Propad cen ropy vs. akcie: Co čekat?
|

Propad cen ropy vs. akcie: Co čekat?

Finanční trhy nemají rády šoky a prudký pokles trhu s ropou, který stále nenašel dno, je něčím, na co více než pět let nebyly zvyklé. Volatilita zůstávala po dlouhou dobu nízká a akciové trhy mají za sebou dobré roky, takže by dávalo smysl, kdyby nastalo období vyšší volatility. Může ale dramatický vývoj na trhu s ropou vychýlit býčí trend na akciovém trhu? Pro Investiční web se nad tímto tématem zamyslel Roman Dvořák, analytik z Pioneer Investments.

Komodity Ropa Světové akcie Investiční a ekonomický výhled Ropa WTI Ropa Brent Americké akcie Výhled na rok 2015

Propad ropy předstihovým indikátorem pro akcie?

Prudké oslabení cen ropy "neplechu" způsobilo, především však na trhu s dluhopisy s vyššími výnosy. U nich je totiž váha petrochemických titulů vyšší než na akciovém trhu (asi 30 % u high yield dluhopisů vs. 10 % u akcií). Stačilo proto, aby se kvůli nízké ceně ropy propadl jeden sektor, a dolů zamířil celý široký index.

Komoditní trhy dlouho korelovaly s těmi akciovými. Například v roce 2008 byly obě investice vnímány jako podobně rizikové. Nejdříve se všichni začali zbavovat akcií, aby brzy nato zanevřeli i na komodity. K propadům jejich cen došlo až po určité době, protože nejdříve spekulanti sázeli na růst ceny ropy (iracionálně v době, kdy to nedávalo smysl, protože světová ekonomika kolabovala). Investiční poptávka v té době chyběla, posilování komodit do poloviny roku 2008 bylo pouze spekulativní. Nakonec se trend zlomil a ropa konečně spadla ze 150 USD za barel pod 50 USD a ztratila za stejné období více než akcie.

Korelace v té době byla silná, komodity od poloviny roku 2008 ztrácely stejně jako akcie. K obratu u obou tříd aktiv došlo na začátku roku 2009, později ale začala korelace oslabovat. Nyní již není tak silná proto, že kleslo vnímané riziko.

Neohrozitelný akciový býčí trh vs. bublina na trhu s komoditami

Od té doby chodily takřka samé dobré zprávy pro akcie. Investorům zvedaly náladu kvantitativní uvolňování i překvapení v podobě excelentních firemních zisků. Od roku 2009 společnosti v USA i Evropě každý další kvartál přicházely s výbornými výsledky hospodaření. V rámci výsledkové sezóny za 3. kvartál 2014 překonalo 80 % firem z indexu S&P 500 očekávání na úrovni zisku, a to i přes původně převládající pesimismus. Akcie jsou za posledních pět let s 200% zhodnocením tržními vítězi.

Trh komodit naproti tomu od roku 2009 zhodnotil jen o zhruba 40 %. Důvody hovořícími proti zdražování komodit jsou pomalejší globální růst, slabší investiční poptávka ve srovnání s rokem 2008 a nízká inflační očekávání.

Podobný vývoj jako široký trh komodit zaznamenalo zlato. V roce 2009 měla spousta prodejců zlata kampaně postavené na očekávání prostředí vysoké inflace, v němž bývá zlato nejlepší investicí. Tyto předpovědi se nevyplnily a bublina na trhu se zlatem splaskla 30% propadem. Kvantitativní uvolňování skončilo, americká ekonomika je jedničkou mezi trhy vyspělého světa a dolar posiluje. Trh se zlatem zůstává slabý, což není překvapující, dolar a zlato jdou zpravidla proti sobě.

Zlato má rádo šoky, zejména ty inflační. V prostředí pouze mírné 1-2% inflace nemá šanci. Situace je podobná jako v 80. letech, kdy se centrálním bankám podařilo inflaci snížit z předchozích maxim a zlato vykázalo dlouhodobě nejhorší výkonnost.

Odpovídá dramatický pokles cen ropy fundamentům?

Komodity i akcie jsou rizikové a volatilní investice. U komodit tvoří poptávku dvě složky – zaprvé fundamentální investiční složka (která se vyvíjí v souladu s ekonomikou), zadruhé pak nebezpečná spekulativní složka (když převládne, může způsobit drastické iracionální změny cen).

Trh s ropou je v současnosti mnohem více v rukou spekulantů než trh s akciemi, a proto jsou komodity oproti akciím nyní také volatilnější (podobně jako v roce 2008). Současný pokles cen ropy nesouvisí s investiční poptávkou a do budoucna nehrozí dramatický propad globální ekonomiky. Signály recese přicházejí z Ruska a o zpomalování lze mluvit v případě Číny či Brazílie, nic ale nenapovídá zpomalení v USA.

Jakákoli informace typu, že poptávka po ropě oslabuje vlivem zpomalení hospodářství, se akcií může dotknout. Americká ekonomika je ale výborně "rozjetá" a nemáme negativní očekávání. U Evropy se mírně zhoršily růstové vyhlídky, ale jen nepatrně, protože již původní očekávání byla nízká. Klesající ceny ropy by tedy neměly být předstihovým indikátorem velkého problému v ekonomice ani kolapsu cen akcií.

Petrochemické firmy by se měly s nízkými cenami ropy vyrovnat, protože mají ve srovnání s ostatními sektory nižší míry zadlužení, a neměly by jim tak hrozit problémy se splátkami úroků. Proto by se krize z tohoto odvětví neměla přelít do celé ekonomiky. Je ale důležité, aby ceny ropy nepokračovaly v prudkém poklesu a nedržely se dlouhodobě pod 60 USD za barel. Kdyby k tomu docházelo, mohlo by to spustit vlnu bankrotů a vážnější problémy.

Akcie stále nejvíce ovlivňuje kvantitativní uvolňování, které pokračuje v Japonsku a v určité formě i v Evropě. V Americe sice skončilo, ale trhy na to byly připraveny. Investoři tento krok Fedu vzali pozitivně jako signál, že americká ekonomika již peníze od centrální banky nepotřebuje, stojí pevně na nohách a je zdravá. První signál z Fedu o ukončení kvantitativního uvolňování přišel již na jaře 2013, kdy již centrální banka měla k dispozici tvrdá data o tom, že se výrazně zotavuje realitní trh, který je důležitý pro fungování americké ekonomiky.

Rotace z dluhopisů do akcií ještě přijde

Investoři potřebují své peníze někam uložit a do státních dluhopisů se jim je dávat nechce, protože téměř všude na světě (kromě rizikových zemí, jako je Rusko) nenabízejí bondy prakticky žádný výnos. Tato investice pravděpodobně během příštích 5 nebo 10 let ani nepokryje inflaci. Pojišťovny, penzijní fondy a další instituce proto nemají důvod realokovat peníze do státních dluhopisů. Preferují dluhopisy firemní, které nesou o pár procentních bodů více (včetně high yield dluhopisů s vysokými výnosy), a mají také důvod držet více akcií.

Inflace by se mohla zvednout, pokud bude dále klesat míra nezaměstnanosti. Evropa má k tomu ještě velice daleko, vysokou inflaci zatím nelze čekat, protože růst mezd je při aktuální míře nezaměstnanosti v nedohlednu. Naproti tomu v USA je míra nezaměstnanosti pod 6 %, což už je blízko úrovně, kdy si zaměstnanci budou moci říci o vyšší mzdy a dostanou je.

Inflace jako špendlík zapíchnutý do dluhopisové bubliny

Tento scénář je hlavním nebezpečím pro státní dluhopisy, o nichž se již několik let mluví jako o velké bublině. Zatím nepraskla, a to právě díky nízkému růstu mezd a inflace. Její splasknutí by mohlo investory dále vést k akciím (při signálech inflačních očekávání realokují majetek ze státních dluhopisů buď do firemních a high yield dluhopisů, nebo do akcií). Větší "chuť na akcie" vlivem splasknutí bubliny na trhu s dluhopisy by tedy mohla vést k takovému zrychlení růstu cen akcií, že by došlo k nebezpečnému nafouknutí bubliny na trhu s nimi.

Současný akciový býčí trh je pátý největší od roku 1900. Takovéto úrovně po 5-6 letech růstu již signalizovaly změnu trendu. Prvním scénářem bylo zrychlení trhu a nastartování bubliny. To byl případ 20. let nebo 90. let, kdy bublina po 10 letech růstu praskla. Scénář je to ale v současnosti nepravděpodobný, na trhu s akciemi není bublina, stejně jako není na realitním trhu. Bublinu lze pozorovat snad jen u státních dluhopisů.

Druhým scénářem je pokračování růstu, ale pomalejšího, s obdobími stagnace a vlnami menších poklesů, které ale nespustí medvědí trh (pokles o 20 % a více). To byla situace po druhé světové válce. Býčí trend začal v roce 1947 a trval 12 let. Poté výrazně zvolnil, 80. léta byla určitou anomálií. Akcie zpevňovaly daleko rychleji než v posledních letech a růst skončil velmi brzy, v roce 1987. Trh tehdy během jediného dne ztratil 20 %, přičemž se dodnes pořádně neví, čím to bylo způsobeno. Po celou dobu ekonomika neukazovala zásadní problém. Po rychlém propadu se trh zotavil během několika měsíců a oživení přešlo v růst během 90. let vrcholící technologickou bublinou.

V dalších měsících lze očekávat zvýšenou volatilitu, která k akciím běžně patří, a větší citlivost na jakékoli zprávy ohledně geopolitického napětí nebo makroekonomického vývoje. Spekulanti budou dění ostře sledovat, protože nechtějí přijít o své dosavadní zisky.

Zdroj: Pioneer Investments
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst