Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Poslední obchodní dny roku 2014 již nic nezmění na pozitivním vyznění celoročního obchodování na amerických trzích, evropské burzy se vrátí k životu po dlouhé vánoční přestávce. Na trh dorazí některá důležitá makrodata, především finální indexy nákupních manažerů za prosinec. Hned v pondělí budou trhy sledovat třetí pokus o zvolení řeckého prezidenta. Pražskou burzu čeká pravděpodobně velice klidné obchodování za nízkých objemů.

Investiční a ekonomický výhled

Ekonomický kalendář

29/12 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu (odhad prosinec: 9,5 bodu, listopad: 10,5 bodu)

29/12 Brazílie (inflace za prosinec), Argentina (HDP za 3Q2014), Hongkong (obchodní bilance za listopad), Izrael (rozhodnutí centrální banky o měnové politice)

30/12 Jižní Korea (běžný účet a průmyslová výroba za listopad), Hongkong (maloobchodní tržby za listopad), Portugalsko (maloobchodní tržby a průmyslová výroba za listopad), Izrael (HDP za 3Q2014), Turecko (obchodní bilance za listopad)

31/12 Jižní Korea (inflace za prosinec), JAR (peněžní zásoba a obchodní bilance za listopad)

1/1 Jižní Korea (obchodní bilance za prosinec)

2/1 Stavební výdaje (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: +1,1 %)

Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015) Ekonomický kalendář (29. 12. 2014 - 2. 1. 2015)

Výhled

Světové trhy během vánočního týdne zažily převážně růsty. Situace v Rusku se alespoň zatím stabilizovala, pokud jde o kurz rublu, který zakončoval týden okolo 51 USD/RUB, v posledních týdnech přitom otestoval i hranici 80 USD/RUB. Ve Spojených státech pokračovala rally, která začala po prosincovém zasedání FOMC, Evropa se vezla na optimistické vlně, dlouhodobě investoři sázejí na pozdější zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Za nízkého objemu obchodů mírně posílila i pražská burza.

"Indikátory jsou v býčím nastavení. Rezistenci zatím nelze jednoznačně určit, mohla by ale být na psychologické hladině 2 100 bodů indexu S&P 500. Pokud použijme Fibonacciho retracement, nejbližší rezistence je na 50% Fibonacciho prodloužení (2 098,60 bodu), pak následuje 61,8% úroveň (2 129,40 bodu). Mezi svíčkovým grafem a RSI (indexem relativní síly) vzniká negativní divergence. Signalizuje snižující se hybnou momentovou sílu a potenciální riziko korekce," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Na opačné straně by prolomení zóny 2 080 bodů, kde bylo 5. prosince maximum, pravděpodobně potvrdilo pokračování sestupu směrem k úrovni podpory 2 067,90 bodu, což je 38,2% Fibonacciho prodloužení. Silný support v zóně 2 020 bodů je zesílený 50denním klouzavým průměrem."

Hádankou týdne na přelomu roku je to, zda index S&P 500 otestuje hladinu 2 100 bodů. Chybí mu jen 0,53 %. Poslední tři obchodní dny roku 2014 a první obchodní den roku 2015 by neměly přinést nepříjemné překvapení, ale ani žádnou výraznou rally. "Současnému stavu by nejlépe slušela konsolidace, ale později, v období takzvaného lednového defektu, hrozí rychlý pokles," uzavírá Košťál svůj výhled.

Napodruhé se nad jarní maxima dostal také index menších firem Russell 2000. "Cítíme, že Russell 2000 bude pokračovat v růstu. Může to být jedno z investičních témat pro rok 2015. Pro malé firmy vidíme několik pozitiv - silný dolar, slabé zámořské ekonomiky a orientaci na domácí poptávku," říká Jim Russell, portfoliomanažer z Bahl & Gaynor. "Celkový trend na trzích zůstává růstový, ale dostáváme se do bodu překoupenosti. Šest procent vzhůru od minulého úterý je silný pohyb za velmi krátkou dobu, ačkoli býci mohou mít v delším období navrch," řekl v pátek Adam Sarhan ze Sarhan Capital.

Pondělí 29. prosince 2014

V pondělí řecký parlament potřetí a naposledy hlasuje o novém prezidentovi. Ke schválení kandidáta Stavrose Dimase, kterého nominoval premiér Antonis Samaras, je potřeba 180 hlasů z 300. V případě nezvolení prezidenta budou vypsány předčasné parlamentní volby. Jejich favoritem by v současnosti podle preferencí byla Koalice radikální levice (SYRIZA), která se netají nechutí k úsporným opatřením a diktátu Bruselu. Vítězství protievropské strany by přitom bylo rizikem pro celou eurozónu.

"Nejhorší by bylo, kdyby se opět začalo spekulovat o rozpadu eurozóny. Pokud v Řecku dojde na předčasné volby, SYRIZA zvítězí a pokusí se, jak plánuje, změnit podmínky oddlužení a povolit utažené opasky, mohou vzniknout obavy z rozpadu měnové unie. Kdyby Řecko dalo euru vale, znamenalo by to výrazné zdražení půjček, navýšení spreadů, nervozitu spotřebitelů a firem a možná i návrat recese. Nejspíše by se totiž objevil strach z toho, že Řecko není poslední, kdo eurozónu opustí, že by se mohlo stát inspirací pro ostatní a že by nakonec například i Španělsko mohlo vystoupit z měnové unie," uvedl pro Investiční web ekonom z londýnské ING James Knightley.

Italský premiér Matteo Renzi bude v Římě odpovídat novinářům na výroční tiskové konferenci. Mluvit bude nepochybně také o ekonomických reformách a prezidentských volbách, které Italy čekají v roce 2015.

Akcionáři provozovatele sítě lékáren Wallgreen budou hlasovat o akvizici zbývajících 55 % společnosti Alliance Boots za 15,3 miliardy USD.

Úterý 30. prosince 2014

Spotřebitelská důvěra v USA by v prosinci po listopadovém poklesu měla opět vzrůst. Ceny domů ve 20 velkých amerických městech měly v říjnu meziročně narůst zhruba o 4,5 %, v září byl růst nejnižší za zhruba dva roky (+4,9 %).

Středa 31. prosince 2014

Newyorská burza je otevřena standardně, americký dluhopisový trh se zavírá ve 20.00 SEČ. Burzy skupiny Euronext v Evropě zakončují obchodování ve 14.05 SEČ, pražská burza je zavřená.

V Číně vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu agentury Markit a banky HSBC (v přehledu X-Trade Brokers uveden až pátek, na webu Markit je středa).

Čtvrtek 1. ledna 2015

Akciové trhy v Evropě a USA zůstanou na Nový rok zavřené, například v Asii se ale obchodovat bude. Zveřejnění se tak dočká prosincový vládní index nákupních manažerů v průmyslu v Číně. Ten v listopadu dosáhl nejnižší úrovně za 8 měsíců.

Do úřadu bude opětovně uvedena brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Stojí před ní řada výzev, především podpora ekonomiky a boj s vysokou inflací. Důležitým tématem je také udržení kreditního ratingu.

Začíná platit přísnější regulace likvidity velkých amerických bank. Nově musejí být schopny vydržet 30denní výpadek likvidity na trzích. a to díky lehce prodejným aktivům ve svých rozvahách. Banky mají na přizpůsobení se novým pravidlům dva roky.

Litva se stává 19. členem eurozóny. Přidává se tak k dalším pobaltským zemím, Lotyšsku a Estonsku.

Vyprší důležitá klauzule týkající se argentinských dluhopisů, konkrétně to, že země nesměla nabízet lepší podmínky novým věřitelům, než jaké měli ti stávající. Potenciálně se tak otevře cesta k obnovení vyjednávání mezi Argentinou a věřiteli, které by mohlo vést k dořešení problému se splácením dluhů po bankrotu země v roce 2001.

Pátek 2. ledna 2015

Budou zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v řadě zemí včetně ČR a také obdobný index ISM v USA. O víkendu pak bude v Číně zveřejněn také index nákupních manažerů ve službách.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus