hodnocení upravila z negativního na stabilní

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení ČEZ na stupni A- a zároveň zlepšila výhled z...
ČEZ Rating
Francouzská ekonomika rekordně vzrostla o 18,7 %
09:36

Francouzská ekonomika rekordně vzrostla o 18,7 %

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, proti předchozím třem měsícům vykázala vzestup o 18,7...
Francie HDP
Německo v návrhu rozpočtu potvrdilo, že si chce příští rok půjčit…
08:37

Německo v návrhu rozpočtu potvrdilo, že si chce příští rok půjčit téměř 180 miliard eur

Německá vláda si chce kvůli koronavirové krizi v příštím roce půjčit 179,82 miliardy eur, tedy téměř dvojnásobek...
Německo Zadlužení Výhled na rok 2021
IIF: Íránská ekonomika by po zrušení sankcí mohla příští rok vzrůst o…
08:07

IIF: Íránská ekonomika by po zrušení sankcí mohla příští rok vzrůst o 4,4 %

Íránská ekonomika by za předpokladu, že nový americký prezident Joe Biden zruší sankce Spojených států, mohla příští...
Írán Blízký a Střední východ Hospodářský růst
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače a zvonky
včera v 23:52

Kvůli výpadku serverů Amazonu nefungovaly v USA vysavače a zvonky

Kvůli středečnímu výpadku některých serverů internetové společnosti Amazon přestala v části USA fungovat řada...
Amazon Technologie
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě